Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:46 24.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Употреба на теб (тебе), мен (мене)  
Автор klevcov (непознат )
Публикувано27.10.09 09:12



От извесно време ме тревожи въпросът, за правилната употреба на теб (тебе), мен (мене) и по точно, при кои случаи е позволено да се употрябяват всяка едина от формите.

Чувал съм различни мнения:

цитат:
- И двете са правилни и книжовни за българския език. Само че е нужно да се доуточни, че става въпрос за различни държави:
Теб/Мен е книжовното в България
Тебе/Мене е книжовното в Македония.
"...Все по-често се употребява формата "мене" (тебе) в България. Тя се е наложила от западния диалектен район на страната, където се разположени националните медии (телевизия и радио). Поради тази причина и формата "мене"(тебе) в последните години се използва по-често устойчиво, отколкото книжовното теб/мен..." БАН 2004г

цитат
- Тези форми се употребяват само в официален разговор. "Теб/мен" е съкратено от "тебе/мене". Полседната двойка мисля, че се използва и в края на изречение вместо съкратения вариант.

цитат
Книжовни са и двете. Според В.Мурдаров са напълно дублетни, само дето "мене" и "тебе" май се използват в маалко по-висок регистър.

Кое според вас е по-правилно или допълнете, ако смятате, че имате по-различно мнение от горепосочените.



Тема Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: klevcov]  
Автор A$$A$$lN (стар клубар)
Публикувано27.10.09 11:23



"е"-кането е шопска неграмотна простотия.

Искаме да отидеме да видиме дали ще можеме да купиме дрехи за тебе и мене.

Ако думата е ясна без "е" - това е верният вариант.

Искаме да отидем да видим дали ще можем да купим дрехи за теб и мен.


-----------

Не проумях какво значи "по-висок регистър"?!


Според В. Мурдаров са напълно дублетни, само дето "мене" и "тебе", май, се използват в маалко по-висок регистър.



Тема Re: Употреба на теб (тебе), мен (мене)нови [re: klevcov]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано27.10.09 12:10



Правилно? Неправилно? ПОЗВОЛЕНО?!?!

Ужаст, ще хвана да емигрирам и ще се откажа да влизам в тоя клуб.

Аман от милиционерско мислене за езика и неграмотни невежи простотии в стила на Асасин.

Не знам какво точно се подразбира под "БАН 2004г", но каквото и да е, и който и да е авторът, явно не си е правил труда да погледне какви са били местоименията в старобългарски.

мен и теб са сравнително нови форми, сиреч по логиката на това което минава за "книжовно" или не, те са по-некнижовни форми.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема по тематанови [re: A$$A$$lN]  
Автор linjack ()
Публикувано27.10.09 14:21



Проучвай се твърденията, защото говориш глупости. Ето ти извадка от "Чефликът край границата" от Й. Йовков (източен говор):

"– Мълчи, куче, тебе кой те слуша – избъбра селянинът и махна назад с ръкa..."




----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмненови [re: A$$A$$lN]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано27.10.09 14:44



няма такава работа, "тебе, мене" се ползва широко в източния говор, дори бих казал че се ползва само то. теб и мен е някаква поетична форма струва ми се, някак не ми се връзва да кажа на мъж "теб".




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Употреба на теб (тебе), мен (мене)нови [re: Zo]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано27.10.09 15:46



Не мога да не се съглася.Мене и тебе съм ги научил когато съм учил езика докато мен и теб са някви книжовни изгъзици предполагам довлекли се от източните говяори като млЯко и ХлЯб

Може да звучи тъпо ама една конфедерация по ятовата граница много повече би запазила богатството на езика отколкото книжевната унификация върхът на която е идиотското правило за пълен-кратък член който не се среща като ем пълен ем кратък в ни един народен говор.



Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: A$$A$$lN]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано27.10.09 16:01



Те тва е метода у Българско нещо традиционно и хилядолетно да се смени от няква простотия и изгъзица само щото некой некъде е решил,че трее се промени те точно те така.Говориме за смяната на традиционното Я с аз.А колко е селско виждаме само като сравним процентно колко от славяноговорящите казват аз и колко я.Ма они са прости селяци и книжевният език за тях е мираж.Е щом няква сган успее да вмени на човек,че личното му местоимение е селско то кво остава за нещо друго.Ми човек много повече употребява личното си местоимение отколкото името си така,че това си е възродителен процес ама даже без да има кво да се възражда,а е преродителен процес.И същата мъка я има още повече в носителите на източни говори понеже тяхното пък звукоизвличане е тотално заплюто като мйекане.Кому е нужно това извиване на ръцете?Природно ние сми си конфедерация както и да го погледнеш и за кво е тая страст да се унифицират говорите не ми е ясно.



Тема Re: Употреба на теб (тебе), мен (мене)нови [re: пишлeмeнт]  
Автор linjack ()
Публикувано27.10.09 16:02



докато мен и теб са някви книжовни изгъзици предполагам довлекли се от източните говяори като млЯко и ХлЯб

Предполагаш грешно.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Употреба на теб (тебе), мен (мене)нови [re: пишлeмeнт]  
Автор Simplicissimus (homo simplex)
Публикувано27.10.09 17:07



Винаги съм се учудвал от подигравателното отношение и дъблокото презрение, с които "западняците" се отнасят към източните говори и дори някои книжовни форми, нехарактерни за техните говори ("хляб" и "мляко" са добри примери). Някакъв комплекс за малоценност, що ли?
Мегютоа, идеята да си върнем "ят"-а, който със съвсем политически цели болшевиките затриха, не е чак толкова лоша - дори напротив. Въвеждането на паралелно използване на латиницата (а.k.а. "латинеца") след някоя друга година (или десетилетие в най-лошия случай) ще е удобен случай за такава стъпка...

'Once unquestioning obedience, once fully enslaved.' (W. Whitman)

Редактирано от Simplicissimus на 27.10.09 17:09.



Тема Re: Употреба на теб (тебе), мен (мене)нови [re: Simplicissimus]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано27.10.09 17:20



Казах вече кво мислим по въпроса.Най-доброто решение за запазване на идентичността е кантонизацията на езика.Точно унификацията е комплексарщина.И до сега в Сливен и Търново си мислят,че говорят "най-правилния" български език и се чудят що като дойдат в София ги гледат странно.На така наречените западняци им е втълпено,че говорят "селски".Е тва е комплексарщината.Иначе книжовния език е основан на западното звукоизвличане с една камара източни словоформи и е такава една манджа с грозде,че повече нема накъде





Тема Re: Странно, по нашия крайнови [re: klevcov]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано27.10.09 19:10



именно мене и тебе са нормалните форми. И дори се замислих, дали теб и мен не е някак си по-литературно, а тебе и мене - по-разговорно.
А това е доста далеч от западните части - говоря за Североизточна България.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано27.10.09 19:17



Както и да е де, за аз не си прав - така започва азбуката ни още от кирилско време - с личното местоимение за първо лице, ед. число. Неслучайно.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Добре, нонови [re: Zo]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано27.10.09 19:21



остави модераторството. Че клуба има нужда от радетел на българския език, а не от враг и поругател.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: И в крайна сметканови [re: klevcov]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано27.10.09 19:27



се оказва, че теб и мен никой не иска да ги приюти - нито на Изток, нито на Запад. Ще вземе да излезе литературно, май.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: И в крайна сметканови [re: StefanPan]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано27.10.09 19:32



Аз изпозвам теб, мен, тебе, мене и като че ли първите две ги изпозвам по-често, но не съм сигурен. Ще трябва да следя какво казвам известно време и да видя кое е по-често.



Тема Re: Употреба на теб (тебе), мен (мене)нови [re: klevcov]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано27.10.09 21:09



klevcov, сори ако съм бил прекалено остър в отговора си, не беше насочено основно към тебе.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано27.10.09 21:36



Извинявай но това с азбуката не е никакъв аргумент понеже азбуката е създадена за предаване на живия език ,а не трябва живия език да се съобразява с нещо вторично.Тя най-вероятно е отразявала някъв моравски диалект заради който е била написана.Стигнало се е до куриоза "У наше село само я викам аз" и тва си е по-тъпо и от възродителен процес.Не смятам за някво геройство даден жив говор да се обяви за селски,а пък друг за мйекащ и идиотско звучащ предвид,че и двата са живи за разлика от мъртвия книжовен франкенщайн заради който са жертвани.



Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: A$$A$$lN]  
Автор schadenfroh (непознат )
Публикувано28.10.09 01:52



Нали уж живееш в Казанлък, хайде утре като излезеш на улицата, се заслушай колко хора ще кажат "тебИ" и "менИ", а да не казвам, че можеш и "мойми", вместо "моим"(можем) да чуеш. Кво научили сме да го залепяме накрая "е"-то от шопите и сме си го направили на "и", да ни звучи по-казанлъшки или сме и-кащи шопи

.



Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: schadenfroh]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано28.10.09 03:01



Абе за преминаването на е-то в и шампиони са майните-нибе,пипируда.Имам хипотеза,че тва е защото от гръцки са минали на български

Шопите нямат ресурс за влияние върху езика и по някаква логика по която за повечето българи всички китайци са еднакви така и за родените в източна България всички западняци са шопи понеже не им е кеф,че столицата е у шопско.А истината е,че шопите са едно подавляващо малцинство сред западно българското население с нищожно влияние върху книожовния език и най-вероятно са асимилирани потомци на заселени през гръзцкото присъствие печенеги



Тема ... есмь царьнови [re: пишлeмeнт]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.10.09 09:50



пусни да търсиш

и виж какво излиза




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор Simplicissimus (homo simplex)
Публикувано28.10.09 10:52



А истината е,че шопите са едно подавляващо малцинство сред западно българското население с нищожно влияние върху книожовния език и най-вероятно са асимилирани потомци на заселени през гръзцкото присъствие печенеги
Вервай ми, сърбите имат съвсем друга теория за шопите...



'Once unquestioning obedience, once fully enslaved.' (W. Whitman)

Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано28.10.09 11:41



В отговор на:

Имам хипотеза,че тва е защото от гръцки са минали на български



Хах, точно в десетката, тъкмо си търсех още аргументи за моята пък хипотеза, че майните всъщност са побългарени гърци. И наистина - на гръцки например е тилефоно..



Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: Simplicissimus]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано28.10.09 13:58



Намерил си къде да търсиш обективна теория.То според тях и македонците са южн сърби





Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: WlSP]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано28.10.09 14:06



Ми това си е факт но не както ти си мислиш.Майните са разбира се един микс в който участват и побългарени гъркоезични (не бих посмял да твърдя гърци щото има данни за доста преселвания на кви ли не от Азия).Разбира се те са побългарени от преселници българи но в установилото се равновесие ясно се чувства гръцкото влияние .Впоследствие както и навсякъде в градовете преобладават нови заселници предимно от планинските области но те постепенно приемат местния говор както например децата на заселници в София от източна България приемат западното звукоизвличане за да не им се смеят както на мамата и таткото които колкото ида се мъчат си мйекат докато са живи





Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор Simplicissimus (homo simplex)
Публикувано28.10.09 18:05



Истината е, че дълго време българите във Филипуполи (Пловдив) са били малцинство. Така е било и в голяма част от големите градове, намиращи се на територията на днешна България, но в Пловдив е имало особено голямо разнообразие от други етнически и етнико-религиозни групи (гърци, турци, евреи, арнаути, цигани, по-късно арменци и други). Съответно езикът, който днес ще чуеш в Пловдив е до голяма степен езикът на околните села, но е и повлиян доста от езика на преселници от други краища на страната (напомням, че в Пловдив има огромен брой хора с произход от Македония например - кой не е чувал за "македонската махала"?). В този ред на мисли пловдивският говор има своите особености и е доста различен от говора, който ще чуеш по селата в днешно време. Той си е своего рода градски говор. Впрочем, една от разликите със села като Крумово, Козаново, Марково и др. е, че пловдивският говор е доста по-твърд от останалите говори в Тракия на изток от Пазарджик (където дълго време се е говорил чиста проба западен говор, но източното влияние си е казало думата, макар и селата в пазарджишко и до ден днешен да са по-скоро с черти на западни говори). А на фона на Стара Загора или, да не говорим, Бургас, в Пловдив си се говори направо "твърдо".



'Once unquestioning obedience, once fully enslaved.' (W. Whitman)

Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор Simplicissimus (homo simplex)
Публикувано28.10.09 18:06



Всичко е въпрос на гледна точка.



'Once unquestioning obedience, once fully enslaved.' (W. Whitman)

Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: Simplicissimus]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано28.10.09 19:10



Не знам къде прочете,че твърдя,че в Пловдив се говори меко.Просто изразих хипотеза за особенно отличителната замяна на е с и точно в пловдивския диалект.То между другото и тия дележи източни-западни говори не са много точни.Специално за източните имам предвид.Най-мйекащите са около Търново т.е. в централна северна България,а тия в южна централна България са доста по-твърди както сам спомена в сравнения с горните.Родопските пък са съвсем друга бира.А пък Бургаз за мене си е сбирщайн то и няма как да е иначе щом при освобождението е бил турско село с 300 къщи коплкото и ся да се прокламирал бургаския дух и неговите културни дейци и поети и писатели и артисти.



Тема Re: Употреба на теб (тебе), мен (мене)нови [re: Zo]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (пристрастен)
Публикувано28.10.09 21:53



как можа да напишеш ужас с Т накрая? Е тва не моа разбера.



Тема "чифлик" се пишенови [re: linjack]  
Автор A$$A$$lN (стар клубар)
Публикувано28.10.09 22:22



и "теб" и "тебе" е вярно, въпросът беше кое е по-вярно.

Консултирам се със специалистка по българска филология.



Тема На теб ти прочетох само първите двенови [re: пишлeмeнт]  
Автор A$$A$$lN (стар клубар)
Публикувано28.10.09 22:24



изречения.



Тема У Казанлък има много заселници от всякаквинови [re: schadenfroh]  
Автор A$$A$$lN (стар клубар)
Публикувано28.10.09 22:31



краища на България и хич не ме интересуват простотиите им.

От 50 години съм в този град и съм се наслушал на какво ли не.

Ако нямаш нищо против - да излезем заедно да се поразходим из улиците, заведенията, магазините и с 85% вероятност ще позная по говора кой неграмотник откъде се е довлякал в града.



Тема Като не е било насочено към него, към когонови [re: Zo]  
Автор A$$A$$lN (стар клубар)
Публикувано28.10.09 22:36



е било насочено? Към мен ли, с тази ти язвителност?

Аман от милиционерско мислене за езика и неграмотни невежи простотии в стила на Асасин.




Тема Чувал съм в Пловдивско "тебека" и "менека"нови [re: klevcov]  
Автор A$$A$$lN (стар клубар)
Публикувано28.10.09 22:43







Тема Re: Чувал съм в Пловдивско "тебека" и "менека"нови [re: A$$A$$lN]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано28.10.09 23:53



я, язе, язека, мене, менека
ти, тизе, тизека, тебе, тебека


са си доста западнобългарски.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: У Казанлък има много заселници от всякаквинови [re: A$$A$$lN]  
Автор schadenfroh (непознат )
Публикувано29.10.09 01:59



Странно е, че си написал довлякАл и неграмотник в едно и също изречение...



Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано30.10.09 13:44



Не искам да навлизаме в излишна полемика, само искам да ми кажеш не си ли съгласен (съгласна) с това, което ще кажа.

Езикът има смисъл да обединява, а не да разединява. И да дава възможност на група от хора да се разбират помежду ди. Истината е, че ако някой от крайните западни части ми заговори на родния си диалект, ще ми бъде много трудно да го разбера. Самият ти, ако си от там, вероятно ще ти е трудно да ми повярваш, защото официалнит български - този, на който гледаме телевизия, слушаме радио, четем книги, използваме в училище... е базиран, както ти сам каза, на източната лексика (и западното произношение). Та, за теб не е проблем да разбираш източните диалекти, макар и звучащи ти селски меко, но на мен ще ми е трудно да разбирам западните - казвам го без да влагам нищо в това.

Официалният български, който ти наричаш "Франкенщайн" (и който наистина обединява с лексика и произношение различните части на страната) се говори в София в различните му стилове и жаргони. И никак не е мъртъв. Говори се и навсякъде в страната, с едни или други отклонения в произношението и лексиката. Но го има, и благодарение на него аз и ти тук и навсякъде се разбираме без грам зтруднение.

Всеки има право да говори както иска, както му е удобно и както му е свидно.
Само едно никога няма да мога да проумея - защо трябва да се поругава и отрича езика на който можем да се разбираме всички българи.
Разбираш ли - никой не отрича използването и ученето на английски, но се явяват хора, българи, които отхвърлят българския. Не го разбирам.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: schadenfroh]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано30.10.09 14:00



Между другото, като каза за моЙми, се сетих за прайм, прикаами и т.н. съкращаване на звукове, което съкращава и времето за произнасяне на определено количество думи.
От друга страна, повечето ми приятели са все с произход Западна България, отделно, че имам и доста наблюдения... Та имам едно такова чувство, че най-общо казано, западняците говорят по-бързо отколкото в Източна България. Това дали не е свързано с необходимостта да наваксат заради излишно многото звукове в речта си?



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано30.10.09 14:13



Точно в десетката - това със София, мамата и таткото. Така се произвежда натурално говорещо български език население.



Впрочем, идващите в София от Западна България също си сменят говора, но не толкова по причина да не им се смеят, а за да бъдат разбирани. Нямам нито един приятел, дето да говори на къцавски, врачански или македонски. Дори и вкъщи си говорят на български. Е, имам и познати, от села, кавартали на София, които помежду си понякога обръщат на шопски - нещо като турците - от уважение пред теб говорят на български, но току обърнат на турски, като се развълнуват.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: StefanPan]  
Автор Simplicissimus (homo simplex)
Публикувано30.10.09 15:46



Много добро изказване!
Този недолюбван от някои "Франкенщайн" е всъщност нашата lingua franca - един от стълбовете на социалната кохезия в страна като България. Никому не е забранено да говория своя си говор, но "Франкенщайн" ни позволява да общуваме, пък макар и да сме с различен регионален произход. Ако се абстрахираме от някаква евентулна емоционална привързаност към него (привързаност от национален или друг подобен характер), то бихме могли да го оценим поне като един стравнително добър "инструмент".

'Once unquestioning obedience, once fully enslaved.' (W. Whitman)


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано30.10.09 15:57



Изопачаваш думите ми тотално но и ми помагаш да си оформя гледната точка и да си избистря мнението по въпроса.И така както сам казваш ползата от общия език е неоспорима и той трябва да съществува.Не съм съгласен обаче ,че това трябва да става за сметка на изкореняване на местните говори и тяхното заклеймяване като селски.Не трябва да се прокламира понятието "правилен" български се едно другите не са български или са грешни.Не съм и съгласен с определението "книжовен" се едно другите говори не могат да се предадат на книга.Не съм и съгласен ,че на мйекащите им се разбира повече или пък на родопчаните или на македонците.Всеки край си има типично негови думи които са неразбираеми за другите краища и като се сложи и изговора може и да стане неразбираемо.С две думи трябва да има държавен език който да се нарича общобългарски и владеенето му писмено и говоримо да се поощрява но не и с цената на поругаването и демонизирането на живия говор наречен с презрителната чуждица диалект.Също в отделните региони по желание да се изучава и местния говор и дори и писмено и дори и да се пише на него нито е светотатство нито е нещо лошо.



Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано30.10.09 16:02



Не споделям с нищо необоснованото ти мнение,че на така наречените източни говори им се разбира повече.Това е някаква шовинистична заблуда.Говорещия западен говор се възприема като селянин,а говорещия източен като мйекащ селянин.



Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано30.10.09 16:07



Та имам едно такова чувство, че най-общо казано, западняците говорят по-бързо отколкото в Източна България.
Пак с нищо необосновано твърдение.Според мене това зависи от темперамента на конкретния човек и такива мйекащи кречетала от Сливен съм срещал на които след една определана скорост примесена с техни местни думи и невъобразимото звукоизвличане съм спирал и най-добронамерено съм искал превод.



Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмненови [re: StefanPan]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано30.10.09 18:19



В отговор на:

но не толкова по причина да не им се смеят, а за да бъдат разбирани.




Еее, не просто, аман вече.

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор Kossoman ()
Публикувано30.10.09 19:14



И язе така мисла.



Тема Нарочно, бре, толкова ли не загрявашнови [re: schadenfroh]  
Автор A$$A$$lN (стар клубар)
Публикувано31.10.09 14:10



?



Тема Така ще кажешнови [re: A$$A$$lN]  
Автор schadenfroh (непознат )
Публикувано04.11.09 00:57



!



Тема Re: Употреба на теб (тебе), мен (мене)нови [re: Zo]  
Автор avataar (root)
Публикувано04.11.09 01:29



Аз ще добавя, че мен и теб съвсем не са ограничени до изтока (както беше споменато, че мене/тебе не са само западни). Мен и теб се срещат и в македонските диалекти.

от

:
Голем страм е за комита
жив да падне в турски раце,
таква правда - турска правда
три илјади на три мина,
останаа два патрона
еден за теб, втори за мен.


от (всъщност от Български народни песни на Братя Миладинови):
„Кафпе един црна Арапино!
He je, кафпе, делибаша Марко,
He je мојо татко Дебел Новак,
Мен ме викат Груица војвода,
М'тна вода порој како носе,
Така тебе ке понесам бедо,
Чекај боздоган от мене на теб'.”


и едно на автентичен чатърски македонски (на ):
dosta bre ej vesno vlatko lozanovski ko prvo za teb i za men i za sekoj ne e maliov tuku e nekoj razbirash li deka toshe nema shansi so mile kitic kamoli so vlatko lozanovski shto moze i dvata glasa da gi fati i ispee podobro ko primer tanja savic,shto faka mnogu glasa i samo shto vlatko e macomennnnn mnogu ubav zgoden i plus deka ke najde on takvaa luda zenska ko mene shto se vika em voj4e em emil ha hu,hu cao.odam pak na idromasagji mi se uarni.DA ZIVEE TOSHE I DA GO NAD ZIVEE VLATKO LOZANOVSKI E EDEN I NAJ DOBAR OD PO MLADITE.TACKA.


Аз лично пиша винаги мене и тебе, но в разговор употребявам както пълните, така и съкратените форми.

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано04.11.09 14:18



Това, което казваш си е чист регионализъм. В който не би имало нищо лошо...
ако не бяхме в България. Защото разцепничеството е заложено в чипа на българина. Да не говорим за народностните малцинства.
Пътят към незачитане, неучене и категорично неизползване на официалния език до цялостно незачитеане на българската държавност е доста хлъзгав. И минава през така наречената "езикова свобода". Зад това прекрасно, само по ебе си, понятие могат да се скрият доста вредни идеи. Нещо като "движение за права и свободи"... Но навлизаме в други области, които са живи тресавища - аз в тях не искам да нагазвам.
Лека закачка - ти да не си от македонско?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано04.11.09 14:26



Ще допълня: в зависимост от произхода на самия възприемащ.
Много приятели, като искат да пресъздадат как говорел некъф си селянин, мйекат.


Разбира се, както ти казах, те самите са от Западна България.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано04.11.09 14:33



Това беше закачка - не ме ли разбра?
Просто като се замисля за бързо дърдорещи, образите, които ми изникват, са все на хора - "западняци". Просто такива са се улучили и са ми се натрапили в съзнанието. Нищо повече, предполагам.
Закачката беше основно към изяждането на звукове в източните говори. Прочети го пак.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 23:10



Не знам защо противопоставяш нещата толкова настървено.Държавния език би бил едно предимство за всеки който го владее и той ще продължи да се изучава но защо това трябва да става за сметка на родния език?Ти като учиш английски трябва ли да заклеймиш българския като регионално селско диалектче?Някои умни хора твърдят,че така се загубва културното разнообразие за сметка на глобализация,унификация или квот се сетиш.



Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 23:19



Не е само щега както си признаваш и сам.





Тема Re: Употреба на теб (тебе), мен (мене)нови [re: avataar]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 23:28



Македонския български в някои случаи се родее много повече с източните говори отколкото със западните.Имам хипотеза,че това е поради факта,че прабългари се заселват само в Североизточна България и Македония.И за да не съм голословен в западнобългарските диалекти предлога в изцяло липсва ,а се използва у докато в македонския български предлога е "во".Македонския диалект е няква смесица на източнобългарски и западнобългарски и то много особенна и фирмирана много отдавна.



Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано05.11.09 01:37



Преди няколко години едно приятелче, от Гоце Делчев мисля беше, умно и будно хлапе, беше тръгнало настървено да ми разправя, че били македонци, а не българи - вуйчо му така му разправял и му ракрил колко заблудени били хората там относно народността си. Тръпки ме побиват...

Определението за език е доста... лигаво понятие. Все пак в една държава има един (два или три, или четири) официален език, потребността от който, и двамата сме съгласни, е несъмнена. Не съм против културното разнообразие, самият аз бих се определил даже като "глобоскептик", но когато зад това се крият нечисти намерения и зловредни идеи... Казах ти - тръпки ме побиват.

Пак ти кавам - непонятно ми е, че никой не отрича използването и ученето на английски например, но се намират разни елементи в този клуб, които с необяснима някаква наслада плюят и отричат българският общонационален език. Наистина недоумявам.
Самият контрапункт "отричане на официалния език - любов към диалектите" е абсурден. Не виждам защо въобще трябва да съществува.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано05.11.09 01:44



Казвам си го честно - все са такива калашниците, които първо ми изникват в съзнанието. Дали има някаква връзка - не мога да зная.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 09:09



Преекспонираш нещата и имам чувството,че живееш в по-миналия век-ерата на национализма и консолидацията на едни маси в общиуя случай доста различни хора срещу едни още по-различни обединени изкуствено хора.Не случайно в тоя период са и най-кръвопролитните войни за пазари на шепа богаташи яхнали национализма и глупостта на хората.Изкуственото противопоставяне е на "висшия" официален език който никой не говори в съвършенство и се учи в средното учулище и от медиите и книгите и "низшите" регионални говори-родния език на всеки българин който се учи от люлката.Не съм против официалния език но само като едно есперанто и нищо друго.С нищо не е нито по-добър нито по-висш от родния ми език.Макар и превода да се е автоматизирал той си е един чужд език и това е така за всеки независимо дали е роден на изток или на запад.Просто не осъзнава транслацията.



Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 09:12



Има връзка.Понеже е чужд език критериите за бързо-бавно не работят точно.На мен например китайците ми се струват много бързо говорящи





Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано05.11.09 18:22



Човек, изчел си толкова книги още от дете, учебници, вестници, списания, игледал си милиони часове телевизия, филми, писал си... Прекарал си с официалния език в пъти повече време, отколкото с родния си, локален диалект. Не ми говори, че този език те затрудняа и е чужд и изкуствен за теб.
Пак ти казвам - абсурден е контрапункта "официален език - диалект". Пак си обичай диалекта, говори си го. Но защо да не обичаш и езика на любимите ти герои, езика на идеите, които си попивал и които проповядваш, на всичко...
Ако недолюбването ти е просто реакция на отричането на диалектите - ок, бих те разбрал. Не е правилната реакция, но, да кажем, е оправдана. Но ако е ей така, априори - никога няма да те разбера, честно.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано05.11.09 18:27



Дали не може да се каже, че за единица време франсетата или испанците, например, или дори англоговорящите, не казват повече думи, отколкото в други езици, например - български.
Щото май не е само въпрос на темперамент, знам ли...

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 19:17



Може и да съм изгледал много филми на английски и пак да го чувствам чужд тоя език както и официалния.Ти като си виждал толкова различни хора толкова време сигурно си забравил майка си?Родния език се учи когато това е адски лесно и остава за цял живот.Официалния е надстройка и независимо от повечето време той никога не може да измести родния.Нещо като приказката за първите седем.Съгласен съм,че е абсурдно противопоставянето.Но ти го правиш безсъзнателно като живия говор наричаш диалект,а изкуствената конструкция "официален език".Разбира се никой не може да изкорени живите говори и разлкики с така наречената норма.Може просто или да се игнорират или да се етикират като селски и тази комплексарщина да се прави в името на единението на нацията.Единение чрез насилие едни чсти да заговорят едни думи като други,а пък другите други думи като първите.



Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 19:20



Ми първо е въпрос на акъл щото дадена информация може да се предаде и с малко и с много думи и когато е обмислена се говори по-бавно.После на темперамент.И накрая на кой както е свикнал и е прието за нормално.Пак да си кажа,че когато недоразбираш нещо или всичко ти се струва,че се говори бързо но това е субективно понеже не разбираш.



Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано05.11.09 22:11



Живият говор на София е разговорна форма на официалния български. С голямо приближение такъв е живия говор на Пловдив. Всички източни диалекти като лексика са разговорни форми на официалния български. А това е близо две трети от съвременна България.
Трябва ли да рзбирам, че не искаш да използваш същите думи, които използам и аз, понеже това било насилие.
Щото аз искам. Щото, ако не ми го бяха казвали навремето мама и тати, живели 2 години по самоковско, никога немаше и да се сетя, че "мачка руча поганци" значи котката яде мишки. И това не ме кефи, разбираш ли.
Няма да ми прави впечатление, ако не разбирам сърбина, но собствения си сънародник да не разбирам - не ме кефи.
Ако ми кажеш, че те бОли хуя дали те разбирам или не, това е друг въпрос. Но не за това иде реч, предполагам.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 22:52



Виж са тук не говориме кой кво го кефи щот става страшно.Опитвам се да ти кажа,че можеш да си мйекаш колкото си искаш с други мйекащи и това може и да не ми харесва но си е твое право и не мисля,че ще тръгнеш да се отцепваш от България.Също така неколкократно ти подчертах,че регионалните дми и изрази са абсолютно еднакво характерни за всеки регион и са неразбиораеми за друг регион.Само едно отаряне на тълковния речник ще те убеди в това но ти не искаш да бъдеш убеден.Искаш да звукоизвличаш по западен тертип и да те е срам от родния ти език

А София и Пловдив са толкова далеч от "туй нящу кът унуй нящу",че няма на къде ама щом те кефи да си един езиков еничар чуждия език повече от родния избора си е твой.



Тема Стига си дрънкал глупости!нови [re: пишлeмeнт]  
Автор A$$A$$lN (стар клубар)
Публикувано06.11.09 03:30



Имам хипотеза,че това е поради факта,че прабългари се заселват само в Североизточна България и Македония.

Имай си тъпите хипотенезиси, и особеннннннннннннно си оправИ правописа и пунктуацията!







Редактирано от A$$A$$lN на 06.11.09 03:35.



Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: A$$A$$lN]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано06.11.09 04:40



Глупав си ти тва са факти.Или ти имаш друго обяснение на много прилики на македонския говор с източните?За предлога "во" вместо типичния за западна България "у" вече споменах.Да продължа с характерния пълен член "от"който пълен член не се среща у ни един западен говор.Като добавим и мекото звукоизвличане за мене македонския си е един позападнячен източен говор.Което прекрасно се връзва с мойта хипотеза





Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: пишлeмeнт]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано06.11.09 17:43



Стига с тия глупости за некакъв "македонски български". Така нареченият "македонски език" е всъщност изкуствена компилация от западно-български диалекти, сръбски думи и чуждици. Ако тръгнеш из Македония (и нашата и другата), ще чуеш също така най-различини говори, ще чуеш и "у" и "во", и "жут" и "жолт" и "ке" и "че".

А "компотат" викаше един мой чичо от Джурово, Етрополско.

Редактирано от WlSP на 06.11.09 17:46.



Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: WlSP]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано06.11.09 23:22



Що да са глупости?Македонския говор си е български говор и разбира се не е нещо единно,а си има различни подговори.Ако ми говориш за книжовния език на ФИРОМ нямам предвоид него.Факт е обаче преобладаващия пълен член и предлога во и мекия говор.Факт е и сърбизацията на езика особенно скопския говор но и тва си има елементарено обяснение-членството в СФРЮ.Не това обаче разглеждам,а някои типични черти на източни говори в македонския говор.Лично на мен ми прилича на позападнячен източен говор и изразих и хипотеза защо е така.Твойта хипотеза е,че българските говори са един микс и секи говори квот му скефне.Е да ама това не е изобщо така.Западните говори например Я преобладава поголовно и тук таме се среща симбиоза с язе.В македонския говор си имаме основна форма Яз пряко следствие от позападнячено Аз.В западните говори предлога В просто липсва.Няма го.Не се използва изобщо.Също и така нареченият пълен член.Македонския говор е мек.Нещо изключително нетипично за западна България. ит.н. и т,н,





Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: пишлeмeнт]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано07.11.09 00:16



Мек е, ама некой друг път. В Гоце Делчев или в Драма някога - може, ама то си има обяснение - Ятовата граница. В Благоевград или Кавадарци обаче, си е тврд, та тропа.

И не съм изказвал никакви хипотези, само ти посочих, че ако не беше историческото обособяване на Македония, това щяха да бъдат още един куп западно-български диалекти без да са озаглавени "македонски говор".

А другия пример е от Западна България. Всъщност целият израз беше:

"ДонЕ ли компотат, ма?"



Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: WlSP]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано07.11.09 17:51



Македонските говори не могат да се таксуват като западнобългарски понеже те не са такива освен географски.Имат много общи черти (ке,пълният определителен член от,та и т.н.) и много разлики от западнобългарските говори.Имат много източнобългарски черти.Обособили са се не за друго ами поради планинските прегради и предвид уседналия живот векове наред от една страна и от изходния материал който пръв е донесъл езика.И до сега в град от западна България примерно Кула се говори на източен диалект донесен от Тетевен естествено с някои западни заемки.Така,че имат влияние два фактора-изходния език и влиянието върху него.Македонските говори са донесени много отдавна но са донесени от изток според мене.



Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: WlSP]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано07.11.09 18:01



E глей как звучи една и съща песен :
Книжовно (западно) звукоизвличане:


Македонски говор далеч зад ятовата граница

Трее си глух за да не усетиш по-мекото звукоизвличане.



Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано08.11.09 18:31




Срази ме.
Аз се предавам.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: WlSP]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано08.11.09 18:40



Интересно, един друг познат от Гоце Делчев, говорещ доста по източно, ми беше обяснил, че у Гоце Делчев са се заселили маса преселници от търновско при едно от поредните гонения по турско време.
Били такава маса, че дали търновски облик на говора в града. И, казва, и сега в самия град се говори предимно меко, а по селата наоколо си е чиист македонски диалект.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано08.11.09 19:43



Не ми е било цел да те сразявам просто разбих някои стереотипи в главата ти





Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: пишлeмeнт]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано08.11.09 21:03



Е май ти си глух или просто не знаеш какво значи мек говор. Македонското изпълнение си е съвсем твърдо.



Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: WlSP]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано08.11.09 21:17



С радио не се спори





Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: пишлeмeнт]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано09.11.09 11:51



Абе знам, ама забравих.





Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: WlSP]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано09.11.09 14:35



Едва ли радиото съзнава,че е радио






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.