Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:23 19.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема много приказкинови  
Автор Linjack (не/бесен)
Публикувано03.06.07 07:04



"...тя [Национална агенция за сигурността] би трябвало да се структурира чрез обособяване на съществуващи структури..."


Хехехе, този човек чел ли си е текста (критически)? Толкова много приказки - цели 18 минути и какво - то не беше "структурирания", "обособявания", "верификация" (?!) - все разни сложни думички, дето изглеждат добре (?) на хартия, но затормозяват устната реч. Въобще май говорено не трябва да се украсява със сложни изречения и лирични отклонения - българската гора била национален символ.

Без да коментираме съдържанието - за да не се политизира темата, смятате ли, че това е нормалната политическа реч - претупана, напудрена със сложни думички и изрази и... празна?

Обърнете внимание и на интонацията - май-май не следва пунктуацията, както наскоро обсъждахме в една друга тема.

Речта в цялата й хубост тук:


---
Але-хоп!

Редактирано от Linjack на 03.06.07 07:09.



Тема Re: много приказкинови [re: Linjack]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано03.06.07 11:47



Цитираното от вас е отвратително. Като преводач често ми се случва да се червя като свързан по асоциация с хора, които говорят така. Преглеждайки при случай запазени речи и изказвания отпреди Войната (а съвсем нерядко и след нея!) забелязвам лекотата и логичността на изказите. От 1960-те и особено от 1970-те насам забелязвам срив в качеството на обществения говор и писане.

Дали контрастът се дължи на занемаряване на добродетелите на класическото образование, с присъщото им внимание спрямо езика -- не знам. Вчера в The Guardian имаше много забавна статия на тая тема.

В едно съм сигурен -- подобни глупости издават страховете на пишещия (говорещия), че ако не ползва куп кухи модни шифрови думи, ще го вземат за глупав или ще го заклеймят като "селяндур". В страна, в която и най-"градският" род е излязъл от село преди най-много три поколения, последният епитет е повод за най-дълбока срам!



Тема Re: много приказкинови [re: Linjack]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано03.06.07 22:13



това за структурирането чрез структуриране на структурите е откровена умствена драйфня!

в първите пък две минути аз пък чух една от „любимите” ми думи от говноренето на политици и журналисти: финализиране. Направо мога да си го представя изрода как се е гърчил от кеф и е виел като ги е писал тези кухословия.

и също така „една цел (членството в ЕС), която беше водеща, която беше хоризонт за българското общество”... хоризонт?!?!?!?!?! Колко поетично наистина.

За добро или зло не можах да изтърпя повече от 3 минути, но е факт, че това е в езика не само на политици, но и на секви други журналисти, експерти, монархо-фашисти и не знам кви ли още не мазохисти. Аз отдавна съм спрял да гледам или чета каквато и да било местна публицистика, дотолкова, че от един друг човек, който пише тука примерно разбрах по IRC, че Атака влиза в парламента и това примерно 2 дена преди изборите. Супер са ми гнусни.

Наистина аз не мога да кажа, че за себе си имам обяснение за това, може би наистина го има страха да не излязат селтаци и т.н., но май не е само това.



Тема Re: точнонови [re: Linjack]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано04.06.07 18:26



това е нормалната политическа реч. казвам го без ирония и със раздразнение (от същността на политическата реч)

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Едно отклонение от тематанови [re: ckипaджиятa]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано04.06.07 18:46



В отговор на:

В страна, в която и най-"градският" род е излязъл от село преди най-много три поколения, последният епитет е повод за най-дълбока срам!



Разбирам ти идеята. Прав си по принцип. Но не си точен буквално. Три поколения са около 75 години. Сега, не знам кое поколение броиш за последно от трите - дали това на 10-годишните в момента, или на 80-годишните, но няма голямо значение. Винаги у нас е имало градове, и те са си имали население, макар и значително по-малко като дял от сега. Аз самата по линия на майка ми и на нейния баща съм от чисто градски род, докъдето назад е известно. Естествено, по други линии съм от селски, но ти говориш не за човек, а за род.
Освен ако не броиш за села всичко, що е съществувало допреди три поколения, де - независимо колко е било голямо, какъв поминък е имало и как се е наричало. Под поминък имам предвид занаяти срещу земеделие.
В един друг форум някой беше написал нещо от сорта, че който твърди, че преди сто и повече години предците му са живели в град, значи е или турчин, или извънземен.
Преди сто години е 1907 година, бре! Недейте така!
То бива, бива да я смятаме за задръстена и селска нашата страна, ама чак толкова...



Тема Финализираненови [re: Zo]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано04.06.07 18:47



...ами "договориране"? Макар че това май не е чисто политишки (=на политиците) лаф?





Тема Re: ам ченови [re: Mиpa_M]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано04.06.07 18:53



селска е.
страна, в която има нестихващо колебание, дали с непознат е допустимо да говориш на ти или не, си е селска. казвам го без злоба, впрочем. и без снобизъм. просто го посочвам като симптоматика.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Тук тинови [re: StefanPan]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано04.06.07 19:01



...използваш "селска" в по-другия смисъл. Не в буквалния. В онзи, срещу който като че ли възразява скипаджията.


Иначе и мен в повечето случаи ме дразни говоренето с непознати на ти. (Приятелят ми например често го практикува.)
Освен във форумите, където пък аз си говоря без колебания на ти, докато някой не ме нарече "Вие".



Тема Re:нови [re: Mиpa_M]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.06.07 19:54



Мире, просто влез в клуб София, ако не си влизала досега де. Там много нагледно е илюстрирана комплексарщината по линия град-провинция.

Например много хора, които са родени в София, но си ходят на село всеки уикенд живеят с идеята, че хората, които са дошли преди примерно 5 години в София са провинциалисти, селтаци или какви ли още не и трее да си ходат пак там щото сме станали много в софето. Просто комплексарщината е пълна.

Бас ловя, че допреди колективизацията от 1954 г. поне 80-85% от населението на България е живяло на село.

А некъде четох, че София като е станала столица е била толкова „развита”, че от чешмите са изтичали червеи и общо-взето положението е било леко тип Калкута.



Тема Re: Едно отклонение от тематанови [re: Mиpa_M]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано04.06.07 20:12



С това просто заявявам виждането си, че че деленето на селяни и граждани е едно от основните в България. Разбира се, става дума за предвзетост. Старанието да не се изложиш като селянин води до куп комедии, поне половината от които езикови.

Всъщност, дори в най-отдалечени села съм чувал и продължавам да чувам прекрасен български език, макар и силно диалектно оцветен. В селото на жена ми никой не би се изложил с фрази като цитираните по-горе. Хората ползват къси, изразителни и звучни думи, свързани в логични, смилаеми, къси изречения. Немалко от тях са позабравени, други са съвсем забравени. Често говорът звучи леко архаично, като нещо от Йовков или Вазов.

Имам личен опит от това как този говор буди снизхождение в града. Язък! Ако това е тенденцията в езика, след още поколение-две ще говорим на някакво отвратително хибридно езиково копеле, което в никакъв случай не би могло да се нарече "български".

По една радиостанция има една мацка, която говори именно на такова копеле. С нисък, люспест, никотинизиран глас просъсква неща като "ми с`а ста`а (в)реме да честитими ружденийъ де(н) нъъ-ъ и`нъ нашъ слушателкъ ут Разграт, Стойкъъ-ъ... ми чъ-ръ-дъ, Стойкъ, и дъ партиш дукъсну тунайт!" Дакалката разбирам, тази "ди джейка" се радва на огромна почит сред украсената с акне онанизирани прослойка, която е утрешната ни смяна.

Да му се не види, замязах на учителките си от едно време! А и отвличам се. Говоря за мода, за личния образ на носителите на даден език, за възприятието им на майчиния си език като адекватен или не носител на съвремието.

А всъщност става дума за обикновена простащина.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.