Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:49 07.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Защо македонският е по-смешен от българския?нови  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано14.12.07 15:40



Защо българският ми се струва по-сух език, а пък македонския е някак си по-цветист? :) Някой друг има ли такова усещане?



Тема Re: Защо македонският е по-смешен от българския?нови [re: xм]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано15.12.07 01:13



Добрее-е... Щом е "диалект с армия и полиция", език е. Оттам нататък, сам(а) разбирате, че субективните определения няма да ни придвижат далеч.

За българите македонският е някак си по-цветист точно така, както за македонците българският е някак си по-цветист. Докато сме на тая писта, барем две страници из спомените на Тодора Влайкова за детството и ученическите му години ще Ви убедят, че и неговият език е някак си по-цветист. И тъй нататък...



Тема Re: Защо македонският е по-смешен от българския?нови [re: xм]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.12.07 08:16



защото македонския е опростачен от сръбския.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Защо македонският е по-смешен от българския?нови [re: StefanPan]  
Автор avataar (root)
Публикувано15.12.07 14:21



Ползват повече умалителни („кредитна картичка“), понеже страдат от комплекс за малоценност. Ще си позволя да цитирам един техен журналист:

В отговор на:


Македонците љубат да се нарекуваат себеси со деминутив. Ваквиот дебилен однос заслужува фројдовска психоанализа: Македонецот живее во својот мал, тесен, клаустрофобичен, непролуфтиран свет, во кој мазохистички ужива. Остатокот од планетата нему му изгледа непријатно туѓ, застрашувачки голем, несовладлив, неопфатлив, несфатлив... Како и секој мал провинцијалец, Македонецот се плаши од комуникацијата со планетата на која живее, немајќи сили (читај: образование, воспитание, мудрост, манири) да ја совлада сопствената инфериорност. Нарекувајќи се себеси со деминутивот "Македонче", Македонецот си прави алиби и однапред се амнестира себеси за своите неуспеси: "Светот е толку голем и страшен, а јас сум толку мало Македонче, во своето државиче, со корумпирано владиче, со дебело жениче, со мизерно платиче, со какво-такво количе, со салосано стомаче (полно со ајварче), со ретардирано мозоче, со стегнато душиче, со дечиња - кретенчиња, со животец - пустец, кој го живеам за да го преживеам...".








Тема Re: Защо македонският е по-смешен от българския?нови [re: ckипaджиятa]  
Автор Лил ()
Публикувано15.12.07 15:20



Вероятно на македонците им звуат също така смешно използването на славянски по произход думи в българския вместо международна лексика: концепт вместо понятие, инфериорност, анксиозност и т.н.



Тема Re: Защо македонският е по-смешен от българския? [re: xм]  
Автор corsica (настъпващ)
Публикувано15.12.07 18:31



Така е , защото като всеки друг диалект, звучи опростено, необработено, некнижовно, а сърбизмите и чуждата лексика, внедрена от сърбите, за да го отдалечат от българския, правят македонския направо комичен. Но ако се слуша чист македонски диалект, без наслояванията от последните десетилетия, звучи интересно, особено за ухото на лингвиста, приятно и близко.

o todo, o nada


Тема Re: Защо македонският е по-смешен от българския?нови [re: avataar]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано16.12.07 02:35



Според мен това обяснение се доближава до истината, но ето дори мнението на журналиста е изпълнено с хумор и образност.



Тема Re: Защо македонският е по-смешен от българския?нови [re: xм]  
Автор....... (Нерегистриран)
Публикувано16.12.07 16:49



смешно е, оти прилича на изколчен български език, демек на диалект, който се сили да е книжовен, но на теб интуитивно не ти звучи книжовно, със сръбския е още по-зле, щото не просто е смешен, а направо звучи просташки. то е като да сравняваш американски с британски акцент - едното звучи идотски, а другото звучи прекалено литературно



Тема Re:нови [re: corsica]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.12.07 17:00



Така е , защото като всеки друг диалект, звучи опростено, необработено, некнижовно (...)

Забрави най-важното да кажеш, че всеки един диалект звучи ЕСТЕСТВЕНО дееба! Също така има македонски и македонски, едното си е книжовен език (пусни си новините на македонското радио), а другото е диалект. И въпросният език мене лично не ми допада ама никак даже, да не говорим, че в първия момент като го чуя, ако не знам какво слушам ми трее известно време да се ориентирам дали е сръбски или мкд.



Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано16.12.07 22:25



Харесва ми как пишат във вестниците, как да ги нарека, македонските интелектуалци. Може би просто боравят добре с езика. Сръбският не ми харесва. Българските диалекти, колкото и да са естествени, не ми се нравят. В никакъв случай не могат да се сравняват с македонския. Не казвам, че книжовният българският е лош. Просто е по-спокоен и по-неутрален език.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.