Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:43 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Анкета: Чувствате ли се славяни?  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.02.09 16:05



Чудя се дали съм само аз, но като видя чужденци да групират примерно българи, поляци, словаци под шапката "славяни" винаги ме е карало да се чувствам особено, трудно е да го обясня, но ми звучи чуждо, да, говоря славянски език, но това не ми дава никакво чувство за принадлежност към нещо повече.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор Goikoetxea (баски сепаратис)
Публикувано16.02.09 16:13



Не се чувстваме славяни, понеже такова чувство няма.
Не съм забелязал чужденци да използват шапката славяни, а ако се случва, е вианги в езиков смисъл. Същото важи и за самите славяни- чувството за принадлежност между чехи и хървати го нямам точно както го няма и между романците (италианци и испанци и т.н.)
На запад от Рейн по ми скромни изчисления термина е ирелевантен. Обикновено се говори че "източноевропейските езици са много подобни"
Става въпрос за неповлияни чужденци. Ясно е, че ако един американец го облъчват 2-3 месеца за славяни, ще започне да го използва.



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор avataar (root)
Публикувано16.02.09 17:10



Не. И често правя забележка на хора (били те чужденци или българи), дето ни групират към някаква славянска маса. Културно имаме много повече общо с румънците и гърците, отколкото с далечните останали славяногласни народи.

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (ентусиаст)
Публикувано16.02.09 18:49



Как може да се чувствам славянин като знам, че българите са по-древен народ от славяните.

Чувствам се българин и нищо друго.



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано16.02.09 18:51



Аз пък не само се чувствувам славянин, ами и съм горд, че съм такъв. Нищо, че България е малко настрани от останалите славянски народи.

На кое викате на запад от Рейн? Франция? Тука хората са много след не само с географията, и не правят разлика между Литва и България. Но така или иначе не тяхното мнение има значение.



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано16.02.09 18:52



А славяните преди да бъдат славяни какво са били? Какви са тия "по-древни" народи?



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.02.09 19:51



Да не превръщаме темата в кретения тип клуб "История" тоест да не обръщаме внимание на казаното от такива като Колето. Единствено искам да знам дали съм в малцинство или мнозинство неусещайки славянска принадлежност, затова темата ми е анкета. Ще трия да знаете.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано16.02.09 21:33



не се чувствам славянин, макар че би трябвало.
но говоря език от славянската езикова група.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Панславизмът е мъртъв?нови [re: Zo]  
Автор linjack ()
Публикувано16.02.09 23:08



За разлика от повечето от преждеизказалите се, аз се имам за славянин - това не е най-важната ми отличетлна черта, аз мога да принадлежа към произволно много общности. Вярвам, че те се допълват една с друга и създават условия за ползотворно общуване в различни среди.

Например, често полушеговито говоря с поляци, чехи, босненци, руснаци и сърби за това колко близко са езите ни -- повечето (изключая руснаците) не съзнават тези близости, но кратки демонстрации водят до грейнали усмивки и случайни конктатки, които продължават с години.

Значи ли това, че панславизмът е жив и здрав; или пък просто, че представлява удобство?



В неславянски среди, се предствям като българин и балканец, на север от Гърция, Турция, на запад от Черно море, съсед на Сърбия и Румъния. Българският език - славянски, като руския, но различен от него, както английския от немския или холандския. И при това сравние, обикновено пак грейва лампичка - "ама те близки ли са"?! А добро утро, си мисля аз и си обяснявам за граматика, лексика и т.н.

То е ясно - многословен съм, но пък - общитетлен:)))


от C. Van Vechten

Тема Re: Панславизмът е мъртъв?нови [re: linjack]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано16.02.09 23:38



А, чакай, сравнението с немски и английски не е съвсем удачно за конкретния случай, нищо, че все за германски езици става дума. Знам ли, може би холандски и шведски е малко по-близо до сравнението български - руски.

А аз наистина не мога да се определя наднационално. Иде ми на ума само българин (национално) но оттам нататък - нищо. В никакъв случай не се определям и като балканец, нито като източноевропеец. Може би в един още по-глобален мащаб при необходиност бих се определил като европеец, не заради друго, а щото не съм нито американец, нито азиатец, нито ориенталец, нито африканец... А в още по-глобален мащаб - бих се определил с европейска цивилизационна принадлежност.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Панславизмът е мъртъв?нови [re: StefanPan]  
Автор linjack ()
Публикувано17.02.09 00:31



Сравнявайки отношението българси-руски с английски-немски търся не толкова пълна, колкото разбираема аналогия. Двойките Езици са в едно семейство, но са доста различни: на най-повърхностно ниво бг и анг. са аналитични, руски и немски - синтетични. Подобието е и лексикално и граматическо. На лексикално равнище: множество думи имат еднакъв характерен за езиковото семейство, произход. Тук е вярно, че между руския и българсия има много повече когнати, отклкото между английския и немския, но и там са предостатъчно - основни глаголи и глаголни форми, много прилагателни и наречия, предлози и някои съществителни. От граматическа гледна точка - бг и енгл. имат пределно усложнена времева система; докато енмския, и особено руския са ограничени в това отношение, но основните причастия са досотъчно близки, за да се види връзката.
Аналогията е още по-удачна от гледна точка на хората, които с които общувам - англоговорящи северноамериканци и имигранти - хора, които надали знаят нещо значително за шведския. Понякога идва въпросът: английският и френският не са ли по-близки от английския и немския? И аз, многознайкото, отговарям - само на лексикално равнище, но дори и там основните думи са по-близки с немския. Добавям, че френския е подобен грамтически и лексикално на испанския.

Що се отнася до над-националното самоопределение - много е удобно когато попаднеш в смесена компния. Балканите са достатъчно прегрято място - ако стане дума за спорен въпрос, винаги можеш да кажеш, че за толкова векове така сме се умесили, че ядем почти еднакви ястия, играем подобни хора и, не на последно място, след толкова войни и превратности, не е ли редно да живеем като добри съседи, аджаба?


от C. Van Vechten

Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор Kossoman ()
Публикувано17.02.09 08:09



Познато.
Аз се чувствам близък с комшиите от всички посоки. С тези от запад - малко по-близък, отколкото с останалите. От там нататък - колкото по-далече географски, толкова по-слабо усещане за общност.



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.02.09 17:03



Не се чувствам въобще макар и езика да се води от славянската група.Отдавна питая афинитет първо към Аятолах Хомейни,а сега и към президента на Иран Ахмади Мухамедреджеб макар и нищо да му не разбирам





Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор ckипaджиятa (новак)
Публикувано17.02.09 19:31



Може би би трябвало да се чувствам славянин, тъй като дядо ми по бащина линия бе руснак белогвардеец емигрант, но не се чувствам такъв. Пътувал съм доста, живея в странство от 40 г., имам впечатления.

Някои ще се изненадат, но осезателно най-близки до българите във всяко отношение (манталитет, външен вид, начини на реагиране и бит въобще) ми се виждат турците и това усещане расте с всяко пребиваване в Турция -- дори в по-далечните й краища. Колкото приятно, толкова и тягостно е. После идат албанците. Недалеч оттам са гърците.

Вече по-далеч от нас са румънците. Още по-далеч са сърбите и бившите югославяни изобщо, вкл. македонците.

Останалият свят чувствам много отдалечен от нас. Без значение е въпросът славяни ли са или не -- поляците са толкова далеч от нас, колкото и белгийците; руснаците са ни толкова чужди, колкото алжирците.



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: ckипaджиятa]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.02.09 20:58



Да бе, турците!
Сега аз не бих могъл да се похваля с повече от 3 дена в Истанбул, но там хората са ЗАБЕЛЕЖИМО по-ниски от нас и физономиите им са по-различни, типажът е различен, отделно това което мислех, че тука е зле там е пъти по-зле, имам предвид маталитът "рязане на клави" и "културата" в градския транспорт, но поне в това отношение ги настигаме, ако преди хората в София изчакваха другите да слязат от превозното средство преди да се качат сега и тука, от известно време, като там качването и слизането стават едновременно на всички врати.

Нещо ми е доста трудно за смилане впечатлението ти, че гърците са по-близки до нас от гражданите на Македония, но все пак всеки има право на свое мнение.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.02.09 21:08



Леля ми нали се ожени за грък - симпатяга ама не може две думи да размениме без нея





Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: ckипaджиятa]  
Автор avataar (root)
Публикувано17.02.09 21:34



Ако не броим Македония и югоизточна Сърбия, щото там въпросът е сложен и многопластов, аз бих казал, че с румънците (предимно Влахия, изобщо не броим Трансилвания и околия) имаме повече общо като културно наследство. С тях сме били толкова дълго в една държава, колкото и с турците, но никой от двата народа не е бил рая. Да не говорим за общата религия, която е оформила ценностната ни система. Нагласата и бита си приличат много, а имаме и общи обичаи като коледуването и мартениците. Не случайно езиците ни си приличат толкова.

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: avataar]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.02.09 21:44



Не случайно езиците ни си приличат толкова.

Приличат си за езиковедите.Бъкел не може да разбереш нищо





Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.02.09 21:58



Гледам възползваш се пълноценно от махането на забраната, а и едно "благодаря" не каза.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.02.09 22:01



Петър Мутафчиев пише в "История на българския народ", че до, не си спомням със сигурност, но мисля XVII век, българският е бил нещо като официален, или, как да кажа - използван от властите и църквата език и говорен от голяма част от населениевто там. И, казва, днес две пети от думите в румънски са с български произход. Това по времето на Петър Мутафчиев. Днес, казват запознати, в Румъния тече целенасочен процес на затриване и изхвърляне от употреба на думите с български произход. Нещо подобно на процеса на прочистване на българския от турцизми, за който съм чувал, че го е имало у нас.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.02.09 22:01



Благодарско старши и да ми изтеглиш ушите ако пак сгазя лука





Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: StefanPan]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.02.09 22:03



Ела с мене у едно влашко село в което процента на славянските думи е сигурно десеторно по- висок отколкото в румънския и ако се разбереш без преводач те признавам





Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: StefanPan]  
Автор avataar (root)
Публикувано17.02.09 22:10



Да, имат такава политика (по-силна е била в миналото). Повечето румънци дори не знаят, че до към 1860 г. езикът им се е писал на кирилица. Да не говорим за еретични идеи като това, че сме били в една държава (без значение как се е казвала). Иначе първият писмен паметник на румънски е от началото на XVI век.

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.02.09 22:10



а, не претендирам да оратим влашки.
казвам само нещо любопитно.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: avataar]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.02.09 22:13



То и аз не го знаех това.
Кое имаш предвид, че сме били в една държава - там до падането под византийско владичество ли?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: StefanPan]  
Автор avataar (root)
Публикувано17.02.09 22:25



Да, от Аспарух до византийското и после пак при Асеневци.

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: StefanPan]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано18.02.09 00:14



Е по любопитно за теб ще е да поговориш лично с власи и да се убедиш ,че въпреки многото българизми няма да разбереш повече от разговор с български турчин който ти говори на турски





Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: avataar]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано18.02.09 00:16



Бе то и ние сме писали на гръцки ама от това гърци не сме станали и взимайки предвид процента на грамотните тогава тоя довод е смехотворен





Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.02.09 02:08



В отговор на:

Бе то и ние сме писали на гръцки ама от това гърци не сме станали и взимайки предвид процента на грамотните тогава тоя довод е смехотворен




преди отново да съм ти забранил да пишеш да ти припомня какво казах в началото на темата:

В отговор на:

Да не превръщаме темата в кретения тип клуб "История" тоест да не обръщаме внимание на казаното от такива като Колето. Единствено искам да знам дали съм в малцинство или мнозинство неусещайки славянска принадлежност, затова темата ми е анкета. Ще трия да знаете.




tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор ckипaджиятa (новак)
Публикувано18.02.09 02:16



Не твърдя, че са _като_ българите, а че усещам най-голямо сходство между тях и българите. Темата е за усещане... Настрана от това, Истанбул е лоша база за сравнения; ако в България имаше такъв мегаполис, смея да твърдя, че нравите в него биха били еднакво отвратителни.

Македонци и гърци -- е, пак усещане. Може би гърците са улегнал народ и не ги е страх или срам да са сходни някому, а македонците може да имат ужасен "български" комплекс, който ги кара да се преструват на небългари свръх усърдно, но моето усещане е точно, че вече десетилетия те са по-различни от българите, отколкото гърците.

И разбира се, не става дума за "чувстване като славянин", сведено до "ориентиране в езика". В Македония и Сърбия е най-лесно да се ориентираш в езика, но пък там си е чужбина...

---

Да добавя, че още през 1971 г., със самото си влизане в Югославия забелязах значителна разлика между нея и България. При това, влязох през Димитровград (Цариброд), където всички си говореха на чист български език и навсякъде надписите бяха на български. И все пак, чувството, че бях в странство, и че това странство бе доста далеч от българската действителност бе осезателно и всеобхватно. Няма да ви отегчавам с подробности, освен показателна еснафска винетка -- веселяк във влака веднага отбеляза "тея трева са ного напреде у материята, щом у задните им дворове ръждесват неа-десетгодишни фордове, егати". На времето в България десетгодишен форд бе билет за рая, а прилично запазеният довоенен камион бе следващото стъпало към небето.

Редактирано от ckипaджиятa на 18.02.09 02:41.



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано18.02.09 02:24



Автор avataar (root)
Публикувано 17.02.09 22:10



Да, имат такава политика (по-силна е била в миналото). Повечето румънци дори не знаят, че до към 1860 г. езикът им се е писал на кирилица. Да не говорим за еретични идеи като това, че сме били в една държава (без значение как се е казвала). Иначе първият писмен паметник на румънски е от началото на XVI век.



А на това що не направи забележка всесветли?





Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: avataar]  
Автор ckипaджиятa (новак)
Публикувано18.02.09 02:28



Каквото било в симеоново или асеново време, било. На днешна Румъния дължим правото си, валутата си ("леу" е "лев", макар днес грешно да смятаме, че в ед. ч. е "лея"), томове хъшовска романтика и немалко пролята кръв.

Но въпреки често срещаната българска патриотарската снизходителност, Румъния (последно бях из уж-изостаналите тамошни южни провинции преди два месеца) определено дърпа напред яко, да не говорим, че базовата й линия несъмнено бе няколко разкрача пред нашата, въпреки всички усилия на късния Чаушеску.

Като народ румънците са рядко благи, скромни, трудолюбиви, чисти. В много отношения са подобни на българите. Битът и средата, обаче, са далеч по-напреднали от българските.



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: ckипaджиятa]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано18.02.09 02:39



Аре стига лафове бе.Дръпнали са заради присвоените огромни територии от нас и Унгария.Забиват ни нож в гърба в междусъюзническата война.Крадат най-безогледно Добруджа до Балчик включително.Ти виждал ли си автентично румънско село?Страхотна мизерия.
Битът и средата, обаче, са далеч по-напреднали от българските.
Къде това?Имат повече ресурси и от там е "напредъка".На светлинни години са зад Унгария и по покупателна способност сме в един кюп.





Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор ckипaджиятa (новак)
Публикувано18.02.09 02:46



През автентични румънски села карам цялото време. Чистички, с тенекиени покриви и сложно скроени живи плетове. Мизерия липсва. Малко нещо липсват капанчета и магазинчета; Чаушеску ли ги отучи да ядат..?

"Къде това?"

Ми айде иди, примерно, в Крайова и дай да говорим. (Неслучайно избирам Крайова, защото в Румъния го смятат за най-изостанал крад и край).



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: ckипaджиятa]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (ентусиаст)
Публикувано18.02.09 07:58



да бе да.

най-близки по манталитет са ни негрите от джунглата, а после сърбите румънците.



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (ентусиаст)
Публикувано18.02.09 08:03



още три основни разлики: 1. в Истанбул въобще не зачитат светофари, все едно дали червено или зелено, разминават се както им хрумне на кръстовищата

2. в Истанбул почти нема местни жени по улиците

3. в Истанбул щипят туристките по гъза и после се изнизват кат пръдня из гащи



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано18.02.09 10:33



Признай се за Афгански хрът най-сетне!!!





Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор paro ()
Публикувано23.02.09 23:41



В отговор на:

но ми звучи чуждо, да, говоря славянски език, но това не ми дава никакво чувство за принадлежност към нещо повече.







О, НЕРАЗУМННИЙ...!

Редактирано от paro на 23.02.09 23:52.



Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: paro]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано24.02.09 14:15



А?

Я пак?

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Азбучната молитва! Уау...нови [re: paro]  
Автор linjack ()
Публикувано24.02.09 17:18



И какво целиш да докажеш с този 12-вековен текст?

Всъщност, нека се поправя - това прилича на доста късна редакция - може и от 20-ти век да е. Но тове е несъществено в случая:

Не си ли чувал, че всичко тече и нищо не остава същото - едно доста по-древно твърдение.

И кое е неразумен - този, който вижда съвременното положение в света или този, който се е вторачил в миналото незбравимо.


от C. Van Vechten

Тема Re: Анкета: Чувствате ли се славяни?нови [re: Zo]  
Автор kotromanski (непознат )
Публикувано01.03.09 15:24



Ами да, не само че се чувствам славянка, но и съм славянка.
Какво, да не би да е забранено?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.