Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:46 05.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема За отпадането на падежите  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано08.04.08 08:44



Понеже сравнително дълго се мотая из тия форуми няма как да не отбележа,че Славейковото "Не сме народ,не сме народ,а мърша..." важи с пълна сила.Та кога "отпадат" падежите на даден език?Има две причини -едната е когато го заговорят прекалено много чужденци - примерите с италиански,френски и дори румънски просто изплуват пред погледа на непредубедения

Другата причина е когато езикът е "подтиснат" т.е. той не е официален и държавен -примера с английския е очеизваден просто -та твърдя,че точно това се е случило с родния наш словено-български език -падежите бавно и неумолимо са започнали да изчезват именно през дългото и мракобесно турско робство



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано08.04.08 08:59



А стига бе пич, как пък го измисли това!
Виж дяда си Вазова - в произведенията му където е запазено Вазовото звучене си има падежи колкото искаш. В някои от по-старите издания на З. Стоянова то же. Поинтересувай се от езиковите реформи и ще видиш, че са правеждани във времена далеч след турското робство - режимът на Стамболийски нанася първият голям удар. Преди окупацията на Балканите нито един от местните езици не е развит в степен която може да бъде сравнявана със съвременни категории.
Досежно (що се отнася до) Славейковата "мърша", по лична моя преценка това е доста снизходителна и недостатъчно критична квалификация.
Х.



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: X]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано08.04.08 09:07



Виж ся не ми се спори с тебе що е това език със запазени падежи и що е това език почти без падежи





Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано08.04.08 19:52



Много си кух, ама много просто. Това извратено "мислене" на вас от клуб Психопатия граници си нема, все ви се привиждат други причини за това защо езикът ни е/бил такъв или онакъв, все причини, имащи връзка с желанието ви да докажете вашата си тезица за българската историята или по-точно такава каквато вам ви се ще да е тя.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
АвторDereck (Нерегистриран)
Публикувано08.04.08 23:07



В отговор на:

Другата причина е когато езикът е "подтиснат" т.е. той не е официален и държавен -примера с английския е очеизваден просто



Къде английският не е официален? В Британия, в Америка, в Австралия, или в ЮАР???

Впрочем, бг и английския си приличат по всичко, най вече по многото времена - напр.: щях да съм чел, ще съм прочел, четох, четях, ще чета...

Възрожденците, и най-вече Вазов ползват падежи, защото до един са руски възпитаници... храненици...



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Dereck]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано09.04.08 07:42



Стамболов не ми се струва да е руски храненик нито пък Захари Стоянов. Вероятно е езикът да е бил повлиян от руския но така или иначе е влязъл в някаква норма /след като дълго време е бил без никакви/. Освен това събранието от два тома на приказки, гатанки, пословици и поговорки от проф. Бурмов /който си е направил труда да ги записва 1:1/ също показва в някои случаи наличието на падежи. Не ми се вярва обикновения селянин да е говорил нарочно по руски образец само от "топли чувства" към Русията. Освен това сега много често се използва и звателният падеж без това да е формулирано изрично из учебниците. Естествено е един език да се развие и да се промени.
Като разгледаме основният въпрос повдигнат в темата - май наистина няма какво да дискутираме - имало ли е? нямало ли е? за какво са ни днес падежите? и т.н. това са глупости още по-голяма глупост е и това да търсим политически и геополитически мотиви. Можеш да си представиш - виси четвъртокласник пред черната дъска изпотен и измъчен и се чуди отговорът който ще даде на даскала си дали кореспондира с идеите на НАТО или да си остане на позициите на старият ни но познат Варшавски договор /нищо че вече го няма/.



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.04.08 08:42



виж ти кой бил местния петков






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема за падежите на Стамболов & сиенови [re: X]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано10.04.08 12:19



В отговор на:

Стамболов не ми се струва да е руски храненик



Ето какво казва уикипедия :
Образованието си започва в родния град, по-късно учи в Духовната семинария в Одеса (1870–1872)

Също в уикипедия за Захари Стоянов:
Публицистиката на Захарий Стоянов, особено в началото, е под силното идейно-емоционално и стилно-езиково влияние на Любен Каравелов, както и на руските революционни демократи В. Г. Белински, Н. Г. Чернишевски, Н. А. Некрасов. До средата на 80-те години като политик стои на леворадикални русофилски позиции. Поддържа в Източна Румелия връзки с руски емигранти-народници, а чрез тях и с руската революционна емиграция в Швейцария и Румъния.
Не е казано само, че е бил член на руска масонска ложа.

За проф Ал. Бурмов пък имаме, че е роден 1911 и е творил почти изцяло в периода на комунистическата "демокрация" и ботуша на сталинското "езикознание"...

Ако случайно го бъркаш с Тодор Бурмов пък, то за последния в уикиопедия имаме:
По време на Временното руско управление е Пловдивски вицегубернатор и Софийски губернатор.

От 17 юли 1879 до 6 декември 1879 оглавява първото българско правителство. През 1881 става член на просъществувалия кратко Държавен съвет. През 1883 за кратко е министър на финансите в кабинета на генерал Леонид Соболев, както и за няколко дни по време на преврата от 1885. През 1884 става редовен член на Българското книжовно дружество.

След преврата заедно с други консерватори преминава към проруската Прогресивно-либерална партия.




Тема Re: за падежите на Стамболов & сиенови [re: д-p OxБoли]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано10.04.08 18:45



Много добре ми е известно, че Стамболов е учил в Одеса. Като писах, че не ми се струва да е руски храненик имах предвид съвсем друго. А, кажи каква е била политиката на Стефан Стамболов спрямо Русия?
Що се отнася за З. Стоянов връзките му с руските емигранти народници преследвани от самодържавния режим не го ли поставя далеч от проводниците на проруската политика, не като онези на които им е вдигнат паметник в Русе. А твърдението доколко стилът на неговата публицистика е повлиян от Л. Каравелов дори няма да го коментирам защото със сигурност не си прочел нито ред и от двамата а си се задоволил само с мнението на някого другиго.
А да се сещаш за още някой с името Бурмов?
Ровенето в Уикипедията е определено нискоинтелигетно занимание. Още повече че там се сблъскваш с вече "готов продукт". Аз съм чел това събрание проф. Бурмов и предпочитам сам да си направя изводите. "Храненето с интелектуални полуфабрикати" пести време но не дава знания.



Тема Re: за падежите на Стамболов & сиенови [re: X]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано10.04.08 20:21



Ако съм велик, то е, защото седях на гърба на гигантите (от уикипедия)

.

Трябва да се отнасяш наплевателски към уикипедия само, ако си създател на нови теории и нови направления в науката. Но ако говориш и мислиш само в тривии, то няма защо да се фукаш с елитарност... Освен това за проф. Бурмов няма нищо в уикипедия, ама го има в google.



Тема Re: за падежите на Стамболов & сиенови [re: д-p OxБoли]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано10.04.08 21:00



Тъкмо думата "наплевателски" си е класически русизъм, трябва ли да се направи извод , че си агент на КГБ.
Останалото което си написал си е просто плямпане. Не било от вики-то а от гуглето лелей че разлика. Ако за теб да прочетеш Захари Стоянов или Любен Каравелов е елитарност, баси евтиния пич дето се формирал. Ама лумпенизацията в България не е от вчера - ТЖ доста се пъна а сега взе и да се размножвава.



Тема Re: за падежите на Стамболов & сиенови [re: X]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано11.04.08 03:04



Ти от майтап не разбираш ли или ти липсва чувство за хумор? -(сега не започвай да ме святкаш, че "майтап" е същото "като хумор"!). А майтапът се състои в това, че нивото на информираността в информационната ера е като скачени съдове - откъдето и да го черпиш е все тая.

Впрочем, по-важна е интерпретацията. А не е ли правилна интерпретацията на фактите, че възрожденците (руските храненици) са направили як и доста успешен опит да поруснячат туземците, в това число - да ни научат на думичката "наплевателско"

? Ама с падежите не са преуспели...

А дали това има значение? А няма ли?



Тема Не е майтап...нови [re: д-p OxБoли]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано11.04.08 08:30



а хаканъ мюзевирлък (това пък си е чист турцизъм).
Точно за интерпретацията става дума но на база автентични инициални данни.
А именно в информационната ера липсва същинска информация, дилетантските мнения добиват популярност и тежест.
Досежно хумора и майтапа - аз изпитвам особено чувство към дейците на нашата национално-буржоазна революция и не понасям когато ги окалъпват ту като едни ту като други, сякаш не са българи въобще. По тази причина и изреагирах толкова остро. Моля да бъда извинен за грубото ми отношение.
zB. ако в редовете на армията на Гарибалди са се сражавали и някои българи - Димитър Общи, Стефан Дунев и др. то да се разбира ли, че италианската революция е славянска уйдурма.
нас българите от векове (според някои научни авторитети) се ни правят някакви - то не бяхме - русняци, норд-викинги, то тюрко-монголи а бе кво ли не, само не и българи.



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Авторинцидeнтeн (Нерегистриран)
Публикувано11.04.08 11:40



Не знам кога отпадат падежите на "даден" език, ама и ти вероятно не знаеш какво точно питаш.


А това за турското робство са глупости на търкалета.
Има една запазена грамота на цар Иван (Йоан) Срацимир, която е написана почти на съвременен български. Като изключим буквите.
За разлика от "Отче наш", който някои другарчета много обичат да развяват по форумите, съм сигурен, че всеки средно интелигентен българин може да я прочете и разбере тази грамота без специална подготовка.




Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: инцидeнтeн]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано11.04.08 14:13



Па дай да се пробваме.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Zo]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано11.04.08 20:23



Па пробвайте се:



+ Wт г(оспо)д(и)на ц(а)ря Срацимира жупану Якову Херъману фолногю и Петру фаингълю и всемъ пургаромъ. Що ми сте писали и поручали да ви люд(е) ход(я) свободно, тако ми б(о)га волно и свободно да идъ г(оспо)д(и)на крала люд(е) у г(оспо)д(и)на крала град и да тръгуъ що имъ е драго. А я давамъ мою веру ц(а)р(е)ву и я ихъ узимамъ на мою д(у)шю, како да су wт ц(а)рс(т)ва ми съблюдени, да имъ не буде пакоста некоя, ни до еднога вла(с), како сами да видите. И wще да су почтани и полюбени wт ц(а)рс(т)ва ми, кой донесе листъ wт вас.

*Iwань Срацим(и)рь царъ блгаромъ*




Тема Сауре , брате....нови [re: saur]  
АвторЩoли (Нерегистриран)
Публикувано12.04.08 15:43



Не е ли това извадка от грамота дадена на град Кронщад от Иоан Страцимир ,
Цар на Видинската Пулгерия(България).



Тема Re: Сауре , брате....нови [re: Щoли]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано12.04.08 22:36



Да, тази грамота е, но не е извадка, това е целият текст.



Ето един откъс от средата на 14 в.:

И призва кь себе Фелешь краль, где чюаше добрыъ витезы и юнакы, и Парижа Пастыревичища, и добрыъ госпождъ по хоре тои. И уведевше то три вилы пророчице, кое бехъ наилепеишее в морскыихъ отоцехъ, и доидоше на оно веселие. Разве единъ госпождъ не зва, зане беше свадлива, именемъ Диевошькоридиа: где идеше, все свадъ строаше, зато не хотехъ я звати, да му не бъдетъ свады между сватовы и боляры на весели ихъ. И она госпожда мышляаше на срдьци своемь, коъ би могла свадъ вьнести тамо за онози незвание. И искова златъ аблъкъ, и написа на неи книжна писма, и она слова глаголахъ: "Коя есть от васъ три госпождь и пророчицъ полепшаа, тои бъди пророчици сиа златаа аблъка."



Тема Аз когато им казвах в един друг клубнови [re: saur]  
АвторЩoли (Нерегистриран)
Публикувано12.04.08 23:05



Че средновековния български рицар се е казвал ВИТЕЗ то преди всичко : Първо , почнаха , че не сме имали рицари.Пък когато от крониката на полския летописец се докладва че българските рицари взимат участието в турнира в
Буда 1412 година , пак че това е единствено свидетелство . Когато по времето на Влад Наражец (Дракула) пак се говори и за "Витежи" , българи ,
скептиците биха искали техните лични карти за да го приемат като факт.Единия , ми говорил , че всичко прочел от историята ни и нищо за рицари , нито за витези. Еми аз разбирам : Когато четът истории и исторически книги написани или преведени на съвременен български , думата витез трудно ще се намери.
Сауре ти си единствения в последното време , който качва старобългарски текстове.Хората даже нема да разбират точно и текстовете от времето на
Софроний Врачански , та да разбират средновековен български . Браво на теб. Но интерес има , както виждам и от други хора.
Големото българско МЕРСИ !





Тема Re: Аз когато им казвах в един друг клубнови [re: Щoли]  
АвторBoлk (Нерегистриран)
Публикувано12.04.08 23:39



Темата беше импонирана от неописуемото блудство с историята и езика ни.Витез си е рицар на сръбски и до ден днешен както и витязь на руски.А за една шамандура по-горе която се чудеше ,че английския никога не бил подчинен език -нека се поогледа и види оня Уилям хе-хе Вилхелм Завоевател какъв език е говорил и кой е бил официалния език в Англия в продължения на векове -французки мой човек-французки

За мен е безпределно ясно,че българския език е бил до турското робство обикновен словенски език с падежиКакто и "английския" преди норманското нашествие си е бил чиста проба германски език.След което под влияние на подчиненото си положение се смесва с господстващия език преди всичко като заемка на думи след което започва да си губи и падежите.Саур макар и ромей по душа ясно показа,че падежи си е имало до турското робство



Тема Първо научи терминологиятанови [re: Boлk]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано13.04.08 14:35



Първо се научи на правилната терминология - научи кой език се какзва синтетичен и кой - аналитичен, а след това обиждай хората на шамандури. След това научи кой език е изолиращ, какъвто до голяма степен е английският, а после го причислявай към език на подчинен народ, като преди това научи, че китайският също е изолиращ... Не забравяй също така, че английският език, като всички езици се е развивал и съвсем не е един и същ отпреди норманското нашествие, та досега. Исторически, развитието на английския език се дели на три големи периода:

* староанглийски език (известен още под името англо-саксонски език) — езикът, който се говори от германските племена в Англия преди Норманското нашествие
* средноанглийски език — езикът, който се говори в Англия след Норманското нашествие и преди развитието на книгопечатането
* съвременен английски език — езикът, на който се говори от 16 век насам.

Не се опитвай да четеш староанглийски с познанията си на English, защото тези езици се различават не по-малко от днешния български и старогръцки. Ето ти пример, как изглежда един староанглийски текст:
[image]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/08/Beowulf.firstpage.jpeg[/image].

А някои заблуденковци си мислят, че като четат без речник руските фалшификати от 18 век на "старобългарски" ("черковнославянски"), четат нещо наистина древно от нашите земи. Хехе, колко са смешни - нали, ако имаше черковнославянски падежен старобългарски език, това щеше да се отрази преди всичко на надписите по камъните, които в огромни количества се изкопават у нас. Но такива - няма! Чак до "Възраждането"!





Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: saur]  
Авторинцидeнтeн (Нерегистриран)
Публикувано13.04.08 16:42



Печеното си е печено!


Saur-е, не те знам как ги правиш тия работи, но оценявам майсторлъка. Аз досега не съм успял да кача текст, без на мястото на абсолютно различни букви да ми излизат абсолютно еднакви квадратчета.
Ако имаш под ръка оригинален текст на Раковски и не те затруднява, пусни едно парченце да видят хората как трябваше да говорим.



Тема Re: Аз когато им казвах в един друг клубнови [re: Щoли]  
Авторинцидeнтeн (Нерегистриран)
Публикувано13.04.08 16:50



Имало си е витези, успокой се.



Ето пример:

Подранили троица витедзи,
под вечера коне постегнали,
излезнаа воз Руин планина;
един витек - Марко добър юнак,
други витек - Павел добър юнак,
трети витек - Момчил добър юнак.



Тема Re: Аз когато им казвах в един друг клубнови [re: инцидeнтeн]  
АвторЩoли (Нерегистриран)
Публикувано13.04.08 19:02



Браво и на теб , инцидентен !Благодарен съм много, но още повече се радвам срещайки интелигентни хора а не обработени и шаблонизирани такива....



Тема По щучему велению, по твоему хотениюнови [re: инцидeнтeн]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано13.04.08 21:00



Ето ти го Раковски, макар ортографията да е поизменена:
[url]http://narodnabiblioteka.info/index.php/authors/Georgi_Rakovski[/'url]

Ако го понаучиш, може да проговориш я на руски, я на српски, въпреки, че САМИЯТ РАКОВСКИ Е БИЛ ДАСКАЛ ПО ГРЪЦКИ...





Тема По щучему велению, по твоему хотениюнови [re: инцидeнтeн]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано13.04.08 21:03



Ето ти го Раковски, макар ортографията да е поизменена:
[url]http://narodnabiblioteka.info/index.php/authors/Georgi_Rakovski[/'url]

Ако го поизучиш, може да проговориш я на руски, я на српски, въпреки, че САМИЯТ РАКОВСКИ Е БИЛ ДАСКАЛ ПО ГРЪЦКИ... КАКТО И ГРЪЦКИ ГРАЖДАНИН...





Тема Re: Първо научи терминологиятанови [re: д-p OxБoли]  
АвторBoлk (Нерегистриран)
Публикувано14.04.08 09:41



Не се опитвай да четеш староанглийски с познанията си на English, защото тези езици се различават не по-малко от днешния български и старогръцки.
Ти изби рибата -сега можеш и да махнеш люспите с постулата си,че днешния български е език с изключително русняшко влияние,а древните българи говорели на старогръцки





Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: saur]  
АвторXaнko (Нерегистриран)
Публикувано14.04.08 11:15



Това е много интересна грамота. Езикът и е подобен на влашките грамоти (публикувани на страницата promacedonia.org), но на по-късните такива, от 1450 натам. Доколкото си спомням, езика на грамотите на влашките князе до 1400 г. е подобен на източнобългарския, което според някои е и оригиналното наречие по ния места, а след това има сръбско влияние поради факта, че сърбия е останала повече време активна преди да падне под турско.
Грамотата на Срацимир обаче не е на източнобългарски говор, а на сръбски (или най-вероятно видиниски?) - су вместо съ, буде вместо бъде, я вместо азъ и т.н. . Това ще рече ли, че Видинската държава е била вече сравнително автономна (културно) и и са писали на местния си диалект?



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Xaнko]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано14.04.08 12:16



я вместо азъ
Извинявам се но "аз" е сравнително отскоро наложено не само във видинско но в цяла северозападна България ("У наше село само я викам аз").Странното е друго,а именно употребата паралелно с "Я" на "ЯЗЕ"

Като язе се употребява от селата с предимно несловенско и словенизирано население докато в чисто (по-скоро преобладаващо) словенските села се използва само и единствено "я"



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Авторинцидeнтeн (Нерегистриран)
Публикувано14.04.08 12:35



Сопри се, бре!
Ти както си подкарал нещата, и ще излезе, че някои села са словенски, пък други не.
Този народ е хомогенясал бая отдавна и се е определил - български!





Тема Re: Първо научи терминологиятанови [re: Boлk]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано14.04.08 12:44



ти го каза...



Тема язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано14.04.08 13:14



когато на някой нашенец муъ казвали: "ИСЕ воулгаро", той повтарял утвърдително нещо от рода: "ЯСЕМ булгар".

По подобен начин са омешани почти всички местоимения: его (аз - сравни егоизъм) е станало той, афтос (той) е станало тоз, иНЕ (тя) е станало НЕя...

Най-фрапантна е, обаче, размяната на клатенето на главата. Гърците казват "ней" за "да", нашенците за го възприели за отрицание и са започнали единствени в света да си клатят главата утвърдително за отрицание. Гърците отрицават с "охи", наш'те са го приели за възклицание "оха(-ха още една!)" и са приели въртенето на главата за потвърждение...





Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано14.04.08 13:16



Хомогенясал ти е мозъка който иска да приеме желаното за действително.С прискърбие ще отбележа,че има някои неуловими но съществени особенности.
1.Когато няма кой знае кви контакти с хора от други националности (типично за уседналите земеделци) думата българин почти не се използва.Използва се името на населеното място.
2.Неуловимата словенска "мекота" на говора дори в така наречените "твърди" говори.Села на 15 километра едно от друго макар и външно да говорят еднакъв език има разлика в произношението съвсем недоловима но достатъчна.Като добавим и разликите в преобладаващия тип ( и до сега са ми смешни "генетичните" изследвания на българите като цяло-в едното село преобладават русите и светлите говорещи по-меко,а в другото чернокосите говорещи по-твърдо (да не се бъркат с анадолските мелези от южна България-тия са чернокоси но белокожи -лесно почерняват и изглеждат тъмни но са белокожи и нямат месестите устни и ситно къдрава коса на анадолско-кърджалийските мелези).



Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: д-p OxБoли]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано14.04.08 13:22



Абе ти луд ли си или на луд се правиш?"Нея" дръжки - има си ОНА."Той" - хе хе -има си "ОН"

Въобще на север от Балкана гръцкото влияние е нищожно



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Авторинцидeнтeн (Нерегистриран)
Публикувано14.04.08 13:34



Мозъка ти се е сплескал на тебе.


Това, че не твърдя от сутрин до вечер, че съм българин, не значи, че нямам съзнанието, че съм такъв.
У ваше село как точно си общувате - отиваш у кръчмата и викаш:
- Аз съм словенин. Дай една бира!
Много ясно, че има диалектни нюанси. Но те не са доказателство, че словените си живеят от памтивека и не са хомогенясали.
Например в говора на Банско има едни неща, които лично аз определям като славянски и направо руски. Не защото са оцелели от зората на историята - а защото са свидетелство вероятно за влияние. И контакти.



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано14.04.08 14:01



Ами точно това се опитвах да ти кажа,че в наше село нема нужда да казваш кой си и къв си-ясно е ,че си "наше момче" и е достатъчно да кажеш "Дай 4 бири" без да упоменаваш друго


П.С.Интересно е да се отбележи,че преобладаващо в словенските села няма цигански махали докато в тия на словенизирани почти повсеместно има



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
АвторHamko (Нерегистриран)
Публикувано14.04.08 14:06



Словени- на баба ти фърчилката. Живота е по-сложен от средношколските ти напъни да изакаш некоя дълбокоумна зависимост за зависимостта цвета на кожата и това дали викаш "Я" или "язе". Сега иди да папкаш и катпо пораснеш и видиш малко свет, ела след десетина години пак да говориме.



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Hamko]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано14.04.08 14:22



Ти да не си от сектата на пан-идиотите които смятат,че словени не е имало,няма и дори ако е имало ние нямаме нищо общо с тях ами така от любов към езикознанието нашите предци говорят този език?

Ако да съмнявам се,че нещо може да ти помогне



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано14.04.08 14:41



Глей ся, ще ти го обясня популярно.


Нашите предци са говорили на техния си език.
Ние говорим на нашия.
Ние, българите, сме бамбашка (не е българска дума - ама върши работа) хора.
Не ти ли прави впечатление, че в класификацията на тюркските езици има прабългарски - ама някак така отделно и що стои там закарфичен не е много ясно.
При подреждането на словенските езици - същата работа. Има там български като език от славянската група. Обаче пак с разни уговорки и характеристики, които не са дотам присъщи на словените.
Значи ... ние сме достойни потомци на предците си - като степен на твърдоглавие и ищах да побългаряваме всичко, квото ни падне. И език да ни падне - и с него ще се справим.
А по принцип не си прав.
Бая време ни убеждаваха, че руснаците са ни братя. Обикновените хора не го приеха. Не научиха езика. А това е било държавна политика. Със съответните ресурси, впрегнати за тази кауза. Значи?
И този процес не е от вчера.
Още изселниците от Дибичовата война са видели съществени и непреодолими различия със словените - и една значителна част са се върнали в границите на Османската империя. Що бе, словенино, тия хора са решили, че е по-добре да живеят с турци, нежели с братята ти?
Аре успокой се. Никой не отрича наличието на славянски примес в етногенезата (не ща да дразня никого от лингвистите - ако правилно е "етногенезис", веднага ще се поправя). Обаче мене напоследък много ме дразни това, че се появиха радетели на "словени", "траки", "тюрки" и прочие етноси, според които само тяхната каруца има правилни колела. А другите карат с квадратни.

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано14.04.08 14:48



В отговор на:

Въобще на север от Балкана гръцкото влияние е нищожно




Вярно, на север от балкана е Моезия, там се е говорел от памтивека и латински (влашки). Но, ако идеш в Трявна и до днес в музея се пазят гръцките учебници от средата на 18 век. Най-правилно е да се каже, че в Моезия (Мизия, де) е била една триезична Швейцария на Балканския полуостров...

Поинтересувай се за документи, отразяващи колко жестока е била битката с "нищожното" гръцко влияние България и как яко е било спонсорирана от руснаците. Много лесно ще намериш куп документи, ако в гооглето зададеш да се търси например: шумен гръцко училище, или: гръцка митрополия...

Що се отнася за "она" и "нея", "он" и "той", то не се ли светкаш, че си имаме и двете форми - защо ли?...



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано14.04.08 15:08



Говориш с некви заучени фрази като клиширан или по народному-подкован.
А не можеш с думи прости да обясниш защо постулираш руснаците за еталон на словени като те са само един негов клон - нито те учат чисто български нито ние чисто руски и по характер не може да няма разлика между народ владеещ една 6 част от земната суша и ние с нашите пикливи 100 000 кв. км и население по-малко от Москва.Ако беше по-умен щеше да вземеш за сравнение сърбите.Е и от тях се различаваме

А темата беше точно за тия според твоите идилични представи "изключителности" в случая на българския език.Еми нищо изключително няма.Турското робство както и норманското в Англия (което като език е френско) прави тази "изключителност" на българския и английския език съответно в групата словенски и германски езици
П.С. А на онова как някои българи се връщали по родните си места и не щяли в Русия -ми то е същото поради което някои български турци не щат в турция или албански гърци не щат в Гърция.Гледах едно предаване -албанска гъркиня си казва-ей тук съм родена тук са ми приятели познати-не ща в гърция и никога няма да ида



Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: д-p OxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано14.04.08 15:14



Изобщо не ща да наливам вода в твойта мелница, ама тоя въпрос е много по-сложен, отколкото си мислиш.


Намери съчиненията на Юрий Венелин и ги прочети, бре! Може да ти се изясни нещо. Следва цитат:

" По-постоянни неголеми училища имало в Търново, Котел и Сливен, но и тях се преподавало на гръцки. Споменатият Кальцов в Силистра е твърдял пред Венелин, че "са го учили само на гръцки и баща му го научил малко да чете славянски псалтир". Също и споменатият жеравенец в Бесарабия учил гръцки в Сливен. В 1830 г. сливенци във Варна уверявали Венелин, че "в тяхното сливенско училище съвсем са забранени българският език и писмо". Венелин мислел, че това е "клевета", но после в Силистра се убедил, че това било вярно. Той влязъл в една бакалница, гдето 13-годишно момче пишело "записка до един бакалин", и му се сторило, че това момче пише на гръцки. Сметнал го за гърче, но се учудил, че то било облечено "по български". Запитал го дали е грък.
-Аз съм болгарин, болярец - отговорило момчето.
-Къде си научил гръцки? - запитал го Венелин.
-Аз не знам гречески.
-Ама ти пишеш по гръцки - възразил Венелин.
То цъкнало с езика си и в същото време кимнало с главата си в знак на отрицание, като казало по турски "йок" и добавило: "това не е гречески, това е болгарски".
Венелин взел незавършената записка и прочел 11 славянски думи, писани с гръцки скорописни букви. За спомен момчето му отстъпило своята записка. То било "възпитаник на славянското училище". Действително то не знаело гръцки, но твърдяло, че "в училището не са го научили на друг шрифт".

Та, Докторе, Силистра е доста на север от Балкана.
Ама виждаш ли колко са сложни нещата?

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано14.04.08 15:17



Само ще добавя,че 99% от населението било неграмотно и по принуда знаело само майчиния си език който за словено-българите бил български,а за власите (преки носители на романското влияние) -влашки -като във втория има много словенски думи отколкото влашки в първия което говори кой кого е владял





Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор XpиcтoTaмapин (член)
Публикувано14.04.08 15:41



Извинете, че нямам намерение да чета дискусията. Само да отбележа, че изчезването на падежите в нашия език няма нищо общо с никакво робство.



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано14.04.08 16:07



И аз се извинявам но преди смесването си с норманите в Англия живеели англо-саксонци които говорели на език с падежи и си били преобладаващо германци

Та преди турското робство и тук си живели някакви които си говорели словенски език с падежи и без турцизми и после-рааааааап падежите почти изчезват и хиляди турцизми навлизат масово в езика
Та както се казва в една дълбокоумна реклама -ония може да са били германци-ние обаче сме били извънземни-оле боже камо ли словени
П.С.Тука отдавна се мотаеше "иранската" дума "хубав".А па сега тоя Срацимир пише "лепш".Явно иранизацията поо некви неведоми причини съвпада с епохата на турското робство



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
АвторHanko (Нерегистриран)
Публикувано14.04.08 19:26



Дано Господ те сподоби с повече акъл един ден.
Езика не е средство за идентификация, а инструмент (алат) за комуникация.

Любимите ти руснаци, българите, сърбите и т.н. са хора, които използват подобен иструмент за комуникация, очукан по един или друг начин - един случайно от едната страна, друг от другата, а трети боядисан светлосин за разнообразие

- и нищо друго. Другото е националистическа пропаганда от каменната ера.



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано14.04.08 22:58



Боже, драйфа ми се като чета какви са ги изписали дофторо и вуко страшЕн.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Zo]  
Авторинцидeнтeн (Нерегистриран)
Публикувано15.04.08 01:01



Ей затуй сега, с риск да ме обявят за мракобес, ще се обявя за противник на смесените бракове.





Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: XpиcтoTaмapин]  
АвторЩoли (Нерегистриран)
Публикувано15.04.08 02:46



Прав си Христо .



Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: инцидeнтeн]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано15.04.08 07:38



Да, нещата са сложни, защото усложняването е наливало вода в руската мелница. Но дори такива храненици на империята като Гуца Венелин не могат да скрият съвсем истината, че всички са се подмазвали на руските емисари с надеждата да клъвнат по някоя облага (като братята Евлоги и Гаврил Георгиеви, например).

Що се отнася до неразбирането на гръцки език, то и гърците не са го разбирали в пуризирания му вид катаревуса, който е бил литературната версия (рожба на Адамандиос Кораис), поради което се налага новогръцкия (димотики). Т.е., когато се говори за гръцки език в 19 век, трябва да се уточни за коя версия става дума и за кой от многобройните диалекти. Руснаците са били набрали доста имперска хитрост, за да се възползват от това. А сумите, които са харчели, са били баснословни за времето и са били за сметка на робската експлоатация на мужиците, разбира се...



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Hanko]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано15.04.08 08:35



Пак не мога да разбера поради что асоциираш само руснаците и сърбите със словени като панславизма се ражда и набира сила макар и за кратко не на друго място,а именно в България

Не мога да разбера и идиотизма ти като как без интернет или някакво културно робство или не само културно ми и реално такова "средството" за общуване на някои народи се оказва учудващо еднаквоВ клуб история някакъв си говори сам,че по "последни" данни имало само 1-2 мизерни словенски племена в България.Е като как тия мизерници са научили 99.99% неграмотници от поне 2 та милиона прабългари на езика си и то толкова перфекциозно,че до турското робство се говорело бая падежовито и то до там щото поляците на Варненчик с почуда се разбирали с нашите хора без преводач?
Секви надежди за уникален произход забравете-колелото и топлата вода отдавна са измислени -видно е и от пръв поглед дека нашият народ е земеделски,а не коняро-степенВидно е дека е говорил бая падежовито преди турското робство.И не е уникален в тая си съдба.И гордите албионци дет сега сбърчват нос от франсетата са имали същата съдба.Е почти същата щото къде нормани-къде погани ама кво да се прави



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
АвторHanko (Нерегистриран)
Публикувано15.04.08 10:29



Ич ти не разумем.



Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: д-p OxБoли]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано15.04.08 11:14



Абе мульо би ли показал как с "баснословни" суми един български неграмотен селянин е научил "русняшкия" език който даже не е руски?Нали ти е ясно,че примерно в македония козметичното преправяне на езика все пак се основава на диалекти и макар и доста сърбизиран "македонския" език така и не стана сръбски и колкото по-стар е човека толкова по на български говори





Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Hanko]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано15.04.08 11:16



Не се коси простотията не ходи по гората





Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано15.04.08 11:37



да, оди по вуците.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема ся пък за Македиониянови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано15.04.08 16:04



Ами виж как братя Миладинови са започнали с даскаллък в гръцко училище с 80 ученика, а след руската инжекция са открили училище за 240 ученика на неизвестния им дотогава "словенски" език:



Двама братя учат руски в Атон, след това обучават няколко хиляди на руски... и т.н. Руското "словенско" училище е баезплатно, естествено...

Ето така с баснословни за Струга суми не "един български неграмотен селянин е научил "русняшкия" език който даже не е руски", а е някаква хазарска академична разработка... Впрочем и руските езици нямат нищо общо с руския след Державин и арапина (разбирай жида) Пушкин...



Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: д-p OxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано16.04.08 02:03



На баба ти фирчиляка!
Ти изобщо се опетла като пате в кълчища вече.
Можеш ли да ми кажеш направо според тебе на какъв език са говорили българите, преди тоз език да бъде поръчан от руснаците?
Не можеш!
Защото, дохтуре, има едни малки неща по книги и ръкописи, които се наричат "приписки". Чувал ли си?
Едно евангелие от 14 век може да бъде преписано робски от оригинала през 19 век, защото е "Слово Божие". Но към него обикновено се добавя кратко сведение - кой, кога, как и защо... И тъй като това не е "Слово Божие", а обикновена човешка суета, то това сведение е написано на жив и говорим език. Нашия!
Същото се е случвало и ако някой купи книга от 14 век. Драскал е по нея, както и преди него са драскали.
Тъй че не ми разправяй за колосалните суми, наливани от Русия в създаването на нещо си.
Името Йосиф Брадати нещо говори ли ти?
И ако случайно ти говори - дай доказателства, че на него са му плащали от Русия!



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема странен монологичен "диалог"нови [re: инцидeнтeн]  
Авторд-p OxБoли (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 06:36



Първо ми задаваш въпрос:
Можеш ли да ми кажеш направо според тебе на какъв език са говорили българите, преди тоз език да бъде поръчан от руснаците?
После си отговаряш от мое име:
Не можеш!
Трето, сам си обясняваш:
Защото, дохтуре, има едни малки неща по книги и ръкописи...
Четвърто, не ми разрешаваш да кажа нещо:
Тъй че не ми разправяй...
И, пето, искаш доказателства на нещо в което само ти си участвал:
И ако случайно ти говори - дай доказателства!

Не е ли това още една илюстрация на тоталитарния стил на порусняченото ни школско "образование", което е осакатило толкова много хора на млади години?...





Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Kossoman ()
Публикувано16.04.08 07:25



В отговор на:

...колкото по-стар е човека толкова по на български говори




А колкото е по-млад - какво? Продължи си мисълта и може да се срещнете някъде със събеседника си.



Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Kossoman]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано16.04.08 08:32



Хекимина е гола вода-ти ако знаеш саур кви ми ги редеше -говорили сме били гръцки-всеки от нас бил имал некоя си баба Калиопа и като бил прочетял любовните и писма щял да осъзнае,че сме траки лашклани като прани гащи ту от римляни,ту от елини ту от нам кви си.Баба Калиопа така и немам ,гръчки не разбирам и неграмотната ми прабаба ми разказваше приказки за баба яга и за разни самодиви,а не за орфей и некви вакханки





Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Kossoman ()
Публикувано16.04.08 09:19



Признавам те за цар на маньовъра.





Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Kossoman]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано16.04.08 09:31



С прискърбие не мога да кажа същото за теб - не и след като изтърси,че Климент Охридски бил "словенец" и мястото му било в Любляна.Човека просто си казвал на какъв език говори и пише-словенски,а не български тъй като в България по онова време се говорело словенски точно както английски (все още ) се говори в САЩ.Един ден и там ще се заговори на "американски" и някой дудук ще ми обяснява как бил сроден на автохтонните индиянски диалекти или,че пък бил японски (взирам ираноидните шизоидни отклонения)





Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Kossoman ()
Публикувано16.04.08 11:55



Понеже си мнооого голям тъпунгер и не вдяваш лесно, ще ти пошестнайстя, че съвременното название на езика, който ние с теб използваме е български. Прапрадедо му на тоя наш език може нявга да се е наричал словенски, ама към сегашния момент с това име се ползва един друг език и него го говорят точно в Любляна.



Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Kossoman]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано16.04.08 12:11



Я пак,че не разбрах

След като признаваш с половин уста какъв е бил "прадедото" на нашия език защо пращаш Климент Охридски в Любляна?Освен това ако бях казал "славянски" език нямаше да подскочиш като ужилена госпожица -въпреки,че точно ние трябва да казваме словенски език щото именно нашите прадедовци са говорили СЛОВЕНСКИ и никога славянскиИ като капак на всичко днешните словенЦИ и словаЦИ са потомци на западните словени,а не на южните на които сме потомци ние -та западните словени биха се радвали един Климент Охридски да е техен ама ядец-той си е нашИ направо вади очи с това ,че е написал черно на бело "словенску язику"-а не както някои новоучено-лумпени сега го кръщават старобългарскиЩото старобългарския не е някой извънземен език ,а точно словенския език на Климент Охридски



Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Лил ()
Публикувано16.04.08 12:37



С помощта на тази тема с радост установих, че съм забравила вече начина на водене на дискусии в история. И не искам да си го припомням.



Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Лил]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано16.04.08 12:48



Е как клуб История е известен като отлично място за дискусии и споделяне на различни гледни точки като особенно екстравагантните са толерирани понеже обикновенно са дело на хора с лабилна психика скъсали всякаква връзка с действителността





Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Лил]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 14:20



Сигурно ще ти е интересно да научиш, че според т. нар. модератор на въпросния клуб аз съм зловредно проявление на лицето "Словенски волк".





Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: saur]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано16.04.08 14:35



Да т.н. модератор на "онзи" клуб е идиот понеже може да ме сбърка със саур който е ромей (елиноезичен) по дух и по линията на баба си Калиопа





Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: saur]  
Автор Лил ()
Публикувано16.04.08 14:38



ха-ха-ха


шегаджия



Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Лил ()
Публикувано16.04.08 17:09



Ти благодари ли му за комплимента?





Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: Лил]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано16.04.08 17:39



Да благодарих му до 17-то коляно и понеже има арабски гени благодатта ми е напоила повече Арабския полуостров отколкото Балканския





Тема Re: странен монологичен "диалог"нови [re: д-p OxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано16.04.08 17:55



Не е верно - просто ти казвам да ги отчетеш всичките тези работи, щото ако не ги знаеш...
Ми накъде си тръгнал?



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: странен монологичен "диалог"нови [re: д-p OxБoли]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.04.08 18:24



В отговор на:


Първо ми задаваш въпрос:
Можеш ли да ми кажеш направо според тебе на какъв език са говорили българите, преди тоз език да бъде поръчан от руснаците?
После си отговаряш от мое име:
Не можеш!
Трето, сам си обясняваш:
Защото, дохтуре, има едни малки неща по книги и ръкописи...
Четвърто, не ми разрешаваш да кажа нещо:
Тъй че не ми разправяй...
И, пето, искаш доказателства на нещо в което само ти си участвал:
И ако случайно ти говори - дай доказателства!

Не е ли това още една илюстрация на тоталитарния стил на порусняченото ни школско "образование", което е осакатило толкова много хора на млади години?...



Много неща каза, но тезата не си защити. И що така? А тя в същност каква е? Че нещо ми е трудно да съм в час с алтернативните виждания на Венци, Вуко, Тортурач и компания. Постарай се в следващия си отговор да я развиеш и защитиш, а не общи приказки, разводнявания и ad hominem нападки.

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема За тъпичкия Зонови [re: Zo]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано18.04.08 15:36



Че нещо ми е трудно да съм в час с алтернативните виждания на Венци, Вуко, Тортурач и компания.
Моето виждане няма нищо общо с това на ненормалниците изброени по-горе

Моето виждане е,че траките не са говорели словенски език и днешните българи имат много,много малко общо с тях.Моето виждане е и,че прабългарите имат нищожен принос в развитието на българския етнос отсам Дунава.Принос сравним с тоя на франките (германци) в историята на Франция -държава преди всичко на потомци на романизирани гали
И споменатите цитати от ромея по душа саур само показват,че до падането ни под турско падежите ни са биули масово явление -поне не по-малко от тия в днешния сръбскиКакто и изчезват падежите на англо-саксонците под давлението на норманското господство.Така,че за нас турското робство не е само мракобесно "физическо" робство ами то е изменило безвъзвратно нашия език от синтетичен към аналитичен



Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.04.08 16:22



Не виждам какво печелиш като ме наричаш "тъпичък" по-горе, още повече че дискусията ти с приятелите ти от Психиятрия се води в духа на същата, нещо към което засега минава тука, защото все още не е масово явление.

Но да се върнем на брилянтното ти прозрение за развоя на българския език. Кажи каква точно е причинно-следствената връзка между това един народ с език с падежи, бидейки под властта да друг народ, чийто език е също падежи, м/у двата нема никва връзка, дори не са от едно езиково семейство, води до това падежите на подчинения народ да излязат от употреба?

Защо същото не се е случило със сръбския и гръцкия? Също би ли бил така добър да обясниш развоя към аналитичност примерно в индийските езици? Или наследниците на латинския? Или персийския?

Моето виждане е,че траките не са говорели словенски език и днешните българи имат много,много малко общо с тях.

Че кой нормален поддържа такова мнение така или иначе?

tettares zy8oi kwmis8entwn

Редактирано от Zo на 18.04.08 16:23.



Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Zo]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано18.04.08 16:45



Забележи следните факти -от 6-7 век до 14 век са...7-8 века езика си ни остава с падежи.И за 5 века те изчезват почти поголовно като остават в съвсем незначително количество.По абцелютно същата логика англо-саксонския език е бъкан с падежи и пак за сравнително кратко време и под давлението на френския език (донесен от норманите) остават някакви зачатъци на падежи точно както и в българския език.За да ти преведа "аргументите" шще ти задам следния въпрос -защо бе аланкоолу в немския имаме толкова много падежи ,а в английския нямаме -или английските саксонци са нещо мноого различно от немските?
П.С.Наследниците на латинския губят падежите си защото ги заговарят хора за които този език не е роден и падежите се учат трудно.В българския случай обаче това изобщо не е в сила не само щото не се юрват големи маси небългари да ни говорят езика ми тъкмо напротив големи маси българи са били избити по това време.Механизма на влиянието на господстващия език в загубата на падежите виждам така-навлизат много чуждици (неоспорим факт в българския който е бил специално "чистен" след освобождението от турцизми което д-р ОхБоли интерпретира като налагане на нов език).В английския англо-саксонските думи са само 25% като 50% са латинизми или от френски произход.Та в сръбския поради по-голямата отдалеченост и може би по-други причини явно процента турцизми е бил по-малък и не е успял да катурне падежите.



Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.04.08 17:40



Каква отдалеченост, какви пет лева?

А гръцкият?? Този същият дето е говорен в Мала Азия и черноморското крайбрежие, той колко е "отдалечен" и от какво е отдалечен? Също така не разбрахме за идно-иранските езици, които са си загубили падежите как е станало. Защо доминиращият персийски ги е загубил, а сродни нему езици живеещи в доминирана от него среда като мазандарани не са?

Редактирано от Zo на 18.04.08 17:41.



Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Zo]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано18.04.08 18:46



А гръцкият не ми дреме кво е загубил нито персиойският.Аз говоря за българския език от словенската група който обаче е аналитичен-т.е. без падежи и няма друг подобен на него.Както и английският е аналитичен и е от германската езикова група.И ти се каза,че сам по себе си език падежите си не губи.Латинския не си ги загубил нито немският нито руският.Щото винаги е бил роден на мнозинството и не е бил подтиснат.И да конспектирам щото ми писна на дедовия-падежи се губят по 2 главни причини
1.Мнозинството преминаващо на езика идва от друг език и падежният език не му е роден - примерите са италиански,френски,румънски и т.н.
2.От горе когато езика е подтиснат започват да се просмукват хиляди чуждици които образно казано "убиват" падежите.
Като генерален извод падежите не умират без външно влияние,а в нашия случай понеже нямаме данни за огромно количество чужденци заговарящи на български именно през 14 век и нататък,а точно обратното следва,че нашия език върви по английския сценарий,а не по френския или румънския.



Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.04.08 19:44



Ми не ти дреме точно щото логиката ти издиша. Просто е видно, че езици като гръцкият, сръбският и арменският, които са били в същото положение като българския не са си загубили падежите, и обранто — езици, които не са били "под робство" пък са ги загубили.
Това кой от коя група е нема кой знае какво отношение, той холандският и той е от германската група, ма дека са му падежите? А на датски, шведски и норвежки?

И да конспектирам щото ми писна на дедовия-падежи се губят по 2 главни причини(...)

Ама това, че ти го твърдиш никак не значи, че е така! И като толкова убедено го твърдиш като абсолютна и неопровержима истина защо въобще си правиш труда да питаш? Ставаш като Зиези, който задава въпроси, за да даде отговори.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Zo]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано18.04.08 20:15



Бе Ziezi по принцип няма

А сега конструктивно би ли обяснил как 8 века до 14-ти падежи си имаме и после нещо зачезват?
П.С.Не знам всички езици по света и техния генезис.Холандския обаче бая време е бил подтиснат от испанския понеже Холандия била под испанска власт



Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано18.04.08 20:41



Всъщност съм склонен да се съглася с това


Българските диалекти дават интересен и богат материал, който позволява да се определи част от пътя, по който българският език преминава от синтетизъм към аналитизъм, т. е. за пътя, по който изчезват падежните форми при имената. В отделните говори се пазят различни фази от разпадането на склонението, и то, като се почне от родопските и изобщо югоизточните говори, които имат, сравнително взето, най-много падежни форми, и се мине през североизточните балкански говори, които имат по две падежни форми при лични имена и при родствени названия от мъжки род, та се стигне до повечето от западните, които нямат никакви запазени падежни форми при имената освен някои лексикални падежни остатъци при наречията. При това данните от диалектите дават възможност да се установи бавната постепенност, по която е станало и по която става изобщо изчезването на падежните форми, и то:

а) отначало изчезват падежните форми за множествено число, а след това формите за единствено число;

б) от трите рода — мъжки, женски и среден — най-рано изчезват падежните форми в среден род, след това в женски род, а най-сетне в мъжки род;

в) от отделните категории думи най-рано изчезват падежните форми при названията на неодушевени предмети, след това при одушевените, като най-дълго се задържат при личните и отчасти при роднинските названия;

г) от отделните падежи най-рано изчезват формите за местен и творителен, след това за дателен и родителен, а най сетне за винителен падеж.

Диалектологията има съществено значение и за л и т е р а т у р н и я е з и к. Тя осветлява много от неговите норми и допринася за правилно разрешение на някои спорни и неустановени въпроси, за установяване на правилни норми в него и пр. За литературни езици с дълга писмена традиция като руски, френски, английски и пр., които представят един диалект, издигнат до литературен език, данните от диалектите нямат толкова съществено значение, но за езици като българския, които нямат особено дълга писмена традиция и които не представят един диалект, издигнат направо до литературен език, данните от диалектите са много важни.

Например редица спорни въпроси в българския литературен език, като употребата на пълната и кратката членна форма при имената от мъжки род, единствено число могат да бъдат правилно разрешени, като се вземат под внимание и данните от

32



българските диалекти. Българските диалекти ясно показват, че сега съществуващото правило за разграничаване на тия форми според синтактичната им служба е напълно изкуствено, защото няма български диалект, в който да се употребяват две различни форми и изобщо да се различават именителни и неименителни форми при членуваните съществителни имена от мъжки род. В диалектите обикновено се използува само една членна форма, и то в повечето диалекти само кратката, а в малко диалекти само пълната.





Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.04.08 21:32



София е столица на България, утре слънцето ще изгрее. Следователно слънцето изгрява, защото София е столица на България.

Докато си ядях шопската салата си изпих и ракията. Следователно съм си изпил ракията, защото съм си ял шопската салата.

Гледайки телевизия токът спря. От това съвсем закономерно заключаваме, че токът спря, защото съм гледал телевизия.

Схващаш ли накъде бия?

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Zo]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано18.04.08 22:32



Да разбира се.Взимаш 2 верни и несвързани по между си твърдения.Да ги означим с А и Б.И конструираш твърдението " Б е вярно само защото е вярно А" което в общия случай е тъпизъм.В случая ако А={Падежите в българския език са почти отмрели} и Б={България е била под турско робство} то конструираш налудничавото твърдение В={Падежите в българския език отмират попради турското робство}





Тема ?нови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано19.04.08 04:00



Мога ли те пита нещо?! А немците кой им влияе, че в говоримия им език има само именителен и винителен падеж(т.е. като на български), а само в книжовния немски има 4 падежа???



Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Zo]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано19.04.08 22:35



Верно ли не се е случило с гръцкия?



Тема Re:нови [re: gioni]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано19.04.08 23:20



От 5 старогръцки падежа днес има 4.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: язе е от гръцкото исе - ти синови [re: д-p OxБoли]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано20.04.08 00:42



когато на някой нашенец муъ казвали: "ИСЕ воулгаро", той повтарял утвърдително нещо от рода: "ЯСЕМ булгар".

По подобен начин са омешани почти всички местоимения: его (аз - сравни егоизъм) е станало той, афтос (той) е станало тоз, иНЕ (тя) е станало НЕя...

Най-фрапантна е, обаче, размяната на клатенето на главата. Гърците казват "ней" за "да", нашенците за го възприели за отрицание и са започнали единствени в света да си клатят главата утвърдително за отрицание. Гърците отрицават с "охи", наш'те са го приели за възклицание "оха(-ха още една!)" и са приели въртенето на главата за потвърждение...


-И за капак на всичко в нашия език ''Не" си е не а на гръцки значи "Да"
-Между другото това с клатенето на главата обратно на другите народи го споделяме с Албанците...и те кимат като нас...

-Относно клатенето на главата за "Да" при нашия жест има разлика с общоприетия в света за Не-ако не сте забелязали при нас се клати главата от едното рамо към другото(обяснено по-точно вратът се накланяна към едното рамо а после към другото..Докато в случая на Европейското кимане за "ДА" вратът си е изправен а само лицето се върти на ляво и на дясно...има разлика,нали...



Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Zo]  
Автор Kossoman ()
Публикувано21.04.08 07:20



В отговор на:

Ставаш като Зиези



Отдавна съм му казал на Вук, че са огледални близнаци със Зизи. Ама той се кефи на това.



Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Kossoman]  
АвторLast Roman (Нерегистриран)
Публикувано21.04.08 09:45



Вук Драшкович е словенски автохтонец.





Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Last Roman]  
Автор Kossoman ()
Публикувано21.04.08 13:42



Стопроцентов, 24 карата!





Тема Re: За тъпичкия Зонови [re: Kossoman]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано21.04.08 14:23



Да наистина си почти прав-защо да казваме ,че сме картофи с месо и евентуално магданоз след като е къде по съзвучно с новите и последни открития ,че сме преди всичко магданоз и евентуално и с много ако месо докато картофите са заменени с пУтатоу





Тема Re:нови [re: Zo]  
Авторпoнтиak (Нерегистриран)
Публикувано21.04.08 17:09



Четири в димотики или четири в катаресува?



Тема Re:нови [re: пoнтиak]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано21.04.08 17:41



Без да твърда със 100% сигурност, но мисля, че катаревусата може със и без дателен тоест тя бива с 5 или съответно 4.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re:нови [re: Zo]  
Авторпoнтиak (Нерегистриран)
Публикувано21.04.08 18:44



А колко падежа се използват в димотикито?



Тема Re:нови [re: пoнтиak]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано21.04.08 20:36



именителен
родителен
винителен
звателен

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано25.04.08 18:30



Мястото: Клубове / Dir.bg / Предложения за нови клубове
Авторът: ами ти, кой друг? - Cлoвeнckи вoлk
Откровението: От езикознание не разбирам...

Баси, а от атомна физика разбираш ли нещо? Щото страда науката от липса на нови хипотези и открития.



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re:нови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано25.04.08 21:57



малко късно, но пак се сещам :)



tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: За отпадането на падежитенови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.04.08 12:27



Словенче, в примитивните езици (като руски и др. славянски езици), падежите се запазват...

Когато един народ излезе от словенската кал, падежите отпадат...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 30.04.08 12:28.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.