Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:22 25.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Тема За запетайките - виждам, че ви вълнуватнови  
АвторУдивитeлнa (Нерегистриран)
Публикувано30.05.07 10:33



И аз моля гражданството да не пише запетайки пред "че" в ситуации като:

"Най-важното, което успя да ми каже, е че си идва един ден по-рано."

Има още за запетайките, но ме мързи.



Тема Re: За запетайките - виждам, че ви вълнуват [re: Удивитeлнa]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано30.05.07 21:26



като стана дума, запетайката в случая защо е пред е? какво е правилото.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: За запетайките - виждам, че ви вълнуватнови [re: StefanPan]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано31.05.07 12:13



Защото "което успя да ми каже" е вмъкнат израз, подлежащ на озапетайчване и от двете страни.



Тема Re: За запетайките - виждам, че ви вълнуватнови [re: Orнeдишaщ]  
АвторJoro (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 18:22



Не е вмъкнат израз, а подчинено изречение. Сам се сети какво точно подчинено изречение е.



Тема Re: За запетайките - виждам, че ви вълнуватнови [re: Joro]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано31.05.07 19:28



Виноват





Тема Re: За запетайките - виждам, че ви вълнуватнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано31.05.07 20:04



да бе, това е ясно.
зададох въпроса си неточно, понеже не бях уверен в езиковата си интуиция.
тази неувереност се изразява в конкретния случай в усещането ми, че озапетайченото "е" никак не стои добре на белия лист, пък в същото време бих го озапетайчил без да се замислям.
та реших, че явно има някакво правило, за което езиковата ми интуиция не подозира, а именно, че "е"-то в тези случаи не се озапетайчва с цел избягване на това грозно натрупване на запетаи.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: За запетайките - виждам, че ви вълнуватнови [re: StefanPan]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано31.05.07 21:52



Моето чувство е, че запетаи се пишат там, където интонацията изисква пауза. В случая тя явно изисква.



Тема Re: За запетайките - виждам, че ви вълнуватнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано01.06.07 20:43



споделям

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: За запетайките - виждам, че ви вълнуватнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Linjack ()
Публикувано01.06.07 21:58



Моето чувство е, че запетаи се пишат там, където интонацията изисква пауза.
Това ми се струва неправилен подход - вярно е, че между препинателните знаци и интонацията има връзка, но тя не е еднозначна. Например в изречението:
"Ами, аз мисля, че... краставицата има 98% вода" - логическата пауза след "че" е отразена чрез многоточие, но такова рядко се пише - освен ако няма за цел да подчертае необичайно дълга пауза.
По мои наблюдения много често изрази като "мисля, че", "(да) кажа, че" и т.н. се произнасят без пауза между глагола и съюза, но имат пауза след съюза - а след него запетая не се пише.

---
Але-хоп!


Тема Re: За запетайките - виждам, че ви вълнуватнови [re: Linjack]  
АвторSLR (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 22:15



Така е при спонтаната реч, но във стандартния говор, четейки (без паузи за замисляне, "ами"-та, "еми"-та, "мммм" итн..) паузата е преди съюза. Иначе във спонтанната реч стават е..ти нещата който, поне тук във Фр, са започнали да описват едва преди 10тина години и са буквално под кривата круша... ама е много интересно.. излиза, че никой не говори така както се предполага, че говори...
Но пишейки, ако сме тръгнали да се ориентираме по говора, трябва да спазваме стандартния...

"На срещата дойдоха Пешо /пауза/ Гошо /пауза/ и Иван - стандартно
"Вчера на купона бяха Малкия Дебелия Румен (тук няма паузи защото те винаги са заедно) /пауза/ Гого и Жена му и /дълга пауза/ (деба мама му кой беше шестия....) Киро (с преувеличено ударение на и-то). - нормално




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.