Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:46 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилицата  
АвторHoц (Нерегистриран)
Публикувано01.07.08 01:09



Според мен кирилицата трябва да е Символът на България по същата логика, по която Гутенберг е личност на хилядолетието - писмеността е в основата на каквито и да е други символи. Мадарския конник може утре някой да си вдигне хотелче тип "Bulgarian Madar Holiday Village" на него както е тръгнало, но кирилицата гарантирано ще просъществува докато свят светува. Протестирам!





Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилицатанови [re: Hoц]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано01.07.08 08:44



като се замисля, и аз гласувах за кирилицата, ама по света я възприемат като русица и никой няма да си направи труда да се замисли защо българите са избрали за нац. символ русицата, простия отговор би бил вероятно щото са били бивша съветска република.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилинови [re: Hoц]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано01.07.08 12:57



Мадарският конник е паметник на основателя на Българската държава и неговата победа на Византия, благодарение на която ни има всички нас



100 символа не стигат!

Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилинови [re: Ray of Light]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано01.07.08 15:53



И е надписан на гръцки език...





Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилицатанови [re: StefanPan]  
АвторЯcнoвидeц (Нерегистриран)
Публикувано02.07.08 03:28



ама по света я възприемат като русица и никой няма да си направи труда да се замисли защо българите са избрали за нац. символ русицата
Първо никой не я взема за русица. Дори самите руснаци знаят от къде са я взели.
Второ, с това че не си "заплюхме" творението даваме възможност на други, най-вече македонистите да го направят. Последните няма да се поколебаят особенно след като гърците им орежат всякакви "антични" пътеки.



Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилинови [re: Яcнoвидeц]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано02.07.08 09:29



Защо не могат да ни откраднат киелото мляко, а правят някакви сурогати, наречени йогърт?



Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилинови [re: д-pOxБoли]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано02.07.08 11:11



Нормално. След похода на Александър Македонски в Бактрия, там официалният език става гръцки. Неслучайно българите наричат византийците гърци, а не ромеи и се кичат с титла като архонт



100 символа не стигат!

Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилинови [re: Hoц]  
АвторPoc (Нерегистриран)
Публикувано02.07.08 12:34



Тая кампания е за знака на еврото, стига сте взимали на сериозно глупости. Знак на България е розата, а на гърба на еврото ще е мадарския конник, но вероятно и останалите пет символа ще се появят на банкнотите.
В този аспект конника си е напълно на мястото. Кирилицата не е съставена от китайски йероглифи, че графично да е толкова разпознаваема. Има голяма опасност да стане като с РЕСТОРАНТ, който е кирилски надпис, но някои чуждоземни образи си го четът като ПЕКТОПАХТ!


"Летс гоу ту пектопахт!"



Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилинови [re: Poc]  
АвторKpokич (Нерегистриран)
Публикувано02.07.08 12:44



Евро банкнотите са еднакви и няма никакви символи на тях, но това едва ли има значение, както и картнката на стотинките едва ли е особено важна - едва ли някой си задава въпроса какво означават разните глупости по монетите.
А това с Пектопахт е много яко





Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилицатанови [re: Яcнoвидeц]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано02.07.08 13:23



колко процента от руснаците знаят, че кирилицата не е русица, м? 1, 2, 5? знаят, ама друг път. една част от тях още мислят, че я е написал Ленин. а колко знаят какво е 24 май и защо именно 24 май. николко. така че аре да не се заблуждаваме.

иначе си прав, аз също съм за кирилицата.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилинови [re: Poc]  
Авторпpяkop (Нерегистриран)
Публикувано02.07.08 19:49



и откъде накъде знак на българия ще е розата??глупости на търкалета!да не би тя да се среща само в българия я?плюс това тя е на изчезване в т.нар. розова долина!..никой не ще да обработва тази трудоемка култура май?най добре ще е символ да ни е един бай Ганю...



Тема Гражданската азбука – кирилицата на цар Петър Iнови [re: StefanPan]  
Автор AcпapyxlYl ( )
Публикувано02.07.08 21:36









Редактирано от AcпapyxlYl на 02.07.08 21:39.



Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилинови [re: пpяkop]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано02.07.08 22:02



хахахаха най-вече!!! Обработват си я и още как! Върви да питаш турските розоварни с какво си обогатяват техния боклук...



Тема Ти кога ги пита за последно турските розовари?нови [re: lvan]  
Автор AcпapyxlYl ( )
Публикувано02.07.08 22:06



В отговор на:

Върви да питаш турските розоварни с какво си обогатяват техния боклук...



Ти кога ги пита за последно турските розовари?



Тема Re: Ти кога ги пита за последно турските розовари?нови [re: AcпapyxlYl]  
Автор vvvkkk (новак)
Публикувано02.07.08 23:31



Смея да отбележа, че би било глупаво да претендираме кирилицата да е символ на България, защото тя, и историческата реалност го сочи, принадлежи на цялата славянска общност. По същата логика и хърватите могат да обявят за символ ъглестата глаголица? Защо забравяме, че Михаил III изпраща светите братя във Великоморавия, та да покръстят тамошните на роден език и именно там се ражда глаголицата?

А колкото до мадарския конник, и според мен той е най - подходящ, защото си е изконно български символ, емблематичен за историята на първото българско царство паметник и изключително достижение на творческата мисъл



Тема Така наречения "мадарски конник" е тракийски паметнови [re: vvvkkk]  
Автор AcпapyxlYl ( )
Публикувано02.07.08 23:43



Покажи ми поне един писмен паметник от 681г. до 18в., в който да се споменава за български характер на мадарският конник.

Така наречения "мадарски конник" е тракийски паметник на Хероя и прешедства с много векове пристигането на аспаруховта орда при Онгъла.





Тема Re: Така наречения "мадарски конник" е тракийски паметнови [re: AcпapyxlYl]  
Автор Alexandros Megas (PaiDios)
Публикувано02.07.08 23:50



-Време беше някой да спомене,че Мадарския конник е доста по-древен от измислената дата "681"! Но пък и не забравяйте,че и Траките са Българи!
Става за символ-символизиращ древният конник предшествал дори и идването на Елините на Балканите!



Тема Re: Така наречения "мадарски конник" е тракийски пнови [re: AcпapyxlYl]  
Автор vvvkkk (новак)
Публикувано03.07.08 00:15



Няма спор в това, че характерът на паметника е синкретичен и че може да се свърже с тракийския Херос (въпросът за стремето и доколкото го има или го няма и доколко е познато само на древните българи да не го коментираме)
Аз съм на мнение че независимо каква е принадлежността му, той е, повтарям се, изконно български символ, ознаменуващ просперитета и могъществото на първата българска империя (хахахахахха...хайде малко по за цвят:)

Редактирано от vvvkkk на 03.07.08 00:18.



Тема българите са късни поселници на балканитенови [re: Alexandros Megas]  
Автор AcпapyxlYl ( )
Публикувано03.07.08 00:18




Редактирано от AcпapyxlYl на 03.07.08 00:31.



Тема Re: Ти кога ги пита за последно турските розовари?нови [re: AcпapyxlYl]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано03.07.08 03:40



Ами виж, щом се изказвам така, можеш и сам предположи откъде съм и защо може би имам такава информация. Щом се учудваш толкова, ми става ясно, че нямаш много общо с района

.



Тема Re: българите са късни поселници на балканитенови [re: AcпapyxlYl]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано03.07.08 03:48



тежката конница никак не се вписва в тюркската хипотеза.



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилинови [re: пpяkop]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано03.07.08 09:14



В интерес на истината, през последните няколко години в България се възраждат както добивът на етерични масла, така и отглеждането на маслодайна роза. В това можеш и сам да се убедиш, ако се поразходиш из подбалканските полета.



Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилинови [re: Mитko]  
Авторпpяkop (Нерегистриран)
Публикувано03.07.08 22:15



ами хубаво..съгласен съм с теб може би ти си по запознат...но едва ли това трябва да е символът на българия!?той трябва да е нещо уникално и характеризиращо ни като нация!но такова нещо едва ли ще се намери!може би чалгата е такова!



Тема Re: Защо предпочетоха Мадарския конник пред кирилинови [re: Poc]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано05.07.08 20:15



А бе пич! Това за розата, как го измисли? Като начало не е лошо да узнаеш, че отглежданата у нас маслодайна роза е от вида damascenа, което ще рече дамаска - демек от град Дамаск. Няколкото опита да се оритинирот "чисто български" сортове маслодайна роза завършиха плачевно. Освен това маслото добивано в България е едно от най-долнокачествените, независимо какво твърдят някои хора. Тъкмо по тази причина още от времето на Любен Каравелов то е "кръщавано" с така нареченото тереше, НИКОЕ друго розово мосло не позволява това - ментето веднага ще проличи дори и за идиота Мунчо. Братлетата Георгиеви - щедрите дарители на първия български университет, които били изнасяли розово масло за Франция са го направили сливом и цифром един /1/ път, след това ръгали тереше. Франсетата веднага им били шута.



Тема Re: българите са късни поселници на балканитенови [re: AcпapyxlYl]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано07.07.08 00:42



"Така нареченият мадарски конник е тракийски артефакт който българите са заварили идвайки по тези земи."........и ......." Това, че хан Тервел е накарал да се дълбаят надписи по същата скала не прави в никакъв случай този класически тракийски паметник - български"

Значи Мадарския конник е " тракийски артефакт" ? А не СКАЛЕН БАРЕЛЕФ както си мислех аз простосмъртния ?



И "хан" Тервел ! Да те питам ли,дали случайно знаеш,че "ханосването"на българските владетели започва през 1875 г/1877 г.от младият тогава,около 21-23 годишен, Константин Иречек ?

Не ! Няма да те питам !



Тема Re: българите са късни поселници на балканитенови [re: Cтapинap]  
Автор Alexandros Megas (PaiDios)
Публикувано07.07.08 20:47



-Аз останах без отговор на някои въпроси- като например връзката Кан(защото това е по-правилното от Хан,в случая неглижираме наставката "ас"-ама и тя си е достатъчно Индо-Европейска), та за връзката Кан и "Кьониг" ми е думата...Апропо то и Френската дума за "Крал" от името на Атила произлиза-защо?.... Да не говорим за името Асен,че било тюркско-тогава защо имаме древна област в Централна Швеция дето се казва именно "Асен"?!
Изобщо за някои "тюркизми" съм доста невярващ дали наистина са такива или всъщност чисти ИЕ думи...



Тема Re: българите са късни поселници на балканитенови [re: AcпapyxlYl]  
Автор Alexandros Megas (PaiDios)
Публикувано07.07.08 21:57



-Много добър показател е именно факта на запазването на светите места дори и когато религията се е меняла-Църкви по местата на по-древни светилища,по-късно на места църквите превърнати в джамии-за мен това е указател за "автохтонност" на населението-културно повлияно отстрани...
Ако новодошъл народ беше "измел" по-древния обитател,то такава връзка не би се съхранила...



Тема Re: българите са късни поселници на балканитенови [re: Alexandros Megas]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано07.07.08 22:07



Не разбирам защо точно мен питаш по тези очевидно интересуващи те въпроси......а вероятно и ще те разочаровам .Ама не много !

! Поне защото за мен старите българи/прабългарите/, са си по произход индоевропейци и следователно е редно ,преди да си проверяваме разни "хрумки"с достъпни тюрко-Х :У: Z речници,да проверим дали няма някоя и.е.етимология.

И пак уточнение-но проверката да се прави както трябва със засичане, с търсене на паралели и т.н.,а не по Петърдобревия "метод".

И пак встрани от отговора-що ли не ми съобщиш стария си ник ? Може и по бележки ! Защото ме навеждаш на нещо познато,на което се чудя дали си струва или не си струва да отговарям.

Не се сърди ,просто съм искрен !

И малко по същество :

1/ KANAS си остава въпросително -KANAS/="КЬНЙЕНДЗЬ",тоест княз/ или KANA ? ,независимо от разликата KANA -S и KANNE -S в този или онзи надпис на Омуртаг и независимо от срещата ни с KANA като елемент от сложносъставни титли като "кана бойла колоброс" и др.

Тук приоритета е на историците,които обаче хич не са си свършили работата с изясняването на интересния въпрос за старобългарската военно-административна титулатура.А едва след това идва ред на лингвистите........освен ако Господ не ни изненада с някое извънредно щастливо за нас съчетание между равновестно ерудиран "лингвист-историк"- /или обратно/.

За сега Господ не е с нас ! Един сал ,починалия преди 16 години В.Бешевлиев ,който обаче/поне за мен/ е ерудиран лингвист,но ЛОШ историк....а и на всичко отгоре-твърде мачкан и смачкан от комунягите още от октомври 1944, та до края на живота му/октомври 1992г. /

2/ "Апропо то и Френската дума за "Крал" от името на Атила произлиза".....откажи се от тази глупост и повече никога не я споменавай !

3/"Да не говорим за името Асен,че било тюркско-тогава защо имаме древна област в Централна Швеция дето се казва именно "Асен"?! "

И аз харесвам Швейцария,макар нивга да не съм бил там,но няма защо да търсим из швейцарските хороними аргументи за БЕЗСПОРНИЯ и.е.произход на старобългарското лично име АСЬН / тук с Ь замествам Ят /



Тема Re: българите са късни поселници на балканитенови [re: Alexandros Megas]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано07.07.08 22:22



ki.en



K*.EN май така го изписват ората занимаващи се с реконструкция на разните му там езици.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 07.07.08 23:44.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.