Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:10 29.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Откъде идва думата "Коледа"?  
Автор Уeнди (o)
Публикувано29.11.07 15:34



Има ли нещо общо "Коледа" с "calendae" или идва отдругаде?



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.11.07 16:13



има много общи неща не само със Сатурналиите, но и с Митраизма и славянските езически традиции.

Facta, non verba!



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Last Roman]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано29.11.07 16:29



Например, рождението на божеството Митра е 25 декември, което навлязло в християнството след официалното му признаване от папския институт през 4 век.
За това иде реч, предполагам?
А кои са славянските традиции?



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
АвторLast Roman (Нерегистриран)
Публикувано29.11.07 17:00







Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Last Roman]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано29.11.07 17:15



Хм, много интересно. Значи Коледа се свързва със слънцето, доброто, началото?
Келтите също са отбелязвали зимното слънцестоене
Декември и Бога Слънце.
Декември е месеца, посветен на най-много свързани със слънцето светци и Богове, обикновено на 25 Декември. Много от тях имат думата "сияен, светещ, блестящ" в титлата или името си. Такива са например Баал, Дионисий и разбира се Исус.

и интересното е, че там също се чества победата на слънцето над мрака и зимата, макар че новата година при тях започва от 1.11.
Значи "Коледа" идва от "Коло" - слънце. Мерси.





Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
АвторЛил (Нерегистриран)
Публикувано29.11.07 23:51







Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано30.11.07 12:52



Изобщо не му вярвай на тоя. Пише както му е удобно и то все тъпотии.
Истината е другаде.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано30.11.07 14:10



Ами аз не вярвам на него, а на това, което прочетох в приложените от него линкове.


Къде е истината според теб?



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Лил]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано30.11.07 14:14



2) "зимнее солнцестояние"





Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано30.11.07 14:15



Думата идва от Календи. Никакви славянски глупости няма.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Автор XpиcтoTaмapин (минаващ)
Публикувано30.11.07 14:20



Питате има ли нещо общо "Коледа" с "calendae". Ами както Вие подозирате и както Ви е отговорил(а) Лил, има.



Няма етимологическа връзка нито с клане на прасета, нито с колелета.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано30.11.07 14:23



Защо да няма? На мен ми звучи логично да има. Всички древни са отбелязвали зимното (и не само) слънцестоене по някакъв начин.
А връзката на "Коляда" с "Коло" и слънцето е повече от видна, струва ми се. Дори "колело" може би е със същия корен - може да се каже, че слънцето е с такава "форма".
Календи от латински ли имаш предвид?



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано30.11.07 14:25



Клането на прасета е ясно. Но защо да няма връзка с колелета - става дума за слънцето все пак?... Празник в чест на победата на слънцето над мрака - това разбрах поне от линка на Last Roman и ми звучи логично.
Освен това българският не е от латинските езици, при все че имаме думи с такъв произход.
Всъщност странно ми е малко това, че в бг Коледа ще дойде от calendae, а в латинските езици (фр., ит., исп...) няма да има нищо общо с латинския по тази линия (Noel).
Как се обяснява това?

Редактирано от Уeнди на 30.11.07 14:38.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
АвторLast Roman (Нерегистриран)
Публикувано30.11.07 16:45



не му обръщай внимание на метлата, само спами и разваля темите.





Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано30.11.07 18:31



Че колело идва от същия корен е ясно, но Коледа няма връзка с това. Добре е обосновано в разни статии, които обаче засега нямам при себе си, за да ги цитирам.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (минаващ)
Публикувано30.11.07 20:12



Коледа идва от древния български владетел Колад.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор jari (войник)
Публикувано04.12.07 10:08



В българското фолклорно творчество много от песните отнасящи се до коледните празници възпяват "Колада бога"
Очевидно става въпрос за заемка от по-стари,езически времена,като прераждането на езическия Бог-Цар се отъждествява с Рождество Христово
За справка,в момента се сещам за публикаций на такива песни в сайта на Ziezi./стига човек да не се задълбава в тълкуванията му

/

Мисля,че "Веда Словена" също съдържаше подобни песни.

Редактирано от jari на 04.12.07 10:25.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: jari]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано04.12.07 10:39



прераждането на езическия Бог-Цар
Т. е. местните езически вярвания са... хелиоцентрични (правилно ли е да се каже така)?
Питам, понеже в много от древните религии слънцето не е... най-важно - Зевс е гръмовержец, Тор е бог на гръмотевиците и бурите, при келтите имаме богиня-майка, Амон Ра - бог на вятъра...



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Автор jari (войник)
Публикувано04.12.07 10:45



Ако задълбая в темата,рискувам да се окажа в позата на лаик.
Само ти пуснах податки.Зарови се в източниците,потълкувай,да видим какво ще излезе



При Траките Сабазий-слънце,а може би и змията Паейя образуват,условно казано триединие....Ама въпрос е до колко сме Траки.Макар,че точно при Траките Сабазий бива разкъсан от биковете,за да се превърне в Слънце...за да оплоди собствената си майка-Земята,като по този начин се прероди.Освен това,пак при тях Царя е Бог и Бога е Цар.
Ако приемем,че сме Славяни...
Ами ако сме били ираноезични...сродни с Персите...Древните цивилизаций от междуречието...

Е,провокацията я имаш

Редактирано от jari на 04.12.07 10:57.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: jari]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано04.12.07 11:04



Перун бил създател на светкавиците и гръмотевиците; Тангра е небе; по тази логика ми хрумва само за Уран (който, както знаем, е преди Зевс), а оттам пък - за Гея и се оказва, че келтите са най-древни, защото почитали богинята-майка...


Не ми обръщай внимание - всичко ще оплета хронологически и географски.
А иначе не сме нито славяни, нито траки, нито пък само прабългари. След векове смесване с тези и онези резултатът е смесица от всичко и е нормално да има най-различни влияния.
Траките бяха местното население, нали? Но бяха и най-малобройните май?
Така че... за кои древни всъщност говорим??...



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Автор jari (войник)
Публикувано04.12.07 11:49



За слвянската теология и обичаи,бръкни из руските сайтове.Онея са болни на тази тема и пускат доста информация.Даже и вярна.
По отношение на Тангра/Тенгри/,това е Божество,което няма нищо общо с древните ни Божества,които и да сме ние по произход.Просто някога,за да се обоснове тюркския произход на Аспаруховите Българи,в обслужване на интересите на панславизма си го изсмукаха от пръстите.
Останалите са Богове на средиземноморските цивилизаций/умишлено не казвам "гръко-римски"/ така,че също нямаме много общо с тях.
Може би има някакъв резон да се порови в тракийската и персийски култури.Ако излезе нещо,от там ще е.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: jari]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано04.12.07 12:31



Нямаше ли някаква теория, която свързва траки и келти?



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
АвторЛил (Нерегистриран)
Публикувано04.12.07 12:38



Тази дискусия за тракийски, персийски, келтски и готски произход на Коледата си я водете в клуб История. Тук се говори за произход на думи и звуци
(например откъде се е появила носовката в КОЛ'ЕНДА (старобългарската дума за Коледа).



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Лил]  
Автор jari (войник)
Публикувано04.12.07 14:39



Не знаех,че в клуб езикознание не може да се тълкува произхода/по отношение на култура и език/на дадена дума


Къде ли тогава?Ми то не е и за клуб история май
Нищо де,тук съм случайно.И за малко.Опааа...май в българския език не можеше изречение да започва с"И"

Извинявам се за спама!

Редактирано от jari на 04.12.07 14:43.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: jari]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано04.12.07 15:46



М, ти пък какво се връзваш?


В "История" съм задавала някакви въпроси, а оттам ме препратиха тук, защото въпросът бил лингвистичен; тук пък никой не отговори...
Нещата се преплитат, трудно могат да са само част тази или онази сфера.
Не знам защо това чак толкова дразни.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Автор jari (войник)
Публикувано04.12.07 16:51



Споко!Днес съм в добро настроение и не му/й/се връзвам.Само реших малко да поиронизирам.
Ама май на истина започваме да спамим,а не е коректно.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: jari]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано04.12.07 17:18



За спаменето съм съгласна.
Лекинко подразни все пак заповедната форма - сещам се и за други начини да се каже същото.
Ако някой с нещо не е съгласен, може просто да възрази аргументирано, а не да измества темата, сам започвайки да спами.
Колкото до това дали темата е за тук... Едва ли някой би нарекъл Радосвет Коларов спамър, защото например наблюдава, че в думата "мама" на много езици присъства М, и навлиза в не съвсем лингвистични води, опитвайки се да намери обяснение. Нещата са свързани.
Както и да е.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор rane ()
Публикувано05.12.07 02:41



Никулден,Св.Никола,жертвоприношението на каквото има според сезона и разбиранията според историческото време, Колю,Коледо,колелото на живота,езическия обичай за дар на тъмните сили,почит към праотеца-баща на Бога, който е сред нас, Дядо Коледа даващ ни заслужения дар,са все интерпретации с един и същ смисъл.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: rane]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано05.12.07 10:35



Прибави и празника на Митра - непобедимото слънце /25 декември/ и честването на Сатурналиите /макар че са от 17 до 21/ и веселбата става пълна.



Facta, non verba!


Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: jari]  
Автор XpиcтoTaмapин (минаващ)
Публикувано05.12.07 15:21



Цитат от jari:

В отговор на:

май в българския език не можеше изречение да започва с"И"


Може в българския език изречението да започва с "И".

Цитат от jari:
В отговор на:

Не знаех,че в клуб езикознание не може да се тълкува произхода/по отношение на култура и език/на дадена дума


Може в клуб езикознание да се тълкува произходът на дадена дума по отношение на култура и език. Така бе изтълкуван и произходът на думата коледа: тя произлиза от латинската дума calenda. Дадохме Ви препратки.

От езикова гледна точка преходът от латинската дума calenda към новобългарското коледа и руското коляда е точно по правилата.

От културна гледна точка, наши предци дълги векове са живели в Римската/Ромейската империя (повече, отколкото в Османската империя) и поради това сме наследници на нейната култура, както такива наследници са и повечето от днешните европейски народи. Разберете, че не сме черната овца сред европейските народи, а просто сме си "една от овцете".

Наши предци са живели според Юлианския календар още от въвеждането му. Празнували са календите няколко века. Още в езически времена, на календата в средата на зимата може да са колели прасета (първо за жертвоприношение, после за угощение).

Римската империя през 4-ти век въвела Християнската религия. Ако не беше станало така, за Християнството досега да се е забравило. При въвеждането на Християнството се решило на мястото на зимната календа да се празнува Рождество Христово (фр. Ноел). В нашия (славянски) език за този празник се запазила думата "коледа".

От друга страна, денят на коледата е единият от двата основни репера в Християнския календар. Другият репер е Великден. Всеки християнски празник има определена позиция или спрямо Коледата (Никулден, Димитровден, Йордановден), или спрямо Великден (Лазаровден, Спасовден,Тодоровден).

И досега имената на месеците в нашия език произлизат от латински език (заети чрез гръцко посредничество). Например, "декември" се превежда като "десети месец", понеже първият месец в годината бил март. И досега в чест на началото на римската година на първи март се кичим с мартеници.

Ако желаете, още такива разсъждения от културна гледна точка могат да се приведат.

Цитат от Уeнди:
В отговор на:

Освен това българският не е от латинските езици, при все че имаме думи с такъв произход.
Всъщност странно ми е малко това, че в бг Коледа ще дойде от calendae, а в латинските езици (фр., ит., исп...) няма да има нищо общо с латинския по тази линия (Noel).
Как се обяснява това?


На френски/испански/италиански празникът се нарича Рождество. И у нас официално така се нарича.

Както пишете и Вие, не е задължително българският да е от романските езици, за да има думи с латински произход. Думи с латински произход има във всички европейски езици.

Цитат от jari:
В отговор на:

В българското фолклорно творчество много от песните отнасящи се до коледните празници възпяват "Колада бога"


Докато формата коляда/коледа е заета в славянски направо от латински, то формата колада е заета през гръцки пак от латинската дума calenda.

Цитат от Уeнди:
В отговор на:

прераждането на езическия Бог-Цар
Т. е. местните езически вярвания са... хелиоцентрични (правилно ли е да се каже така)?
Питам, понеже в много от древните религии слънцето не е... най-важно - Зевс е гръмовержец, Тор е бог на гръмотевиците и бурите, при келтите имаме богиня-майка, Амон Ра - бог на вятъра...


Няма защо да усложнявате нещата излишно. Календите са били ежемесечни празници в Римската империя през езическия й период. Основното в тях от една страна било разплащането на сметките, от друга страна - хапването и пийването. С една дума, цивилизация. Езическите боговете били вече на заден план. Римското общество се подготвяло за приемането на единия Бог, всемогъщия и вездесъщия. (Въпрос с повишена трудност: А ние сега за какво се подготвяме?)

Цитат от jari:
В отговор на:

За слвянската теология и обичаи,бръкни из руските сайтове.Онея са болни на тази тема и пускат доста информация.Даже и вярна.


Специфичните славянска или германска теологии са измишльотини. Става дума за различните названия на европейските езически богове и богини в различните езици. Например, богът-гръмовержец на гръцки се наричал Зевс, на латински Юпитер, на славянски Перун (а на германски Вотан/Водин/Один, кой го знае).

Цитат от jari:
В отговор на:

По отношение на Тангра/Тенгри/,това е Божество,което няма нищо общо с древните ни Божества,които и да сме ние по произход.


Така е, съгласен съм.

Цитат от jari:
В отговор на:

Останалите са Богове на средиземноморските цивилизаций/умишлено не казвам "гръко-римски"/ така,че също нямаме много общо с тях.


Напротив, ние, българите сме южно-европейски народ и сме наследници на средиземноморската цивилизация. В същност, всички европейски народи (включително славяно-езичните и германо-езичните) са наследници на средиземноморската цивилизация.

Цитат от jari:
В отговор на:

Може би има някакъв резон да се порови в тракийската и персийски култури.Ако излезе нещо,от там ще е.


Тракийската култура е била съвсем интегрирана с гръцката и средиземноморската. Тъй че оттук наистина излиза нещо.

От друга страна, средиземноморската култура и персийската култура са си влияели взаимно. Следователно, по таза линия може да сме заели нещо и от персийската култура.

Цитат от Уeнди:
В отговор на:

Нямаше ли някаква теория, която свързва траки и келти?


Приема се за исторически факт, че Римската империя завладяла както земите, обитавани от траките, така и повечето от земите, обитавани от келтите. По тази начин траките и келтите били свързани здраво. Войници с тракийски и келтски произход заедно марширували в римската армия. Като ги пускали в градска отпуска, заедно си винце пийвали и заедно жени задиряли.

Можете ли да си представите друга теория, която да свързва траките и келтите по-здраво?

Редактирано от XpиcтoTaмapин на 05.12.07 17:00.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано05.12.07 16:15



Чудесно, много благодаря.


Имам още въпроси обаче. ОК, приемаме, че романското влияние по българските земи е било много по-голямо, отколкото поне аз знам. Обаче как думата "Коледа" е навлязла в говоримия български? Нали богослуженията само са били на гръцки?
А и колко българи са били грамотни, ако "Коледа" доказано идва от calendae (Лил се обосновава с носовката и в това има резон, обаче що се касае до писмения език. А говоримия?)?
Ако пък приемем, че траките, служили в римската армия, са възприели тази дума и са я разпространили, не са ли били те твърде малко, за да повлияят до такава степен на по-многобройните прабългари и още по-многобройните славяни?



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Автор XpиcтoTaмapин (минаващ)
Публикувано05.12.07 16:54



В отговор на:

ОК, приемаме, че романското влияние по българските земи е било много по-голямо, отколкото поне аз знам.



Романското влияние по земи, разположени между Рим и Цариград/Константинопол, не може да бъде малко.

В отговор на:

Обаче как думата "Коледа" е навлязла в говоримия български? Нали богослуженията само са били на гръцки?
А и колко българи са били грамотни, ако "Коледа" доказано идва от calendae (Лил се обосновава с носовката и в това има резон, обаче що се касае до писмения език. А говоримия?)?



И Лил, и аз имаме пред вид говоримия език. Нашият език по произход е славянски. От говоримия романски (латински) език думата calenda преминала в говоримия славянски, вероятно още в езическите времена. Никаква грамотност не се изисквала за това. Заслуга на гръцкия език в Богослужението не предполагаме.

В отговор на:

Ако пък приемем, че траките, служили в римската армия, са възприели тази дума и са я разпространили, не са ли били те твърде малко, за да повлияят до такава степен на по-многобройните прабългари и още по-многобройните славяни?


Така наречените прабългари няма защо да бъдат замесвани в този казус.

Населението на една империя, каквато е била Римската, би следвало да се разглежда просто като население, а не като народи. Когато се пръкнали днешните народи, Римската империя загинала.

В Римската империя имало: население, говорещо на романски (латински) език, население, говорещо на гръцки, население, говорещо на славянски, население, говорещо на германски и т.н. Изброените езици са предостатъчни за обяснението. Населението било омешано. Имало хора, говорещи на два езика или даже на повече езици. Хората от аристокрацията, например, знаели и гръцки, и латински. Хората от простолюдието (особено търговците) може да са знаели и повече езици.

Накратко: нямало никакъв проблем една латинска дума по разговорен път да бъде заета в славянския език.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано05.12.07 17:11



Мхм, брънката с факта, че и славяните са били част от римската империя, пропусках.
И все пак връзката с "коло" не ми се струва случайна (славяните ги е имало и преди Рим и са празнували зимното слънцестоене и преди Рим да се появи, предполагам), макар и да не мога да се аргументирам за момента.
Мерси



Редактирано от Уeнди на 05.12.07 17:12.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Автор XpиcтoTaмapин (минаващ)
Публикувано05.12.07 18:04



В отговор на:

И все пак връзката с "коло" не ми се струва случайна



Връзката със славянското "коло" е случайна. От стария корен на славянската дума "коло/колело/колесо" са гръцките думи "полюс" и "цикъл", латинската дума "циркуляр", английската дума "wheel", персийската дума "чекрък".

Латинската дума "calenda" е сродна с латинската дума "реКЛама", с гръцката дума "калесвам" (каня), може би със славянските "слово" и "слава".

Смисълът на думата "календа": "калесани сте да си платите борчовете, а после да си хапнем и да си пийнем". Ако искате да са замесени и колелета, то борчовете се плащали с монети във вид на колелца, а може би хапвали и пийвали на софра във вид на колело.



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Last Roman]  
Авторrane (Нерегистриран)
Публикувано05.12.07 23:01



:) о да,и пропуснахме Дядо Мраз, по нашите земи само се добавят поводи за празници-от това по-хубаво, Здраве!



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано06.12.07 10:02



Няма случайни неща, рицарю на кръглата маса.





Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор saur ()
Публикувано06.12.07 14:21



Ето един старобългарски текст, който доказва недвусмислено, че "коледа" идва от латинското calendae Ianuariae, от Синайския молитвеник:



т. е. "Ако някой отиде в първия ден на януари на "коледа", както по-рано правеха езичниците, да се покайва 3 години."

Примери за латински думи в разговорния език - оцет, сапун, скрин, ракла.





Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: saur]  
АвторXaнko (Нерегистриран)
Публикувано06.12.07 14:51



Комин, босилек, Огоста, Лом



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Xaнko]  
Автор Уeнди (o)
Публикувано06.12.07 16:53



Както и май всички думи, завършващи на -ура (култура, структура...).



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: rane]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано06.12.07 18:02



дедо мраз е съветски другар, който е създаден, за да забравим за българския цар Коледа



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Xaнko]  
Автор saur ()
Публикувано06.12.07 21:48



Лом (Алмус) може да е от тракийски, понеже има и други топоними от този корен, например град Алмена.





Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Автор saur ()
Публикувано06.12.07 22:02



В случая по-скоро се имаха предвид простонародни думи, навлезли отдавна в разговорния език като гореизброените, а не думи от т. нар. международна лексика.







Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Ziezi]  
Авторrane (Нерегистриран)
Публикувано06.12.07 23:54



..,е, да де,то това е смисъла на всяко ново име, толерантно да запази вкоренените стари традииции и същевременно да прокара новата идеология-
Дядо Мраз е най-близкия пример за това:) А,къде е началото!Тракийския цар или още по-стара предтракийска култура...



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: Уeнди]  
Авторxaнko (Нерегистриран)
Публикувано07.12.07 00:15



Сега, култура и структура , както и конституция, импровизация и инвентаризация, са напълно различен клас думи, дошли предимно от френски в руски, а оттам и в български през 19 в. Оцет и босилек се изпозлзват по нашенско от AD 500.

С други думи, дедо ми Въло през 1550 г. би разбрал без проблеми израза " до Огоста расте босилек", но не и "импровизация на тема култyрни структури".



Тема Re: Откъде идва думата "Коледа"?нови [re: saur]  
Авторxaнko (Нерегистриран)
Публикувано07.12.07 00:22



Правилно, унесох се. Имах предвид че е от думите, които славяснскя език е научил директно след настаняването си по Балканите около 6 в.

Едва ли може да заподозреме римляните в желание да кръстят всяка паланка с яисто латинско име






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.