Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:15 12.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема перничаните говорят чистнови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано30.05.08 11:43



кокни???





Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано30.05.08 14:53



нещо днеска ме мръзи и да мислим, а и да пишем, затова ...

.

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: Zo]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано30.05.08 14:57



а

има и професионално мнение за това как да си оправиш лъто.

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: Zo]  
Автор Лил ()
Публикувано30.05.08 15:37



А много ми е любопитно тези, които произнасят `уъ` дали могат винаги слухово да различават `л` и `уъ`? Според мен е логично да имат трудности и с разпознаването им.



Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: Лил]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано30.05.08 16:10



След като разбрах, че има разлика между лъ и уъ, нямам проблеми с различаването им. Преди това дълги години не съм ги различавал.



Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: Лил]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано30.05.08 16:19



Първосигнално ми се щеше да кажа "ми много ясно, за тях това е един и същи звук", но едва ли е толкова еднозначно, най-малкото защото у хората корелацията звук-буква е доста дълбоко впита. Един човек може и да произнася лош и wash по един и същи начин, но защото се пишат различно, а и са от различни езици, ако го питаме сигурно ще ни каже, че за него има разлика.

И още три неща може би на пръв поглед без много връзка:

1. Тези, които не учленяват [л] правилно, ми приличат на тези, които вместо th, казват [f], без съмнение звуково се чува почти същото.

2. За проблематичното [л] съм на мнение, че има и възпитателна причина. Децата ги родителите им все по-лигави и разглезени, а точно за лигавенето са характерни замените на ликвидите с [w], не само в български, но и в английски поне, за други езици не знам.

3. Срещал съм "валчер" и "АЛОНСУ" вместо "ваучер" и "АОНСУ", които предполагам са от хора, за които [w] = л, което може би по-скоро накланя везните, че не различават [w] и [л], но сигурно има и други тълкувания.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: Zo]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано30.05.08 16:35



В отговор на:

3. Срещал съм "валчер" и "АЛОНСУ" вместо "ваучер" и "АОНСУ", които предполагам са от хора, за които [w] = л, което може би по-скоро накланя везните, че не различават [w] и [л], но сигурно има и други тълкувания.



А аз съм срещал "Чал" вместо "Чао"



Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: Zo]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано30.05.08 21:37



Колкото и да се тюхкат и вайкат езиковедите, тенденцията за промяна на твърдото "л" в "ў" е много сериозна в българския. Нейната сила е в това, че произношението по този начин е по-лесно, а леснината е основна движеща сила в развитието на езиците. Доказват го и наши диалекти, и други славянски езици, където тази промяна вече се е осъществила изцяло. В полза на тази тенденция е също липсата на български думи, в които замяната на "л" с "ў" би довела до промяна на значението. При това "ў" = Л и "ў" = ў не се произнасят напълно еднакво. На трето място тази тенденция е в съзвучие и с всеобщата тенденция на все по-голямо затвърдяване на българското произношение и в частност на "л". Скоростта, с която се развива това затвърдяване, е невероятна - достатъчно е да се чуе българска реч от преди 60-70 години.



Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: cayp]  
Автор Лил ()
Публикувано30.05.08 23:16



Не знам, примерно `поуицай`, да не говорим `коуеуо`с това натрупване на гласни не ми се струва по-лесно. Виж, между съгласна и гласна - да.



Тема Re: Въпрос за лъ/уънови [re: Лил]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 03:14



Не, за мекото "л" няма проблем, при него уеднаквяването с "у" е само в ограничен брой местни говори и то не е по-трудно за произнасяне. За леснината имах предвид замяната на твърдото "л", особено в някои позиции. Т.е. да стане нещо като в полски, където даже си имат отделна, модифицирана буква за твърдото "л".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.