Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:20 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Въпрос за лъ/уънови  
Авторлaлчo (Нерегистриран)
Публикувано06.05.08 18:05



не знам дали вече не е обсъждана тази тема, но имам един въпрос относно произношението на звука "л" с твърдите гласни. Прави ми впечатление, че много хора главно от западна България произнасят "уъ" вместо "лъ" в думи с твърди гласни. например "село" - "сеуо", "лошо" - "уошо", "ластик" - "уастик", "слънце" - "суънце" и т.н. Та въпросът ми е има ли някаква норма за това или е неправилно това произношение? мерси



Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: лaлчo]  
Авторjoro (Нерегистриран)
Публикувано06.05.08 19:28



Или логопедичен проблем?
Имам един роднина - софиянец, който казва "уъ" вместо "л". Познай как казва "лельо"?





Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: joro]  
АвторZZ (Нерегистриран)
Публикувано06.05.08 20:38



"Л"-тата в "лельо" са по-различни от тези в "слънце" и "село" например.
"Л"-то в "слънце" просто си звучи много близко до "у". Дори да го замениш с "у", никой няма да усети сериозен проблем. Но ако замениш "л"-то в "лельо" или "Левски", разликата ще бъде огромна. И всеки ще я усети.

Не знам как ти хрумна да сравняваш "л"-тата в "лельо" с тези в изброените от пусналия темата думи ("село" - "сеуо", "лошо" - "уошо", "ластик" - "уастик", "слънце" - "суънце"). Те са много различни. Произнасянето на едното "л" ("Левски") започва със здраво допрян в небцето език, докато в другото ("село", "слънце") езикът изобщо не се допира до небцето - т.е. произнася се много подобно на "у".



Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: ZZ]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано06.05.08 23:42



Това за "лельо"нищо не е. Спомням си племенничката ми, всички малки деца имат някакъв проблем с произнасянето на някои думи в които има р и л, та баща й и леля й седнали един ден да "учат" хлапето и да му "оправят" произношението. Дотук добре ама бащата произнася "л" като "уъ" а леля й картави. Седи хлапето между двамата даскали, мига на парцали и слуша инструкции - Слушай сега моето момиче - не се произнася "уъ" а "уъ". Що се отнася до р-то на лелята то няма начин как да го предам тук. Хлапето, милото стои между двамата, клепе с очици, нищичко не схваща и накрая ревна (след урока мен ме свестяваха с водичка). Ей голям цирк беше, голямо нещо. И сега като си спомня се кикотя.



Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: ZZ]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.05.08 18:08



Произнасянето на едното "л" ("Левски") започва със здраво допрян в небцето език, докато в другото ("село", "слънце") езикът изобщо не се допира до небцето - т.е. произнася се много подобно на "у". ти го произнасяш така, я хвани някой който го може (едва ли има и 50% от хората) и ще видиш че го произнасят като мекото л. за мен е загадка как как успяват, понеже и аз не мога. но разликата между дефектното и правилното произнасяне най добре се вижда при допир на л с у - като улук например. иначе в по-леки случаи като "площад" дефектното л звучи съвсем като истинско. помня веднъж как убеждавахме един колега че в българския има две съвсем различни 'л'та, той е от правилно произнасящите и не им прави никаква разлика.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: zaphod]  
АвторMxм (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 19:57



Кое произнасят като "мекото "л"? Ако под меко разбираш това в "слънце", а под твърдо - това в "коля", произнасянето на "коля" с "л" "като мекото "л" би било смешно. Аз под "меко" разбирам това, дето звучи като "у". И произнасянето на твърдото като мекото (което ти обявяваш за можене да се произнася правилно) би било смехотворно, както казах. Все едно да кажеш "Уевски". А "люпка" би било направо непроизносимо с "л"-то, което обявяваш за правилно.



Ако пък съм те разбрал по противоположен на мнението ти начин и всъщност обявяваш за правилно единствено онова, на което аз викам "твърдо "л" (това в "коля", "Левски"), то си мисля, че си се объркал. Как би звучала тогава думата "улук"? Аз мога да я кажа с "л" като в "люк"... но звучи като друга дума.

Въобще за мен изречението
"ти го произнасяш така, я хвани някой който го може (едва ли има и 50% от хората) и ще видиш че го произнасят като мекото л"
си остава неразбираемо. Да се каже "Левски" с меко "л" е... говорен дефект, абе, има чак песен, в която иронизират това! "Уевски... ЦеСеКа"



Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: Mxм]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.05.08 10:16



разделянето меко/твърдо е общоприето (мисля) и е обратното на това което казваш - меко е като "коля". както и да е, аз много късно разбрах че имам говорен дефект, понеже и аз като тебе си мсилех че твърдо 'л' се произнася така както аз го произнасям - подобно на у, само че с крайчеца на устата, а не с центъра. дори като бях ученик правих някаква говореща програма и сведох твърдо 'л' до 'у'. чак като студент разбрах че тотално съм бил заблуден. ако гледаш движенията на устата, то за хората без говорен дефект двете 'л' та в "лале" изглеждат съвсем еднакво, как звучат различно е загадка за мене. при правилното произношение на 'л' езика допира небцето и в двата случая, но според обясненията на тези които го могат, при твърдо 'л' (първото в лале) допира е по-близо до зъбите. ако аз опитам да направя така, звучи "ляле".

а, и още нещо - за тези които не могат да произнасят твърдо 'л', много препоръчително е когато говорят с чужденец на какъвто и да е неславянски език да позлват само меко 'л'. аз така правя, иначе се получават недоразумания :)




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: zaphod]  
АвторMxм (Нерегистриран)
Публикувано11.05.08 16:52



Що не намериш някой правилно произнасящ и не му направиш аудиозапис (или дори видео-)?


Не ми е възможно да схвана как пък би звучало това твърдо "л", за което говориш. А опитам ли изкуствено да държа устата и езика си като при "л"-тата в "люляк" при произнасяне на това твърдо "л", се получава много куца работа. Някои неща трудно може да се предадат с букви.



Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: zaphod]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано23.05.08 10:46



Аз също неотдавна разбрах, че всъщност не произнасям правилно л-то в "лош". Така и не мога да разбера как го правят останалите. Ако има някой тук, който се е научил да го произнася правилно, нека даде някакви насоки.



Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано23.05.08 16:07



Много просто, ти произнасяш звук, учленявайки го с устните, както правят англоезичните с w в wash, а за да учлениш [л] ти е нужно най-вече участието на езика, както при л-то в "леш" примерно. Разликата е доста малка, за л-то от "лош" се използва върха на езика, който опира в горната част на зъбите, докато л-то пред предни гласни се учленява по-нагоре, вече езикът се измества по-нагоре и допира алвеолите тоест частта над зъбите.

Ти нали знаеш сръбски? Правило ли ти е впечатление, че сръбското "леп" (хубав) се произнася с [л] различно от нашето? Е ако него го възпроизведеш не трее да имаш проблем с "лош". Казваш "леп", след това със същата конфигурация на езика и зъбите казваш "лош", без да свиваш устните за "у" както предполагам правиш, казвайки "уош".

Също можеш да почнеш от "ЛЕШ" и постепенно да сваляш езика надолу, докато получиш "LЕШ", както би го казал един шоп :)

Редактирано от Zo на 23.05.08 16:11.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.