Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:19 28.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Запетайков въпроснови  
АвторДиДka (Нерегистриран)
Публикувано15.12.07 20:07



Много ви моля за компетентно мнение и обоснован отговор. Водим си малък спор с един приятел и трябва да му докажа, че съм права.
Имаме следното изречение:
Мислиш си че си прав само защото си глупак.

(примерно, конструкцията е важна)
Колко запетаи трябва да има и защо? От една страна, пред "само защото" по принцип не се слага запетая. Обаче, от друга страна, имаме край на подчинено изречение, а то винаги се огражда със запетаи.
Благодаря предварително.



Тема Re: Запетайков въпроснови [re: ДиДka]  
Автор Mircea_Eliade (вечно питаща)
Публикувано15.12.07 22:46



Мислиш си, че си прав само защото си глупак.

Няма значение, че имаш подчинено изречение. Пред "само защото" не се пише запетая. Аналогичен е случаят с "като". Пример:

Мислиш си, че си глупак като си прав.

Поздрав

Редактирано от Mircea_Eliade на 15.12.07 22:48.



Тема Re: Запетайков въпроснови [re: Mircea_Eliade]  
АвторДиДka (Нерегистриран)
Публикувано15.12.07 23:15



Добре, де, но и пред "и", употребено еднократно, също не се пише по принцип запетая. Обаче когато подчиненото изречение свършва точно пред него, знак се поставя. Не е ли същото тук?!?



Тема Re: Запетайков въпроснови [re: Mircea_Eliade]  
Авторkaтo! (Нерегистриран)
Публикувано15.12.07 23:30



Случаят с "като" не е аналогичен, защото пред "като" не се пише запетая само в случаи като следния: "Няма друг като него". Когато "като" въвежда подчинено изречение, пред него се пише запетая. "Не говори като глупак!" Но: "Не говори, като не знаеш!"
Всъщност това няма значение, защото и в двата случая запетаята не зависи от това дали "като" и "само защото" изискват запетая пред себе си, а каква връзка правим между "че си прав" и това, което идва след него.
Най-прост пример, от който лесно се долавя разликата:
Мислиш си, че си прав, и не грешиш, наистина си прав.
Мислиш си, че си прав и не грешиш, но всъщност не си прав.

Извод: Запетаята зависи от това какъв смисъл искаме да вложим.

Мислиш си, че си прав, само защото си глупак. Смисълът: Само защото си глупак, си мислиш, че си прав.
Мислиш си, че си прав само защото си глупак. Смисълът: Мислиш си: "Прав съм само защото съм глупак".



Тема Re: Запетайков въпроснови [re: ДиДka]  
АвторCъщoтo e! (Нерегистриран)
Публикувано15.12.07 23:32



Същото е. Ако частта, започваща със "само защото" не е част от подчиненото изречение, тя трябва да се отдели от него чрез запетая.



Тема Re: Запетайков въпроснови [re: ДиДka]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.12.07 09:56



бе пред само защото, така или иначе, трбе да си има запетая. защо, и аз не моа ти кажа. но така ми говори езиковата интуиция.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема да, [re: kaтo!]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.12.07 09:59



браво.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Запетайков въпроснови [re: StefanPan]  
Автор= (Нерегистриран)
Публикувано20.12.07 02:21



"бе пред само защото, така или иначе, трбе да си има запетая. защо, и аз не моа ти кажа. но така ми говори езиковата интуиция."


Интуицията ти те лъже.


10. Не се пише запетая пред подчинено изречение, въведено със съюзна дума, ако непосредствено пред нея стои уточняващо наречие (единствено, само, едва, чак, даже, тъкмо, именно, дълго, много, малко и др.), уточняващ наречен израз или частицата "не".

Раниха го тъкмо когато за последен път си промени мястото.
Там не пише, че трябва да уволня някого, за да назнача друг само защото е по-млад.
Но думите му тежат не защото са грижливо шлифовани и намерени.


В примера е необходимо да има запетая поради друга причина. Но че "така или иначе" пред "само защото" трябва да има запетая, не е вярно.



Тема Re: Запетайков въпроснови [re: =]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано20.12.07 11:49



Значи въпросът в случая е, кое правило е доминантно, това, че пред само защото не се пише запетая или това, че подчинено изречение се огражда със запетаи.
Семантичното решение никога не е обективно





Тема Re: Запетайков въпроснови [re: =]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано20.12.07 12:59



да

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.