Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:15 14.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Тема Да добавим малко яснота в чл. 201, ал. 2 на ЗУТнови  
Автор ne_arhitekt (непознат )
Публикувано16.09.09 12:20



Здравейте!

Възникна спор.
Аз мисля, че няма какво да се спори, но спорът продължава.
Спорът само на пръв поглед е технически.
Тъй като този спор стои неразрешен сред юристите, сред архитектите, сред геодезистите и сред урбанистите, редно е да се разреши тук - сред езиковедите.

За какво става дума:

В чл. 201, ал. 2 на Закона за устройство на територията /ЗУТ/ е записано

"Урегулираните поземлени имоти са неподеляеми, когато не може да се изготви проект за разделянето им на две или повече части, без да се създава недопустимо по закон разположение на съществуващи сгради или на разрешени строежи и без да се създават урегулирани поземлени имоти с лице и повърхност под минимално установените по закон за определените с плана за застрояване за разделяния имот характер и начин на застрояване. "

Не случайно съм предствил целия текст на алинеята с различни цветове.
Цветовете ще ми послужат, за да задам по-ясно въпроса, по който спорим:

Зеленият текст отнася ли се И за синия текст? Или зеленият текст се отнася само и единствено за оранжевия текст?

Ето ви едно мнение по въпроса



PS.

Какво тълкува архитектът, какво казва урбанистът... никак не е важно.
Важно е какво е записано в ЗУТ! Необходимо ли е допълнително тълкуване на тази алинея от орган, имащ правото да тълкува ЗУТ? Или законодателят е казал всичко пределно ясно и категорично: Зеленото се отнася и са синьото, и за оранжевото.


Имате думата, уважаеми езиковеди.



Тема Re: Да добавим малко яснота в чл. 201, ал. 2 на ЗУТнови [re: ne_arhitekt]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано16.09.09 12:43



Е ми очевидно се отнася само за оранжевото - "минимално установените за определените с плана характер и начин...". То и от "езикова" гледна точка е нормално да се отнася само за там.

Имаш едно дворно място и искаш да го разделиш на две дворни места. Неподеляемо значи такова, което не може да се подели на два имота.
За да може да се подели, трябва:
1. границата да минава така, че съществуващите сгради или разрешени строежи да не се падат в новия имот така, както не е позволено - това ти е синята част;
2. има норми за минимална повърхност и лице към улица, които са уредени в чл. 19 от ЗУТ зависят от вида на населеното място, от определения начин за застрояване и т.н. Е те това ти казва оранжевото + зеленото - за да поделиш дворното място, не може да нарушиш чл. 19 от ЗУТ и толкова.

А със ЗУТ не съм твърде в час, но явно сградата ти е съвсем съществуваща и архитектът е прав. И понеже не съм твърде в час, по въпроси, отнасящи се до ЗУТ, не споря, но не знам дали е коректно да се каже, че "планът предвижда" събарянето и - според мен, понеже никой не може да накара собственика да си бутне сградата или да не я възстановява, ако тръгне да пада, и след два пъти по двеста години нищо не пречи тя още да е там.

****
Хич може ли една сграда да е "съществуваща" не в реалния свят, ами в плана, като при това да е нещо различно от "разрешен строеж", който също да е иначе несъществуващ, а съществуващ в плана?



Редактирано от Mиpa_M на 16.09.09 13:06.



Тема Re: Да добавим малко яснота в чл. 201, ал. 2 на ЗУТнови [re: Mиpa_M]  
Автор ne_arhitekt (непознат )
Публикувано16.09.09 13:40



Ами принуждавате ме да се насоча към техническата стана на въпроса. Аз не искам да се насочвам към техническата страна, но... принуждавате ме.

Та... да поясня още малко...
Тази сграда е стара и кирпичена. Планът за застрояване /ПЗ/ не предвижда тя да се запази. Планът за застрояване /ПЗ/ предвижда тя да се събори - без да се упоменава кога и как да се събори, тази сграда след време просто ще 'й дойде времето' и ще се самосрути. Но не срутването или самосрутването е важно.
Важното, че ПЗ не предвижда тази сграда да се запази , защото не отговаря на определения с Плана за застрояване НАЧИН и ХАРАКТЕР на застрояване.

Да поясня, че смисълът на ПЗ е да определи НАЧИНА и ХАРАКТЕРА на застрояване.
И след като тази сграда не отговаря на вече приетия ПЗ, при евентуални СЪДЕБНИ изменения на Плана за регулация - не трябва да се съобразяваме с нея. Аз така мисля. Но не го твърдя категорично.
Искам още да поясня, че правото на собственост на сградата не следва и не се нарушава по никакъв начин. Нито правото на собственост се ограничава, нито се видоизменя...нито нищо. Сградата си остава в пълноправна и в неограничавана собственост на другия съсобственик и остава в неговия бъдещ УПИ.

Я такъв смисъл, отново подновявам питането ми, но очаквам отговори само и единствено от гледна точка на езикознанието.

Казал ли е законодателят, че при евентиално изменение на Плана за регулация, не следва да се съобразяваме със сгради, непредвидени с ПЗ да се запазят.

Само и единствено, от гледна точка на езикознанието, отнася ли се зеления текст и за синия текст. За оранжевия знам, че се отнася.

И искам аргументи в подкрепа на твърдението на Mиpa_M:
"Е ми съвсем очевидно се отнася само за оранжевото. "

Кое му е съвсем очевидното? За вас може и да е очевАдно, но за мен никак не е очевидно.

"То и от "езикова" гледна точка е нормално да се отнася само за там. "
Покажете, моля, тази "езикова" гледна. Покажете наричаната от Мира_М 'нормалност' от езикова гледна точка, че зеленият текст се отнася само и единствено за оранжевия. Аз виждам, че е нормално зеленият текст за се отнася И за синия текст.



Тема Re: Да добавим малко яснота в чл. 201, ал. 2 на ЗУТнови [re: Mиpa_M]  
Автор ne_arhitekt (непознат )
Публикувано16.09.09 14:07



Мира_М, гледам,че сте правила промени в първия ви постинг и малко сте го видоизменили.
Вие се впуснахте в разсъждения относно ЗУТ, като сама споменахте, че не в ЗУТ Ви е силата.

Вярно е, че 'оранжево + зелено' правят така, че да не се нарушва чл. 19 ЗУТ!!!

Но 'синьо+зелено' прави така, че да не се нарушава онази част от закона, която казва какви трябва да са минималните отстояния между две сгради, предвидени в ПЗ и между сграда, предвидена в ПЗ и имотна граница.

Защото одобрения ПЗ определя НАЧИНА и ХАРАКТЕРА на застрояването. А ако при изработването и одобряването на ПЗ е преценено, че трябва да се съобразим с някоя съществуваща сграда, то следва Одобрения ПЗ да я запази. След като някоя сграда не е запазена - то следва, че тя не е в съответствие с НАЧИНА и ХАРАКТЕРА на предвижданото застрояване. И следователно при евентуални изменения на плана, не следва да се съобразяваме с нея. Стига, разбира се, да не видоизменяме или да ограничаваме собствеността й. Нито да ограничаваме живота й. ... Ами това е. Според мен.


Аз обаче продължавам да настоявам да не се спираме на техническата страна на проблема с ал. 2 на чл. 201 ЗУТ, а да се спрем само и единствено на текста й от гледна точка на езикознанието.



Тема Re: Да добавим малко яснота в чл. 201, ал. 2 на ЗУТнови [re: ne_arhitekt]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано16.09.09 14:41



Уважаеми г-н Неархитект,
Ако желаете още сто души, освен дотук установените трима, да Ви кажат, че не сте прав и само се запъвате като магаре на мост, лесно можете да ги намерите, предполагам.


Ако желаете да си намерите неколцина, които са съгласни с Вас, предполагам, че също не е голям проблем да ги намерите; те по всяка вероятност няма да са нито юристи, нито специалисти по градоустройство. Може би няма да са и езиковеди. Макар че и на мен ми е интересно какво ще мислят езиковедите; вероятно ще кажат: "зависи от смисъла".
ЗУТ не ми е силата, но все пак понякога влизам в известен лек допир до него и в частност до поделяемостта на имотите. Плюс това като юрист нищо не ми пречи да имам мнение и за закон, с който не работя.
Аз лично казах, каквото имах да казвам, и се опитах да се мотивирам. Хау и успех.

Пуснете, ако искате, едно търсене в ЗУТ, за да видите, че оранжевото и зеленото, без синьото, ще ги срещнете в такова съчетание и на други места там. Съобразно плана се установяват минималните площ и лице към улица. Сградите и строежите съществуват (просто си съществуват, нали) в настоящето. Не може да се съществува "за определените с плана за застрояване за разделяния имот характер и начин на застрояване". Още повече, че в плана не се предвиждат "разрешени строежи" и отделно сгради, ама да не се повтарям.



Тема Re: Да добавим малко яснота в чл. 201, ал. 2 на ЗУТнови [re: ne_arhitekt]  
Автор _fz (непознат )
Публикувано16.09.09 14:42



ай стига бе
зеленото се отнася едновремено и за синьото и оранжевото
чисто технически се отнася

ПЗ е инструмент за модерно градоустрояване
всички сгради незапазващи се в ПЗ са изживяли времето си. и не се запазват именно заради това. конструкцияята им има живот по-малък от двадесетина години - затова не се запазват. нито се предвижда да се надстрояват.
за какви двеста години живот на кирпичена сграда приказвате?
тази сграда ако беше читава архитекта дето изработва ПЗ щеше да я запази
затова народното събрание е приело зут-а ... и всички сгради-отживелици /стига да не са паметници на културата/ малко по малко да минават в историята.
и смисълът на чл 201 ал 2 е такъв - да не се съобразяваме при евентуални изменения с незапазващи се сгради
разберете бре хора тези сгради наистина не стват за нищо. те са мъка и за самите живеещи в тях... и отдааавна биха били съборени ако не беше немотията българска
логиката на чл. 201 ал 2 е следната - зеленото се отнася и за синия текст

ама да кажат лингвистите
оставете техническата страна на въпроса-тя е ясна: синьото е подчинено на зеленото. зеленото се отнася и за синьото
кажете бре лингвисти как да четем ал 2



Тема Re: Да добавим малко яснота в чл. 201, ал. 2 на ЗУТнови [re: _fz]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано16.09.09 14:57



Ако се съди по магарешката категоричност, ти трябва да си отново Неархитектът.
А не мислиш ли, че ако законът имаше предвид съществуващото в плана застрояване, щеше да го каже именно така?
Планът освен това не предвижда строежи и отдено от тях - сгради. Строежът е някаква бъдеща сграда или съоръжение, мислиш ли, че в плана имат място незавършени работи, т.е. че се планират като незавършени?



"Предвидените в плана сгради" (ако това се беше имало предвид) също е нещо различно от съществуващите сгради според предвидения НАЧИН на застрояване и кво беше там. Сграда може да бъде просто предвидена в плана, но не и да съществува според определения в плана характер и начин на застрояване.
Аргументацията ти според мен издиша отвсякъде, ама ти си знаеш. Със здраве. :-)

Редактирано от Mиpa_M на 16.09.09 15:03.



Тема Re: Да добавим малко яснота в чл. 201, ал. 2 на ЗУТ [re: Mиpa_M]  
Автор ne_arhitekt (непознат )
Публикувано16.09.09 15:55




Хубаво се опитваш да ме насееш и навееш.
Ама поне да ме навикаш - успя.
Сега остава да почнеш да ме пъдиш от тук.
Както и да е - това са дребни неща. Да предположим, че всички сме над тях. Поне аз. Надявам се и Вие.

До тук, от гледна точка на лингвистиката, не видяхме аргументирана теза.

Отплеснахме се към техническата страна на алинеята. Но да поясня още малко и да се опитам да покажа на Мира_М, че техническата й логика куца.


>Сградите и строежите съществуват (просто си съществуват, нали) в настоящето.<
С това изречение не казваш нищо. Съществуват! Е и? Какво като съществуват? Нищо лошо няма в това, че съществуват и законни сгради.
1. Но някой от тях са предвидени и да продължат да съществуват - тези, които са в съответствие с НАЧИНА и ХАРАКТЕРА на застрояване, определен с ПЗ
2. Други сгради ще продължат да съществуват, защото са законни, въпреки, че не съответстват на ПЗ. Такива сгради са оставени на доизживяване. Такива сгради може и да се ремонтират, може и да се реконструират незначително - но като цяло, по-скоро рано отколото късно, ще минат в небитието до дватрийсе години максимум.
3. Трети сгради съществуват. Но са НЕзаконни.
4. Има строежи всякакви. Как да разбираме строежа ли - ами това е недовършена сграда. Но има строежи разрешени и строежи неразрешени. И наблягам на думичката разрешени . А разрешени - означава че са в съответствие с ПЗ /т.е. с начина и характера на застрояване/.
5. Щото има и строежи, които са в съответствие с начина и характера на застрояване, но НЕ СА РАЗРЕШЕНИ. В смисъл - незаконни са.

И сега вече се досети, че тезата ти за съобразяване с всички съществуващи сгради и всички съществуващи строежи... просто бе утрепана от всякъде.

Да продължавам ли да доумъртвя тезата ти... Ако си тарикат-момЕ - признай си поражението.

Разбра, нали? Няма как да се съобразяваме с всички сгради и всички строежи, Ще се съобразяваме само с някои - тези, дето са в съответствие с определените с ПЗ на разделяния имот характер и начин на застрояване. /Спомни си зеления текст./


>Още повече, че в плана не се предвиждат "разрешени строежи" и отделно сгради, ама да не се повтарям.<

Не-не! Ти просто си мноого далеч от ЗУТ-а.
Със самата помисъл да анализираш дали в ПЗ се предвиждат строежи, показваш че си мноооого далеч от материята ЗУТ.


Но, отплесвайки се по ЗУТ-а, успя да смениш темата.
Темата бе лингвинистична, а не техническа.

Държа темата да е езиковедска.



Тема Re: Да добавим малко яснота в чл. 201, ал. 2 на ЗУнови [re: ne_arhitekt]  
Автор lit (непознат )
Публикувано18.09.09 01:10



Всъщност, от гледната точка на лингвистиката, наистина ли е възможно текста с зелените букви да се отнася и за текста със сините букви?
Зеления текст е много далеч от синия текст, за да се отнася и за него, нали?

Наистина, не е ли логично проектантите при разделянето на имоти, да се съобразяват не с всички построени сгради, а само с някои. Не е ли нормално да се съобразяват само с такива сгради, дето са в съответствие с някакви изнапред приети параметри и характеристики.

Обаче, наистина зеления текст е много далеч разположен от синия текст. Няма как да се отнася за него.

Къде сте лингвисти?

Редактирано от Zo на 18.09.09 02:08.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.