Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:39 20.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Правила за четене в английскиянови  
Авторsibil (Нерегистриран)
Публикувано23.03.07 09:56



Здравейте, наскоро започнах курс по английски, ако трябва да съм точна, на третия урок съм и нещо не ми става ясно има ли правило за четене предимно на гласните.
Например на буквата "U" транскрипцията [ju:], а в думата "cut", същата буква се произнася като затворено "а", това е един от малкото примери.

Благодаря предварително!





Тема Re: Правила за четене в английскиянови [re: sibil]  
АвторSLR (Нерегистриран)
Публикувано23.03.07 10:32



Хехе, свиквай!

Някъде четох, че в англииския има над 1000 начина да се напишат 40 и няколкото звука на езика.. Така че, отгиворът е "не" няма правила, или поне лесни и директни правила, за четене. Приготви се за всякакви ситуации:

Различно писане, еднакво изговаряне:
"meat" (месо) vs. "meet" (срещам) - чете се "миит"

Еднакво писане - Различно изговаряне:
"lead" (олово) - чете се "лед"
"lead" (водя) - чете се "лиид"

Смислоразличителна функция на ударението:
"input" (глагол: "въвеждам") - "имПУТ" - се произняся различно от съществителното произведено от глагола.
"input" (същ:"въведените данни") - "ИМпут"

Успех :)



Тема Re: Правила за четене в английскиянови [re: sibil]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано23.03.07 10:53



Ако питате дали в английския фонетичните стойности на буквите остават непроменени, отговорът е не -- менят се.

Още по-лошо е, че общи правила няма -- следва да потиснете стремежа си да турсите, заучавате и прилагате такива правила. (То има, но те са толкова сложни и с толкова частни случаи, че по-скоро вредят, отколкото помагат.)

Всъщност, не са само гласните, които се менят...

С други думи, "на прага" на английския оставяте българската настройка за фонетичност и приемате... своеобразна "китайска" настройка -- още като видите _общия вид_ на дадена дума на хартията при четене или ви се мерне този общ вид в съзнанието при говор, я изговаряте по уникален за нея начин. Примирявате се и с факта, че това произношение има съвсем халтава връзка с изписването.



Тема а такааааа [re: SLR]  
Авторsibil (Нерегистриран)
Публикувано23.03.07 10:55



СУПЕР!!!



Май ще трябва да се наизустяват някои неща.

Все пак много благодаря за отговора, аз си мислех, че нещо съм пропуснала, въпреки, че и минута от курса не съм отсъствала



Тема Re: Правила за четене в английскиянови [re: sibil]  
АвторSLR (Нерегистриран)
Публикувано23.03.07 11:12



За всичко е виновен Юлий Цезар....

ебавам се ама не съвсем... Подобен "проблем" има и във френския... Всичко идва от това, че пичовете едно време са се захванали да кодират сума гласни (16 във ФР и над 20 във ЕН) с наличните пет латински символа (a i e o u)... Като се добави към това 1000 и кусур години еволюция на езика и стигаме до настоящата "кочина".. Да им се чуди човек.



Тема Re: Правила за четене в английскиянови [re: SLR]  
Авторsibil (Нерегистриран)
Публикувано23.03.07 12:08



До тук разбрах. Само дето не ми стана ясно дали това, което чета ще го чета правилно!!! Във френският има правила и като свикнеш, просто не ти правят впечатление... а тук, освен интуиция и наизустяване, друго.....

Между впрочем учила съм френски, което доста ме бърка, а английския съм учила в университета, но така и не можах разбера правилата за четене!

Дайте ми съвет, моля ви как да избегна този проблем и да не привиквам към лоши навици!





Тема Re: Правила за четене в английскиянови [re: sibil]  
Авторlinjack (Нерегистриран)
Публикувано23.03.07 15:11



Слушайте:) Радио BBC - за да свикните с произношението на бритиш инглиша. Американския по CNN има по-грубо произношение и обикновено e по-лесно разбираем за начинаещи. За да го говорите трябва да имате модел.
А за да го четете - трябва да наизустявате произношението заедно с думата. За целта е нужно познване на основните символи от международната фонетична азбука и техният звуков еквивалент.
Тази страница:

е на английски и има грешки, според мен, но може да ви ориентира в различните символи и прозиношения.



Тема Re: Правила за четене в английскиянови [re: linjack]  
Авторsibil (Нерегистриран)
Публикувано23.03.07 15:33



Много, много благодаря за съветите на всички и таблицата





Тема Re: Правила за четене в английскиянови [re: sibil]  
Автор Ckитниka (Човекотърсач)
Публикувано24.03.07 07:56



Ако имате добри компютърни умения, можете да ползвате речника „Америкън Херитидж“. Намира се на

, но може да се използва и сайта . Аз лично препоръчвам последния, понеже той включва още един речник.

Най-полезната функция, която „Америкън Херитидж“ (АХ) предлага, е възможността за звуково възпроизвеждане на лексикалните единици. Не Ви съветвам да го ползвате обаче, ако изучавате британската форма на английския език (т.нар. „British English“), понеже произношението на думите в АХ съответства на американско-английския („American English“).

Ecce Homo!

Тема Re: Правила за четене в английскиянови [re: ckипaджиятa]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано26.03.07 12:58



Вярно говори скипаджията, но това може да помогне донякъде, все пак:



Твърдият електорат на Междузвездни Войни превъзхожда в лоялност и твърдост дори електората на ДПС.


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.