Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:51 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: а защо не:нови [re: kyмaнич]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано31.12.09 16:31



Разбира се - защо не.
Само дето в 2. трябва да има тирета и от двете страни.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Няколко кратки въпросанови [re: StefanPan]  
Автор Aлekcия ()
Публикувано01.01.10 21:12



Тъй и аз да потвърдя - за третото "музиканти" трябва да бъде в мн. ч., защото е мъжколично.
Окончание -а се дава на същ. имена от м. р., които не са мъжколични и завършващи на съгласен - пет стола, три вола, два чука.

За второто, обаче хич не вдявам защо трябват от двете страни на заглавието "Молитва от ада" запетаи???
Моля отново да го обясните, ако е правило!
Аз се позовавам на определението за ПОДЛОГ, че: "позицията на подлога може да бъде запълнена от същ. име или от словосъчетание с главна част същ. име". В този ред на мисли за мен правилен е единствено вариантът: Неговата дебютна книга "Молитва от ада" излиза през 2000 година. Т. е. книга си е подлогът в простото изречение, а името на книгата "Молитва от ада" е приложение.

Както тук: Хотел "Дунав", патриарх Максим, генерал Борисов, и т. н. - приложения.





Тема Защото има правила внови [re: kyмaнич]  
Автор A$$A$$lN (стар клубар)
Публикувано01.01.10 23:35



българската граматика и недейте да ме занимавате със собствени изобретения.



Тема Re: Няколко кратки въпросанови [re: Aлekcия]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано02.01.10 19:32



Ами това със запетайките е по-скоро от стилистичен характер.

Да видим дали ще мога:

В първият случай става дума за това, което казваш (ако позволиш - на ти) относно съставното съществително име.

Когато се използват запетаи, то е за да се откроят двете части, като едната се обособи нещо като вметнат израз (не се изразявам технически точно, предполагам) но не владея понятийния апарат.
Тоест, самото ограждане със запетаи показва, че вметваш, наблягаш, посочваш допълнително.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Няколко кратки въпросанови [re: Ckитниka]  
Автор XpиcтoTaмapин (член)
Публикувано04.01.10 11:15



В отговор на:

III.a. Той бе обявен за един от стоте най-велики музиканти.
III.b. Той бе обявен за един от стоте най-велики музиканта.


И двата варианта са допустими.

В отговор на:

II.a. Неговата дебютна книга, Молитва от ада, излиза през 2000 година.
II.b. Неговата дебютна книга Молитва от ада излиза през 2000 година.


Първо, заглавието на книгата трябва да е в кавички, но с развитието на техниката може да се приеме, че стилът bold може да замести кавичките. Второ, и двата варианта са верни, но смисълът им леко се различава.

В отговор на:

II.a. Неговата дебютна книга, Молитва от ада, излиза през 2000 година.


Неговата дебютна книга излиза през 2000 година. Заглавието й е Молитва от ада.

В отговор на:

II.b. Неговата дебютна книга Молитва от ада излиза през 2000 година.


Книгата Молитва от ада излиза през 2000 година. Това е неговата дебютна книга.



Тема Re: Няколко кратки въпросанови [re: Aлekcия]  
Автор Лил ()
Публикувано04.01.10 14:28



Подкрепям Алексия, смятам, че в случая става дума за класическо приложение, а не за обособено приложение както се твърди в другите мнения.

Примери за обособени приложения:
Аз, глупачката, не знаех...
Над него сокол, юнашка птица, и тя...
Разликата между приложението и обособеното приложение е, че в първия случай има директна синтактична връзка между опорната дума и приложението (кой роман? Романът "Под игото", кой генерал? генерал борисов; кой площад? Батемберг), докато при обособеното приложение такава директна зависимост и връзка няма (*кой сокол? юнашката птица).

Имам си едно златно правило, което не съм срещала в граматиките: щом нещо може да се изрази с по-малко и по-просто, защо да се изразява по-сложно? Примерно еднакво възможни и правилни форми с членуване и без членуване - избирам нечленуваната, със запетая или тире или без запетая или тире - избирам без запетая.



Тема Наклонен или получерен шрифт, или кавички?нови [re: Ckитниka]  
Автор linjack ()
Публикувано04.01.10 19:38



Няколкото кратки върпоса предизвикаха доста отговори, но и още един въпрос:

Допустимо ли е заглавието на книгата чрез промяна на вида на шрифта, освен чрез кавички? Ако да, кой е предпочитният/необоходим вариант: наклонен или получерен шрифт?

1. Романът Молитва от ада излиза през 2000г.
2. Романът Молитва от ада излиза през 2000г.

Допълнителен върпос - допустимо ли е вместо кавички да се ползва наклонен шрифт за отбелязване на цитат, особено в случай на цял абзац?
Пример:

Влахов и Флорин (1969г.) определят изкуството на превода по следния начин:
Целта на всеки литературен превод е да се предаде известен текст с езиковите средства на друг език, а за да бъде преводът пълноценен или, както се казва, адекватен, необходимо е даденият текст да се претвори на другия език в неразривно единство на съдържание и форма. Тъкмо в това се състои високото изкуство на превода.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Няколко кратки въпросанови [re: Лил]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано04.01.10 22:14



Да де, но няма ли в случая свобода да се избере със стилистична цел ползването на запетайки, за да се трансформира от, как го каза, класическо приложение на обособено приложение?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Няколко кратки въпросанови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор Aлekcия ()
Публикувано08.01.10 22:23



Ооооо, това с удебелен или наклонен болд/италик шрифт кога и с какъв закон е прието? Съвсем сериозно питам. Или ... аз крайно изоставам от нововъденията... \макар да съм посещавала в Икономически техникум курс по word, машинопис по десетопръстната система, кореспонденция и прочие\. Никой преподавател никъде не го е споменавал, ама съвсем, съвмсем не е. Питам се дали това не е свободно съчинение, или някъде законово е прието и установено, че видът шрифт може да замести кавичките?
Много полезно ще бъде за мен, ако случайно тук чете и отговори някой редактор или коректор.

Редактирано от Aлekcия на 08.01.10 22:27.



Тема Написал съм по-горе в темата на 29.12.09 15:01нови [re: Aлekcия]  
Автор A$$A$$lN (стар клубар)
Публикувано09.01.10 14:33



II.a. Неговата дебютна книга, "Молитва от ада", излиза през 2000 година.

----------------

Даже би трябвало да се напише "Ада" - с главна буква.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.