Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:03 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Въпроснови  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано15.03.08 03:42



Здравейте!

Имам един въпрос, за който се рових из нета, ама нищо не намерих.

Защо говоря така(съответно родителите ми приятелите ми баба ми дядо ми)?
Напр. майка ми вчера ми каза така по тел.:
Можеш ли стана по-рано в понеделник?
или пък една приятелка по скайп ми писа:
Можеш ли го написа ?(за едно писмо)
или пък
Не можеш го направи!(тук пък защо с и)

Къде ми/ни се губи да-то !!!

Понякога се усещам че говоря така и сл това се поправям с можеш/ не можеш да както е правилното (нали!?).



Тема Re: Въпроснови [re: lvan]  
Автормишo (Нерегистриран)
Публикувано15.03.08 04:08



Нищо не ви се губи, тези изречения са съвсем правилни! Не е нужно да се "поправяш".



"Стана", "написа", "направи" представляват т. нар. "инфинитив" - неизменяема форма на глагола, която се употребява без "да" след глаголи като "мога" или "недей".
Недей писа - недейте писа
Можеш ли стана - можем ли стана - можете ли стана

А когато използваш да-изречения, в тях глаголът се изменя:
Недей да пишеш - недейте да пишете
Мога ли да стана - можеш ли да станеш - можем ли да станем - можете ли да станете



Тема Re: Въпроснови [re: мишo]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано15.03.08 18:46



Благодаря ти!

Това беше заради спор с майка ми.Тя говори по същия начин(като не се прави

) но все ми повтаря не говори така селски, говори правилно а аз и обяснявам че си говорим правилно на нашия си диалект.

С Инфинитива съм запознат от английски и немски.

Сега видях в уикипедията че недей можело да се използва (но вече изключително рядко) с инфинитив, който бил изчезнал в българския. Ама аз винаги само така съм си го използвал. За пореден път се уверявам че уиики въобще не е достоверна.
А за може + инфинитив нищо не пише освен "Можете ли ми да?", което пък никога не бих казал така и което тр да означава "Можете ли да ми дадете"( )!По скоро бих казал "Можете ли ми даде?". Странно!!!! Моето дaде по-правилно ли ти звъучи или само да е правилното ?

А мога ли да пиша така (мога ли писа така )?
или не е книжовно?
Благодаря!



Тема Re: Въпроснови [re: lvan]  
Автормишo (Нерегистриран)
Публикувано15.03.08 21:15



Можеш писа така, разбира се. Ако някой ти каже, че не е книжовно, недей му вярва.

Това е част от богатството на езика ни, може би звучи старинно, но не е селско. В противен случай трябва да обвиним в некнижовност и най-добрите ни писатели.
И аз бих казал "можете ли ми даде" - формата "даде" се е наложила и е изместила по-старото "да" (запазено в изрази като "да ще Господ"). Причината е, че 95% от тези инфинитивни форми са еднакви с формата за 3 лице на минало свършено време. Затова хората са ги схващали като една и съща форма и автоматично са заменили правилното (от историческа гледна точка) "да" с "даде" - третото лице на глагола "дам" в минало свършено време.



Тема Re: Въпроснови [re: мишo]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано15.03.08 23:24



Благодаря ти много за отговорите и за окуражаването

!



Тема Re: Въпроснови [re: lvan]  
Автор cлънчorлeд (узрял)
Публикувано18.03.08 11:47



Формите без "да" се наричат съкратен инфинитив.

Welcome to the real world!

Тема Re: Въпроснови [re: cлънчorлeд]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано20.03.08 02:32



А как изглежда(ло защото не си го представям как ще стане) със съм.
Благодаря





Тема Re: Въпроснови [re: lvan]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано20.03.08 02:41



Предполагам, че е в 5-те%, които мишо споменава. Можете ли ми да(де

), примери за тях(предполагам че не са толкова много)?



Тема Re: Въпроснови [re: lvan]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано20.03.08 07:00



От съм става би - на старобългарски инфинитивът е БЪIТИ, от което отпада -ти (както да е от ДАТИ).





Тема Re: Въпроснови [re: saur]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано20.03.08 15:06



А какви други често използвани глаголи има, на които инфинитивът не се образува по правилото "3л. ед.ч. минало свършено време". ЩА от тях ли е? Аз мога щя правилно ли е? (Стана ми много интересно а не мога да намеря нищо в нета, ако имате някакво предложение за някоя страница)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.