Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:57 13.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: Лил]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано04.02.08 00:20



В отговор на:

ханъм -> ханума
рахатлък -> рахатлук
вакъф -> вакуф
са заети не по-рано от 16 век, а най-вероятно през 17-18, т.е. доста късно, за да дават каквито и да е сведения за произхода на славянските езици 10ина и повече века по-рано.



Тези думи са илюстрация как славяноговорящите в западните Балкани (които през 16-18 век са се наричали илироговорящи ) променят заемките поради липсата на "ъ" в речта им. Просто турският е език, който има "ъ", и заемките от него са пример за заемки с "ъ". По-ранни примери на заемки с "ъ" в славянски езици не се сетих, ти ако се сещаш кажи.

В отговор на:

И какво правим с малкия ер? Него също го е имало в старобългарския, в съвременния български почти го няма никакъв, а в другите славянски езици го има. По същата логика това трябва да ни доведе до коренно противоположни изводи в сравнение с големия ер.



За малкия ер не съм сигурен какво да го правим. Сигурен съм, че езикът на Кирил и Методий не е отразявал един конкретен говор. Предполагам, че не всички говори, отразени в Кирило-Методиевия език са били български. Тъй че може и малкият ер да не е отразявал звук от български говор



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненскинови [re: Zo]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано04.02.08 00:25



В отговор на:

гласежът на ъ и ь не е напълно ясен.

— Ами не е.



Сиреч говориш ми празни приказаки, как еди-кой си звук "се дава" в учебниците и т.н. Мен не ме интересува това, което ти се дава в учебниците по въпроса, понеже аз също съм го чел.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор kovshegub (минаващ)
Публикувано04.02.08 11:22



Просто не си наясно, че в редица случаи сегашното "ъ" в съвременния турски е еволюирало от по-старо "у" в османски, от който период са и заемките, за които говориш. Такъв е случая с "ханъм" - преди в османски си е било "ханум" и съответно така е прието. "Капъ" - врата на съвременен турски преди е била "капу" и т.н. Има още доста примери, но отдавна не съм се занимавал и съм ги позабравил.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор Лил ()
Публикувано04.02.08 11:25



Просто това, че през 16-18 век в западнобалканските говори не е имало звук Ъ не е доказателство за нищо.

Ако въпросът с еровете и изобщо с езика на Балканите те интересува, погледни първо академичната граматика на стбг език, а също и книгите на Петя Асенова за балканския езиков съюз. В акадеичната граматика в раздела за фонетика има много подробна история на гласните в стбг, развитие, рефлекси и т.н. Петя Асенова се занимава с по-късен период, който засяга балканските езикови влияния, вкл. и Ъ-то в балканските езици.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: kovshegub]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано04.02.08 11:26



В отговор на:

Просто не си наясно, че в редица случаи сегашното "ъ" в съвременния турски е еволюирало от по-старо "у" в османски, от който период са и заемките, за които говориш. Такъв е случая с "ханъм" - преди в османски си е било "ханум" и съответно така е прието. "Капъ" - врата на съвременен турски преди е била "капу" и т.н. Има още доста примери, но отдавна не съм се занимавал и съм ги позабравил.



А българските думи ханъма, рахатлък и вакъф от съвременния турски ли са заети?



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: Лил]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано04.02.08 11:27



В отговор на:

Ако въпросът с еровете и изобщо с езика на Балканите те интересува, погледни първо академичната граматика на стбг език, а също и книгите на Петя Асенова за балканския езиков съюз.



И двете съм ги чел.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор Лил ()
Публикувано04.02.08 13:43



Не личи





Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: Лил]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (българин родОМ)
Публикувано04.02.08 14:28



Как да личи като чете и не вижда.Щото четенето му е с единствената цел да изкара днешните българи потомци на...власите демек романизираните траки





Тема Re:нови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.02.08 15:21



Сиреч говориш ми празни приказаки, как еди-кой си звук "се дава" в учебниците и т.н. Мен не ме интересува това, което ти се дава в учебниците по въпроса, понеже аз също съм го чел.

Абе муньо, ще ти кажа кой ти говори празни приказки. Я ми кажи как точно може със 100% сигурност да се твърди какъв е бил гласежът на един звук отпреди 1000 години, а?! Това, което е ясно вече ти го казах: всички силни ерове стават средни гласни в течение на старобългарската епоха. Но да оставим еровете, днешното ъ в български, както вече споменах, произлиза и от новосовото "а": монжъ дава мъж.

Такива дет прелитате от клуба дето все още кой знае защо се нарича История сте отчетливо прозрачни: и ти като останалите ще донесеш от 220 кладенеца вода, за да докажеш, че славяни не е имало и ще се хванеш и за най-малката дума, извадена от контекст, като удавник за сламка за доказателство.

И в крайна сметка защо не ни развиеш твоята теория така напълно, а? Аз доколкото разбирам биеш към нещо от сорта на "понеже народите от западните балкани немат звук, който ние имаме тогава заключаваме, че славянският им е бил чужд, дошъл е от българия и това в същност е езикът на древните българи", нещо в стил Пламен Цветков, прав ли съм?!

Но ако това твърдение беше верно тогава как се обясняват останалите фонетични различия!? В българския имаме метатезата на ликвидите:

*оr/*ar > бг. градъ : рус. город
*ol/*al > бг. злато : рус. золото

Сричкообразуващите р и л, които са отбелязвани със ръ, лъ, рь и ль са по произход от праславянски *ur, *ul, *ir и *il. И на български имаме скръбь, а на руски скорбь, на български имаме влъкъ (дало в различни диалекти: вък, вук, вълк), рус. волк, пол. вилк. А да не забравяме, че същинските ерови вокали също са по произход от *u и *i, тъй чьи нещата много добре се нареждат.

Ами пък различията в съгласните?! Ето най-простият пример за рефлексите на *tj, *dj, *gt, *kt.

А защо само на родното мястно на славянския (спопед теорията ти) падежите изчезват?!



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: Лил]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано04.02.08 15:24



В отговор на:

Не личи



Ти не си ги и чела, защото иначе нямаше да ми ги препоръчваш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.