Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:35 04.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Иде реч, че се прави на интересен модератор!нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.03.09 10:47



Е, ако бъдем обективни, това на Зо си беше лекинка провокация, ма ня тях не им стана ясно.
Като продължител на идеята на глаголицата, кирилицата е неин пряк наследник и е нормално да бъде наричана писмеността на светите братя.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Иде реч, че се прави на интересен модератор!нови [re: StefanPan]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано15.03.09 10:50



Не ме вълнува толкова дали е уместно кирилицата да се нарича "писменост на светите братя"; по ме вълнува това хората да знаят, че не са я направили Кирил и Методий.



Тема Re: Иде реч, че се прави на интересен модератор!нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.03.09 10:56



Е, разбира се.
Но едва ли има нормално образован човек (тук образованието като степен няма нищо общо), който да не знае това. И мисля, че точно това тяхно знание ги подведе да не разберат иронията.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Иде реч, че се прави на интересен модератор!нови [re: StefanPan]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано15.03.09 12:54



В отговор на:

Като продължител на идеята на глаголицата, кирилицата е неин пряк наследник и е нормално да бъде наричана писмеността на светите братя.



То по тоя логика можеме да минеме спокойно на каквато си искаме друга писменост и да я обявиме за писменост на светите братя.

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: Иде реч, че се прави на интересен модератор!нови [re: Zo]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.03.09 13:17



Не си съвсем прав.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: кто учнк в гмнзият нмх нкви ползни знмниянови [re: comprehension]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано16.03.09 21:25



с удебеляване или разширяване на съответния знак или нещо подобно.
а писал ли си на 1 ред, по спирала ? :)

а за главните, имаше тема навремето, че са сравнително ново изобретение.
или по скоро сегашното им значение. а навремето са ги ползвали само за украса



Тема Чакай, Милене, не те разбирамнови [re: Milenn]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано17.03.09 09:33



"е", като най-чсто срщаната гласна, с чте по прзумпция мжду вски дв съгласни. "а" се изобразява чрез удебеляване на предходната съгласна, "и" - чрез повдигане на следващата буква, "о" - чрез уширяване на предходната съгласна, "у" - чрез сваляне на предходната съгласна, ама не винаги, "ъ" е удебелено "у". За сиглите ще ти приказвам когато се видим някой ден, защото се налага да пиша на ръка. Най-добре ще е на салфетка в ресторант.

това, за главните букви, за първи път го чувам. вероятно е вярно, изглежда ми логично. в мнооого азбуки изобщо няма главни букви. наистина, за какво служат???

А, това - писане по спирала... Съвсем ме шашардисваш! Сефте го чувам. За стенографията ли става дума? Дай, пояснения, моля, заинтригуваш ме.





Редактирано от comprehension на 17.03.09 09:40.



Тема Re: Чакай, Милене, не те разбирамнови [re: comprehension]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано17.03.09 19:28



и в стенографията , и в телеграфията - за бързо писане. да не си местиш ръката от ред на ред - просто нямаш време при 180 знака в минута, въртиш листа с лявата ръка, дасната пише почти само в една позиция, и описваш спирала. Даже и бланки такива съм виждал .

бтв, и аз пишех сигли , като ученик, имах учебници от времето на майка ми, и бях понаучил малко, че гадняра по литература ни скъсваше да диктува.

Редактирано от Milenn на 17.03.09 19:30.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.