Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:03 14.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: linjack]  
Автор Tani4ka-2OO8 (Таня)
Публикувано27.01.10 13:38



абе позачетох се в темата и се посъгласих че единия израз е 'менте' а другия е 'оригинал'. но какво значение има това за практиката? и особено след като на няколко пъти изгледах прословутото интервю на хр. стоичков... все си мисля че това не му пречи нито да има три златни топки, нито да е световно известен. та какво се печели ако се употреби правилния израз а не ментето?

или какво се губи ако се ползва грешния израз?

усмихни се :)

Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: Tani4ka-2OO8]  
Автор chicchic (непознат)
Публикувано27.01.10 14:23



"но какво значение има това за практиката? (...) та какво се печели ако се употреби правилния израз а не ментето? или какво се губи ако се ползва грешния израз?"

Е, ти зададе въпроса на годината!

Шах с пешката!

Мисля, че това питане може да се изкаже и по друг начин, по-общо, тъй като може да се приложи за всичко в езика, употребено погрешно, обаче все пак разбираемо:
"Какво значение имат правоговорът и правописът за практиката? Какво се печели, ако се употреби правилният израз, а не "ментето"? И какво се губи, ако се ползва погрешният израз?"
Тъй де, след като е ясно какво иска да каже човекът...

Аз лично категоричен отговор май нямам. Може би се печели уважение у някои хора (тези, които все пак са достатъчно грамотни, за да забележат, че и ти си грамотен), но пък може да се каже, че губиш "точки" пред други хора, щото за тях пишеш странно и... кретенски. Не знам.
Може и да няма достатъчно значими ползи.
Каква е ползата да си грамотен бе, хора?!

Ти, Таничке, ако работиш професия, в която пишеш и пращаш писма и документи до важни и - с немалка вероятност - грамотни хора (е, ако си хамалин на гарата и разтоварваш вагони, едва ли някой ще очаква добър правопис от теб, но на достатъчно други места не е така), не мислиш ли, че неграмотното писане би ти донесло черни точки? Може това просто да ти носи пренебрежително отношение от отсрещната страна, а може да ти нанесе и доста по-осезаеми в живота ти загуби, финансови например. Осезаем ще е резултатът, но причините често може да не ти хрумнат. Може лошият правопис да е капката, която да наклони везните към неодобряване на твой проект, да речем. Няма да усетиш, че това е причината, но резултатът ще се отрази в живота ти.
Не мислиш ли така? А и не те ли безпокои дори само рискът да те мислят за невежа, чел в живота си единствено табелите из града? Мен лично - да.
Въпреки че в края на краищата езикът има една единствена цел - пренасяне на информация, на мислите на един човек до друг/и,
НА ПРАКТИКА (щото питаш за практиката) по езика на един човек се съди и за неговите качества по принцип. Дори да е неправилно и повърхностно, това е положението, "сори"!

"Какво значение има това за практиката..."



Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: Tani4ka-2OO8]  
Автор encolpius (познат)
Публикувано27.01.10 15:45



в допълнение към всичко, казано от chicchic - един само простичък въпрос: Таничке, според теб защо му се смеем на интервюто на Стоичков, след като толкова няма значение как пишеш и как говориш





Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: encolpius]  
Автор linjack ()
Публикувано27.01.10 19:52



Не е към мен въпроса, но ще отговоря и аз - защото сме сноби.
Ицо може да тъпичък, но пък се справил с живота си горе-долу, а ние "интелигнентите" се бъхтим за тоя дето клати гората. Е как да не ни е яд. Той е без "благороден" интелект - що да не поснобеем на негова сметка?

ПП:Как приемате идеята за съществуването на дислекцията? Уважаваният американски журналист Андерсън Купър, например, твърди, че като малък е бил дислектик. Аз говоря и чета няколко езика на различно ниво, но много години не можеш да пиша правилно. И все още не мога:)


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 27.01.10 19:53.



Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: chicchic]  
Автор Tani4ka-2OO8 (Таня)
Публикувано28.01.10 11:41



не отричам смисъла на учението. но пък когато ида в магазина да си купя 700 гр. сирене, не претендирам да е от 698 до 703 гр. даже не веднъж си харесвам една бучка и като я претеглят тя излезе че е 620 гр. и си я взимам.

та ако като поискам 700 гр. и ми предложат 300 или 1300 гр. - тогава ще се ухиля и следващия път ще подмина, но няма да правя проблем ако това е в рамките на 670-740 гр. да речем.

като се има в предвид колко грешки се срещат във вестниците и колко много 'мат'риал' за усмиване има в 'господари на ефира'... едва ли има значение чак толкова да се претендира върху това което е предизвикало тази тема.

но толкова разбирам аз от езикознание.

мен лично ме напушва смЕх когато ми обяснят че каквото и да коренувам все положително число ще получа. та благодаря за отговора.

забравих да ти отговоря за стоичков - той има пари да си купи 10 факира на словото, но какво като му се смеем. той не ни ли се смее че нямаме пари, но все мислим как да ги похарчим?

усмихни се :)

Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: Tani4ka-2OO8]  
Автор merteuil (coordinator)
Публикувано28.01.10 12:12



"Не всичко е пари", приятелко....ммдаааааа...



Objects in mirror are closer than they appear.

Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: Tani4ka-2OO8]  
Автор encolpius (познат)
Публикувано28.01.10 14:17



той и Азис сигурно има пари да купи и продаде петима преводачи-полиглоти и професори в университета, но какво от това



има едно понятие "социален престиж". в повечето модерни общества това включва И способността да се изразяваш грамотно при публична комуникация. забележи, публична, не става въпрос като отидеш до пазара как ще си говориш с лелките.

и не е толкова важно за футболистите и певиците - ясно, че на тях не им е това работата, да пишат и говорят като титулувани професори.

но да си учил 5 години за журналист (при това след като си бил приет с изпит по български език!) и след това да дробиш глупости по медиите според мен е недопустимо. ако си министър, депутат и прочие официални длъжности също би трябвало да се понапънеш малко в тази посока.

а това, че у нас днес понятието "социален престиж" включва основно това колко пари и влияние си докопал, без значение как се държиш и как говориш публично, е отделен въпрос и си е само в наш ущърб. по моему, ако искаме да узреем като общество, за тези работи трябва да има определен стандарт в обществото и определена нетърпимост към публични гафове и изцепки, вкл. и на езиково ниво, и отношението "е, кво пък толкова", не ни помага особено.

п.с. съвсем отделен е въпросът със своя аборигенски английски Стоичков как ръководи отбор и дава инструкции на играчите. ръководството на тима вече му е налагало немалки глоби, защото явно с "ту партс, сомтаймс люн, сомтаймс люз" не си върши много работата. както си отишъл да работиш в чужбина, ще понаучиш малко и езика. но не, нали за нас Ицо е свещена крава - каквото и да стане, винаги приемаме, че той е прав, а другите бъркат.

Редактирано от encolpius на 28.01.10 14:41.



Тема Футболен оф-топикнови [re: encolpius]  
Автор Kossoman ()
Публикувано28.01.10 15:04



Въпросът как Стоичков ръководи отбора си с ужасния си английски има своя отговор

. 44 точки, 13 победи, 5 равни и 5 загуби, второ място с реални възможности за атака на титлата... Останалото са празни приказки. Дали Стоичков го постига с ужасното си произношение, дали включва вълшебната фраза за мамата - за неговата работа това няма абсолютно никакво значение.



Тема Re: Хич не е неправилно и повърхностнонови [re: chicchic]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано28.01.10 21:07



Като погледна един неграмотен текст това ми говори за:
- природно тъп автор.
- природно мързелив към обучение/учение.
- представител на най-слабообразованите слоеве на населението, сред които попадат, например, циганите.
Със сигурност такъв автор на автобиография или каквато и да било кореспонденция автоматично смъква очакванията и при равни други условия и достатъчен избор, той би бил изхвърлен директно в кошчето.

С едно изречение: грамотността е маркер към кой културно-образователен слой принадлежиш.

А тепърва, и към кой социален. Вече така се очертават нещата, че качественото образование ще бъде само за богатите. И за най-умните и будните сред по-бедничките. Масата ще затвърждава грамотността си, бягайки от училище, биеща учителките в час и пишейки на чатърица в нета.
И задавайки въпроси за ползата от грамотността.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: encolpius]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано28.01.10 21:40



Абе в България номера минава - Румяна Желева като типичен представител на новите богаташи определено е "успешен" типаж тук.
Но я спряха направо със стоп патрон в устата в Европарламента. Аре, тя природно тъпа и без усет, че там май работата е друга и нещо няма да е това езика и държанието, дето минават "успешно" в борческа България... Ама толкова ли нямаше кой да й даде професионален акъл как може и как не може.

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.