Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:20 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Eтимология на Черква/ Църква  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано29.06.07 17:22



Някой може ли да ми отговори каква е етимологията на черква. Защо съществуват две думи черква и църква и защо ч в едната а ц в другата и съответно е и ъ???
Откъде са се взели тези думи?



Тема Re: Eтимология на Черква/ Църкванови [re: БaшMaйcтopa]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано29.06.07 21:15



Етимологията на черква е от гръцкото kyriakon "черква", буквално "Господне (място)". В славянски думата е дошла през готски, същата дума се използва в съвременните германски езици, напр. нем. Kirche, англ. church, kirk.
На старобългарски е цръкы (винителен падеж цръкъвь) с варианти црьк-, цир(ъ)к-, цьрк-, чьрк-, цђрк-, црђк- и т. н.
"Черква" и "църква" са като "черна" и "църна" - едното е характерно за източните говори, другото за западните. Това се вижда в топонимите, напр. Бяла Черква, обаче Бела Църква. В книжовния език формата "църква" е взета не от западните говори, а от черковнославянски.



Тема Re: Eтимология на Черква/ Църкванови [re: cayp]  
Автор TlNlT (член)
Публикувано30.06.07 22:39



Църк Ва, Черк Ва иде от към то БолГ+Арийски!
-------------------------------------------------------------------------------------
Оти ако се запише - ТСърк и се протшете обратно - става Кръст! Като се прибави и Б(В)А за Душа, става ясно от дека иде. Съштото е и за Черк+Ва - ТШерк+Б(В)А. Крешт като КРЪСТ.



Тема Re: Eтимология на Черква/ Църкванови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор TlNlT (член)
Публикувано01.07.07 18:59



Диалекти!



Тема Re: Eтимология на Черква/ Църкванови [re: cayp]  
Автор Юнoнa (божествена)
Публикувано01.07.07 22:43



Много точно си го обяснил. Спомням си, че навремето професорът по фонетика ми зададе допълнителен въпрос на изпита именно за тези две думи и едва не ме скъса от възмущение... Оказа се, че според него тези две думи имали смислова разлика - с "църква" се означавала институцията, а с "черква" - храма.... Аз му обясних, че според мен няма научни аргументи за подобна семантична диференциация и само намесата на асистентката ме спаси от "скъсване". Разбира се, не получих сигурната допреди минута шестица

[

Редактирано от Юнoнa на 01.07.07 22:44.



Тема Re: Eтимология на Черква/ Църкванови [re: Юнoнa]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано03.07.07 22:48



И аз съм го чувал това за "институцията", но не от професори, от по-обикновени люде...


Нещата май са тръгнали от самата "институция", която недолюбва българския език и пред родното (и книжовно) "черква" е предпочела "църквата" заради черковнославянско-руския привкус. Пак добре, че не е "церква".



Тема Re:нови [re: saur]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.07.07 19:21



абе аман от номенклатурчици, това като разделението по линията „кум-кръстник”. В западна България си имаме само „кум” и тва е, ама като кажа „кум” разни тъпи многознайковци ми пускат саркастични забележки дали съм бил женен или не.



Тема Re: Eтимология на Черква/ Църкванови [re: cayp]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано04.07.07 22:43



Благодаря много





Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано04.07.07 22:44



В отговор на:

В западна България си имаме само „кум” и тва е, ама като кажа „кум” разни тъпи многознайковци ми пускат саркастични забележки дали съм бил женен или не.



Е ама я питай в православие да ти отговорят че кум и кръстник са със съвсем различни функции.



Тема Re: Eтимология на Черква/ Църкванови [re: Юнoнa]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано04.07.07 23:07



Аз не съм лингвист. Само наминавам, но с въпроса за етимологията на църква/черква съм запознат от богословска гледна точка.
Гръцката дума за църква като религиозната общност, използвана в Новия завет, е екклесиа - означава буквално общност от хора - каква да е, но в контекста на новия завет се употребява за това, което наричаме църква (не сграда. Първите църковни сгради са след 3-ти век, поради гоненията в първите векове и невъзможност да се строят сгради и дотогава не е имало необходимост от дума за християнска култова сграда - тогава такива не е имало. От думата екклесиа в българския език са производни думите параклис и клисар. Етимологията на думата църква беше добре изяснена преди моя постинг. Думата, от която произлиза е кириакон или куриакон - зависи как ще прочетете ипсилон - аз предпочитам да го чета като И, но някои твърдят, че в древността се е чело У. Аз някак не мога да приема че думата кириос (господар) се е произнасяла кУриос, но не съм специалист в тази област и не се бутам. Кириакон произлиза от кириос (господар) и означава господен, на господаря, в тесния смисъл на Господа.

Редактирано от JoroH на 04.07.07 23:10.



Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор avataar (root)
Публикувано04.07.07 23:15



Туй понеже кумът по традиция го канят и за кръстник. Но нищо не пречи да са различни лица.



Тема Re:нови [re: БaшMaйcтopa]  
Авторпaдapo (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 00:25



абе да го духат, вообще не ме интересува какво мислат или по-скоро какво са им казали да мислат, говориме за изкуствено налагане на „правила” в/у езика на хората.

мога да ти кажа следната случка за мои роднини преселили се в северно-източна българия преди о/о 60 години, та още нови в тоя край чули, че едни хора викат на една жена „кръстнице” и запитали „абе оти на тая жена й викат гръснице?!?”, което иде да ни покаже колко е позната тази дума в нашия край тоест юго-запада.

п.п. ако не знаеш какво е „гръсница” и нейните конотации когато се използва за жена мога да ти обясня.

Редактирано от Zo на 05.07.07 00:31.



Тема Re: Eтимология на Черква/ Църкванови [re: JoroH]  
Авторпaдapo (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 00:42



ипсилон тръгва от „у” минава през „ю” (по-скоро като френското 'u') и в последствие става „и”.



Тема Re:нови [re: пaдapo]  
Автор avataar (root)
Публикувано05.07.07 12:20



Я речи за гръсницата, че и я не знаем

Можем да го свържем само с "гръсти", ама едва ли имат нещо общо.



Тема Re: Eтимология на Черква/ Църкванови [re: JoroH]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 19:58



Така е, kyriakon като дума за черковна сграда се появява през 3 в. През 4 в. е много използвана, даже става официална (в решения на църковни събори, императорски едикти и пр.), после постепенно изчезва.

Думата kyrios се е произнасяла кУриос столетия преди християнството. По християнско време ипсилон се чете като "ю" (или френско "u", както е отбелязал писалият по-горе), т.е. кЮриос. Това произношение се задържало дълго време - затова в старобългарските текстове имената, образувани от корена kyr-, понякога се пишат не с буквата ижица (= гр. ипсилон), а с "ю". Например Кюрилъ, Кюриякъ, Кюрения. Както и "кюр Теодор Комнин" в надписа на Иван Асен II.



Тема Re:нови [re: avataar]  
Авторпa oн (Нерегистриран)
Публикувано06.07.07 18:12



еми аз „гръсти” не зн какво е :)

гръсница е лен в междинна форма на обработка и е един такъв бучав, рошав, раздърпан.



Тема Re:нови [re: пa oн]  
Автор avataar (root)
Публикувано07.07.07 04:08



Същото :) Лен или коноп. Следва да пишем гръстница тогава.



Тема Re:нови [re: avataar]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано07.07.07 05:44



еми щом казваш, никога не съм я виждал думата написана освен от себе си тука, а и не съм я чувал във ф-ма където се чува "т" :)

етимология??



Тема Re:нови [re: Zo]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано07.07.07 15:13



Хм, аз и думата "кръстница" не съм чувал някой да произнася другояче освен [кръсница], без "т".



Етимологията на гръстница е от гръст (старобълг. гръсть) с първоначално значение "шепа", на руски горсть. Оттам - ръкойка, сноп коноп/лен, и т.н.



Тема Re:нови [re: saur]  
Автор avataar (root)
Публикувано09.07.07 02:46



Ах, ръкойка, каква звучна и за жалост позабравена дума :(




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.