Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:04 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Сбогом  
Автор Sometimes (усмивка)
Публикувано17.02.07 13:44



Отворих една стара книга (около 1900-ната някъде) и там пишеше "с'Богом (точно така, с главно Б), което ще рече, че те изпращат с най-добри чувства и пожелание Бог да е с теб.
А защо днес така се е изменил смисълът на тази дума (най-често се употребява в смисъл, че повече няма да се видим с човека, и то нерядко е изречено с неблагоприятни към отсрещния чувства, освен ако не се подразбира обратното в контекста).
Та.. откъде е дошло и докъде е стигнало... Защо? Не е било чак толкова отдавна, все пак.

Споко, само се заяждам



Тема Re: Сбогомнови [re: Sometimes]  
Автор Shankly (Човекозащитник)
Публикувано18.02.07 04:14



На мен ми е интересно дали това е русизъм или не. Защото "довиждане" е руска калка ("до свидания"), "чао" е италианска ("ciao"). Каква е стандартната българска дума/израз преди 1878?

Иначе аз смятам, че в началото на миналия век обществото е било доста по-религиозно, и сбогом е била доста формална фраза, израз на дълбоко уважение. Днес не е необходимо да се демонстрира чак толкова голяма почит, и следователно когато уважението е всъщност доста слабо, думата придобива нов смисъл.

Между другото, току-що се натъкнах на факта, че английското goodbye е всъщност нашето сбогом. Goodbye идва от "God be with you" - "Бог да бъде с теб", или во кратце "сбогом" (

).

"Какъв късмет за властимащите, че хората не мислят." (Хитлер)

Тема Re: Сбогомнови [re: Shankly]  
АвторSometimes (Нерегистриран)
Публикувано18.02.07 13:27



Сори, ако ще ви се стори глупав въпросът ми, ама как е по-правилно да се пише при съкращенията: П.Д.К или П. Д. К.? Включително и за имената И.Стоянов или И. Стоянов?



Тема Re: Сбогомнови [re: Shankly]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано20.02.07 08:01



и на испански е същото -aDios, con Dios, que te vayas con Dios, и няма такъв смисъл, че е завинаги, както в бг.



Тема Може би при погребения се е използвало...нови [re: Sometimes]  
Автор ASSASSlN (пристрастен)
Публикувано20.02.07 13:09



Не съм филолог, с железарии се занимавам. Сестра ми ме "подковава" по тия въпроси. С две филологии е.

В този клуб отдавна не съм влизал. "Захласнах" се в "Клуб на разведените". Там се замислих над етимологията на сегашното "Сбогом". Сам реших, че е от ироничната употреба на "Почивай в мир. С Богом!"

Във въпросния клуб разбрах, че "женя се" НЕ идва от "жена", а от "жегъл". "Съпруг/а" било от "съ пранга".



Тема "Чао"нови [re: Shankly]  
Автор ASSASSlN (пристрастен)
Публикувано20.02.07 13:16



(говоря само от лични наблюдения. Не съм сигурен дали наистина е така.)

"Чао" е по-скоро "Привет". Приятелски. А съвсем друго е "Арриведерчи". А, ние, "Чао" го използваме като "Довиждане". Може би защото е само с три звука... Кратко.



Тема КПД е Коефициент на полезно действиенови [re: Sometimes]  
Автор ASSASSlN (пристрастен)
Публикувано20.02.07 13:24



ТКЗС
АПК
ДСО
ДЗИ
ДСК
МВР
МВнР


А, ако ще има точка, то след нея би трябвало да има пауза. И. Стоянов.

Не ги знам правилата. Само от вестниците се ограмотявах навремето. Социалистическото. Сега - царува полуграмотността.

"КултурниЯТ министър днес ..."

Баси! Значи останалите са НЕкултурни!





Тема Re: Сбогомнови [re: Sometimes]  
Авторpaдa (Нерегистриран)
Публикувано20.02.07 14:58



Aйде-жаргон или диалект , А-това което е в началото , а по кьсно и в началото на буквите .Стари хора са казвали : "айде" и поясняват "Бог напред Вие подиере..."



Тема Re: Сбогомнови [re: Shankly]  
АвторSLR (Нерегистриран)
Публикувано20.02.07 20:09



Не че има много общо, но исках да го споделя с вас. Някъде чух, че етимологията на "lord" на английски е "Пазителя на хляба" (нещо "Loaf ward"... :) хареса ми



Тема Re: Сбогомнови [re: paдa]  
Автор Sometimes (усмивка)
Публикувано20.02.07 21:48



Радке, не можах да те разбера нещо



Споко, само се заяждам

Редактирано от Sometimes на 20.02.07 21:51.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.