Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:25 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Да се възмутя и аз  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано12.02.09 19:36



Понеже ме изпревариха с темата за "й" - то, ми се иска да спомена един друг проблем, на който се натъквам все по-често. Става дума за израза "според зависи". Понеже в доста разговори хора, които смятах за достатъчно образовани, за да не правят подобни грешки, не само използват този израз, но и се опитаха да ме убедят, че си бил съвсем нормален. Какво по-точно е нормалното и правилното на този израз? Ако изобщо може да се нарече израз, защото за мен това е безсмислено съчетание на думи. Как можа тази безсмислица да се наложи в българския говорим език? И най-лошото е, че наскоро попаднах на този "израз" и в писмен вид. Какво смятате вие? Моля ви, нека някой ми каже, че това не е правилно.



Тема Паразитизъмнови [re: denny]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано12.02.09 19:55



Абсолютно безсмислена комбинация от думи. Ако е в шеговит, приятелски разговор, може и да е в смисъл:

- Амиии, може би и да бъркаш, не е сигурно, това, което говориш...

Или израз на загадъчност:

- Жена ми, май, ми изневерява?!
- Е, според зависи обстановката...

----------

Подобни:

-... не знам си кво си...

Имам изнавпредвид, че...

--------

Дали да не вземем да направим библиотека с такива бисери?







Редактирано от comprehension на 12.02.09 19:58.



Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: denny]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано12.02.09 20:26



ами той си се ползва в шеговит контекст, но от усилена употреба може да стане нормален израз.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: denny]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано12.02.09 20:58



Изразът е шеговит. Нищо си му няма.
Друг подобен израз е "голямо важно". Той дразни ли те? Мен си ме кефят и двата.



La Maritza c'est ma rivière...

Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: Mиpa_M]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано12.02.09 21:04



А, този не го знам.


Изразът, заради който отворих темата, определено ме дразни, вече обясних защо. Мога все пак да различа кога нещо се казва на шега, и нито един от случаите, когато съм чувала този т.нар. "израз", не е влизал в тази категория.



Тема Re: Паразитизъмнови [re: comprehension]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано12.02.09 21:11



Ясно ми е в какви случаи се използва, няма нужда от обяснения. Въпросът е, че е пълна безсмислица, откъдето и да го погледнеш. Какво значи това "според зависи"? Или казваш "според случая", или казваш "според обстоятеластвата". Това е. Няма нужда от примери, такива мога да дам много, но наистина е дразнещо това, че въпросният израз започва да навлиза и в недотам шеговити разговори.
Между другото, идеята за библиотеката с "бисерите" никак не е лоша.



Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: denny]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано12.02.09 22:50



Кхм, аз не съм го засичал в сериозен контекст. Интересно.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: denny]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано13.02.09 00:00



Бъдете и станете, АКО ОБИЧАТЕ МОЛЯ ВИ СЕ, по-търпеливи, по принцип... към нещата от живота вкл езиковото разнообразие... нищо лошо няма в "според зависи".

какво точно те дразни у тоя израз? а какво мислиш за "не се знае знае ли се"?

и какво според тебе означава правилно в езика?

tettares zy8oi kwmis8entwn

Редактирано от Zo на 13.02.09 00:01.



Тема друг подобен:нови [re: Mиpa_M]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано13.02.09 01:38



защото да.

жена ми много го харесва :) и ме е яд като излезне от нейната уста :)
и малката го е усвоила напоследък.

на испански звучи много готино - porque si :)

и в други езици се използват такива комбинации, в шеговита форма, разбира се



Тема :(((нови [re: denny]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано13.02.09 07:50



Ясно ми е в какви случаи се използва, няма нужда от обяснения.

Няма нужда от примери, такива мога да дам много


Що си я пуснала тая тема, тогава?!?!?! Женска ти работа!



-----------




Балига в кое село си, ама у наше село въпросният израз беше на мода преди 30 години и отдавна го погребахме!



Тема "защото да" =нови [re: Milenn]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано13.02.09 07:56



= "недей да спориш с мен"






Редактирано от comprehension на 13.02.09 07:59.



Тема "Бих искал да кажа, че..."нови [re: Zo]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано13.02.09 07:57







Тема Re: "Бих искал да кажа, че..."нови [re: comprehension]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано13.02.09 13:03



Някой е пропуснал да си вземе хапчетата?

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: denny]  
Автор Ckитниka (инстинктивен)
Публикувано15.02.09 11:37



Е какво толкова, нима идиомите имат пряк, очевиден смисъл? По-добре да имаме по-голямо езиково разнообразие, отколкото да тъпчем на едно място. Основната идея на езика е да изразява човешкия мироглед и да се опита да осмисли и придаде лично значение на информацията, постъпваща от сетивата; а ти искаш езикът да остане вечен?



Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: denny]  
Автор steinbock (рогата)
Публикувано15.02.09 12:58



Погледнато от друга страна новите явления в един език често тръгват от неправилни (или до момента неграматични) изрази, употребе на предлози и т.н. В последствие, когато явлението се е наложило в устната реч, се усвоявя и от писмената. Имам и примери, но само за немски


Приеми тези неща като естествено развитие на езика.



Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: Zo]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано16.02.09 00:42



Zo рядко казва глупости. Аз едно нещо не мога да разбера -- как може хора, имащи се за образовани, да твърдят, че употребата на някаква дума или израз било израз на липса на образование? Това са приказки на учителка по БЕЛ. Лингвистът какво прави? -- той слуша как говорят хората и търси да разбере по какъв начин се променя езикът. В "според зависи" имаме предлог пред глаголна форма.

И какво значи, "нямал смисъл". Аз лично пределно добре разбирам какво значи въпросният израз, малко хора не биха го разбрали. Така че смисъл си има.

Пробвайте да гледате по-научно на нещата, и по-малко по даскалски.



Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано16.02.09 14:10



"Според" не може да стои пред глагол - според както и да си го погледнеш.
Изразът има смисъл единствено в шеговито-ироничен-самоироничен и всякакъв друг несериозен контекст. Но употребата му задължително цели демонстративна, търсена, съзнателна погрешност.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: StefanPan]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано16.02.09 18:42



По принцип не може да има предлог пред глагол. Ама как се е пръкнал тоя израз? Явно "зависи" е било изтълкувано като съществително. Което сигурно има общо с изтърканото "зависи" в отговор на въпрос.

Всичко което казват хората може да бъде обяснено по някакъв начин, и това е най-готиното на лингвистиката. А тоя форум е за лингвистика, не за граматикарстване.



Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано16.02.09 21:09



Аз ти казах как е възникнало - като преднамерена грешка, целяща усмивка, несериозност, оригиналничене (не в лошия мисъл).
Вече дадоха примери с "голямо важно", например. Аз ще допълня с изнавпредвид, няма смисъл (когато необходимият израз е няма значение), нямам си на идея (всъщност отдавна игубило своята преднамерена погрешност и превърнало се в паразитна грешка).
Давай и ти някакви нови примери.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: denny]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (ентусиаст)
Публикувано17.02.09 07:20



И мене тоя израз ме възмущава. Проблемът е в тва, че винаги се появява некой чукундур, който измисля неква щуротия като СПОРЕД ЗАВИСИ и след тва другите като папагали повтарят вместо да се замислят. Ама мисленето не се отдава на всички.

СПОРЕД ЗАВИСИ за мене е абсолютно безсмислено, защото двете думи означават горе-долу едно и също.

Освен това след СПОРЕД не може да стои глагол, ако не се лъжа.



Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: Mиpa_M]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (ентусиаст)
Публикувано17.02.09 07:24



Питай некой от споредзависчовците дали осъзнават, че тва е безсмислица.
Ква шега те го казват обикновено с такъв тон и толко тържествено че да те вбесят още повече.



Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: Ckpoмнocт]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (ентусиаст)
Публикувано17.02.09 07:28



По принцип не може да има предлог пред глагол. Ама как се е пръкнал тоя израз? Явно "зависи" е било изтълкувано като съществително. Което сигурно има общо с изтърканото "зависи" в отговор на въпрос.


Браво! Точно така е!



Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.02.09 09:15



ма хора, никой не употребява израза сериозно ве.
или аз нещо съм изпуснал и е почнал да се употребява както "нямам си на идея" или "аз ми харесва".

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано17.02.09 13:34



> И мене тоя израз ме възмущава. Проблемът е в тва, че винаги се появява
> некой чукундур, който измисля неква щуротия като СПОРЕД ЗАВИСИ и след тва
> другите като папагали повтарят вместо да се замислят. Ама мисленето не се
> отдава на всички.

Това, което описваш, е механизмът, по който езиците се променят. Навярно подобни приказки са се приказвали и по времето когато "някой чукундур" е "измислил" да-конструкцията и е умрял инфинитивът в българския език.

А това дето го повтаря StefanPan, че никой не употребявал израза освен за майтап, дори и да е вярно, няма много-много значение. Понякога майтапите се превръщат в единствен възможен вариант, както половината френски съществителни, които идват от забавни латински умалителни.



Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: Ckpoмнocт]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (ентусиаст)
Публикувано17.02.09 15:38



половината френски съществителни, които идват от забавни латински умалителни.


дай пример



Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.02.09 21:09



Аз наистина не съм го чувал в сериозна употреба. А това, което казваш, е вярно - един ден сигурно ще бъде признато като норма. Макар че, и досега "аз ми харесва" не може да се пребори за това.
Впрочем, да си припомним "има някой" или "няма никой" - някой сеща ли се въобще, че това е неправилно - единствено правилно било "има/няма никого".
Казвам "било", щото ми обърнаха внимание на това едва преди няколко години. Толкова не съм го употребявал правилното, че дори не бях забелязал, че го има. И, честно, звучи ми като нещо ново.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Да се възмутя и азнови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано18.02.09 11:48



cheval идва от caballus (а не equus), което значи горе-долу "кранта". Много думи на -eau са от умалителни на -llus/m.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.