Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:22 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Има ли такова животно "зловреден"нови  
Автор Pux (Баш овен)
Публикувано27.02.09 18:31



Някой знае ли дали това е истинска дума или е просто измислица на БГ ИТ тълпата, която се мъчи да измисля атрактивни преводи за malware? На мен ми изглежда пълен абсурд тази комбинация от думи, но го видях в

, където са му сложили за синоними разни думи като: вреден, злотворен, опасен, пакостен, лош, пагубен, гибелен, разрушителен, нездрав, нездравословен, нехигиеничен, зловонен, отровен. Лично аз не разбирам дори как може да е свързана тая дума с нехигиеничен, но както и да е. Интересното е, че там нямаше въведено значение, но пък в sa.dir.bg го има и се превежда като harmful, nocious(да, думата е написана грешно, не ви лъжат очите), pernicious, injurious; pestilential. Аз ли съм твърде параноичен или хората са си вкарали пълна глопост в речника?

Дядо Йоцо гледа ...

Тема Re: Има ли такова животно "зловреден"нови [re: Pux]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.02.09 09:32



имаш предвид дали присъства в Речника Даден ни от Бог Тангра?

питай старейшините на Речника, ако ги намериш, защото те са обвити в тайнство.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Има ли такова животно "зловреден"нови [re: zaphod]  
Автор Pux (Баш овен)
Публикувано28.02.09 11:17



Интересува ме дали тази съставна дума е съществувала преди появата на нуждата да се преведе malware от английски (сиреч преди 20 години). Не ме интересува Речника Даден ни от Бог Тангра, той не е много показателен, а и като се има пред вид дискусията за правенето на речници от "Правописът ни на автопилот", думата сигурно вече е и там.

Дядо Йоцо гледа ...


Тема Re: Има ли такова животно "зловреден"нови [re: Pux]  
Автор avataar (root)
Публикувано28.02.09 15:00



1.



2.

От 1 и 2 следва, че думата нито е толкова нова, нито сме си я измислили ние.

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Има ли такова животно "зловреден"нови [re: avataar]  
Автор Pux (Баш овен)
Публикувано28.02.09 15:32



Установих, че трябва да си модифицирам правилото да питам първо google преди да задавам тъпи въпроси. Вече трябва да питам първо google advanced search преди да задавам тъпи върпоси



Виж какъв пасаж намерих (от статия за изявление на Св. Синод):

Св. Синод е дълбоко обезпокоен и възмутен от този богохулен и лъжеисторически филм, пише в изявлението.

Ако за сериозния учен богослов това е куп от лъжи и измислици, то за масовия читател и зрител, лишен десетилетия от исторически обусловано православно християнско вероучение, този филм е зловреден, оскърбителен и руши нравствените устои на обществото и държавата, допълват от Синода.

Това ще се отрази пагубно на борбата срещу пороци като наркоманиите, проституцията, престъпността и други злини на съвремието, пишат от Св. Синод.


Думата продължава да ми звучи нелогично, но явно не е модерна измислица.

Дядо Йоцо гледа ...

Тема Re: Има ли такова животно "зловреден"нови [re: Pux]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано01.03.09 00:32



Вреда не означава ли полза, в някакво остаряло значение? Струва ми се, че имаше нещо подобно на македонски.



Тема Re: Има ли такова животно "зловреден"нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор Pux (Баш овен)
Публикувано01.03.09 01:01



Е, ако е означавало полза ще е интересно, защото тогава думата ще е логична, но пък обръщането на значението на 180 градуса ще е още по-странно



Дядо Йоцо гледа ...

Тема Re: Има ли такова животно "зловреден"нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано01.03.09 01:33



"вреден" е по-скоро "работлив" на западнобългарски.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Има ли такова животно "зловреден"нови [re: Zo]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано01.03.09 10:44



верно ли? не бех го чувал.
а ти като лингвист имаш ли некаква представа за етимологията на зловреден.
щото мене ми звучеше съвсем нормално и в ред, докато не прочетох темата на рух и не се замислих.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Има ли такова животно "зловреден"нови [re: StefanPan]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано01.03.09 11:55



не съм лингвист.

и за съжаление немам идея за произхода, само мога да гадая, може би нещо от рода на "злодеен"? не знам.

и честита Баба Марта на всички!

tettares zy8oi kwmis8entwn



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.