Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:50 27.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Българският езикнови  
Автор guitarist_ (трън)
Публикувано15.12.07 21:01



От клуб История ме посъветваха да питам тук:

Имам един особен въпрос: Къде в България е най-вероятно да се чуе истински Български език- говорим такъв, какъвто е бил преди да се нароят всички диалекти. Просто искам да добия представа за автентичното звучене на истинския ни език.

Моля само за разумни отговори без междудиалектови караници.

Това, което засега знам е, че оригинално езика е мек, не чак колкото русенци например го говорим, но близо. Чувал съм, че в Търново говорят сравнително близо до това, което ме интересува.



Тема Re: Българският езикнови [re: guitarist_]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано15.12.07 21:04



Никъде. Езика се е развивал, включително и фонетически се е променял. А и едва ли някога българския е бил единен , без диалекти.
Какво разбираш под "мек" език и какво под "твърд"?



Тема Re: Българският езикнови [re: gioni]  
Автор guitarist_ (трън)
Публикувано15.12.07 21:11



Ами примерно в Русенско и на изток, се счита, че говорим меко и по-слято. На запад е по-твърдо, насечено и т.н. В Южна Б-я ако трябва да съм откровен не разбирам почти нищо от говора им.

В този смисъл какви са факторите са развиване на даден диалект? Влияние на чужда съседна страна, или нещо подобно...? Не може просто от само себе си да се отклони от оригинала.



Тема Re: Българският езикнови [re: guitarist_]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано15.12.07 21:19



Факторите са различни, но езикът може и сам по себе си да се отклони от оригинала. Случайни фактори. Някои казват например, че френското произношение на Р е възникнало чак през 16-17в. в аристократичните среди и е станало модно. В последствие се е разпространило навсякъде. Като си помислиш, някой просто е имал говорен дефект, но това се е харесало на околните и така се е започнало...



Тема Re: Българският езикнови [re: guitarist_]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано15.12.07 21:29



В източните български говори (независимо в северна или южна България) повечето съгласни звукове, когато са в позиция пред гласни Е и И или старият "ЯТ" (в старобългарския е имал звуково изражение) се произнасят меко, подобно на руския и източните славянски езици. В западните говори, твърдо. Това деление не съвпада със ятовата граница, а е малко по на изток от нея. Един господ знае какво е било произнасянето на съгласните в старобългарския, може никога да не е имало единство.



Тема Re: Българският езикнови [re: gioni]  
Авторguitarist_ (Нерегистриран)
Публикувано15.12.07 21:32



Аха... благодаря за инфото :) долу горе ми се проясни как стоят нещата



Тема Re: Българският езикнови [re: guitarist_]  
Автор Mircea_Eliade (вечно питаща)
Публикувано15.12.07 22:36



Във Велико Търново се говори относително най-правилния български език,но не защото диалектът там е "оригиналът", а просто, защото днешният книжовен български език е така да се каже "приравнен" към търновския диалект.
Такова нещо като оригинал няма.

По мое лично мнение фактът, че българите са живяли почти 500 години в културна нищета (визирам периода на османското робство), в която не са съществували школи, граматики и тн, е довел до отдалечаване на отделните говори. Просто езикът е бил оставен на саморазвитие, твоят диалект се е развивал отделно, без да има почти никаква връзка с другите. Затова имаш проблеми с южните говори - било при произношение или при лексика :).

Както казах, мое мнение, ако греша, бих се радвала на поправка!


Поздрави

Редактирано от Mircea_Eliade на 15.12.07 22:41.



Тема Re: Българският езикнови [re: Mircea_Eliade]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано15.12.07 22:55



Лексикално, Търновският говор е най-близък до литературният български език, но в никакъв случай днешният книжовен език не е така да се каже приравнен на търновския диалект. Най-малкото произношението в търновския диалект е меко, а за литературния стандарт се смята, че трябва да бъде твърдо. Има други якавски говори, на запад от Търново, които хем са якавски, хем произношението е твърдо, хем лексикално не се отличават много от литературния стандарт.



Тема Re: Българският езикнови [re: guitarist_]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано16.12.07 03:15



Според мен е добре да се чуят стари речи напр. на Г. Димитров или Ст. Стамболов, министрите. Не знам дали те ще отразяват "истинския" български език, но ще дадат представа за центъра на езика, който напоследък ми се струва е "гей"-овизирани и от бездарни общественици или обезсмислен от жени-журналистки. Ако някой постне такива записи във vbox или youtube, това ще е много хубаво.



Тема Re: Българският езикнови [re: xм]  
Авторr;d (Нерегистриран)
Публикувано16.12.07 04:09










Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.