Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:29 29.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: То няма ли?нови [re: Milenn]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано05.02.09 00:16



В отговор на:

а "гостба" го нямаше го нямаше в моя речник, само "гозба"




така е, просто ме мързеше да уточнявам/да се заяждам.

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: То няма ли?нови [re: Zo]  
Автор kyмaнич (стар клубар)
Публикувано06.02.09 15:55



Ами другаде си я има гостбата - например тук:

. Едно време имаше гостилници ... май иде от гости. Защо отричате правото на съществуване на тази дума? Виж стр. 124 на "Български тълковен речник" ІV фототипно издание от 1993 г. Там за "гостба" пише: ж. вж. гозба... И това е защото буквта "з" е по-напред в азбуката от "с".



Тема Re: То няма ли?нови [re: Mиpa_M]  
Автор kyмaнич (стар клубар)
Публикувано06.02.09 15:57



Колкото и странно да изглежда - онлайн има Македонски обратен речник:


Може да свърши и той работа



Тема Re:нови [re: kyмaнич]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано06.02.09 16:16



Аз нищо не отричам, не аз съм в БАН и измислям правописните правила.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор kyмaнич (стар клубар)
Публикувано06.02.09 17:18



Правилата... ако ги следваме сляпо сега ще употребяваме "драснипаликлечица" вместо "кибрит". Правилата трябва народа да ги наложи.... не стане ли - те ще си останат мъртвородени изкуствени правила.

Стоян Петкана думаше:
- Петкано, булка хубава,
аз ходя да ора и да сея.
Какво ми майка говори
у майкини си ходиш,
да ядеш и да пиеш?
Утре е Света Неделя,
стани си рано в неделя,
мъжка си рожба окъпи,
окъпи и накърми,
бяла си пита омеси
и на нива ще я донесеш.
Сладка гостба наготви.
Петкана булка хубава
станала рано в неделя
хубава гостба наготви,
и си рожбата окъпа,
окъпа и я накърми...



Тема Re:нови [re: kyмaнич]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано07.02.09 01:25



а кой народ именно да ги наложи - от затънтеното село, дето не може да обели две думи на кръст като хората и се плаши като види книга, маргинала от гетото, учителя, професора, днешния келеш, дето се е юрнал "да учи енглийския", ма в крайна сметка не знае добре нито английски, нито български?
или новите разколници, дето искали да си говорят на родния диалект и се опитват да неглижират официалния, именно щото не са го научили покрай заиграването с чужди езици и сега ги мъчи и им звучи чуждо?
кой точно? - аз също съм привърженик на това книжовната норма да следва развитието на разговорната. ма като гледам кои са тези, дето най-много се пънат да борят книжовния език, косите ми настръхват.
та кой, питам. не се заяждам, сериозно - това специално го отправям към тези, които биха се почувствали засегнати. просто наистина не виждам кой е пътят, по който трябва да се развива книжовната норма?



впрочем гозба е рожба точно на относително демократичното развитие на книжовната форма и е приета, понеже е по-кратка за произнасяне и така се е наложила първо в разговорната реч. оригиналът е гостба, свързано с гостя, нагостя. но мързеливият език е почнал да й вика гозба и книжовната норма го е приела.

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.