Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:50 11.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема За отпадането на падежитенови  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано08.04.08 08:44



Понеже сравнително дълго се мотая из тия форуми няма как да не отбележа,че Славейковото "Не сме народ,не сме народ,а мърша..." важи с пълна сила.Та кога "отпадат" падежите на даден език?Има две причини -едната е когато го заговорят прекалено много чужденци - примерите с италиански,френски и дори румънски просто изплуват пред погледа на непредубедения

Другата причина е когато езикът е "подтиснат" т.е. той не е официален и държавен -примера с английския е очеизваден просто -та твърдя,че точно това се е случило с родния наш словено-български език -падежите бавно и неумолимо са започнали да изчезват именно през дългото и мракобесно турско робство



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано08.04.08 08:59



А стига бе пич, как пък го измисли това!
Виж дяда си Вазова - в произведенията му където е запазено Вазовото звучене си има падежи колкото искаш. В някои от по-старите издания на З. Стоянова то же. Поинтересувай се от езиковите реформи и ще видиш, че са правеждани във времена далеч след турското робство - режимът на Стамболийски нанася първият голям удар. Преди окупацията на Балканите нито един от местните езици не е развит в степен която може да бъде сравнявана със съвременни категории.
Досежно (що се отнася до) Славейковата "мърша", по лична моя преценка това е доста снизходителна и недостатъчно критична квалификация.
Х.



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: X]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано08.04.08 09:07



Виж ся не ми се спори с тебе що е това език със запазени падежи и що е това език почти без падежи





Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано08.04.08 19:52



Много си кух, ама много просто. Това извратено "мислене" на вас от клуб Психопатия граници си нема, все ви се привиждат други причини за това защо езикът ни е/бил такъв или онакъв, все причини, имащи връзка с желанието ви да докажете вашата си тезица за българската историята или по-точно такава каквато вам ви се ще да е тя.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
АвторDereck (Нерегистриран)
Публикувано08.04.08 23:07



В отговор на:

Другата причина е когато езикът е "подтиснат" т.е. той не е официален и държавен -примера с английския е очеизваден просто



Къде английският не е официален? В Британия, в Америка, в Австралия, или в ЮАР???

Впрочем, бг и английския си приличат по всичко, най вече по многото времена - напр.: щях да съм чел, ще съм прочел, четох, четях, ще чета...

Възрожденците, и най-вече Вазов ползват падежи, защото до един са руски възпитаници... храненици...



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Dereck]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано09.04.08 07:42



Стамболов не ми се струва да е руски храненик нито пък Захари Стоянов. Вероятно е езикът да е бил повлиян от руския но така или иначе е влязъл в някаква норма /след като дълго време е бил без никакви/. Освен това събранието от два тома на приказки, гатанки, пословици и поговорки от проф. Бурмов /който си е направил труда да ги записва 1:1/ също показва в някои случаи наличието на падежи. Не ми се вярва обикновения селянин да е говорил нарочно по руски образец само от "топли чувства" към Русията. Освен това сега много често се използва и звателният падеж без това да е формулирано изрично из учебниците. Естествено е един език да се развие и да се промени.
Като разгледаме основният въпрос повдигнат в темата - май наистина няма какво да дискутираме - имало ли е? нямало ли е? за какво са ни днес падежите? и т.н. това са глупости още по-голяма глупост е и това да търсим политически и геополитически мотиви. Можеш да си представиш - виси четвъртокласник пред черната дъска изпотен и измъчен и се чуди отговорът който ще даде на даскала си дали кореспондира с идеите на НАТО или да си остане на позициите на старият ни но познат Варшавски договор /нищо че вече го няма/.



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.04.08 08:42



виж ти кой бил местния петков






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема за падежите на Стамболов & сиенови [re: X]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано10.04.08 12:19



В отговор на:

Стамболов не ми се струва да е руски храненик



Ето какво казва уикипедия :
Образованието си започва в родния град, по-късно учи в Духовната семинария в Одеса (1870–1872)

Също в уикипедия за Захари Стоянов:
Публицистиката на Захарий Стоянов, особено в началото, е под силното идейно-емоционално и стилно-езиково влияние на Любен Каравелов, както и на руските революционни демократи В. Г. Белински, Н. Г. Чернишевски, Н. А. Некрасов. До средата на 80-те години като политик стои на леворадикални русофилски позиции. Поддържа в Източна Румелия връзки с руски емигранти-народници, а чрез тях и с руската революционна емиграция в Швейцария и Румъния.
Не е казано само, че е бил член на руска масонска ложа.

За проф Ал. Бурмов пък имаме, че е роден 1911 и е творил почти изцяло в периода на комунистическата "демокрация" и ботуша на сталинското "езикознание"...

Ако случайно го бъркаш с Тодор Бурмов пък, то за последния в уикиопедия имаме:
По време на Временното руско управление е Пловдивски вицегубернатор и Софийски губернатор.

От 17 юли 1879 до 6 декември 1879 оглавява първото българско правителство. През 1881 става член на просъществувалия кратко Държавен съвет. През 1883 за кратко е министър на финансите в кабинета на генерал Леонид Соболев, както и за няколко дни по време на преврата от 1885. През 1884 става редовен член на Българското книжовно дружество.

След преврата заедно с други консерватори преминава към проруската Прогресивно-либерална партия.




Тема Re: за падежите на Стамболов & сиенови [re: д-p OxБoли]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано10.04.08 18:45



Много добре ми е известно, че Стамболов е учил в Одеса. Като писах, че не ми се струва да е руски храненик имах предвид съвсем друго. А, кажи каква е била политиката на Стефан Стамболов спрямо Русия?
Що се отнася за З. Стоянов връзките му с руските емигранти народници преследвани от самодържавния режим не го ли поставя далеч от проводниците на проруската политика, не като онези на които им е вдигнат паметник в Русе. А твърдението доколко стилът на неговата публицистика е повлиян от Л. Каравелов дори няма да го коментирам защото със сигурност не си прочел нито ред и от двамата а си се задоволил само с мнението на някого другиго.
А да се сещаш за още някой с името Бурмов?
Ровенето в Уикипедията е определено нискоинтелигетно занимание. Още повече че там се сблъскваш с вече "готов продукт". Аз съм чел това събрание проф. Бурмов и предпочитам сам да си направя изводите. "Храненето с интелектуални полуфабрикати" пести време но не дава знания.



Тема Re: за падежите на Стамболов & сиенови [re: X]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано10.04.08 20:21



Ако съм велик, то е, защото седях на гърба на гигантите (от уикипедия)

.

Трябва да се отнасяш наплевателски към уикипедия само, ако си създател на нови теории и нови направления в науката. Но ако говориш и мислиш само в тривии, то няма защо да се фукаш с елитарност... Освен това за проф. Бурмов няма нищо в уикипедия, ама го има в google.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.