Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:02 15.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема има ли обучение по майчин език "гагаузки"?нови  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.02.08 18:11



и ако да тогава по какви материали, каква писменост се използва или просто ги учат на турски?!



Тема Re: има ли обучение по майчин език "гагаузки"?нови [re: Zo]  
Автор5ицaтa (Нерегистриран)
Публикувано04.02.08 18:54



за България ли питаш или? Доколкото знам гагаузите тук са с българско самосъзнание и не изучават гагаузки. дори много малка част от младите го говорят или разбират. иначе в Молдова, където той е официален език за Гагауз Ери се изучава в училищата.



Тема Re: има ли обучение по майчин език "гагаузки"? [re: 5ицaтa]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.02.08 19:03



да, основно за България, то май в Молдова положението е по-различно, защото там са по-огагаузени, ако може така да се каже.



Тема Re: има ли обучение по майчин език "гагаузки"?нови [re: Zo]  
Автор5цaтa (Нерегистриран)
Публикувано04.02.08 19:19



определено. Турция си знае интересите и налива пари. да не говорим, че половината от населението там е на гурбет в южната ни съседка. иначе гагаузкия език си има собствена азбука, правила. доста прилича на турските диалекти в България.само дето са християни.ако не знаеш само да ти кажа, че официалната теория в Турция е, че гагауз идва от гьок-огуз, т.е. те са огузко племе.



Тема Re: има ли обучение по майчин език "гагаузки"?нови [re: 5цaтa]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (българин родОМ)
Публикувано04.02.08 19:44



Някои ги изкарваха потомци на митичните прабългари преди да отпрашат към Чукундурия опс Чувашия и следващата спирка е Япония





Тема Re: има ли обучение по майчин език "гагаузки"?нови [re: 5цaтa]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.02.08 19:54



Аз се разтърсих преди да питам тука попаднах на

. Доста интересно ми беше да прочета "НЕ ЗАБЛУДАТА, А ЛЪЖАТА ЗА ГАГАУЗИТЕ".



Тема Re: има ли обучение по майчин език "гагаузки"?нови [re: Zo]  
Автор5цaтa (Нерегистриран)
Публикувано04.02.08 22:55



статията "НЕ ЗАБЛУДАТА, А ЛЪЖАТА ЗА ГАГАУЗИТЕ" е на професор Боев, може би най-дорбия български тюрколог. той самия е от варненско и знае доста за гагаузите и езика им.абе интересни хора.например месец майна гагаузки е Баба Марта :) имаме доста сходни традиции и обичай.по принцип бългаската наука счита гагаузите за потомци на българи, които са преминали на турски диалект.причините за това обаче са неизвестни, а и изобщо цялата работа на мен лично ми изглежда малко мътна.но какво да правим, живеем на Балканите.ако искаш да видиш как изглежда модерния гагаузки език можеш да разгледаш





Тема Re: има ли обучение по майчин език "гагаузки"?нови [re: 5цaтa]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (чукундур)
Публикувано04.02.08 23:00



Знаех си аз:
бългаската наука счита гагаузите за потомци на българи, които са преминали на турски диалект
Еврика-чистак прабългари са-те са ония митични същества държавообразуатели,строители и войници





Тема Re: има ли обучение по майчин език "гагаузки"?нови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор5цaтa (Нерегистриран)
Публикувано04.02.08 23:16



ами не всъщност в езика им се чувства значително влияние на българския език и преминаването на турски е станало в един доста по-късен период. разбира се ако изобщо е имало такова преминаване.аз не се заемам да давам мнение откъде са и какви са гагаузите, обаче чак па прабългари?!



Тема Re: има ли обучение по майчин език "гагаузки"?нови [re: 5цaтa]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (чукундур)
Публикувано04.02.08 23:24



Стига глупости бе човек -и във влашкия има огромен процент български думи и е неразбираем за българите -те пък от кой са повлашени?Това как гагаузите говорили български па минали на турски е глупост неземна.В Османската империя е била важна преди всичко вярата -по тази причина помаците така и не са научили турски.За какъв дявол ти е да си сменяш езика с турски след като си оставаш "гяур" -неверник с всичките му отрицателни последствия.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.