Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:47 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Забранените думи в българския език  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано03.12.07 18:14



Преди 40-ина години ми писаха петица за инак отлично съчинение, в което ползвах думата "заран". С червено в полето учителката бе написала "такава дума няма. Използва се "сутрин". Още оттогава съм чувствителен спрямо забранените думи в езика, към това колко губим от забраната.

Ето някои от тях:-

- да туриш (вместо тая гадна, незаконна, мръсна, ненавистна и отвратителна дума се ползва ухайното слово "да сложиш");
- да махаш (ползва се "да отстраниш");
- туй, тоя, тая, тия (ползва се "това" и шопизмите "този", "тази", "тези", поне на пръв поглед доста сродни с "язе" и "тизе");
- да пъхаш (ползва се "да сложиш", като в неграмотизма "Моля, сложете Вашата карта");
- заран (ползва се "сутрин").

Можете ли да добавите към списъка?

С какви аргументи да си послужим за реабилитиране та тия чудесни и изразителни, но излезли от цензурна употреба думи?



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: ckипaджиятa]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (минаващ)
Публикувано03.12.07 19:51



аз си ги ползвам с удоволствие, а кат знам, че са цензурирани, ще ги предпочитам пред другите.


ама това не са шопизми "този", "тази", "тези".
на шопски е съответно: "той", "тай", "тийе"



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (минаващ)
Публикувано03.12.07 19:53



Великотърновизми са. Като "тогаз" и "таквиз".



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано03.12.07 20:43



Интересно; мерси!

Ама и малкотърновизми и каквито и други да са, "този/тази/тези" в моята книга са по-кофти от "тия/тая/тоя", просто щото последните са по-къси и по-плавни за произнасяне, а краткостта е елегантна по само себе си и е добра самоцел в доста обстоятелства.



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: ckипaджиятa]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано03.12.07 21:43



С какви аргументи да си послужим за реабилитиране та тия чудесни и изразителни, но излезли от цензурна употреба думи?

ако мене някой ми каже че нямало дума "заран", бих ползвал аргумента "да ти го туря". понеже няма и дума туря, не би трябвало да се обиди


аз доста такива думи съм се сещал (убий ме сега ни една не ми иде), които въпреки че са в употреба ще е чудо ако се намерят във речника. винаги съм си мислил "добре че не съм преводач" когато попадна на такава. впрочем сега като се замисля мога да се сетя такива
- набримчвам (звука на макс)
- затапвам (сигурно в голям речник ще я има, но поне в СА речника я няма)
- смарангясване (сравнително нова, аз я чух към 93та за пръв път)
- сдухвам (сдухах се от учене)
- вожа
- прецаквам
- зер
- самсуняк
и най-новата, която научих току що - разпоретина




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: ckипaджиятa]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано03.12.07 22:15



Анджаклама
пишлек
уйовина
разшлякан
чанч, предимно във варианти "як чанч" и "чанч до дупка"


Дупка и бургия - аууу, не! Свредло и отвор.

Газере или гъзере - точния превод на Buttocks. Има си множественото число. А какво прекрасно сравнение е "газере като на стара Шкода калниците"



Стара Шкода с големи калници.


Редактирано от Caмия Инжинep на 03.12.07 22:27.



Тема сетих се и за...нови [re: ckипaджиятa]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано04.12.07 00:18



... да пъдиш, вместо който долен и омразен глагол, разбира се, следва да ползваме "да изгониш".



Тема Re: сетих се и за...нови [re: ckипaджиятa]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано04.12.07 08:17



абе вашата даскалица бая зле трябва да е била - сега проверих, пъдя и заран си ги има в речниците.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: сетих се и за...нови [re: zaphod]  
Авторpetya (Нерегистриран)
Публикувано04.12.07 09:22



Може и да ги има, но не са елегантни, някак си... Аз също имам много такива думи, но не се сещам сега. Използвам ги, когато искам да предам колоритност на израза си, нищо лошо не виждам в това.



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: ckипaджиятa]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано04.12.07 12:37



Нормално е различни синоними да се използват в различен контекст и да имат повече или по-малко формален/неформален оттенък. Струва ми се, че малко преиграваш

.



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: rpaдcko чeдo]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано04.12.07 17:01



Петя и Градско чедо -- може би ви се струва, че думите са някак си неелегантни, че преигравам. Лично, смятам, че на думите е вменена неелегантност от липса на употреба, че апелирам за реабилитирането им като важни изразителни средства.

Ежедневен пример за ненужно обедняване на езика е банкоматското "Моля, сложете Вашата карта" вместо по-правилното, по-естествено, по-икономично и по-елегантно "Моля, пъхнете картата си".

По неизвестни причини, българите продължаваме да пъхаме думи в неведомието, след което се оплакваме, че езикът ни бил беден.

Ми беден е!

Сами си го обрахме!

Сред напоследък застрашените думи са "ведомство" и "учреждение". Вместо тях, "институция", често изговаряна като "иституция". Наскоро в компания възнегодувах срещу поредната "институция", а умно десетокласниче възрази, че "ведомство" и "учреждение" му миришели на комунизъм. Отчайващо е...



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: zaphod]  
Авторzo (Нерегистриран)
Публикувано04.12.07 18:48



Аахахаха, да немаме общи познати нещо? Аз „смарангясан” за първи път я чух преди година от един нов колега от Добрич, който постоянно я използва, а пък една колежка от скоро нонстоп ползва „разпоретина” :))


А иначе сега чувам, че на шопски има „той”, какво стана със западно българското ни „он”?!!!



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: zo]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано04.12.07 19:12



за смярангясването имам силни подозрения че знам кой я измисли тая дума, ама не съм сигурен. разпоретината я прочетох в един от клубовете тука






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: zaphod]  
Автор Kossoman ()
Публикувано05.12.07 07:19



Думичката смарангясан за пръв път я чух преди около 30-35 години.



Тема Като чуя "считам" - пощръклявам.нови [re: ckипaджиятa]  
Автор ASSASSlN (стар клубар)
Публикувано05.12.07 11:52



Путати и журналисти като вземат да ми приказват за цифри, вместо за числа - луд полудявам и ми идва да грабна Калашвика.



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: Kossoman]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано05.12.07 13:07



"Работата се смарангяса напълно" си е устойчива фраза. Където работата е в значение на ситуация, положение.



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: ckипaджиятa]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (минаващ)
Публикувано05.12.07 20:45



и аз предпочитам тия тоя и тая

а шопският е доста пренебрегнат, наложено ни е да говорим с некво смешно я, там къдет казваме е.



Тема И от мен..нови [re: ASSASSlN]  
АвторДиДka (Нерегистриран)
Публикувано09.12.07 21:17



Не че български, но устойчиво навлезли някога в езика:
язък
манджа
баш



Тема Re: И от мен..нови [re: ДиДka]  
Автор Shun (непознат )
Публикувано10.12.07 08:40



Не че е по темата, но кое опредля коя дума е българска или не? В смисъл, колко дълго трябва да е на "стаж" в езика за да получи "зелена карта":
зор, кър, завалия, серсем, будала, кьорав...
Защото други такива са отдавна български:
комин, кол, кюфте...
А за цензурата: наскоро написах в един документ чешма, за една продадена чешма. И бях поправен от съответния човек, че това не е чешма, а е спирателен кран. Погледнах с провиснала челюст, човека който спокойно си пишеше в същите тези документи "щепсъл" и го питам: Добре де. Ти как казваш: "Отидох да се измия на спирателния кран"?
Инак(тя и тази(тая) дума май не е за тука) как да напиша дори и в чата: ся (сега), ш'ти (ще ти), щото (защото), съ (се). Може би примерите не са удачни, защото са само диалектен начин на произношение, но са добър пример за самоцензура.
А какво ще кажете за думи, топли-топли, току що минали гранницата:
трокаджия, рентвам, такси(в смисъл данъци), фън и трябва ли вместо "английски за извънаредни ситуации" да употребим "сървайвал английски" ?



Тема Re: И от мен..нови [re: Shun]  
Автор Ckитниka (инстинктивен)
Публикувано10.12.07 08:53



В отговор на:

Не че е по темата, но кое опредля коя дума е българска или не? В смисъл, колко дълго трябва да е на "стаж" в езика за да получи "зелена карта":
зор, кър, завалия, серсем, будала, кьорав...
Защото други такива са отдавна български:
комин, кол, кюфте...




Добър въпрос. Според мен, отчасти зависи от националистическите нагласи на населението-вносител на думите, доколко застрашено от изчезване самото то се чувства, и до каква степен то схваща населението-износител на отделните думи (чуждици или заемки) като вражеско. Това е мое лично предположение.



Тема Re: И от мен..нови [re: Shun]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано10.12.07 13:29



таксите са отдавнашно изобретение на мърлявите преводачи.

Досега не се е прихванало. Останалите са по-пресни.



Тема наскоро го обсъждахме тованови [re: Ckитниka]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано12.12.07 20:05



в работата. според мене чужди са думите които са навлезли когато се е говорел език, който можем да наречем "съвременен". демек ако върна някоя лелка от улицата в година Х и там тя съумее да се разбира сравнително спокойно с хората, то значи говорят един език и думите навлезли след година Х са чужди. съответно думите влезли толкова отдавна, че тогава езика е бил неразбираем за съвременник може да кажем че не са чужди а са си част от езика от как го има.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: ckипaджиятa]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано15.11.11 12:58



Този път вдигащият стари теми трол съм аз и не се крия.



Много хубава тема. Изречението "такава дума няма" с вариант "този не знае български" ми е любимо. Например, както и в този клуб знаете, няма дума "колежка", освен горепосочените, също така няма думи "лекарка" и "адвокатка".

Но на мен думата ми е за турянето. Драги колеги, турянето остана последният от несъществуващите мохикани в българското законодателство - престъпление е да туриш замърсяващо вещество във водоизточник (по памет).
Това стана, след като преди три години затриха стария Граждански процесуален кодекс, в който беше описано как се извършват сношенията на съда със страните и как се повдига препирня между съдилища. Затриха сношенията и замениха препирнята със спор, което е една напълно безлична дума.
Да не позволяваме да затрият и турянето!



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: Kossoman]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано15.11.11 13:07



Смарангясан и аз я знам отдавна, така че не я е измислил познатият на Зейфод.

Моя колежка (няма такава дума) употребяваше "нахайдака": да ти нахайдакат нещо или да се нахайдакаш на нещо. Пет минути и половина мислих, докато я измисля тази дума каква беше.

За дупката и бургията - имахме учителка по трудово, според която не се казваше "менгеме", а "шлосерска стиска".
Обаче пък катаджиите си съставят протоколи за ПТП по причина дупка на пътя, ама то е щото не знаят какво е отвор.

Редактирано от Mиpa_M на 15.11.11 13:09.



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: Mиpa_M]  
Автор lYl Acпapyx (Гражданин на ЕС)
Публикувано27.11.11 20:23



В отговор на:

Обаче пък катаджиите си съставят протоколи за ПТП по причина дупка на пътя, ама то е щото не знаят какво е отвор.



Крайно време е да се приеме "Закон за българският език"



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: lYl Acпapyx]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано28.11.11 14:31



Точно така. В приложение към него да бъдат описани разрешените и забранените думи.



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: lYl Acпapyx]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано12.12.11 23:51



и с него да бъде премахнат малкият член?



tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: Zo]  
Автор Grok (ентусиаст)
Публикувано08.03.12 16:13



абе всички членове да бъдат премахнати и да останат само дупки.


Разни хора си нямат работа и се чудят коя дума била "правилна" или не.



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: Mиpa_M]  
Автор Fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано09.03.12 08:59



С много голямо закъснение, но по-добре късно... Да ви попитам за израза СМЪЦАФРЪЦАН - смъцафръцвам ( с всичките му глаглолни форми ). Някакви мнения?
Поздрави!



Тема Re: Забранените думи в българския езикнови [re: Grok]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано12.03.12 00:02



дупките без членове не съм сигурен, че ще бъдат щастливи.



tettares zy8oi kwmis8entwn


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.