Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:32 23.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Пълен или кратък член?  
АвторLilka (Нерегистриран)
Публикувано09.05.08 12:27



Здравейте,

Моля ви, ако можете, помогнете да разрешим един спор, който възникна в офиса ни.

Въпросът ми е: С пълен или кратък член се членуват следните имена, когато са подлог в изречението:

Пентагон
Ватикан
Конгрес, Сенат (на САЩ)
Бял дом (в САЩ)
Партиен дом (у нас:-))

Ако има различия при членуването им, моля, обяснете ми какви са и от какво произлизат.
Благодаря предварително!



Тема Re: Пълен или кратък член?нови [re: Lilka]  
АвторMoapeйн (Нерегистриран)
Публикувано09.05.08 12:36



Имали сте Знатни Баби внос от най-евтините по времето на сделката във Франция, пардон де днешната дискотека Бузлуджа, над мазето в Университетско Индигово ... и така нататък

И когато се случи някоя дума да има такъв произход, тя се членува реципрочно с гарнитурите ... баре прависти да имахте в тая ваша държава,
нерде юристи



Тема Миличка,нови [re: Moapeйн]  
Автор alessandron (устат член)
Публикувано09.05.08 14:42



хубаво е да си ЕнтелЕгЕнтен, но някакси когато си прекалено витиеват рискуваш да не те разберат. В случая направо не рискуваш, ми директно уцелваш кръга "Не разбирам" в десятката







Тема Re: Пълен или кратък член?нови [re: Lilka]  
Автор Aлekcия (непозната)
Публикувано09.05.08 15:45



Всички посочени от Вас примери се членуват с пълен член:
ПентагонЪТ, ВатиканЪТ, КонгресЪТ, ПартийниЯТ дом, СенатЪТ, БелиЯТ дом, в случай, че са или подлог в изречението, или сказуемно определение.
1. Ватиканът е най-малката независима страна в света.
2. Най-малката независима страна в света е Ватиканът.
В първото изречение думата Ватиканът е подлог, във второто е сказуемно определение.
1. Пентагонът (на английски: The Pentagon, от гръцки — pentagonon) е седалището на Министерство на отбраната на САЩ.
2. Седалище на Министерство на отбраната на САЩ е Пентагонът.
Тук също в първото изречение Пентагонът е подлог, във второто - сказуемно определение.

Не се членуват с пълен член прякори: Петър МоканинА, АпостолА на Свободата, ДяконА (Васил Левски), Щастливаца (Алеко Константинов), и други подобни, в случай че са подлог или сказуемно определение в изречението.

Тази трудна и пак трудна пункуация... Да не се знае не е грях, да не се пита е грях. Успех!



Тема Re: Пълен или кратък член?нови [re: Aлekcия]  
АвторKroki (Нерегистриран)
Публикувано09.05.08 15:57



Добре де, а географските понятия членуват ли се? Примерно Предела или Пределът, когато е подлог в изречението?
И на какво основание да членуваме Ватикана?



Тема Re: Пълен или кратък член?нови [re: Kroki]  
АвторДиДka (Нерегистриран)
Публикувано09.05.08 18:57



Географските имена категорично не се членуват.
В тоя ред на мисли въпросът за Ватикана е съвсем основателен. По принцип просто си знам, че се членува пълно, не се бях замисляла защо. Може би се схваща по-скоро като институция/администрация, отколкото като географско понятие.



Тема Re: Пълен или кратък член?нови [re: Lilka]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано12.05.08 20:04



и аз така мисля. всъщност името на държавата е Ватикана. Мисля, че е членувано. и очевидно с непълен член. когато се членува с пълен, което го срещам много рядко, явно се цели конкретен нюанс, може би именно посочването му като институция.

------------------------
Слушай беззвучието...



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.