Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:03 01.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Запетаите пред Ченови  
Автор Black (Духовник)
Публикувано26.05.07 23:03



Хора, предстанете да пишете запетаи пред че или намерете начин да ме убедите че трябва да се пишат запетаи там!




Тема Re:нови [re: Black]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано27.05.07 01:10



аз ако можех друго бих те убедил, но мисията е труднопостижима меко казано.



Тема Re: Запетаите пред Ченови [re: Black]  
АвторLejf Eriksson (Нерегистриран)
Публикувано27.05.07 11:03



Запетаята пред "че" се пише не заради самото него, а защото тя е вид съюз между две части в сложно изречение, които биха могли да са самостоятелни прости изречения. Други такива случаи, в които се пише запетая, са пред "който/която/което", "както" и т.н.



Тема Re: Запетаите пред Че [re: Lejf Eriksson]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано27.05.07 13:26



Ако отделяме самостоятелните прости изречения, трябва да слагаме запетая и пред и след че.

Що за отделно просто изречение е това:

"Че Пепи ще ходи на кино."

в

"Киро каза, че Пепи ще ходи на кино."

Най добре е да се слагат запетаи преди и след че.

"Киро каза, че , Пепи ще ходи на кино."

Тогава наистина имаме самостоятелно изречение:

"Пепи ще ходи на кино."

Другият вариант е този, който предлага съфорумника ни в тази тема - да няма запетая, а самото че да се води отделител на две прости изречения.

"Киро каза че Пепи ще ходи на кино."

Избирайте - или без запетая или с две запетаи.

Иначе в момента имаме пълна безмислица.

"Че Пепи ще ходи на кино."

Редактирано от Ziezi на 27.05.07 13:34.



Тема Re: Запетаите пред Ченови [re: Ziezi]  
АвторLejf Eriksson (Нерегистриран)
Публикувано27.05.07 15:08



По този въпрос си има ясни граматически правила, които се учат в 5-6 клас в училище. Тъй че вместо да се излагате с това дали трябвало да има запетая пред и след "че", вземете ги научете тези правила.

PS. "Киро каза, че Пепи ще ходи на кино." - Тук "че" е част от съюза между двете прости изречения - "Киро каза" и "Пепи ще ходи на кино." И двете изречения имат и подлог, и сказуемо, което значи, че са пълни и могат да бъдат самостоятелни.



Тема Re: Запетаите пред Ченови [re: Lejf Eriksson]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано27.05.07 15:39



Учили сме ги, не е там проблемът.




Тема Re: Запетаите пред Ченови [re: Black]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано28.05.07 19:47



А къде е проблема, под вола ли.

___



Тема Re: Запетаите пред Ченови [re: ElanMorin_]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано28.05.07 21:16



ами и за мен се нуждае от преразглеждане това правило

за теб нормално изречиние ли е това

"Че Пепи ще ходи на кино."



Тема Re: Запетаите пред Ченови [re: Ziezi]  
АвторSLR (Нерегистриран)
Публикувано28.05.07 21:39



Е стига де...
"че" е подчинителен съюз. Демек подчиненото изречение е "Пепи ще ходи на кино", а че е "лепилото" с което се вгражда в по-голямо изречение. За да се избегне това объркване на анг. става дума за "phrase" vs "proposition/clause"
А за запетайте - въпрос на конвенция..
Казал е някога някой, че трябва така и толкова.... Кво беше там.. когато има пауза в мисълта, слагаме запетая
със здраве.



Тема Re: Запетаите пред Ченови [re: Ziezi]  
АвторLejf Eriksson (Нерегистриран)
Публикувано28.05.07 21:54



Колега, ти си си съчинил някакво изречение тука и си се хванал за него като удавник за сламка. В този му вид, изречението естествено че не може да съществува самостоятелно и същевременно да звучи добре. В случая то е подчинено изречение, а главното е "Кирил (или как му беше името там) каза...". А двете заедно правят сложно съставно изречение.

Аз не претендирам да съм голям експерт по въпроса, щото нямам филологическо образование (инженер съм), но това не значи, че ако не знам или не разбирам дадено правило, трябва да се опитвам да го оспорвам и да лансирам нови правила... е, освен ако не съм някой супер утвърден авторитет в научните среди. Разбира се, теб никой няма да те хване за гушата и да ти държи сметка защо пишеш така, а не иначе, изборът си е твой. А и хората, на които би им направило впечатление дали пишеш запетая около "че"-то и къде точно я разполагаш, са доста малко - не всеки е специалист по българска граматика (поне по мои впечатления).




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.