Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:25 10.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Защо е забранен българският език в Гърция ?нови  
Автор Vencci * (*)
Публикувано24.11.07 12:15



Факт е, че от 1913 година, българите в Южна Македония
са подложени на асимилация.

И все пак защо българският език е забранен !?

Толкова ли е страшно, че съществува в Европа
присъствието му. Или по-страшно от българите
в Европа няма !?

Не знам точно как стоят нещата днес, след като
България и Гърция са страни членки на ЕС !? !?

Едва ли днешна Европа би толерирало подобно
отношение на южните ни съседки.

Подбрах произволно за Вас някои сайтове, относно
забраната :


Във Вардарска Македония имало 761 български училища, а в гръцка Македония имало 378 български църкви.
Аналогична е забраната на българския език и в Сърбия след 1913 г. :

23 юни 1927 година председателят на Лондонското дружество за Близкия и Средния Изток сър Едуард Бойл: "Македонските българи са най-здравите българи". "Децата са принудени да посещават сръбските училища и черкви и да говорят сръбски." "Българският език е забранен, български книги не се допущат, българските читалища са затворени."



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Събота, Април 14, 2007
НИКОЛА СТОЯНОВ ОТ ВОДЕН, ЕГЕЙСКА МАКЕДОНИЯ - В ГЪРЦИЯ УВОЛНЯВАТ ЗА БЪЛГАРСКО ИМЕ




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Положението на българският език като писмен и говорим не се променя
и след Втората световна война :

Гърция предприема незабавни мерки за възстановяване на довоенното си господство в Егейска Македония. Областта се преименува в Северна Гърция. Българският език отново е забранен за използване на обществени места, а съществуващите до 1913 г. български училища и черкви са или заличени, или превърнати в гръцки.

Подобно е отношението и на Югославия към българските училища и черкви във Вардарска Македония. Югославия се отказва от наименованието "Южна Сърбия", като провъзгласява Вардарска Македония за Съюзна република Македония в състава на югославската федерация.





И ред други в гугъл на търсачката: гърция български език забранен


И един въпрос :

ЕС защо приема за нормално забраната на родния ни език
в страна членка на ЕС не само днес, но и в недалечното си минало
като организация !?


ппс :

Предварително благодаря за мненията Ви !



Тема Re: Защо е забранен българският език в Гърция ?нови [re: Vencci *]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (минаващ)
Публикувано24.11.07 22:06



В ЕС или не все в оная работа. Забранен е защото "нашите" държавници не са водели пробългарска, а всеква друга политика. Никой нема се сети за българите в Гърция, ако не поставим въпроса ние.



Тема Re: Защо е забранен българският език в Гърция ?нови [re: Vencci *]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано26.11.07 05:19



Хайде холан, забранен бил!



Въпросният господин от интервюто не знае български, защото не иска да го знае. Няма власт над оная глава, що е готова да се... напълни с българско слово.

Един от най-близките ми приятели е грък. Понеже възроптах, че след като аз говоря гръцки, той трябва да научи български (да си имаме уважението!), човекът отиде и се записа на курс, който понястоящем посещава. Абсолютно всички места в курса са заети, при положение, че плащат солидна сума за него. Действието се развива в Солун.

Моят приятел даже се шегува и разправя наляво-надясно, че учи български, защото, ако и да е роден и израснал в Атина, родът му бил от Като Неврокопи, т.е. българското село Зърнево.
Чете българските вестници онлайн (в Гърция също излизат издания, списвани на български), купувам му от тук книги. Щото иска.

А на господина Стоидис-Стоянов, който на всичкото отгоре страда и от параноя, мога да му отправя една благословия на гръцки, че ако говоря на родния му език, няма да ми разбере тънката мисла.

Ето, аз вече започнах българизацията на Егейска Македония.

Редактирано от Strider на 26.11.07 09:58.



Тема Re: Защо е забранен българският език в Гърция ?нови [re: Strider]  
Автор Vencci * (*)
Публикувано26.11.07 15:21



Ето, аз вече започнах българизацията на Егейска Македония.

Похвално дело.
Поздравления !



Тема май е за "История" тематанови [re: Vencci *]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано26.11.07 16:55



Някъде през 80-те говорих в неформална обстановка (на маса) с унгарец от северна Гърция, т.е. - българин по произход. За мене се залепи, понеже аз съм отрасъл на ВЕФ12, с Београд - пръви и други програм, Скопие и, макар че е извън темата, Свободна Европа. Та, аз му разбирах без проблеми, и му отговарях адекватно, а не само с "наздраве".

От него научих: някъде в края на 40те Гърция е поставила въпроса така: или си грък, или извън Гърция. Той не е искал да е грък. В България е бил лош живота и затова е отседнал в Унгария.


Роднините му - братовчеди - са в Гърция, с гръцки имена. И, поне тогава, са с повече пари от него, нищо, че той е инженер по нови технологии, а те - кожухари.



Тема Re: Не е споделил всичко с Васнови [re: Caмия Инжинep]  
Автор XpиcтoTaмapин (минаващ)
Публикувано27.11.07 11:58



В отговор на:

От него научих: някъде в края на 40те Гърция е поставила въпроса така: или си грък, или извън Гърция. Той не е искал да е грък. В България е бил лош живота и затова е отседнал в Унгария.



Не е споделил всичко с Вас. Най-вероятно баща му е воювал в гражданската война на страната на Сталин. Вижте тук: .

Редактирано от XpиcтoTaмapин на 27.11.07 11:58.



Тема Re: Не е споделил всичко с Васнови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано27.11.07 12:14



Не беше скоро, а и целта беше пиене, не исторически разговори. До тях се стигна на незнам коя ракия.

Във всеки случай твърдеше недвусмислено, че имената на останалите там роднини са променени от български на гръцки и те са се съгласили с това погърчване.


P.S. Там няма какво да се гледа. Аз поне не чета този стил - нито фактологически, нито литературен. За мене (да ме прощаваш) подобни претенциозни писания са си графоманщина.



Тема Re: Не е споделил всичко с Васнови [re: Caмия Инжинep]  
Авторsss (Нерегистриран)
Публикувано29.11.07 21:31



nikoi ne govori za filipoupoli,odiso,pyrgos,mesimvria,perperikon,meleniko,monastiri i tn..
vseki si otvaria ystata i kazva kakvoto my doide zabraviaki 4ast ot istoriata koiato ne my e ot polza.
bulgarsko malcinstvo niama v gurcia.
vuprosnia stoidis se FINANSIRA ot skopie.
Purvo vijte 4e vseki vtori ima baba ili diado gruk



Тема Re: Не е споделил всичко с Васнови [re: sss]  
АвторAcпapyx (Нерегистриран)
Публикувано03.12.07 03:01



Майка ти дееба гъркоманска, умри курво!



Тема Re: Не е споделил всичко с Васнови [re: Acпapyx]  
Авторsss (Нерегистриран)
Публикувано03.12.07 11:54



istinata boli.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.