Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:25 13.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема изток/западнови  
АвторMarи (Нерегистриран)
Публикувано17.10.07 09:55



I have the info. - намерих информацията
J'ai soif. - жаден съм
Io ho le chiavi. - ключовете са в мен

Откъде тръгва разликата в източното и западно мислене, за да се получи този различен начин на изразяване - в западните езици е ПРИТЕЖАНИЕ (изразите са с глагола имам), в източното "гладен съм", "жаден съм", "спи ми се" изразяват СЪСТОЯНИЕ!?
Неслучайно е така - западното общество е по-материално ориентирано. Но откъде идва това в езиците?



Тема Re: изток/западнови [re: Marи]  
АвторCkkk (Нерегистриран)
Публикувано17.10.07 10:36



Прочети пак постинга си и ще разбереш защо.





Тема Re: изток/западнови [re: Ckkk]  
АвторMarи (Нерегистриран)
Публикувано17.10.07 10:48



Да, но защо е така? Защо западното общество е по-материално ориентирано? Откъде е тръгнало това?



Тема Re: изток/западнови [re: Marи]  
Автор Лил ()
Публикувано17.10.07 10:50



Не виждам принципна разлика между:
Гладен съм. и I am hungry.
Вярно, че е tengo hambre и Ich hab hunger, но най-малкото разликата не е между изток и запад, а някъде другаде.
Пък и западното общество става материално ориентирано доста след оформянето на тези изрази.

По-скоро подобен пример е пожеланието bon apetite, enjoy your meal и славянските наздраве и кушайте на здоровье. Явно в славянската култура да нямаш апетит и да ядеш без желание не се е случвало. ;) А и здравословното хранене е било популярно при славяните доста отдавна. ;) Макар че в българския имаме и "Да ти е сладко", така че и тук изводите са малко хлъзгави.



Тема Re: изток/западнови [re: Лил]  
АвторMarи (Нерегистриран)
Публикувано17.10.07 10:56



Ясно е, че няма как да важи навсякъде, но има нещо его-концентрирано на запад. Вземи ако щеш и невъзможността да кажеш нещо на английски или френски в 1 л., ед. ч., без да употребиш личното местоимение - без I или je не е правилно. I дори е винаги главна буква, независимо че може да е в средата на изречението.



Тема Re: изток/западнови [re: Marи]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.10.07 18:37



от религията?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: изток/западнови [re: Marи]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.10.07 18:39



да, но пък в испански е почти задължително да не употребяваш лично местоимение, освен когато не искаш да нятякнеш. :)

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: изток/запад [re: Marи]  
Автор Xaнko (от село Осеня)
Публикувано17.10.07 20:39



Ако продължиш, може да стане отлично помагало по идеологическа борба срещу алчните и материално ориентирани капиталисти от лошия Запад.

В реалността, с подходящо подбрани примери може да се докаже всичко.
Може да каже I found the information или I'm thirsty.
I се употребява защиото окончанията са изчезнали и иначе няма да се разбира кой има инфромацията, а не от егоизъм, и т.н. и т.н.

...от стотната на багатур багаина Севар


Тема Re: изток/запад [re: Marи]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано17.10.07 20:44



Абе, вие на сериозно ли ги вземате тия теории?


Вие сте специалисти, вие си знаете, но на мен като прост зрител аматьор ми изглежда най-прав Ханко: с подходящо подбрани изрази можеш да докажеш всичко.
Аз лично за пръв път бях изумена от подобно нещо, когато по нашите медии беше модно да се разправя, че в българския език имало дума "дано" не за друго, ми щото българинът бил мързелив и чакал всичко да му падне от небето (има такава дума и в испанския, и в немския, и в руския езици, а и в английския "надявам се" не е нищо по-различно от "дано").

Редактирано от Mиpa_M на 17.10.07 20:44.



Тема Re: изток/западнови [re: Xaнko]  
АвторMarи (Нерегистриран)
Публикувано18.10.07 10:02



Образуване на минали времена:

I HAVE been
j'AI ete

В италиански нещата са като на френски.
В немски за същото се използва глоголът habben.
В румънски спомагателния глагол за образуване на същите времена е отново "имам".
Уви, не помня как стояха нещата в латинския - ако някой тук е наясно, ще ми е интересно да каже.

На български:

аз СЪМ бил

В руски в миналите времена спомагателни глаголи няма, но има в сложното бъдеще време - я БУДУ спать.
"Ключовете са в мен" на същия език - у меня ЕСТЬ ключи (срв. с примера на италиански в пъвия ми постинг).

Ако някой е запознат с друг славянски език, ще ми бъде интересно да даде пример.

Съгласих се за задължителната употреба на лично местоимение в английския; това обаче не обяснява нещата във френския.
На български "имам жажда" звучи безумно.

ПП: Не се опитвам да докажа нищо на никого и не твърдя, че това е общовалидно правило, което може да се приложи във всеки език безпрекословно. Но явлението го има. И питам как се обяснява, а не дали го има. Може би все пак въпросът ми не е в правилния форум - в началото мислех да го постна във философия. Философите обикновено имат доста добра представа за историческите събития, които пораждат съответните философски течения, и в същото време им се налага, обяснявайки и боравейки с термини, да навлизат и в лингвистичната сфера. Твоят постинг само ми показва, че аргументацията ми е била слаба. Благодаря за което.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.