Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:30 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема пълен-непълен членнови  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано03.07.08 01:36



Здравейте, явно във училище съм пропуснал някой друг урок по български език

и за това имам следния въпрос: Как е по правилно да се пише: за контакти пишете на "следният" e-mail или за контакти пишете на "следния" e-mail. Според мен е по правилно: на следния e-mail, но бих искал да чуя още някое мнение.



Тема Re: пълен-непълен членнови [re: lvan]  
Авторlvan1 (Нерегистриран)
Публикувано03.07.08 03:48



"на следния", защото след предлог винаги членуваш с краткиЯ член( "на кого" - "на следния")

.



Тема Re: пълен-непълен членнови [re: lvan]  
Авторkeyeмe (Нерегистриран)
Публикувано04.07.08 12:36



Май най-лесният начин за определяне е да заменяш думата с "той" и "него". Ако може да се замени с "той" - пълен опр. член, ако може да се замени с "него" - кратък.

"пишете на той" - звучи кретенско - тоест няма пълен член
"пишете на него" - звучи нормално, тоест определителният член е кратък

------
А и след предлог не може да има пълен определителен член така или иначе, както е казал човекът преди мен.



Тема Re: пълен-непълен членнови [re: lvan]  
АвторУчeниk (Нерегистриран)
Публикувано18.07.08 11:38



В училище са ни учили - най-общо казано, че пълен член получава дума от мъжки род ед.число, когато е подлог.

Например: Еленът видя човека.
Човекът видя елена.

Поздрави,
Ученик



Тема Re: пълен-непълен член [re: Учeниk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.07.08 12:33



е понеже и аз съм бил ученик и знам, че така учат, ама това което не учат читаво е как да разбереш кога думата е подлог и кога не.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: пълен-непълен членнови [re: Zo]  
АвторУчeниk (Нерегистриран)
Публикувано18.07.08 15:19



Подлог в изречението е извършителят на действието, отговаря на въпроса "кой". Може да се кажат още доста неща, но при необходимост всичко може да се намери и чрез Google.

Поздрави,
Ученик



Тема Re: пълен-непълен членнови [re: Учeниk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано21.07.08 14:22



Така е, върши работа, но не винаги, освен ако винаги не се изказваш с толкова кратки и прости изречения :)

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: пълен-непълен членнови [re: Учeниk]  
Автор Лил ()
Публикувано21.07.08 16:21



Тази пролет занимавах племенника си, та се наложи на практика да мина през всичките тези школски правила. Чрез проби и грешки стигнах с него до следните 2 и половина точки за пълния член.
Пълен член се поставя когато:
1. думата е подлог или е от групата на подлога (определение или приложение към подлога)
2. думата е сказуемно определение.

Като за него тези точки бяха формулирани така:
1'. самата дума отговаря на въпроса кой?, може да бъде заменена с той и не може да бъде заменена с него/го;
2'. отнася се към дума, която отговаря на въпроса кой и т.н. както в т.1
3'. е от която и да е страна на е, съм, беше, бях и останалите български съотвествия на to be.

Точка 2' се наложи, защото в изречение от типа "Печелившият билет ..." детето съвсем основателно попита: ама защо с пълен член, печелившият отговаря на въпроса какъв билет?, а не кой? ;)



Тема Re: пълен-непълен членнови [re: Zo]  
Автор Лил ()
Публикувано21.07.08 16:29



Вероятно си спомняш краткото и просто изречение "Яде ми се пица", за което в около стотина мнения се спореше кое е подлога





Тема Re: пълен-непълен членнови [re: Лил]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано21.07.08 18:43



Аааахахахаха, в тази тема наистина се родиха гениални прозрения



tettares zy8oi kwmis8entwn


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.