Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:55 24.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 19:20



Ми първо е въпрос на акъл щото дадена информация може да се предаде и с малко и с много думи и когато е обмислена се говори по-бавно.После на темперамент.И накрая на кой както е свикнал и е прието за нормално.Пак да си кажа,че когато недоразбираш нещо или всичко ти се струва,че се говори бързо но това е субективно понеже не разбираш.



Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано05.11.09 22:11



Живият говор на София е разговорна форма на официалния български. С голямо приближение такъв е живия говор на Пловдив. Всички източни диалекти като лексика са разговорни форми на официалния български. А това е близо две трети от съвременна България.
Трябва ли да рзбирам, че не искаш да използваш същите думи, които използам и аз, понеже това било насилие.
Щото аз искам. Щото, ако не ми го бяха казвали навремето мама и тати, живели 2 години по самоковско, никога немаше и да се сетя, че "мачка руча поганци" значи котката яде мишки. И това не ме кефи, разбираш ли.
Няма да ми прави впечатление, ако не разбирам сърбина, но собствения си сънародник да не разбирам - не ме кефи.
Ако ми кажеш, че те бОли хуя дали те разбирам или не, това е друг въпрос. Но не за това иде реч, предполагам.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 22:52



Виж са тук не говориме кой кво го кефи щот става страшно.Опитвам се да ти кажа,че можеш да си мйекаш колкото си искаш с други мйекащи и това може и да не ми харесва но си е твое право и не мисля,че ще тръгнеш да се отцепваш от България.Също така неколкократно ти подчертах,че регионалните дми и изрази са абсолютно еднакво характерни за всеки регион и са неразбиораеми за друг регион.Само едно отаряне на тълковния речник ще те убеди в това но ти не искаш да бъдеш убеден.Искаш да звукоизвличаш по западен тертип и да те е срам от родния ти език

А София и Пловдив са толкова далеч от "туй нящу кът унуй нящу",че няма на къде ама щом те кефи да си един езиков еничар чуждия език повече от родния избора си е твой.



Тема Стига си дрънкал глупости!нови [re: пишлeмeнт]  
Автор A$$A$$lN (стар клубар)
Публикувано06.11.09 03:30



Имам хипотеза,че това е поради факта,че прабългари се заселват само в Североизточна България и Македония.

Имай си тъпите хипотенезиси, и особеннннннннннннно си оправИ правописа и пунктуацията!







Редактирано от A$$A$$lN на 06.11.09 03:35.



Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: A$$A$$lN]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано06.11.09 04:40



Глупав си ти тва са факти.Или ти имаш друго обяснение на много прилики на македонския говор с източните?За предлога "во" вместо типичния за западна България "у" вече споменах.Да продължа с характерния пълен член "от"който пълен член не се среща у ни един западен говор.Като добавим и мекото звукоизвличане за мене македонския си е един позападнячен източен говор.Което прекрасно се връзва с мойта хипотеза





Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: пишлeмeнт]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано06.11.09 17:43



Стига с тия глупости за некакъв "македонски български". Така нареченият "македонски език" е всъщност изкуствена компилация от западно-български диалекти, сръбски думи и чуждици. Ако тръгнеш из Македония (и нашата и другата), ще чуеш също така най-различини говори, ще чуеш и "у" и "во", и "жут" и "жолт" и "ке" и "че".

А "компотат" викаше един мой чичо от Джурово, Етрополско.

Редактирано от WlSP на 06.11.09 17:46.



Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: WlSP]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано06.11.09 23:22



Що да са глупости?Македонския говор си е български говор и разбира се не е нещо единно,а си има различни подговори.Ако ми говориш за книжовния език на ФИРОМ нямам предвоид него.Факт е обаче преобладаващия пълен член и предлога во и мекия говор.Факт е и сърбизацията на езика особенно скопския говор но и тва си има елементарено обяснение-членството в СФРЮ.Не това обаче разглеждам,а някои типични черти на източни говори в македонския говор.Лично на мен ми прилича на позападнячен източен говор и изразих и хипотеза защо е така.Твойта хипотеза е,че българските говори са един микс и секи говори квот му скефне.Е да ама това не е изобщо така.Западните говори например Я преобладава поголовно и тук таме се среща симбиоза с язе.В македонския говор си имаме основна форма Яз пряко следствие от позападнячено Аз.В западните говори предлога В просто липсва.Няма го.Не се използва изобщо.Също и така нареченият пълен член.Македонския говор е мек.Нещо изключително нетипично за западна България. ит.н. и т,н,





Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: пишлeмeнт]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано07.11.09 00:16



Мек е, ама некой друг път. В Гоце Делчев или в Драма някога - може, ама то си има обяснение - Ятовата граница. В Благоевград или Кавадарци обаче, си е тврд, та тропа.

И не съм изказвал никакви хипотези, само ти посочих, че ако не беше историческото обособяване на Македония, това щяха да бъдат още един куп западно-български диалекти без да са озаглавени "македонски говор".

А другия пример е от Западна България. Всъщност целият израз беше:

"ДонЕ ли компотат, ма?"



Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: WlSP]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано07.11.09 17:51



Македонските говори не могат да се таксуват като западнобългарски понеже те не са такива освен географски.Имат много общи черти (ке,пълният определителен член от,та и т.н.) и много разлики от западнобългарските говори.Имат много източнобългарски черти.Обособили са се не за друго ами поради планинските прегради и предвид уседналия живот векове наред от една страна и от изходния материал който пръв е донесъл езика.И до сега в град от западна България примерно Кула се говори на източен диалект донесен от Тетевен естествено с някои западни заемки.Така,че имат влияние два фактора-изходния език и влиянието върху него.Македонските говори са донесени много отдавна но са донесени от изток според мене.



Тема Re: Стига си дрънкал глупости!нови [re: WlSP]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано07.11.09 18:01



E глей как звучи една и съща песен :
Книжовно (западно) звукоизвличане:


Македонски говор далеч зад ятовата граница

Трее си глух за да не усетиш по-мекото звукоизвличане.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.