Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:58 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Кавичките в английския  
Автор Black (Духовник)
Публикувано30.04.07 19:01



"It is important to select exactly the right bike for you," he said.

Винаги ли се пише по този необясним за мен начин запетаята пред кавичките или само в моя учебник навсякъде е така.




Тема Re: Кавичките в английскиянови [re: Black]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано01.05.07 10:33



Уцелил си може би единственото правило, по което инак много пъстрите частни стилистики из англоезичния свят свидетелстват за някакво взаимно съгласие. Да, за предпочитане от стилистично гледище е кавите да включват препинанията, където може. С двоеточия и точка-запетаи не става.

В Word има и "чавко-кутийка" за предпочитания по въпроса, които програмата после следи. Единственото оправдание, което съм слушал и чел е, че това изглежда по-прибрано. А именно откак Word и сие плъзнаха по света преди 20-ина години взе да се руши това правило. Из Мрежата,днес е пълно с хора ,които не знаят как , да препинават.



Тема Re: Кавичките в английскиянови [re: ckипaджиятa]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано01.05.07 10:44



За мен изглежда абсурдно, щото препинателните знаци не са част от цитата. Значи само запетаите?
Къде е тази чавко-кутийка?




Тема Re: Кавичките в английскиянови [re: Black]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано01.05.07 11:58



Запетаи, точки и всимко останало, което мож се събра в кавите.

В Word отиваш в Spelling and Grammar/Options/Settings и там под Require има опция Punctuation required with quotes с избори don't check [което по само себе си е неграматично за писмения език, ама ся нали сме геймъри, егати, неа придирваме]/inside/outside.



Тема Re: Кавичките в английскиянови [re: ckипaджиятa]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано01.05.07 12:54



Запетаи, точки... точкозапетаите и двуточията ги изключихме, то какво остана - тирета?
Еми не, преди да взема CPE ще си пиша грамотно, след това никакъв английски повече не ме интересува и си пиша квото ми харесва :-D
Дадох му inside значи...




Тема Re: Кавичките в английскиянови [re: Black]  
АвторpaperclipO13 (Нерегистриран)
Публикувано08.05.07 18:17



Privet,
spored sedmoto izdanie na The Wadsworth Handbook (naruchnik po gramatika za universitetski studenti), kavichkite se izpolzuvat za da posochat nachaloto i kraja na zitata; zapetaikata se izpolzuva, za da posochi kude tochno zapochva i svurshva vurposnijat zitat v izrechenieto.
Primer:
1. Gloria said to me, "You had better call him tonight."
2. "You had better call him tonight," she said to me.
3. In his essay, published in The Journal of Catholic Studies, Mr. X writes, "The complete acceptance of the chivalric ideal in catholic culture is the only focal point of the narrative in the novel _Don Quixote_."

OBACHE ako zitatut se dava v kraja na smislovo zavursheno izrechenie, se izpolzuva dvoetochieto.
Primer:
She considered his question for a moment and gave her final answer: "Never."

NB: Ako zitatut zavurshva s prepinatelen znak (vurpositelna, udivitelna, mnogotochie), to tozi prepinatelen znak se ostavja kato razdelitel m/u zitata i ostanalata chast ot izrechenieto.
Primer:
"How could you do that to me?" she asked.
"Truly magnificent!" she cried.

Ako se zitirat poveche ot 4 reda, to togava zelijat zitat se pishe otdelno - s tabulazija 10 znaka pri tova. Slaga se dovetochie predi nego i se sledva punktuazijata v originala.
Primer:
Tо argue that Bulgarian literature in the 21st century is devoid of unique national spirit and character does not indicate a significant lack of these within the framework of Bulgarian society and culture, as X.Y. writes in his article on contemporary Bulgarian writers:
Bulgarian literature has long been a hodge-podge of cultural influences
and thematic issues. Whereas other nations have been politically, socially
and economically free to pursue their original paths of thought and work,
Bulgarian writers have long existed within a complex structure of
influences that are, more often than not, in clear opposition to each
other, etc.

PS. Poezijata si ima svoi pravila za zitirane. Primerite po-gore sa izzjalo izmisleni ot men.

Na dobur chas,
Klamercheto



Тема това правило ми изглежда ужаснонови [re: Black]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано09.05.07 08:02



струва ми се че въпросната запетая не е част от цитираното изречение, там не трябва ли да има точка? оставам с впечатление че човека е казал:
It is important to select exactly the right bike for you.
защо в цитата да влиза със запетайка на мястото на точката? всъщност, английската писмена граматика не е от най-великите творения на човешката мисъл. да оставим настрана отвратителното писане, но много се скръндзят на запетайки. миналата година трябваше в работата да озвучаваме едно нещо на английски. зехме си значи говореща програма, доста добра, обаче ако искаш да приказва като човек, трябва да слагаш изобилно запетайки, все едно пишеш на български, че и отгоре (например запетайка пред 'и' свързващо две прости изречения).




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: това правило ми изглежда ужаснонови [re: zaphod]  
АвторpaperclipO13 (Нерегистриран)
Публикувано09.05.07 21:51



Privet,
vseki ezik si ima osobenosti; anglijskata gramatika ne e lesna za usvojavane - sushto kakto i bulgarskata. V krajna smetka, ako chovek iska da pishe gramotno, trjabva da se suobrazjava s pravilata na ezika dori i da mu se struvat absurdni. Na vuprosa za zapetajkite pri zitiraneto otgovorih v prednoto si pismo; vuprosut kude trjabva da se slozhi punktoazija v izrechenieto za motozikleta e drug. :) Za upotrebata na tozi prepinatelen znak moga da vi dam podrobno izlozhenie, no mi se struva, che ne tova e temata na razgovora (ako iskate da go obsudim, samo mi kazhete.)

Derzajte,
Klamercheto



Тема Re: Kавичките в английскиянови [re: paperclipO13]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано10.05.07 14:05



В 1. аз използвам двуточие. Коректно е, нали?
В 2. бих сложил запетаята след кавичките, обаче, както казах, тва ще го правя след като си взема CPEто ;-)
В 3. пак двуточие

She considered his question for a moment and gave her final answer: "Never."
Тук може и двуточие, и тире, нали? Аз пиша тире.

За това NB: си нямах и представа ;-)

Какво значи табулация 10 знака :-)
Въпросните 4 реда бих ги сложил и в... [image]курсив[/image] ли го наричахте, стига да не е ръкопис. Въпреки че това цитиране ми изглежда по-подходящо за поезия, досега не съм се замислял да отделям проза на нов ред.

Тоя ти отговор ще си го запазя някъде ;-)




Тема Re: това правило ми изглежда ужаснонови [re: zaphod]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано10.05.07 14:29



Ами не знам, аз бих сложил запетая, при това след кавичките ;-)
Скипаджия спомена по-нагоре че може и точки... аз все пак предпочитам запетаи.
Въобше английската граматика не е от тия творения, тя се прави без мисъл ;-)

"Кавички" умалително на дума "кави", което са ни набили в началните класове, ли е или си е такава думата?


Редактирано от Black на 10.05.07 14:31.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.