Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:27 17.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: “ ИСУС “ Е ГРЦИЗАМнови [re: brbaros]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано28.12.08 15:22



"немора" кво значи?.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: “ ИСУС “ Е ГРЦИЗАМнови [re: StefanPan]  
Автор brbaros (пристрастен)
Публикувано29.12.08 15:11



Исус (гр.)
грчки облик на еврејското име Јехосхуа, онај чија је помош Јехвес (Јехова


Името Ιησούς (Иисус) е гръцката форма на арамейското име ܝܫܘܥ Йешуа (Спасител)[2],



Аз само трсам една ПРАБУГАРСКА дума вов старословенските книги от Македонија , и ништо повечко ............ тоа е ПРОБЛЕМ ? ( “проблем“ е сшто грцка дума )

НЕ МОРА , НЕ Е МОРАЛНО , НЕ Е ОБВРЗУВАЧКИ , .............



Тема Re: “ ИСУС “ Е ГРЦИЗАМнови [re: StefanPan]  
Автор brbaros (пристрастен)
Публикувано30.12.08 15:33



........ Библија е сшто ГРЦИЗАМ ..... еј , дека си ?





Тема Re: “ ИСУС “ Е ГРЦИЗАМнови [re: brbaros]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано02.01.09 19:03



разбрах те.
но тук наистина не мога да ти помогна.
трябва наистина да се включат езиковедите и/или историците, за да ти дадат пълноценен отговор.
по моите лаически представи, прабългарският никога не е бил фактор за формиране на старобългарския език. дори допускам целенасоченото му игнориране от Борис и Симеон като едно от средствата да тушират всякакви опити за реставрация от страна на тогавашната прабългарска аристокрация.
пак по моето скромно лаическо мнение, вероятността за прабългаризми в старобългарския е нищожна, макар и не нулева.
но пак ти казвам, въпросът ти е за езиковедите и историците, не за любители като мен.


Честита Нова година!

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Мерси на добронамерноста .......нови [re: StefanPan]  
Автор brbaros (старо куче)
Публикувано03.01.09 15:38



...... којато е редкост , но хипотетички да поставиме работите вака .....

Герамнизми , Грцизми ....... има во старословенските книги от Македонија , но нема прабугаризми ( штото думам че ако има барем една , една единствена дума , ако не ние от Македонија , но вие Бугарите сигурно би го учеле на школија ) , како што предпоставувам че нема ЦИГАНИЗМИ вов бугарскиот ви език иако живеете во заедница ( држава ) со векови и векови едни покрај други ...

Аз знам за трендот на БУГАРИЗИРАНЕ на Циганите , но незнам за обратен процес , ЦИГАНИЗИРАНЕ на Бугарите .... па така да , како тоа Словените станаа БУГАРИ ?





Тема Re: Мерси на добронамерноста .......нови [re: brbaros]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано03.01.09 18:14



виж, смесваш нещата.
заемки от гръцки и латински има в почти всички езици, и то в много голяма степен, по научна и културна линия. така също и от френски и немски, а в по-ново време и от ангийски. в дълъг период от време в български са навлезли значително количество думи и от турски, като една голяма част от тях са всъщност с арабски и персийски произход, тоест самият турски ги е заел от други езици.
навлизането на думи от друг език е един непрекъснат процес. и сам по себе си не доказва нищо.
обикновено език - донор за другите езици е някой, който на даден етап е доминантен в областта на икономиката, културата или науката.
за славяните, формирали населението на новосъздадена България такъв е бил най-вече гръцкият. прабългарският по естествени причини не е можел да бъде значим донор. но пък прабългарите са дали своя принос в образуването на единна и силна унитарна държава с функционираща и установенна ценрална власт. чието население, все пак преобладаващо си е било славянско.
постепенно езикът на преобладаващото население се налага, с активното съдействие на княз Борис и последващите го царе. знаеш за Златния век.
но населението, по името на държавата започва да се нарича българско.
подобен процес протича в самата Източна римска империя - постепенното й гърцизиране, започващо активно около VII век не води до смяна на името й и самите й граждани са продължили да се наричат ромеи.

някои казват, че думата гадже е от цигански. :) но не знам колко е вярно това.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: аз друго искамнови [re: brbaros]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано03.01.09 19:06



да ми поразкажеш как ти си представяш историята, как са ви учили в училище.
никога не съм говорил с македонец от сръбскта част, знам само това, което долявам по медиите. но ще ми е интересно в пряк контакт.
само, ако можеш да ползваш езика на който са говорели баба ти и дядо ти, пиши на него. трудно те разбирам като пишеш на официалния.
пиша съвсем добронамерено, ти си забелязал.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Нема грцизми вов езикот на древните Китајци .....нови [re: StefanPan]  
Автор brbaros (старо куче)
Публикувано05.01.09 16:46



навлизането на думи от друг език е един непрекъснат процес. и сам по себе си не доказва нищо.

Сепак сметам че доказва некои нешта ........ а тоа се :
нема сега време ...

Инаку , лафиме за СТАРОСЛОВЕНСКИ КНИГИ - ПРВИТЕ ЗАПИСИ НА СЛОВЕНСКИ ЕЗИК ....... во които има грцизми , германизми .....( на хора којато со векови живее во државата во која ГРЧКИОТ ЕЗИК Е ОФИЦИЈАЛЕН - ВИЗАНТИЈА ) . но нема ТУРЦИЗМИ , БУГАРИЗМИ .....



Тема Аз сум Скопјанец ........нови [re: StefanPan]  
Автор brbaros (старо куче)
Публикувано05.01.09 16:49



трудно че ме разбереш ако лафим на СКОПСКИ


Аз че се труда да лафим на Бугарски , за полесно ме разбереш .........
Немам аз проблем ( Проблем е сшто грцизам ) , нјамам комплекси , ОТГОВАРАМ НА ВСИЧКИ ТИ ВПРОСИ



Тема Re: Нема грцизми вов езикот на древните Китајци .....нови [re: brbaros]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано05.01.09 19:27



е нема. със сигурност в тези, които са били все още на територията на империята няма как да е имало.
как си предствяш едно племе, без писменост, идващо от североизток на Балканите, да окаже писмено влияние на юг от Балкана в територията на Византия.

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.