Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:19 15.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Диалектологиянови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано27.03.09 14:18



това е някакъв твой си измислен български и то базиран на нашия източен диалект






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Диалектологиянови [re: zaphod]  
Автор linjack ()
Публикувано27.03.09 15:08



Алоу,
Отворети си речниците, бре хора. Аз не съм в Бг, но много добре си спомням, че имаше едно нещо, наречено "Правописен и правоговорен речник на българския език," освен това има и "Тълковен речник на българиския език".
И в двата има приложения, едно от които ясно показва наличието на редкуция на звука -а в края на думата в неударени срички.
Разбира се, бидейки неударено това "ъ" по-близък еквивалент на англискито шва, отколкот на удареното "ъ", в думата "път".

Например, как звучи една позната песен от моето юнушество:
"Пролетъ нъ рамото ми кацнъ, живъ и зеленъ..." и това от Плевенчията.

ПП:"а" в жена не се редуцира, защото е под ударение.


от C. Van Vechten

Редактирано от linjack на 27.03.09 15:10.



Тема Re: Диалектологиянови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор linjack ()
Публикувано27.03.09 15:16



Аз цитирах само част от главата за гласните звуци. С цел, опростяване на презентацията, е допустимо да не се прави пълна транскрипция на думата, а само на тази част върху която се ацентира.

Текстът на цялата книга е качен... ако ти се чете, тук:



Сойко Стойков, Българска диалектология, 4-то изд., Акад. изд. "Проф. Марин Дринов", С., 2002.


от C. Van Vechten

Тема Re: Диалектологиянови [re: linjack]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (пристрастен)
Публикувано27.03.09 15:25



да, тоя речник ше потвърди тва, което казах.

кво е Плевенчия?

не е ли плевналия или плевенчанин.



Тема за речника не знамнови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано27.03.09 15:29



ама гугъла ич не ще да го потвърждава






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Диалектологиянови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор linjack ()
Публикувано27.03.09 16:03



Упражняма правото си да образувам нови думи, в качеството си на ползвател на езика. В случай че достатъчно хора почнат да казват "плевенчия" думата ще влезе в някое от бъдещите издания:)

Иначе си прав - много нехайно се отнасям към думите за форум, посветен на езикознанието...

Халал да е. Плевналия е човекът.


от C. Van Vechten

Тема Re: за речника не знамнови [re: zaphod]  
Автор linjack ()
Публикувано27.03.09 16:15



Първо, намери речника.
Аз го нямам само защото не мога да мъкна повече от 2 по 23 кг през Океана, а имам и дрехи, и техническа литература. Майка ми ми съхранява книгите в кашони, но си има и свой речник.
Намирам за странно в български дом да няма речник по български език.

Второ, чичо Гугъл все още е се учи за българския език - невсичко може да се намери там.

Трето, даже и Гугъл намери това:


Не се отнася до точно обсъжданото правило, но индиректно го показва.



от C. Van Vechten

Редактирано от linjack на 27.03.09 16:16.



Тема Re: за речника не знамнови [re: linjack]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано27.03.09 17:06



каквото и да пише в речника (а защо реши че сме си в къщи?), съотношение 1:1000 в резултатите на гугъл е с по-голяма тежест. още повече убеден съм в речника няма как да е "решъ".
а, да, същото важи и за благодарЯ vs благодарА . справка - отново гугъл резултати 1:2000.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Я малко научна информациянови [re: zaphod]  
Автор linjack ()
Публикувано27.03.09 17:41



Като си толкова убеден, намери речника и стига си се занимавал с гугъл. Правоговор и правопис са различни неща. Ако не друго, то поне хората са научили в училище, че никоя дума не завършва на "ъ" - в правописно отношение. Убеден съм, че в речника това е така, както го писах - ако не при самите думи, то в приложенията е описано.

Но и правоговорът е мешавица. Казвам, че е мешавица, защото реших да видя научните изследвания. Гугъл освен просто търсене има и търсене по книги. Ето една, чети от стр. 31 натам (на английски е):



В кратце, потъмняването на а-то в неударена крайна сричка е допустимо в стандартния български език, но много зависи от сферата на общуване... И тук не става въпрос за звука "ъ". Както писах и по-горе, звукът е по-близък до английската шва или колибка, отколкото до българското "ъ" и, естествено, зависи от говорещия.


от C. Van Vechten

Тема Re: Диалектологиянови [re: linjack]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (пристрастен)
Публикувано27.03.09 18:17



ти да не си от Плевен?
за у Червен Брег знам със сигурност, че е женЪ




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.