Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:15 24.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 23:10



Не знам защо противопоставяш нещата толкова настървено.Държавния език би бил едно предимство за всеки който го владее и той ще продължи да се изучава но защо това трябва да става за сметка на родния език?Ти като учиш английски трябва ли да заклеймиш българския като регионално селско диалектче?Някои умни хора твърдят,че така се загубва културното разнообразие за сметка на глобализация,унификация или квот се сетиш.



Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 23:19



Не е само щега както си признаваш и сам.





Тема Re: Употреба на теб (тебе), мен (мене)нови [re: avataar]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 23:28



Македонския български в някои случаи се родее много повече с източните говори отколкото със западните.Имам хипотеза,че това е поради факта,че прабългари се заселват само в Североизточна България и Македония.И за да не съм голословен в западнобългарските диалекти предлога в изцяло липсва ,а се използва у докато в македонския български предлога е "во".Македонския диалект е няква смесица на източнобългарски и западнобългарски и то много особенна и фирмирана много отдавна.



Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано05.11.09 01:37



Преди няколко години едно приятелче, от Гоце Делчев мисля беше, умно и будно хлапе, беше тръгнало настървено да ми разправя, че били македонци, а не българи - вуйчо му така му разправял и му ракрил колко заблудени били хората там относно народността си. Тръпки ме побиват...

Определението за език е доста... лигаво понятие. Все пак в една държава има един (два или три, или четири) официален език, потребността от който, и двамата сме съгласни, е несъмнена. Не съм против културното разнообразие, самият аз бих се определил даже като "глобоскептик", но когато зад това се крият нечисти намерения и зловредни идеи... Казах ти - тръпки ме побиват.

Пак ти кавам - непонятно ми е, че никой не отрича използването и ученето на английски например, но се намират разни елементи в този клуб, които с необяснима някаква наслада плюят и отричат българският общонационален език. Наистина недоумявам.
Самият контрапункт "отричане на официалния език - любов към диалектите" е абсурден. Не виждам защо въобще трябва да съществува.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано05.11.09 01:44



Казвам си го честно - все са такива калашниците, които първо ми изникват в съзнанието. Дали има някаква връзка - не мога да зная.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 09:09



Преекспонираш нещата и имам чувството,че живееш в по-миналия век-ерата на национализма и консолидацията на едни маси в общиуя случай доста различни хора срещу едни още по-различни обединени изкуствено хора.Не случайно в тоя период са и най-кръвопролитните войни за пазари на шепа богаташи яхнали национализма и глупостта на хората.Изкуственото противопоставяне е на "висшия" официален език който никой не говори в съвършенство и се учи в средното учулище и от медиите и книгите и "низшите" регионални говори-родния език на всеки българин който се учи от люлката.Не съм против официалния език но само като едно есперанто и нищо друго.С нищо не е нито по-добър нито по-висш от родния ми език.Макар и превода да се е автоматизирал той си е един чужд език и това е така за всеки независимо дали е роден на изток или на запад.Просто не осъзнава транслацията.



Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 09:12



Има връзка.Понеже е чужд език критериите за бързо-бавно не работят точно.На мен например китайците ми се струват много бързо говорящи





Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано05.11.09 18:22



Човек, изчел си толкова книги още от дете, учебници, вестници, списания, игледал си милиони часове телевизия, филми, писал си... Прекарал си с официалния език в пъти повече време, отколкото с родния си, локален диалект. Не ми говори, че този език те затрудняа и е чужд и изкуствен за теб.
Пак ти казвам - абсурден е контрапункта "официален език - диалект". Пак си обичай диалекта, говори си го. Но защо да не обичаш и езика на любимите ти герои, езика на идеите, които си попивал и които проповядваш, на всичко...
Ако недолюбването ти е просто реакция на отричането на диалектите - ок, бих те разбрал. Не е правилната реакция, но, да кажем, е оправдана. Но ако е ей така, априори - никога няма да те разбера, честно.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Професор Владко Мурдаров да вземе да се гръмне.нови [re: пишлeмeнт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано05.11.09 18:27



Дали не може да се каже, че за единица време франсетата или испанците, например, или дори англоговорящите, не казват повече думи, отколкото в други езици, например - български.
Щото май не е само въпрос на темперамент, знам ли...

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Айде още един разцепник на България.нови [re: StefanPan]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 19:17



Може и да съм изгледал много филми на английски и пак да го чувствам чужд тоя език както и официалния.Ти като си виждал толкова различни хора толкова време сигурно си забравил майка си?Родния език се учи когато това е адски лесно и остава за цял живот.Официалния е надстройка и независимо от повечето време той никога не може да измести родния.Нещо като приказката за първите седем.Съгласен съм,че е абсурдно противопоставянето.Но ти го правиш безсъзнателно като живия говор наричаш диалект,а изкуствената конструкция "официален език".Разбира се никой не може да изкорени живите говори и разлкики с така наречената норма.Може просто или да се игнорират или да се етикират като селски и тази комплексарщина да се прави в името на единението на нацията.Единение чрез насилие едни чсти да заговорят едни думи като други,а пък другите други думи като първите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.