Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:06 24.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Малко ми е странно питането  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано17.10.09 19:12



Затова и не знам какво заглавие да сложа на темата. Даже не съм сигурна какво точно питам, надявам се сами да разберете, като дам пример.

Възможно ли е да бъде правилно следното изречение и то не в граматичен, а в смислов може би план: "Хитлер е убил над 2 милиона евреи." Става дума за това, че разбира се Хитлер не ги е убивал лично, но все пак коректно и приемливо ли е спрямо езика ни?



Тема Re: Малко ми е странно питанетонови [re: Eva B.]  
Автор tc-tc-tc (непознат)
Публикувано17.10.09 20:27



Т'ва верно няма много общо с езикознанието. Въпросът е доколко е коректно. Което пък си е въпрос на познаване на историята и собствено мнение, изградено на базата на съответното познаване. Аз лично не бих си позволил подобно изречение. Вижда ми се като израз на твърде опростенческо мислене.

Дори да смятах, че е, общо взето, истина, пак бих го позавъртял по-иначе, че така ми изглежда по детински простичко.



Тема Да, нонови [re: Eva B.]  
Автор linjack ()
Публикувано17.10.09 20:27



да, но...

Трябва да уточним, че всеки език позволява употребата на небуквални фугири на речта: преносни значения, някои метафори и т.н. Да се вярва, че една дума може да има само едно буквално и тясно значение е наивно и, според мен, вредно - езикът е подвижна, многофункционална система - буквалистиката би понижила изразителната му система значително.

Така Хитлер може да не е убил всички тези евреии лично, но по е директно отговорен за тяхното умъртвяване.

Накрая, без да влизам в подоробности, и без да целя каквато и да било оценка на Хителер - мисля, че е важно да спомена, че в общия случай поръчителите, а дори й извършителите, на убийство невинаги са "убийци". Така както глупавото дело невинаги е извършено от глупак.


----
бял подпис на бяло поле


Тема В случая поз "Хитлер" се разбиранови [re: Eva B.]  
Автор A$$A$$lN (стар клубар)
Публикувано18.10.09 07:44



"Управлението под ръководството на Хитлер".



Тема Re: Малко ми е странно питанетонови [re: Eva B.]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано18.10.09 10:38



разбира се че е правилно, хората са инструменти в ръцете на началниците си и делата им са изцяло дела на началниците им.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Малко ми е странно питанетонови [re: Eva B.]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.10.09 12:45



Ми и Василий 2 не е лично избол очите на българските войници, ама му са лепнали прозвището Българоубиец.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Да, нонови [re: linjack]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано19.10.09 02:14



Нали не искаш да кажеш, че наричаш Холокоста "глупаво дело"?



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Възможно е.нови [re: Eva B.]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано19.10.09 02:18



Въпросът е по-скоро дали издържа от стилистична гледна точка.
В един неутрален текст аз бих заложил на: Хитлер е отговорен за смъртта (унищожението, гибелта) на над 2 милиона евреи.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Да, нонови [re: StefanPan]  
Автор linjack ()
Публикувано19.10.09 02:27



Не, моля те - просото дадох пример.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re:нови [re: StefanPan]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано19.10.09 13:55



Що умно дело ли е според тебе!?

tettares zy8oi kwmis8entwn



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.