Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:31 03.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема За запетайките и обръщенията  
Автор bhn (учеща)
Публикувано01.08.08 00:15



Всъщност не исках да ви занимавам с това, защото си мислех, че аргументите при дискусия са затова, за да убеждават, но явно греша.
Става въпрос за:
Здравейте мили приятели, ..... .
Здравейте, мили приятели, ..... .

Кой е правилният вариант? Аз продължавам да съм убедена, че е вторият вариант и се позовавам на явно съвсем забравеното правило, че обръщенията се отделят със запетаи. Но явно за огромното мнозинство Здравейте е част от обръщението тук и нито един мой аргумент, като например разместването им, не хваща. Няма да ви казвам колко хора се обадиха на други хора, български филолози, които съвсем убедено твърдят, че правилен е първият вариант.
Ако и вие сега ми кажете, че е така, може и да се убедя, знам ли



Редактирано от Zo на 01.08.08 18:58.



Тема Вторият вариант е вереннови [re: bhn]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано01.08.08 07:46



Кой спори, защо спори и защо не вземеш да го цапнеш през устата и да го върнеш в шести клас на училището???



Тема Re: Вторият вариант е вереннови [re: bugler]  
Автор bhn (учеща)
Публикувано01.08.08 07:56



Не мога, много са

особено завършилите българска филология, щото се оказа, че всеки от колегите ми познава по някой. Пък аз видиш ли като не съм завършила българска филология няма как да знам български
А всъщност като се замисля не чух нито един аргумент в полза на първия вариант, освен, че съм била неграмотна всъщност . Не знаех, че имам толкова сила да определям правилата

Редактирано от bhn на 01.08.08 07:57.



Тема Re: Вторият вариант е вереннови [re: bhn]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано01.08.08 11:01



И аз веднъж спорих със завършил българска филология за определителен член. Не го убедих - нито него, нито останалите, които също мислеха като него (и употребиха думата "елементарно"). Случва се, макар че и аз не го очаквах от филолог.

Ма то какви ли не неочаквани работи стават по тоя свят. ;-)

Прав/а си. "Здравейте" не е част от обръщението (в "граматическия" смисъл), а според мен формално е глагол (колкото и налудничаво да звучи ). Във всеки случай запетаята твърдо си е на място.

Редактирано от Mиpa_M на 01.08.08 11:03.



Тема Re: Вторият вариант е вереннови [re: Mиpa_M]  
Автор cлънчorлeд (узрял)
Публикувано01.08.08 13:58



Така е : Здравейте , мили приятели ,...
Не знам как може да има спор за такова нещо .



Welcome to the real world

Тема Re: български филолози? и що от това?нови [re: bhn]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано04.08.08 12:35



преди много много години... още бях в гимназията, а една френдка учеше руска филология не знам кой си курс. заговорихме там за нещо в руския. оказа се, че тя самата не го знае, а аз го знаех. беше нещо от средно училищно ниво на познание. бях много изненадан, защото я възприемах на ниво учителката ми по руски. а тогава учителките, а и учителите, наистина бяха на ниво. на такова, че да няма място за съмнение втехните знания.

след този случай си дадох сметка - никой не може да бъде по-знаещ от мене само и единствено заради това, че следва и е завършил еди какво си. задължително необходимо е и нещо друго - наистина да е учил и да знае.

тоест, твоят случай доказва, че към настоящият момент нещата са още по-зле. неграмотността сред специалистите, особено специалистите по грамотност, е направо смайваща.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Майната им! "мили приятели" е вметнат израз -нови [re: bhn]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано05.08.08 13:12



и без него може, следователно, ако го има - отделя се със запетайки.

-------------------

"А всъщност като се замисля..."

"всъщност" също е вметнат израз и би трябвало да го оградиш със запетайки.

Информацията ми е от 1972 година, когато бях в 6-ти клас. Ако след това са правили нещо - не знам.

Редактирано от bugler на 05.08.08 13:13.



Тема Наскоро спорихме дали е "пунктуация" илинови [re: cлънчorлeд]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано05.08.08 13:19



"пунктоация"?

--------------

Прощавай, ама вземи да си пооправиш пунктуацията. Препинателните знаци се поставят веднага след думата.

Нищо лично.





Тема Тъй, тъй! Въпиюща неграмонтост на всички ниванови [re: StefanPan]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано05.08.08 13:23



Начело с журналистите.





Тема Re: Тъй, тъй! Въпиюща неграмонтост на всички ниванови [re: bugler]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано06.08.08 08:54



ами именно те се превърнаха във флагмана на настъпващата опустошителна неграмотност.
но за всичко това не са виновни те. а издателите и редакторите, които ги допуснаха по страниците и ефира на медиите.
Петьо Блъсков, Валери Найденов... великите опустошители на грамотността.

------------------------
Слушай беззвучието...



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.