Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:04 19.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Има ли запетая тук?нови  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано03.10.08 16:55



В изречения от типа: "Това не го правиш, както трябва" пред "както" има ли запетая?
Според мен "както трябва" като всяко друго подчинено изречение трябва да се отдели с две запетаи. Освен ако правилата не предвиждат специално изключение.
Може и да предвиждат, понеже "както трябва" на практика се схваща почти като наречие, един вид: "това не го правиш правилно".

Та има ли запетая?



Тема Re: Има ли запетая тук?нови [re: Mиpa_M]  
АвторAnonymous (Нерегистриран)
Публикувано03.10.08 19:07



И мен ме интересува въпросът. Много пъти съм се чудил и така и не успях да реша нещо категорично. В книгите го виждам и в двата варианта.

Към настоящия момент не пиша запетая пред "както" в случаи като горепосочения. Но пиша, когато има комбинацията "така, както". Например в "Това не го правиш така, както трябва".

Надявам се, че някой може да отговори компетентно.



Тема Няма запетая, но не знам защо.нови [re: Mиpa_M]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано06.10.08 11:59



В такива случаи - като се ошашавя и взема да се чудя има ли, няма ли, си съчинявам примери... Преобръщам твоя пример с краката нагоре и получавам:

"Това го правиш както трябва".

Ако сложа запетайка - става смешно.



Тема Re: Няма запетая, но не знам защо.нови [re: bugler]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано06.10.08 14:39



Ти не си обърнал моя пример с краката нагоре, а си дал съвсем същия пример като моя. Това, че си махнал "не"-то, от... ммм... граматическа гледна точка не променя нищо.

И съвсем не мисля, че става смешно. Ако ми беше смешно, щеше да ми е смешен и моят пример и щях да съм сигурна, че няма запетая.



Та въпросът си остава.

Редактирано от Mиpa_M на 06.10.08 14:40.



Тема Re: Няма запетая, но не знам защо.нови [re: Mиpa_M]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано06.10.08 16:03



Ами да го разместим примера, за мен най-простата проверка.

Както трябва го правиш това.

Според мен няма запетая. Така че и в твоя пример не би трябвало да има. Но не знам правилото в интерес на истината.



Тема Re: Няма запетая, но не знам защо.нови [re: bhn]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано07.10.08 00:22



Според мен в посочения пример няма. Аз не пиша запетаи в такива случаи. А относно примера на bhn, той го е написал така, че да има запетая. Идеята на този препинателен знак е да раздели така смислово нещата, че човек да ги разбере. Щом човек разбира, смисъл от запетая няма... лично мнение





Тема Re: Няма запетая, но не знам защо.нови [re: Mиpa_M]  
Автор Kossoman ()
Публикувано07.10.08 07:14



Категорично няма запетая.
Що реши, че както трябва е подчинено изречение? То въобще не е изречение, камо ли подчинено.

Редактирано от Kossoman на 07.10.08 07:16.



Тема Re: Няма запетая, но не знам защо.нови [re: Kossoman]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано07.10.08 09:49



Ха, не се бях замислила над това, че нещото след запетаята въобще не е изречение





Тема Защо решихнови [re: Kossoman]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано07.10.08 12:05



А ти защо реши, че не е?


Отвсякъде е изречение. Само че безлично. От същия тип като "трябва" са примерно "вали" или "смята се, че...".

В примера: "Изгубих ума и дума, както се казва" има ли запетая и "както се казва" изречение ли е? Също е безлично. Ама категорично има запетая.



Тема Re: Няма запетая, но не знам защо. [re: ThunderGoddess]  
Автор bhn (учеща)
Публикувано07.10.08 13:47



Ако в моя пример има запетая, то и в този на Мира трябва да има






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.