Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:10 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Защо ли пак ?нови [re: Щoли]  
Автор cлънчorлeд (узрял)
Публикувано24.03.08 13:56



Мисля,че е съвсем естествено един език да се развива.Може и да не ти харесва развоят,ама това е!
Искаше да останем на ниво старобългарски ли?



Welcome to the real world!

Тема Re: Защо ли пак ?нови [re: cлънчorлeд]  
Авторfilolog (Нерегистриран)
Публикувано24.03.08 18:29



ама не разбрах какво общо имат старобългарският и диалектите с обикновената неграмотност! Саркофаг идва от гръцки sarx, sarkos (плът) и корена fag-, свързан с "ям"...и е просто пълно безумие да се напише с Ъ! Все едно да напишем ПЪриж или нещо такова!



Тема Re: Защо ли пак ?нови [re: filolog]  
АвторЩoли (Нерегистриран)
Публикувано25.03.08 02:30



До филолог :
Благодаря за изяснението . Аз просто бях шокирян когато видях този сЪркофаг.
Но това не е динстрвения случай . Тотално обаче не сте разбрали това което изках да подчертая (това не е твоя случай ,отговоряш на първоначалния ми въпрос директно и посочваш правилна писмена форма на тази дума)- прекаленото набутване на ерове и там , където не им е местото забелязах го
например във фонетическия препис на думите от английски. Английския си има също изговаряното "Ъ" , но често не там , където го преписват в българските текстове.
Иначе благодаря за информацията.



Тема До пиленце ( слънчогледа)нови [re: filolog]  
АвторЩoлeнцe (Нерегистриран)
Публикувано25.03.08 02:51



Пиленце , защо искаш забраната на нерегистриранит в клубовете , та предлагаш това в отдел "предложения" . Заради мене ли ? (сега на македонски) Нете сакав йас , го сакав одговорот на прашаньето.An answer to my question !Ein Antwort !Odpoved na moji otazku !
Мадре мио , ту есте уна чика муй буена ( нали ?) , перо но тиенес мучо интелехенсия.Пуедо рехистрар пара ту ен дир, пор ехемпло комо Ел Кортадор.

.А тераз трохе по полски : лубйе фрайде , дьевчино , але лепйей би било , як биш ше тржимала тей фолологийи , ньежели вчепяня ше до мнье.Тутай видьиш , же ньейестем якимж цванякием , але чуожйекем , ктури розмавя килка йензиками.
Хора , хора .... тестирам интелигенията из клубовете. Намирам я от време на време , но също и...
Лека нощ



Тема Re: До пиленце ( слънчогледа)нови [re: Щoлeнцe]  
Автор cлънчorлeд (узрял)
Публикувано25.03.08 10:00



Не само заради теб,но и заради други като теб!
И такива обръщения към мен ги забрави!!!



Welcome to the real world!

Тема Re: До пиленце ( слънчогледа)нови [re: cлънчorлeд]  
АвторЩoли (Нерегистриран)
Публикувано25.03.08 10:58



Извинявай , ако не ти харесва пиленцето , можех да използвам и други там птици , като...или....Сега посериозно :Забелязах един феномен из клубовете,
като това , че питаш хората едно а те ти отговарят другото , или съвсем извън темата.Ти пък веднага ми хвърляш това , че си дипломирана там по филология.
Аз пак , предпочитам да се правя малце на един глупак , за да открия характера на хората. Но това което ви писах за прекаленото ячкане и ъчкане си е факт. Прекалено е - и толкоз . Съвсем игнориращо и другите българоезични групи , които в крайна сметка , заслужават повече внимание ,
или поскоро сенситивитет.Мъдрите хора винеги са формирали езика така ,
същия да обхваща целия етнос , нали ?
Засега стига по тази тема , засега ....



Тема Re: До пиленце ( слънчогледа)нови [re: Щoли]  
АвторCraig (Нерегистриран)
Публикувано25.03.08 11:37



Правилни наблюдения имаш но tuk se smesvat някоко различни явления:
- русификация на езика- тука не см е имали големи шансове, руснаците са имали много повече литература (като бройки отпечатени книги) и освен това навремето е имало увлечение по панславянски и т.н. идеи оттам и приемането на руската азбука и руска лексика.
- Избор на източно български диалект за писмен език- това е било като да си стреляш в собствения крак, но тогава не са мислили че македония ще се отдели политически от БЪлгария, а и по тогавашния правопис с ят източнобългарския е изглеждал по малко отблъскващ на македонците.
- най-лошото: стандартния език в България не се разбира като средство за комуникация между отделните диалекти и език за писане, а като по висш език, който трябва да замени регионалните езици/диалекти! Оттука идва и нетолерантността на "учените" "филолози" към всичко което не е написано в речника и "правилата" на БАН.



Тема Re: Защо ли пак ?нови [re: Щoли]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано25.03.08 19:06



Преди година изказах възмущението си от порусяването на българския език в един друг клуб и всички веднага се нахвърлиха срещу мен с обиди, дори с псувни, и ме обявиха за анти-българин и чужд агент.



Якането обаче не е под руско влияние, както и ти по-горе си отбелязал по повод на хляба - руснаците са екащи:
място - место
хляб - хлеб
бяла - белая
някой - некто
ям - ем

Защо старобългарският не е популярен и нарочно е пренебрегван, съм казал в една съседна тема - и това ни е заръчано пряко от Русия.



Тема Re: До пиленце ( слънчогледа)нови [re: Щoлeнцe]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано25.03.08 19:07



А, може и заради мене да го е поискала pani slonecznik.





Тема Re: До пиленце ( слънчогледа)нови [re: Щoли]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано25.03.08 19:08



Когато задаваш неудобни въпроси, винаги се намира кой да измести темата и да я напълни с какво ли не.
Колкото до филоложкото образование, то има една-единствена цел - производство на учители.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.