Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:15 08.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Dve - Dueнови [re: Zo]  
Автор пишлeмeнт (победител)
Публикувано22.10.09 00:08



Ти прочете ли кво пише там?Де факто са написани същите хипотези без нищо сигурно.





Тема Re: Dve - Dueнови [re: пишлeмeнт]  
Автор Goikoetxea (баски сепаратис)
Публикувано22.10.09 08:19



Написано си е същото "помпа: чрез руски помпа, от холандски, което пък е от испански bomba"
Значи испанско-португалска дума, първо са я заели италианци и гранцузи, малко по-късно немци и холандци, руснаците а заемат от немците. Българите я заемат по книжен път от руските книги.

95% от "международната" лексика в български е "чрез руски от немски/френски", така че принципа е прост-ако една дума я има в 2-3 европейски езика, спокойно я пиши "чрез руски от френски или немски" и нема да сбъркаш.



Тема Re: Dve - Dueнови [re: пишлeмeнт]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.10.09 09:24



какви комплекси те гонят пък тебе?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Dve - Dueнови [re: пишлeмeнт]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано22.10.09 10:44



В отговор на:

Че как всичко е около изконните български думи телефон и функционира
Иначе помпа е от немски може би,а торта от италиански.



Не разбираш ли наистина какво ти се пише или се правиш?
Не говоря за "изконни" думи, а за конструкцията на израза, че е като при нас.

Ма, ил телефоно ти но фунционато! - Абе, телефонът ти не работи!
- Фунционато, фунционато! - Работи, работи!

Това например на френски звучи така:
- Ме, тон телефон не марш па!
- Но, ил марш, ил марш!
Съвсем различно е.

Или на английски:
- Хей, йор фон дъз нот уорк!

Да не говорим на руски:
- У тебя телефон не работает!

Идеята ми е, че от всичките западни езици (романски и германски), с италианския имаме понякога странна близост в начина на изразяване (не говоря за думите сега), което и помага лесно да го учим и разбираме.



Тема Re: Dve - Dueнови [re: Goikoetxea]  
Автор пишлeмeнт (победител)
Публикувано22.10.09 10:51



Не генерализирай -думата мотор примерно си идва директно от немски





Тема Re: Dve - Dueнови [re: WlSP]  
Автор пишлeмeнт (победител)
Публикувано22.10.09 10:58



Странната близост иде от това,че латинския ни е бил роден питай косомана





Тема Re: Dve - Dueнови [re: WlSP]  
Автор Simplicissimus (homo simplex)
Публикувано22.10.09 11:45



Ма, ил телефоно ти но фунционато! - Абе, телефонът ти не работи!
- Фунционато, фунционато! - Работи, работи!

Тук, в този диалог, определено нещо не е наред. Без да съм учил конкретно италиански, ми е съвсем лесно да забележа, че "фунционато" определено е participium perfecti (минало причастие) на споменатия глагол. Според мен е редно да се каже по-скоро "Ил туо телефоно но фунциона" или нещо от този род, горното ми звучи грешно, но знам ли, може и да бъркам... в края на краищата правя заключенията си на базата на френски и латински.

А иначе - темата не беше за чуждите думи в българския, а по-скоро за точно обратното. Нека се придържаме към нея...



Тема Re: Френски-немскинови [re: linjack]  
Автор Simplicissimus (homo simplex)
Публикувано22.10.09 12:12



Всъщност, една от най-откроимите следи оставени от германските езици (преди всичко от този на франките) в днешния френски е... произношението!
И именно, тъй като влиянието на франките е било най-силно изразено в северна франция и до ден днешен забелязваме доста големи различия в произношението на север и на юг, между тъй наречените "ланг д'ойл" и "ланг д'ок" (оттам и названието на областта Лангедок в югозападна Франция) - това са двата начина, по които навремето жителите на северна и южна Франция казвали "да", а съвременно то "oui" съвсем очевидно е наследник на северното ойл (доколкото знам и "ок" и "ойл" произлизат от латинското "хок илле", т.е. приблизително "точно така", защото както знаем в латинския не е имало дума за "да").
Южният акцент често е обект на подигравки в северна Франция, но аз лично го харесвам (ето пример:

). По света той като че ли не е много добре познат - ясно е как се говори в Париж, а и общо взето всички франкофонски общности извън Франция (Валония, Романдия, Квебек, Люксембург и т.н.) са възприели северния говор. Случаят с Квебек дори е особено интересен с това, че е доста по-близък до френския (говорен на север естествено) от XVIII век, отколкото френския от метрополията.
Като цяло обаче, северняците имат доста предразсъдъци по отношение на южняците: .

А иначе - немалко следи от езика на франките има и в морфологията и синтаксиса на езика - ето само малка справка (на френски):
За съжаление, по политически съображения, и до ден днешен във Франция не се говори много за германското влияние върху езика и то често се пренебрегва или цялостно "окултира".



Тема Re: Dve - Dueнови [re: пишлeмeнт]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.10.09 15:38



почти всичко в техническата електротехника и механика идва директно от немски




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Dve - Dueнови [re: zaphod]  
Автор пишлeмeнт (победител)
Публикувано22.10.09 16:40



Поредния генерализатор.Идва от немски в периода на третото царство.После пак от руски.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.