Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:10 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема езикови особености  
Автор kpилe ()
Публикувано16.08.07 23:41



една приятелка филоложка твърди, че в българския език има необичайно много думи за фекалии - лайна, фъшкии, говна, дардонки, екскременти, дрисня, курешки....

това не било така нито за английски, нито за руски.

дали ако ескимосите имат 100 думи за сняг, ние пък имаме 100 думи за лайна, които описват с хирургична точност всякакви форми, консистентности и произходи?

какво мислите?



Тема Re: езикови особеностинови [re: kpилe]  
Автор saur (ентусиаст)
Публикувано17.08.07 00:04



Не мисля, че е така, просто ни е по-трудно да се сетим за тези думи в чуждите езици поради специфичната им употреба.
Аз в руски се сещам за много такива думи - испражнения, говно, дерьмо, кал, помет, срань, понос и т.н. Имат си и фекалии, экскременты и пр. "културни" заемки.





Тема Re: езикови особеностинови [re: saur]  
Автор kpилe ()
Публикувано17.08.07 00:29



хм и аз съм на същото мнение... но все пак гледахме и в синонимни речници за английски и наистина нямат различни думи за shit, имат жаргон и то обикновено са съставени от 2 думи.

на руски имат ли отделни думи за фекалии от различни животни? например "курешки" и "дардонки"?



Тема Re: езикови особеностинови [re: kpилe]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.08.07 00:40



crap, poo, faeces, dung, crud.

Редактирано от Zo на 17.08.07 00:44.



Тема Re: езикови особеностинови [re: saur]  
Автор rumtsais (непознат )
Публикувано17.08.07 00:43



иде реч за различни видове "барабонки" в зависимост от "производителя"

иначе разбира се, че думата е с хиляди синоними на повечето езици, то все едно някой да пита дали псувнята на майка е широко разпространена...



Тема Re: езикови особеностинови [re: rumtsais]  
Автор kpилe ()
Публикувано17.08.07 00:53



да, точно така, иде реч за думи, от които да става ясен произходът да речем, но също и вида може би. иначе поетични, метафорични и други названия ясно, че на всеки език има много.



Тема Re: езикови особеностинови [re: Zo]  
Автор rumtsais (непознат )
Публикувано17.08.07 00:54



супер, ама с изключение на dung което е общо за животни, всички други са синоними или slang



Тема Re: езикови особеностинови [re: Zo]  
Автор kpилe ()
Публикувано17.08.07 00:58



poo е детинско ("ако" или "аки") crap е по-скоро жаргон, crud не го бях чувал, но според мен първото му значение не е лайно а

. виж за боклук на английски без съмнение има огромно разнообразие от думи :) но ако ще кажеш, че и waste са фекалии - ок, може, но не е това идеята (виж долния ми коментар).



Тема Re: езикови особеностинови [re: kpилe]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано17.08.07 01:28



Ами примерно птичите изпражнения на руски са помёт, за конски и кравешки се използва навоз, което значи и "тор", големите кръгли и плоски кравешки екскременти са лепёшки, за дърдонки съм срещал шарики (примерно от коза или при запек)...


Мисля, че усиленото отглеждане на животни при всички народи е допринесло за създаване на богат набор от такива думи, указващи вида и произхода на изпражненията. Както са се развили и думи за различните типове човешки екскременти, които са важни като белег за състоянието на човек. Проблемът е, че повечето такива думи се считат неприлични и затова са малко известни.



Тема Re: езикови особеностинови [re: kpилe]  
Авторcиcи (Нерегистриран)
Публикувано17.08.07 03:10



Една маймуна била обучена на символичен език, съставен от може би 100 думи. Какво било учудването на специалистите, когато маймуната употебила думата "лайно", когато изследователят отказал да й даде банан. :)))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.