Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:42 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Анкета: Чувствате ли се славяни?нови  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.02.09 16:05



Чудя се дали съм само аз, но като видя чужденци да групират примерно българи, поляци, словаци под шапката "славяни" винаги ме е карало да се чувствам особено, трудно е да го обясня, но ми звучи чуждо, да, говоря славянски език, но това не ми дава никакво чувство за принадлежност към нещо повече.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор Goikoetxea (баски сепаратис)
Публикувано16.02.09 16:13



Не се чувстваме славяни, понеже такова чувство няма.
Не съм забелязал чужденци да използват шапката славяни, а ако се случва, е вианги в езиков смисъл. Същото важи и за самите славяни- чувството за принадлежност между чехи и хървати го нямам точно както го няма и между романците (италианци и испанци и т.н.)
На запад от Рейн по ми скромни изчисления термина е ирелевантен. Обикновено се говори че "източноевропейските езици са много подобни"
Става въпрос за неповлияни чужденци. Ясно е, че ако един американец го облъчват 2-3 месеца за славяни, ще започне да го използва.



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор avataar (root)
Публикувано16.02.09 17:10



Не. И често правя забележка на хора (били те чужденци или българи), дето ни групират към някаква славянска маса. Културно имаме много повече общо с румънците и гърците, отколкото с далечните останали славяногласни народи.

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (ентусиаст)
Публикувано16.02.09 18:49



Как може да се чувствам славянин като знам, че българите са по-древен народ от славяните.

Чувствам се българин и нищо друго.



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано16.02.09 18:51



Аз пък не само се чувствувам славянин, ами и съм горд, че съм такъв. Нищо, че България е малко настрани от останалите славянски народи.

На кое викате на запад от Рейн? Франция? Тука хората са много след не само с географията, и не правят разлика между Литва и България. Но така или иначе не тяхното мнение има значение.



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано16.02.09 18:52



А славяните преди да бъдат славяни какво са били? Какви са тия "по-древни" народи?



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.02.09 19:51



Да не превръщаме темата в кретения тип клуб "История" тоест да не обръщаме внимание на казаното от такива като Колето. Единствено искам да знам дали съм в малцинство или мнозинство неусещайки славянска принадлежност, затова темата ми е анкета. Ще трия да знаете.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано16.02.09 21:33



не се чувствам славянин, макар че би трябвало.
но говоря език от славянската езикова група.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Панславизмът е мъртъв?нови [re: Zo]  
Автор linjack ()
Публикувано16.02.09 23:08



За разлика от повечето от преждеизказалите се, аз се имам за славянин - това не е най-важната ми отличетлна черта, аз мога да принадлежа към произволно много общности. Вярвам, че те се допълват една с друга и създават условия за ползотворно общуване в различни среди.

Например, често полушеговито говоря с поляци, чехи, босненци, руснаци и сърби за това колко близко са езите ни -- повечето (изключая руснаците) не съзнават тези близости, но кратки демонстрации водят до грейнали усмивки и случайни конктатки, които продължават с години.

Значи ли това, че панславизмът е жив и здрав; или пък просто, че представлява удобство?



В неславянски среди, се предствям като българин и балканец, на север от Гърция, Турция, на запад от Черно море, съсед на Сърбия и Румъния. Българският език - славянски, като руския, но различен от него, както английския от немския или холандския. И при това сравние, обикновено пак грейва лампичка - "ама те близки ли са"?! А добро утро, си мисля аз и си обяснявам за граматика, лексика и т.н.

То е ясно - многословен съм, но пък - общитетлен:)))


от C. Van Vechten

Тема Re: Панславизмът е мъртъв?нови [re: linjack]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано16.02.09 23:38



А, чакай, сравнението с немски и английски не е съвсем удачно за конкретния случай, нищо, че все за германски езици става дума. Знам ли, може би холандски и шведски е малко по-близо до сравнението български - руски.

А аз наистина не мога да се определя наднационално. Иде ми на ума само българин (национално) но оттам нататък - нищо. В никакъв случай не се определям и като балканец, нито като източноевропеец. Може би в един още по-глобален мащаб при необходиност бих се определил като европеец, не заради друго, а щото не съм нито американец, нито азиатец, нито ориенталец, нито африканец... А в още по-глобален мащаб - бих се определил с европейска цивилизационна принадлежност.

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.