Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:43 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Чужди езицинови  
АвторCaнчo (Нерегистриран)
Публикувано10.02.07 19:56



Да ви питам до колко езика може да говори свободно човек и какви са критериите за да се каже, че се владее даден език.
И още нещо ако дете се отглежда от родители, които не му говорят какво би станало.Ще се научи ли да говори само?



Тема Re: Чужди езицинови [re: Caнчo]  
АвторKleopatra (Нерегистриран)
Публикувано10.02.07 22:33



Не бих могла да отговоря на първия ти въпрос, но за втория:
Това, което сме учили по езикознание е, че ако едно дете не е в среда на говорещи хора, то по никакъв начин не може да се научи да говори. Говоренето се придобива, не е вродено.Дори имаше някакъв експеримент, който доказваше това твърдение.



Тема Re: Чужди езицинови [re: Caнчo]  
АвторSLR (Нерегистриран)
Публикувано11.02.07 11:52



Преди век - два даже е имало разни "учени" - изроди, които са си правили експерименти, изолирайки деца от всякакъв човешки контакт. Мотивацията е била, че така ще проговорят "адамовия език" - езика на бога. Естествено не са проговаряли грам. От този тип тъжни екперименти знаем, че не само детето учи език единствено и само от средата, но и че има пределна възраст (мисля че беше 6 г.) - до която ако не е имало контакт с език, става много по-трудно да се учи и има непоправими последствия...



Тема Re: Чужди езицинови [re: SLR]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано11.02.07 12:31



Какво става? Какви последствия?

А примерно ако да кажем си говоря на детето само и единствено на български, само аз или аз и жена ми, а около него всеки друг и всичко друго навсякъде говори френски, ще му станат ли и двата native?

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
Автор fish_ (непознат )
Публикувано11.02.07 13:48



Би трябвало. Дали ще ги проговори едновременно, зависи от това колко често слуша двата езика. Когато мозъчето му се развие достатъчно и започне волево да подражава, няма да има проблем. Между другото проговарянето на дете в двуезично семейство например, леко се забавя, поради по-голямото количество информация в това отношение, която мозъкът възприема.



Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
АвторAлykapд (Нерегистриран)
Публикувано11.02.07 14:41



Да, ще се води bilingually raised или bilingual aufgewachsen или просто bilingual


Ако живеете обаче във френска среда вероятно е по добре да владее френски



Тема Re: Чужди езицинови [re: Caнчo]  
АвторAлykapд (Нерегистриран)
Публикувано11.02.07 14:54



В отговор на:

Да ви питам до колко езика може да говори свободно човек и какви са критериите за да се каже, че се владее даден език




Ами според мен доколкото му стигне времето и желание да научи и доколкото има с кого да практикува. Според мен свободно да говориш един език се научаваш само когато имаш контакт/общуваш с хора, на които им е майчин. Разбирай: трудно можеш да почнеш да говориш свободно да речем италиански, ако нямаш джан джун италианец около себе си или поне хора, които говорят езика на едно прилично ниво и седиш и сам си приказваш на италиански - ми не връи просто някак работата

Оттам насетне, офиациално критериите за владее на даден език - поне формалните такива - са определени от Съвета на Европа (Counsil of Europe) и можеш да ги намериш ето тук: и оттам насетне разглеждаш сайта, като особено внимание отделяш на THE COMMON EUROPEAN FRAMEWORK OF REFERENCE FOR LANGUAGES: LEARNING, TEACHING, ASSESSMENT (CEFR)



Тема Re: Чужди езицинови [re: Aлykapд]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано12.02.07 06:33



моята дъщеря стана вече на 2 г. и най-много говори на испански, от майка си. Аз и говоря на български, но все пак като си говорим със жената е на испански. А в забавачката и говорят на английски и това е 2-рия език дето ползва. На български почти не казва нищо, въпреки че ме разбира добре.
А аз много силно се притеснявам, как ще я уча на БГ , при условие, че и аз съм гола вода с граматиката. Само от обикновено говорене ще се научи ли да спазва правилата поне колкото мен и да говори правилно?



Тема Re: Чужди езицинови [re: Milenn]  
Автор fish_ (непознат )
Публикувано12.02.07 09:39



В англоговореща страна ли живеете?
Не се притеснявайте, вие няма да можете да й преподавате, но може да я научите, само че ще стане по-бавно. А що се отнася до това дали ще го научи добре, зависи как и колко ще използва български език. Само с вас ли ще разговаря?



Тема Re: Чужди езицинови [re: fish_]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано12.02.07 11:05



И доколко езика може така без да има проблеми?
Може ли примерно да добавим испански и английски към цялата работа, да намерим разни хора да му ги говорят и да се разходим по страните, в които ги говорят... и после докато расте да ги учи всичките или дедазнам...
Някъде писано ли е това как може най-добре да стане?

И все пак ако и аз, и жена ми говорим само на български, въобще не го занимаваме с френския, ама сме във франция, няма ли да ги научи и двата без проблеми...

... No words ...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.