Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:08 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Сурва  
Автор вoлk (тревопасен)
Публикувано07.05.08 01:49



От къде иде тая дума и какво по дяволите значи "Сурва,сурва година!"????



Тема Re: Сурванови [re: вoлk]  
Авторmarduk (Нерегистриран)
Публикувано07.05.08 09:12



[url=http://www.ceeol.com/aspx/issuedetails.aspx?issueid=a426bbaf-fde4-42f5-990d-0c1012e72211&articleId=8cac7a8a-da29-4886-aaad-23d514608e35]: 1) from i.-e. stem, denoting "sun", and 2) i.-e.* sen-/su "to produce, to give birth"[/url]



Тема Re: Сурванови [re: вoлk]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано07.05.08 09:16





Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Сурванови [re: мapдyk]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано07.05.08 10:38







Тема Re: Сурванови [re: вoлk]  
АвторLast Roman (Нерегистриран)
Публикувано07.05.08 11:38



питай мейкбулгар:





Тема Re: Сурванови [re: мapдyk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано08.05.08 14:01



между другото в университета имаме безплатен достъп към този сайт та ако некой му требе нещо да каже.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Сурванови [re: вoлk]  
Автор makebulgar ()
Публикувано04.10.08 14:01











Тема Re: Сурванови [re: вoлk]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано04.10.08 22:52



СурОва, сурОва, година! СурОвачка.

Годината не се е опекла още, сега започва.....



Тема Re: Сурванови [re: вoлk]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано05.10.08 10:41



Откъдето и "сур елен"



100 символа не стигат!

Тема Re: Сурванови [re: gioni]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано05.10.08 10:50



И как се връзва смисълът на това с пожеланията за берекет?



100 символа не стигат!

Тема Re: Сурванови [re: gioni]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано05.10.08 10:50



А "сур елен" суров елен ли е?



100 символа не стигат!

Тема Re: Сурванови [re: Ray of Light]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано05.10.08 11:35



Прекрасно! Иска се обаче малко акъл.



Тема Re: Сурванови [re: Ray of Light]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано05.10.08 11:38



Не зная нищо за "сур елен", за пръв път чувам. Има ли нещо общо със СурОвакницата и суровакането?



Тема Re: Сурванови [re: Ray of Light]  
Автор makebulgar ()
Публикувано05.10.08 12:15



Сурва - Saurva - Suvar - Sarva - Shiva - Shara - Surya - и при нас и в индия тоя бог дарява с благадат, щастие и късмет! След покръстването го наричат БОГА МИЛ!





Тема Re: Сурванови [re: gioni]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано05.10.08 13:10



има, ама няма суровакане, има сурвакане :) Близостта в звученето не с епотвърждава с близост в смисъла, така че



100 символа не стигат!

Тема Re: Сурванови [re: gioni]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано05.10.08 13:10



Тан е проблемът, аз не съм с малко, а с МНОГО акъл



100 символа не стигат!

Тема Re: Сурванови [re: Ray of Light]  
Автор makebulgar ()
Публикувано05.10.08 13:37



Има и близост със суров, но в друга насока!

Суров(кървав) - СУРВЕН - червен! Култа към слънцето е преобразуван в Легендата за Червения Дракон, който излиза червен(заран) всеки ден от пещерета(под земята-хоризонта) бълва огън през деня(пече) и накрая червен(залез) се прибира отново под земята!



Тема сурова дрянова клонканови [re: вoлk]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано05.10.08 19:17



СУРВАКАНЕ
Най-характерният за НОВА ГОДИНА обичай, известен в цялата страна. По смисъл е пожелание и обредно осигуряване на здраве чрез докосване със сурова (най-често дрянова) пръчка, и то именно в началото на годината. Сурвакарите са деца на възраст от 4-5 до 10-12г. (някъде само момченца). Събрани на групички от по няколко деца, те обхождат домовете на своите близки и съседи, като започват от своя дом. В чиста премяна и с торбичка, всяко дете носи свежо откършена и украсена пръчка, която има специално название - сурвакница, сурвачка, суровакница, василичарка и др. Нейната украса, свързана често с основния за даден район поминък, е твърде разнообразна - преплетени клонки, нанизи от пуканки, разнообразни вълнени конци, малки кравайчета. Най-напред децата удрят с пръчка всеки член от семейството, като започват от най-възрастния, и честитят:

''Сурва, сурва година,
весела година,
зелен клас на нива,
голям грозд на лозе,
жълт мамул на леса,
червена ябълка в градина,
пълна къща с коприна,
живо-здраво догодина,
догодина, до амина.''


Сурвакарската благословия (блаженка, слава, молитва, сорвакия) не се пее, а се изрича. Тя представлява вербална магия, чието действие подсилва осигуряването на здраве и изобилие във всичко. Често се сурвакат и домашните животни. При обхождането сурвакарите се провикват от първата врата: ''Сурва, сурва година'', а вътре сурвакат всички наред с думите: ''Сурва година, весела година, живо здраво догодина, догодина до амина''. В някои села децата пеят и песни. Навсякъде те получават от домакините кравайчета, плодове, орехи, сланина, дребни пари и по-малки подаръци. Някъде дряновите пъпки от сурвакницата се пускат в полозите на кокошките, за да се мътят пилета. Среща се и вярването, че младите жени, за да им растат дълги и лъскави косите, трябва да ги измиват с вода, в която пускат откъснатите скришом пъпки. На връщане вкъщи децата в Пловдивско хвърлят пръчките в някой двор или в реката - ''да не носят у дома бълхи''.





Тема и ощенови [re: вoлk]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано05.10.08 19:27



[Суровата клонка дрян с пъпки е пълна с жизнен сок и през най-суровата зима и освен здраво и жилаво самото дърво се считало и за дълговечно. От него се правели оръдията на труда още от праисторическата епоха, а плодовете му били използвани в народната и в античната класическа медицина.

Затова, че дрянът цъфти най-рано, казвали, че е предвестник на пролетта и символ на младостта, а за това, че зрее най-късно - символ на мъдростта.

По прастар обичай още се вярвало, че удрянето с дрянова пръчка по гърба на човека е едно символично предаване върху човека на жизнени сили и пожелание за дълголетие. Най-старите сурвачки били само кичести дрянови клонки без украса. На някои кората била забелвана с ножче, така че се получавали спираловидни фигури. Моделирали още и дълги ленти „като пера” от самата дървесина или оформяли къдреви стружки от нея, като я наричали „.бухлата къделя”.

Към края на ХІХ в.украсата им се разнообразява. Всеки елемент носел своето послание. Но почти повсеместно на старите сурвакници връзвали непременно и старинни монети. Най-популярна монета била „костадинката” – още от времето на византийския император Константин І и такива от неговите наследници.

Естествено паричката е едно пожелание за богатство и имотност. Другите задължителни елементи от сурвачния реквизит, които били също своеобразни символични послания, са нанизите от пуканки, царевични зърна или други семена. Те вещаели изобилие. Белите и червени вълнени конци и пискюли по сурвачките пък, напомняли, че здравето е най-необходимо на всички.

Старинният обичай повелявал сурвачката да бъде първо забодена на баницата в новогодишната нощ преди да се свещенодейства с нея, което започва сутринта, на Васильовден.

/red]



Тема Re: и ощенови [re: gioni]  
Автор makebulgar ()
Публикувано05.10.08 19:52



Добре де, ама всичко това е измислено и написано наскоро! Тогава са нямали интернет, и е било много трудно да научиш, че нейде на изток има бог с име Saurva!
Обаче е трябвало да се обясни по някакъв начин думата Сурва! Звучала е близко до Суров и са измислили историята със суровата пръчка, защото са нямали идея как да кажат, че е свързана примерно със Суроватката!!!



Тема Re: и ощенови [re: gioni]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано06.10.08 20:20



Сур ЕЛЕН, да припомня и още нещо - сурова зима е едно, сурова година е друго



100 символа не стигат!

Тема Re: и ощенови [re: makebulgar]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано06.10.08 20:27



Що тогава прабаба ми викаше сурОвакница и сурОвакай ма. А не съм малък на години. Отдавна беше. И още по смомени около нейното обяснение (щото съм бил любопитен и съм питал).... годината сага е сурува, още не я втасала, още не са я опекла. Като втаса ша пукне пролет и чак кадя летоска ша са опече.



Тема Re: сурова дрянова клонканови [re: gioni]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано07.10.08 00:29



Отначало въобще не ми се вързваше констатирането на това, че годината е "сурова" по време на този обичай, но определено след като си припомних думите по време на сурвакане ми се върза. Сур(о)ва година ... нова година ... и пожеланието нататък. Звучи логично.



Тема Re: Сурванови [re: Ray of Light]  
АвторMepcи (Нерегистриран)
Публикувано08.10.08 22:38



Какво означава "сур елен"?



Тема Re: Сурванови [re: Mepcи]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано09.10.08 19:55



Значи сив, светлосив, сребърен. Определено няма нищо общо със "сурва", да търсим връзка е смешно, хеле па с индийски богове!

"кога ке излезе сурата Ламя", "та си фана сур елена".



Тема Re: Сурванови [re: WlSP]  
Автор makebulgar ()
Публикувано09.10.08 20:27



Еми наистина няма връзка с индийските богове, защото те са в Индия. Обаче има връзка с боговете на индо-иранските племена, преди те да се разделят на индо-арии и иранци!

Българския и авестийския(старо-ирански, ранно-зороастрийски, от Балх) вариант са 98% еднакви - СУРВА = SAURVA! С това име са неречени и Сарматите - SAUROmatae, които около 3 век пр.не. навлизат в европа. Точно тогава А.Македонски завладява Балхара/Бактрия и води продължителни битки с изтласканите на север сармати.

Персийския - Зороастрийски вариант - СОВАР е един от боговете на волжките българи - СУВАР. Този вариант е запазен и в името на племето СЕВЕРИ и името на българския владетел СЕВЕР!

А индийския вариант е ШИВА, който е наричан и с други имена - САРВА, СУРИЯ, САРА, като всяко име е имало различно значение!



Тема surнови [re: makebulgar]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано09.10.08 21:55



а знаеш ли какво означава SUR на турски?



Тема Re: surнови [re: gioni]  
Автор makebulgar ()
Публикувано09.10.08 23:22



Не!



Тема Re: и ощенови [re: Ray of Light]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано20.12.08 14:30



Сур означава светъл, свещен. На арменски сурп значи "свят, свещен" ..имаше и един бог на слънцето(май беше индийски, не ми се рови сега....), който се казваше Сурия. Може да е използвано в смисъл на светла, благословенна година и имайки предвид сакралното съдържание на обичая(вербална магия), ми звучи логично.

Редактирано от nikibars на 20.12.08 14:33.



Тема Re: и ощенови [re: nikibars]  
Автор makebulgar ()
Публикувано20.12.08 19:41



Сурва идва от авестийското Саурва!

От авестийски е и втората част от стиха - ГОДИНА!


Ако разберете какво означава ГОДИНА, ще видите че съм прав!





Тема Re: и ощенови [re: makebulgar]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано21.12.08 10:55



и какво значи година?



Тема Сурванови [re: вoлk]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано20.01.21 17:50



подпис:
Повторяю – повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на САЩ USA - повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на USA, което не означава, че всички демократи са гадове, нито означава, че всички републиканци са saints.
затова не ме смущава червеният цвят.
Adam died at Gotta
Germany so icon *red*got mi e* is not color.
I prefer
black and white.
*гот ми е*
The same key is for still alive people at Wikipedia - SS have plan for them sign
they have brown color*orange* but there it is only one tool orange
apropos
Sponsor of Formula 1...

And this principle is at Internet at all
10x for confirming my words, stay away!

*b*u make me blue now I only make things clear profi is stolen nickname of unregistered me - efir

krechetalo77 or krechi77
_____________

*
Letter is for you
I am free
*гот ми е*
Да, имах нерегистриран никнейм псевдоним профайлър на шега, защото ми хареса навремето сериала без да съм чела тъпите ви анализи.
Сега след вашите изпълнения вече не харесвам нито Никита, нито пък Хрушчов, нито неговата прословута “оттепель” и имам друго отношение към Сталин.
А вие петата колона непрекъснато хулите един гениален военачалник.
Не окултна пионка като Хитлер.
Послесловие и подпис:




убеден републиканец съм и най-вече не съм предател.
мразя лъжата и предателството.
Фишек.
всичко е лично.




четете темата и попивайте колко навити има да ви оправят.
аз съм само един преводач на крадена и разпродавана от вас класифицирана информация и държавни тайни на доста повече от 7 държави.
сигнал за ядрен тероризъм е подаден от мен на Интерпол още през 2012 година и вие все си въобразявате, че безпаметно паса трева.
Забавлявам се с тъпотата на доста слабоумни псевдомасони.
Минали сте покрай масоните...
Точка.
Танцувайте си вашата пан-е-в-ритм-я, не ми пречите.


Тъпунгерите от Фейсбук са си тъпунгери.

Сволочите те. Пшли все в баню! Просто далеч от мен, писна ми да въртя същата плоча. Размечтали ми се те глобално да станат суперагенти... Така се ставна то с черни очила и с походка на Нео. Спретнаха ми идиотите такъв живот, че дори прототипът на агент 007 би се гръмнал. Чш, алоу... Агентите ги разпознавам от километри. Убийците също. Стига сте тормозили криминалните. Те ме харесват. Те са по-свестни от вак с вашите тъпи морални ценности.
У лево!

Имате си работа с профайлър, за какъвто мечтае всяко разузнаване. Работил цял живот за оцеляването си, личното.
Като преводач фрийлансър. Сори нещастници.
Сега ще имам правото да пиша в блога си каквото пожелая.
Никой не ми е подарил тази свобода.
Марш от пътя ми, говедари прозди. Сатанисти и сектанти, фашаги.

клуб рецепти е баш за терористични и прочее каши.
за оооо... и т.н.


Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:37







Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:38



много грешиш, направо нагло

сега за вас ох и АХъ.






Това отворено писмо го пазехте като доказателство за лудост може би?
Албания сокаците видях как ваят с нож конете и плюскат конско месо с кров.
Това ви е за Косово инфо.
Да понаучите за съседите си колко са мили.

Red border video is nothing.
Бързичко изтрихте написах видеата.
МАСЛИНКИ БЪРЗО ИЛИ ХАПОВЕ.. not for me.
Allah is very angry.
Той ме опази да не полудея когато гледах Червената линия - филма за Сирия.
Споделям много лично преживяване.

Видеотеката ИДИЛи4на.


Честито!
[rl] https://www.facebook.com/photo/?fbid=258483529034895&set=pob.100046197481808[/url]




подпис:
Повторяю – повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на САЩ USA - повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на USA, което не означава, че всички демократи са гадове, нито означава, че всички републиканци са saints.
затова не ме смущава червеният цвят.
Adam died at Gotta
Germany so icon *red*got mi e* is not color.
I prefer
black and white.
*гот ми е*
The same key is for still alive people at Wikipedia - SS have plan for them sign
they have brown color*orange* but there it is only one tool orange
apropos
Sponsor of Formula 1...

And this principle is at Internet at all
10x for confirming my words, stay away!

*b*u make me blue now I only make things clear profi is stolen nickname of unregistered me - efir

krechetalo77 or krechi77
_____________

*
Letter is for you
I am free
*гот ми е*
Да, имах нерегистриран никнейм псевдоним профайлър на шега, защото ми хареса навремето сериала без да съм чела тъпите ви анализи.
Сега след вашите изпълнения вече не харесвам нито Никита, нито пък Хрушчов, нито неговата прословута “оттепель” и имам друго отношение към Сталин.
А вие петата колона непрекъснато хулите един гениален военачалник.
Не окултна пионка като Хитлер.
Послесловие и подпис:




убеден републиканец съм и най-вече не съм предател.
мразя лъжата и предателството.
Фишек.
всичко е лично.




четете темата и попивайте колко навити има да ви оправят.
аз съм само един преводач на крадена и разпродавана от вас класифицирана информация и държавни тайни на доста повече от 7 държави.
сигнал за ядрен тероризъм е подаден от мен на Интерпол още през 2012 година и вие все си въобразявате, че безпаметно паса трева.
Забавлявам се с тъпотата на доста слабоумни псевдомасони.
Минали сте покрай масоните...
Точка.
Танцувайте си вашата пан-е-в-ритм-я, не ми пречите.


Тъпунгерите от Фейсбук са си тъпунгери.
Сволочите те. Пшли все в баню! Просто далеч от мен, писна ми да въртя същата плоча. Размечтали ми се те глобално да станат суперагенти... Така се ставна то с черни очила и с походка на Нео. Спретнаха ми идиотите такъв живот, че дори прототипът на агент 007 би се гръмнал. Чш, алоу... Агентите ги разпознавам от километри. Убийците също. Стига сте тормозили криминалните. Те ме харесват. Те са по-свестни от вак с вашите тъпи морални ценности.
У лево!
Имате си работа с профайлър, за какъвто мечтае всяко разузнаване. Работил цял живот за оцеляването си, личното.
Като преводач фрийлансър. Сори нещастници.
Сега ще имам правото да пиша в блога си каквото пожелая.
Никой не ми е подарил тази свобода.
Марш от пътя ми, говедари прозди. Сатанисти и сектанти, фашаги.

клуб рецепти е баш за терористични и прочее каши.
за оооо... и т.н.


Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:37







Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:38



много грешиш, направо нагло

сега за вас ох и АХъ.






Това отворено писмо го пазехте като доказателство за лудост може би?
Албания сокаците видях как ваят с нож конете и плюскат конско месо с кров.
Това ви е за Косово инфо.
Да понаучите за съседите си колко са мили.

Red border video is nothing.
Бързичко изтрихте ведеата.

Видеотеката идилична.
Честито!
[rl] https://www.facebook.com/photo/?fbid=258483529034895&set=pob.100046197481808[/url]




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.