Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:36 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Слон  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано27.02.08 21:14



Горда англичанка ми разказа историята за етимологията на слон.
Руснаците за пръв път видели такова животно, когато английският изследовател Sloan им го завел на крака

. Нямам възможност да погледна в български етимологичен речник, но звучи правдоподобно, какво и всяка народна етимология всъщност



Тема Re: Слоннови [re: bhn]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано27.02.08 22:00



Добре е да се разясни на гордата англичанка, че не сме били толкоз прости, та да чакаме някой англичанин да ни доведе слон. Думата "слон" и прилагателното "слонов" (слонова кост) се срещат още в най-ранните старобългарски преводи и текстове от 9-10 в.





Тема Re: Слоннови [re: saur]  
Автор XpиcтoTaмapин (член)
Публикувано28.02.08 10:37



Както уважаемият съфорумник saur е отбелязал, думата се среща многократно в Светото Писание и още през 9-ти век е била преведена като "слонова кост" или "слонови зъби". Ясно било на тогавашните славяноезични, че става дума за зъбите на голям звяр.

Анибал докарал такива зверове в южна Европа, може предания за тях да са стигнали до славяно-езичните.

предполага, че славянската дума "слон" произлиза от някой тюркски език (прабългарски, аварски) и в същност има общ произход с думата "арслан", която също така означавала някакъв звяр от далечни земи с остри зъби.

Редактирано от XpиcтoTaмapин на 28.02.08 10:43.



Тема Re: Слоннови [re: bhn]  
АвторЛил (Нерегистриран)
Публикувано28.02.08 11:03



А динозавърът ни го е показал Дино Саур, вероятно прапрароднина на колегата саур.





Тема Коннови [re: bhn]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (бла бла)
Публикувано28.02.08 12:26



Стана ми интересно с тия жувотни та да запитам на руски лощад (кобила) от площад ли иде?



Малиии колко съм повърхностен



Тема Re: Слоннови [re: bhn]  
Автор kovshegub (минаващ)
Публикувано28.02.08 18:49



От един "Физиолог", мисля от 9-10в. ми се е отпечатало изречението "Има едно животно слон и друго - козослон." Няма как да е от някакъв англичанин.



Тема Re: Слоннови [re: Лил]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано28.02.08 20:52



Така е, признавам си без бой.







Тема Re: Коннови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано28.02.08 20:52



Не бе, лошадь е от тюркски.





Тема Re: Слоннови [re: kovshegub]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано28.02.08 20:53



А ти отде знаеш дали Йоан Екзарх не е ходил по Англия да си събира информацията?





Тема Re: Слоннови [re: bhn]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано29.02.08 12:07



Много благодаря за отговорите, още се смея с глас


Хич не й повярвах и аз, ама нямаше как да я оборя за момента и само поглднах скептично




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.