Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:46 08.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Тема Значение и происхождение слова "русалка" в болгарнови  
АвторTudъr (Нерегистриран)
Публикувано26.02.07 12:07



Насколько мне известно, слово "русалка" в болгарском языке имеет двойственное значение:
1. водяная нимфа
2. лодка-байдарка
Интересует происхождение этих слов в болгарском языке и их древность. По п.1. существует мнение в научной литературе, что это слово сравнительно недавнего происхождения, появившееся в середине XIX в. По п.2 очень интересует происхождение этого слова. Относится ли это слово только к байдаркам или же есть и более широкое его употребление к лодкам вообще.

P.S. Я извиняюсь за употребление русского языка на этом форуме и очень надеюсь, что вы сможете прояснить для меня эти вопросы. Был бы очень благодарен за ваши ответы, в том числе и на болгарском.



Тема Re: Значение и происхождение слова "русалка" в болгарнови [re: Tudъr]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано26.02.07 13:49



Произходът на употребата на русалка като лодка-байдарка е руски и не се е наложил в българския. Двете наименования - русалка и байдарка, са синонимни и се отнасят към конкретен вид стари руски туристически лодки. Тези думи се използват от ограничен кръг туристи-ветерани, които са били в разцвета на силите си около шейсетте години на ХХ век. В момента разбираемото наименование е туристически каяк или само каяк.

Редактирано от Kossoman на 26.02.07 13:57.



Тема Re: Значение и происхождение слова "русалка" в болгарнови [re: Tudъr]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано26.02.07 20:57



Посмотри

пожалуйста :)



Тема Re: Значение и происхождение слова "русалка" в болгарнови [re: Kossoman]  
Автор Tudъr (непознат)
Публикувано27.02.07 15:37



Спасибо за ответ! А почему эти лодки были названы русалками?
Насколько я понял, так назывались лишь лодки, произведенные в СССР (в России) и название их произошло от того, что они были русские в отличие от других типов байдарок? Т.е., рус-(ские) + -алка. Я правильно понял?
А назывались ли этим словом какие-то лодки в древности?



Тема Re: Значение и происхождение слова "русалка" в болгар [re: Zo]  
Автор Tudъr (непознат)
Публикувано27.02.07 15:41



А не подскажите время появления этого термина в Болгарии, особенно в Восточной Болгарии? Существует мнение в научной литературе, что это слово у болгар появилось довольно поздно под книжным влиянием, в XIX в.



Тема Re: Значение и происхождение слова "русалка" в болгарнови [re: Tudъr]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано27.02.07 16:02



Не, така се казваше единият от моделите - "Русалка". Търговско наименование, избрано от производителите му. Аз не знам някога по друг повод на лодка да е казвано русалка. Старите названия, които съм чувал са ладия и каик.



Тема Re: Значение и происхождение слова "русалка" в болнови [re: Tudъr]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано01.03.07 14:59



Има такава работа, май.

Ако видим нашия фолклор, там русалки няма. Виж самодиви, самовили и пр. - колкото душа ти сака...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Значение и происхождение слова "русалка" в болгарнови [re: Kossoman]  
АвторKлacaнoв (Нерегистриран)
Публикувано04.04.07 17:09



Ладия е широка лодка с почти плоско дъно, предимно за сладки води. Каикът е по-голям, сега му викат яхта.



Тема Re: Значение и происхождение слова "русалка" в болгарнови [re: Kлacaнoв]  
Авторcлyчaeн (Нерегистриран)
Публикувано16.04.07 19:33



Русалки нямаме. Има "русалии", ама произходът им се извежда от латински.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.