Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:20 10.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненски  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано02.02.08 14:32



Сетих се едно нещо. Въпросът дали е имало звук "ъ" в "праславянския" е изследван дълго и не знам дали "учените" са се обединили около някакво мнение. Ще се радвам ако някой, който следи по-добре въпроса, хвърли малко светлина.

Подсетих се за тази проблематика като слушах босненска реч. Става дума за турските думи в сърбохърватските говори - турското "ъ" става "у" :
ханъм -> ханума
рахатлък -> рахатлук
вакъф -> вакуф
и т.н.

Мисълта ми е - щом турските думи, които са с "ъ", се изменят от местното население и се произнасят без "ъ", значи на тях звукът „ъ” им е чужд и заместват този звук в чуждиците. Следователно е възможно славянският език да е бил чужд за населението на западните Балкани и затова при "научаването" му да са изхвърлили "ъ"-то. Добър пример е думата "сън", на сърбо-хърватски "сан", но в множествено число "снове" вместо "сънове" а глаголът "сънувам" там е "снивам" - според мен доказателство, че глаголът идва от "сън", а не от "сан". Същото важи и за руски „сон”.

В останалите славянски езици също няма "ъ". Ако в "праславянския" е имало, защо няма при тях? Според мен при разпространението на славянския език от източните Балкани на североизток и северозапад тамошните народи са възприемали езика, но не са могли да произнесат „ъ” и са го заменяли с други звукове.

Както знаем, в езика на автохтонните румънци има "ъ" и съответно славянските "заемки" в румънския съдържат ъ-то -

, , , .

Според мен "ъ"-то е едно от доказателствата, че "праславянския" език произлиза от Балканите, и то от източните Балкани. И други учени твърдят това.

Славянският се е разпространил на север из източна Европа, но само като език. Генетически славяноезичните народи са различни, още не е открит някакъв „славянски” генетически белег. Славяните се различават и на външен вид.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненскинови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор kopitar (непознат )
Публикувано02.02.08 14:44



Другата теза е, че ние(бЪлгарите), сме се измесили с турки, както твЪрдят, примерно сЪрбите и македонистите!?





Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненскинови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано02.02.08 15:02



В праславянски (без ограждане в кавички) не е имало звук какъвто е днешният български звук отбелязван с ъ в ударени срички. Този звук дори не го е имало и в старобългарския.... но горе-долу тогава се появява в днешната си форма като започва изясняването на еровете.



Накратко: звукът, който днес в българския отбелязваме с ъ по произход е или от големата носовка, или от ерова гласна, която в процеса си на изясняване е ставала не само ъ, но също така и о и а. Дори още в некой старобългарски паметници имаме форми дождь и вонъ, a както знаем в съвременните диалекти имаме: дъжд (номенклатурна ф-ма), даж, дож; вън, вонка.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненскинови [re: N*ы{b}l©®™]  
АвторXaнko (Нерегистриран)
Публикувано02.02.08 15:57



В старобългаркия писмен език на К&M е имало буква Ъ. Всички са съгласни че не е имало звук като сегашното ни Ъ, така че липсата му в босненски нищо не доказва Сегашните букви О, А, У също са предтавяли звуци азлични от сегашните бълг. звуци О, А, У.


Нашето и румънското Ъ са в най добрия случай наследство от предславянските езици на балканите. Когато власите или каквито там са били, са учили славянски вероятно при опита да произнесат старобългарското "Ъ" леко са го изкривили е се е получило новобъгарско румънското Ъ.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненскинови [re: Zo]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано02.02.08 16:03



В отговор на:

В праславянски (без ограждане в кавички) не е имало звук какъвто е днешният български звук отбелязван с ъ в ударени срички. Този звук дори не го е имало и в старобългарския.... но горе-долу тогава се появява в днешната си форма като започва изясняването на еровете.



Някакви доказателства?
В линка, който си дал да се образовам, авторът пише, че "гласежът на ъ и ь не е напълно ясен." После пише, че "означението на ъ и ь е условно и отразява това, което ни е известно за тях". Накрая заключава "Нямах подръка никакво четиво за старобългарски и писах повече по памет... Изложеното се основава на лични разсъждения върху прочетеното по темата."

В отговор на:

звукът, който днес в българския отбелязваме с ъ по произход е или от големата носовка



Нея я оставяме настрана засега.

В отговор на:

или от ерова гласна, която в процеса си на изясняване е ставала не само ъ, но също така и о и а.



Ставала е "о" и "а" в отделни диалекти. Според мен за говорещите тези диалекти звукът "ъ" също е бил чужд, както за бъдещите сърби и хървати.

В отговор на:

Дори още в некой старобългарски паметници имаме форми дождь и вонъ, a както знаем в съвременните диалекти имаме: дъжд (номенклатурна ф-ма), даж, дож; вън, вонка.



Ок, а защо примерно в никой от другите славянски езици нямаме диалекти, в които да се казва "дъжд", "вън"?



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор avataar (root)
Публикувано02.02.08 22:53



Има ъ и в словенския. Пред р обикновено не го пишат, а в останалите случаи се отбелязва с е (те си знаят кои e-та са е-та и кои ъ-та). Ето няколко примерчета:

(наред с (jaz) sem, dez^, ven = (аз) съм, дъжд, вън)







Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: avataar]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано03.02.08 02:38



Интересно. Изслушах и другите примери от този сайт -


Не мога да се съглася, че гласната в sem, pes, dezh, ven и др. е "ъ". Може би нещо между "ъ" и "е"?

А от сричкотворното "р" явно наистина се е образвуало "ър".


Между другото се сетих днес как сърбите казват Майкъл Джексън - Майкл Джексон Интересното, че "л"-то в Майкл си е сричкотворно



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор avataar (root)
Публикувано03.02.08 02:43



Женският глас има особено ъ (по-отворено такова), а на мъжа е по като нашето. Те имат много диалекти там и явно и това влияе. Важното е, че съществува като отделна гласна, а не дали е точно 1:1 по звучене.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненскинови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано03.02.08 16:37



Някакви доказателства?

— Чакай само да се сета къде са ми праславянските спектограми... пу дееба, къде ги затрих!

гласежът на ъ и ь не е напълно ясен.

— Ами не е. Светите седмочисленици не са ни оставили нищо в YouTube затова може само да се предполага какъв е бил точният гласеж на въпросните звукове, но разбира се никой не прави необосновани предположения и това е разликата между хората, които сериозно се занимават с езици и тези, които искат да видят и натрапят желаното за реално. Също така както ти казах още в старобългарската епоха е имало промени в гласните особено еровете и поради тази причина гласните от по-старите паметници се класифицират по начин леко по-различен от по-късните.

Конкретно за еровете: в ранната с-ма ъ се дава като затворена задна ненапрегната гласна, а ь като затворена предна ненапрегната гласна. След започналите промени едни от еровите гласни стават средни, други изпадат, трети се "изясняват" тоест променят гласежа си в други гласни, различията са диалектни.

Според мене това, което авторът е написал в края е просто застраховка за евентуални грешки, защото когато се пише за нещо само по спомен какво си прочел такива се допускат. Но всеки, който е ходил на у-ще знае, че шестици се изкарват не само с преписване, а и с научени знания.

Ставала е "о" и "а" в отделни диалекти. Според мен за говорещите тези диалекти звукът "ъ" също е бил чужд, както за бъдещите сърби и хървати.

— Това което е ставало сa били просто промени — в едни диалекти дадени звукове са се променяли в една посока, а в други в друга, ето виж част от диалектите и до днес са запазили ятовата гласна. Ако приемем даденото от Аватаар за верно тогава ъ е била кратък вариант на

гласна, както вече уточнихме това е била нестабилна гласна, която започва да се променя в ралични посоки и те са гравитиращи около , и гласна.

Ок, а защо примерно в никой от другите славянски езици нямаме диалекти, в които да се казва "дъжд", "вън"?

— Защото това е смешен въпрос, все едно да питаш защо си се родил в България в 20 век! Едва ли ще се намери човек, който да ти каже защо даден език е развил една или друга система от звукове, защо едни езици са изгубили или придобили една или друга граматична характеристика.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор Лил ()
Публикувано03.02.08 23:38



ханъм -> ханума
рахатлък -> рахатлук
вакъф -> вакуф
са заети не по-рано от 16 век, а най-вероятно през 17-18, т.е. доста късно, за да дават каквито и да е сведения за произхода на славянските езици 10ина и повече века по-рано.

И какво правим с малкия ер? Него също го е имало в старобългарския, в съвременния български почти го няма никакъв, а в другите славянски езици го има. По същата логика това трябва да ни доведе до коренно противоположни изводи в сравнение с големия ер.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: Лил]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано04.02.08 00:20



В отговор на:

ханъм -> ханума
рахатлък -> рахатлук
вакъф -> вакуф
са заети не по-рано от 16 век, а най-вероятно през 17-18, т.е. доста късно, за да дават каквито и да е сведения за произхода на славянските езици 10ина и повече века по-рано.



Тези думи са илюстрация как славяноговорящите в западните Балкани (които през 16-18 век са се наричали илироговорящи ) променят заемките поради липсата на "ъ" в речта им. Просто турският е език, който има "ъ", и заемките от него са пример за заемки с "ъ". По-ранни примери на заемки с "ъ" в славянски езици не се сетих, ти ако се сещаш кажи.

В отговор на:

И какво правим с малкия ер? Него също го е имало в старобългарския, в съвременния български почти го няма никакъв, а в другите славянски езици го има. По същата логика това трябва да ни доведе до коренно противоположни изводи в сравнение с големия ер.



За малкия ер не съм сигурен какво да го правим. Сигурен съм, че езикът на Кирил и Методий не е отразявал един конкретен говор. Предполагам, че не всички говори, отразени в Кирило-Методиевия език са били български. Тъй че може и малкият ер да не е отразявал звук от български говор



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненскинови [re: Zo]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано04.02.08 00:25



В отговор на:

гласежът на ъ и ь не е напълно ясен.

— Ами не е.



Сиреч говориш ми празни приказаки, как еди-кой си звук "се дава" в учебниците и т.н. Мен не ме интересува това, което ти се дава в учебниците по въпроса, понеже аз също съм го чел.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор kovshegub (минаващ)
Публикувано04.02.08 11:22



Просто не си наясно, че в редица случаи сегашното "ъ" в съвременния турски е еволюирало от по-старо "у" в османски, от който период са и заемките, за които говориш. Такъв е случая с "ханъм" - преди в османски си е било "ханум" и съответно така е прието. "Капъ" - врата на съвременен турски преди е била "капу" и т.н. Има още доста примери, но отдавна не съм се занимавал и съм ги позабравил.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор Лил ()
Публикувано04.02.08 11:25



Просто това, че през 16-18 век в западнобалканските говори не е имало звук Ъ не е доказателство за нищо.

Ако въпросът с еровете и изобщо с езика на Балканите те интересува, погледни първо академичната граматика на стбг език, а също и книгите на Петя Асенова за балканския езиков съюз. В акадеичната граматика в раздела за фонетика има много подробна история на гласните в стбг, развитие, рефлекси и т.н. Петя Асенова се занимава с по-късен период, който засяга балканските езикови влияния, вкл. и Ъ-то в балканските езици.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: kovshegub]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано04.02.08 11:26



В отговор на:

Просто не си наясно, че в редица случаи сегашното "ъ" в съвременния турски е еволюирало от по-старо "у" в османски, от който период са и заемките, за които говориш. Такъв е случая с "ханъм" - преди в османски си е било "ханум" и съответно така е прието. "Капъ" - врата на съвременен турски преди е била "капу" и т.н. Има още доста примери, но отдавна не съм се занимавал и съм ги позабравил.



А българските думи ханъма, рахатлък и вакъф от съвременния турски ли са заети?



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: Лил]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано04.02.08 11:27



В отговор на:

Ако въпросът с еровете и изобщо с езика на Балканите те интересува, погледни първо академичната граматика на стбг език, а също и книгите на Петя Асенова за балканския езиков съюз.



И двете съм ги чел.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор Лил ()
Публикувано04.02.08 13:43



Не личи





Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: Лил]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (българин родОМ)
Публикувано04.02.08 14:28



Как да личи като чете и не вижда.Щото четенето му е с единствената цел да изкара днешните българи потомци на...власите демек романизираните траки





Тема Re:нови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.02.08 15:21



Сиреч говориш ми празни приказаки, как еди-кой си звук "се дава" в учебниците и т.н. Мен не ме интересува това, което ти се дава в учебниците по въпроса, понеже аз също съм го чел.

Абе муньо, ще ти кажа кой ти говори празни приказки. Я ми кажи как точно може със 100% сигурност да се твърди какъв е бил гласежът на един звук отпреди 1000 години, а?! Това, което е ясно вече ти го казах: всички силни ерове стават средни гласни в течение на старобългарската епоха. Но да оставим еровете, днешното ъ в български, както вече споменах, произлиза и от новосовото "а": монжъ дава мъж.

Такива дет прелитате от клуба дето все още кой знае защо се нарича История сте отчетливо прозрачни: и ти като останалите ще донесеш от 220 кладенеца вода, за да докажеш, че славяни не е имало и ще се хванеш и за най-малката дума, извадена от контекст, като удавник за сламка за доказателство.

И в крайна сметка защо не ни развиеш твоята теория така напълно, а? Аз доколкото разбирам биеш към нещо от сорта на "понеже народите от западните балкани немат звук, който ние имаме тогава заключаваме, че славянският им е бил чужд, дошъл е от българия и това в същност е езикът на древните българи", нещо в стил Пламен Цветков, прав ли съм?!

Но ако това твърдение беше верно тогава как се обясняват останалите фонетични различия!? В българския имаме метатезата на ликвидите:

*оr/*ar > бг. градъ : рус. город
*ol/*al > бг. злато : рус. золото

Сричкообразуващите р и л, които са отбелязвани със ръ, лъ, рь и ль са по произход от праславянски *ur, *ul, *ir и *il. И на български имаме скръбь, а на руски скорбь, на български имаме влъкъ (дало в различни диалекти: вък, вук, вълк), рус. волк, пол. вилк. А да не забравяме, че същинските ерови вокали също са по произход от *u и *i, тъй чьи нещата много добре се нареждат.

Ами пък различията в съгласните?! Ето най-простият пример за рефлексите на *tj, *dj, *gt, *kt.

А защо само на родното мястно на славянския (спопед теорията ти) падежите изчезват?!



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: Лил]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано04.02.08 15:24



В отговор на:

Не личи



Ти не си ги и чела, защото иначе нямаше да ми ги препоръчваш.



Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано04.02.08 15:24



В отговор на:

Абе муньо, ще ти кажа кой ти говори празни приказки.



Абе лайно, гледай си работата



Тема Re:нови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.02.08 15:27



Ами аз точно това права, бе драги, виж само колко време губа да ти давам изчерпателни отговори





Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано04.02.08 15:33



В отговор на:

виж само колко време губа да ти давам изчерпателни отговори



Можеше и да четеш постингите, на които отговаряш, за да има някакъв смисъл от труда ти.



Тема Re:нови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.02.08 15:48



Чета ги, чета ги, то посланието е ясно, също и подходът — всичко, противоречащо с твоите виждания по въпроса се отхвърля и продължаваш да повтаряш, твоята си тези, така по гьобелски, а и по зиезиски — повторено милион пъти става общоприета истина и факт.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненскинови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано10.02.08 01:30



де го чукаш, де се пука... ако знаех, че това го имам сканирано немаше да си губа времето да си троша пръстите на клавиатурата:





Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненскинови [re: Zo]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано10.02.08 11:09



Страхотно ми помогна учебникът ти, благодаря ти. Никога не бях предполагал, че в учебниците пише такива неща.



Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненскинови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано10.02.08 14:08



ми така е, който не е ходил на у-ще как ще знае





Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненскинови [re: Zo]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано10.02.08 14:40



В училище ни учеха, че Кирил и Методий измислили кирилицата. Според разните учебници, които ти цитираш, не било така. Боговете сигурно са полудели





Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано13.02.08 20:24



А да ви е хрумвало, че Ъ -то е от българите, а не от славяните? Това не е славянски звук. Ударено ъ в началото на думата (първа гласна) не се среща и при турците. БЪЛГАРИЯ става БУЛГАРИСТАН на турски.

100 символа не стигат!


Тема Re: Ъ-то в старославянския;турските заемки в босненови [re: Ray of Light]  
Автор christo_tamarin-68881 (ентусиаст)
Публикувано15.11.17 13:30



В отговор на:

А да ви е хрумвало, че Ъ -то е от българите, а не от славяните? Това не е славянски звук. Ударено ъ в началото на думата (първа гласна) не се среща и при турците. БЪЛГАРИЯ става БУЛГАРИСТАН на турски.



Като пише българите, Ray of Light явно има пред вид така наречените прабългари.

В турският език има думи с начално Ъ: например, ЪРК означава раса.

Но в нашият български език звукът Ъ е славянско наследство. В много-много словоформи звученето му е запазено повече от хилядолетие, както си е било в старо-славянският език:

СЪН, МЪХ, НОСЪТ, ГРАДЪТ, СРАМЪТ, ЦВЕТЪТ, и много-много други.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.