Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:13 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Чужди езици  
АвторCaнчo (Нерегистриран)
Публикувано10.02.07 19:56



Да ви питам до колко езика може да говори свободно човек и какви са критериите за да се каже, че се владее даден език.
И още нещо ако дете се отглежда от родители, които не му говорят какво би станало.Ще се научи ли да говори само?



Тема Re: Чужди езицинови [re: Caнчo]  
АвторKleopatra (Нерегистриран)
Публикувано10.02.07 22:33



Не бих могла да отговоря на първия ти въпрос, но за втория:
Това, което сме учили по езикознание е, че ако едно дете не е в среда на говорещи хора, то по никакъв начин не може да се научи да говори. Говоренето се придобива, не е вродено.Дори имаше някакъв експеримент, който доказваше това твърдение.



Тема Re: Чужди езицинови [re: Caнчo]  
АвторSLR (Нерегистриран)
Публикувано11.02.07 11:52



Преди век - два даже е имало разни "учени" - изроди, които са си правили експерименти, изолирайки деца от всякакъв човешки контакт. Мотивацията е била, че така ще проговорят "адамовия език" - езика на бога. Естествено не са проговаряли грам. От този тип тъжни екперименти знаем, че не само детето учи език единствено и само от средата, но и че има пределна възраст (мисля че беше 6 г.) - до която ако не е имало контакт с език, става много по-трудно да се учи и има непоправими последствия...



Тема Re: Чужди езицинови [re: SLR]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано11.02.07 12:31



Какво става? Какви последствия?

А примерно ако да кажем си говоря на детето само и единствено на български, само аз или аз и жена ми, а около него всеки друг и всичко друго навсякъде говори френски, ще му станат ли и двата native?

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
Автор fish_ (непознат )
Публикувано11.02.07 13:48



Би трябвало. Дали ще ги проговори едновременно, зависи от това колко често слуша двата езика. Когато мозъчето му се развие достатъчно и започне волево да подражава, няма да има проблем. Между другото проговарянето на дете в двуезично семейство например, леко се забавя, поради по-голямото количество информация в това отношение, която мозъкът възприема.



Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
АвторAлykapд (Нерегистриран)
Публикувано11.02.07 14:41



Да, ще се води bilingually raised или bilingual aufgewachsen или просто bilingual


Ако живеете обаче във френска среда вероятно е по добре да владее френски



Тема Re: Чужди езицинови [re: Caнчo]  
АвторAлykapд (Нерегистриран)
Публикувано11.02.07 14:54



В отговор на:

Да ви питам до колко езика може да говори свободно човек и какви са критериите за да се каже, че се владее даден език




Ами според мен доколкото му стигне времето и желание да научи и доколкото има с кого да практикува. Според мен свободно да говориш един език се научаваш само когато имаш контакт/общуваш с хора, на които им е майчин. Разбирай: трудно можеш да почнеш да говориш свободно да речем италиански, ако нямаш джан джун италианец около себе си или поне хора, които говорят езика на едно прилично ниво и седиш и сам си приказваш на италиански - ми не връи просто някак работата

Оттам насетне, офиациално критериите за владее на даден език - поне формалните такива - са определени от Съвета на Европа (Counsil of Europe) и можеш да ги намериш ето тук: и оттам насетне разглеждаш сайта, като особено внимание отделяш на THE COMMON EUROPEAN FRAMEWORK OF REFERENCE FOR LANGUAGES: LEARNING, TEACHING, ASSESSMENT (CEFR)



Тема Re: Чужди езицинови [re: Aлykapд]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано12.02.07 06:33



моята дъщеря стана вече на 2 г. и най-много говори на испански, от майка си. Аз и говоря на български, но все пак като си говорим със жената е на испански. А в забавачката и говорят на английски и това е 2-рия език дето ползва. На български почти не казва нищо, въпреки че ме разбира добре.
А аз много силно се притеснявам, как ще я уча на БГ , при условие, че и аз съм гола вода с граматиката. Само от обикновено говорене ще се научи ли да спазва правилата поне колкото мен и да говори правилно?



Тема Re: Чужди езицинови [re: Milenn]  
Автор fish_ (непознат )
Публикувано12.02.07 09:39



В англоговореща страна ли живеете?
Не се притеснявайте, вие няма да можете да й преподавате, но може да я научите, само че ще стане по-бавно. А що се отнася до това дали ще го научи добре, зависи как и колко ще използва български език. Само с вас ли ще разговаря?



Тема Re: Чужди езицинови [re: fish_]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано12.02.07 11:05



И доколко езика може така без да има проблеми?
Може ли примерно да добавим испански и английски към цялата работа, да намерим разни хора да му ги говорят и да се разходим по страните, в които ги говорят... и после докато расте да ги учи всичките или дедазнам...
Някъде писано ли е това как може най-добре да стане?

И все пак ако и аз, и жена ми говорим само на български, въобще не го занимаваме с френския, ама сме във франция, няма ли да ги научи и двата без проблеми...

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
Автор fish_ (непознат )
Публикувано12.02.07 12:09



Ако въпросът е колко езика може да научи едновременно, аз лично не знам каква е границата, но логиката подсказва, че с увеличаване на бройката ще му бъде трудно.

Ми сигурно може да се провери, но ме е хванал мързела.
Що се отнася до френския, ще го научи, разбира се. Детето учи езика чрез слушане (и гледане), т.е. то се учи да говори, независимо от това кой му говори.



Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
АвторSLR (Нерегистриран)
Публикувано12.02.07 15:44



Доколкото знам, със ранното учене на език има няколко игри. Първата, и доста важна, е че в първите годинки, детето си ситематизира фонематичния набор - тоест научава се да изолира от сигнала (звука, който чува) тези фонеми които ще са му нужни - иначе-казано фонемите които са смислоразличителни в езиците които чува. Например слушайки само френски, детето няма да схване (и по късно ще има проблеми да произведе) звука "х", който е съставен на българския, но липсва във фр. За сметка на това, дете слуащо само български, няма да усвои носовите гласни които са характерни за френския. Освен фонемите и рътъма на езика се усвоява рано, така че дете живяло във франция от 0 до 3 години, не би трябвало да има проблеми с произношението на френския (да гвори без акцент), дори и от 3 до 15 да живее другаде и чак на 15 да хване да го учи.
За тези работи, наскоро са се появили и неврологични бази които ги обясняват (ако не се лъжа майчиният/ите език(ци) се обработват някъде в лявото полукълбо докато чуждите в дясното). Не знам доколо тази информация е проверена но в момента се работи усилено по въпроса.
Абе от това трябжа да знаете, че докато са ви малко децата трябва да ишм се говори на максимум езици, колкото се може повече, просто мозъкът на бебето е устроен да възприема и е редно това да се екплоатира докато го има..
Български Френски и Англииски като за начало далеч не е лошо, общо имат сериозен фонематичен набор, англииски и български имат променливо ударение (ритъм). Френският има носовки... Ако към това се добави и арабски, ще е перфектно, така детето ще има представа за "задните" артикулации, разни там ларингални и фарингални истории дето на нас ни звучат всички като "х" - пък и арабския има много интересна морфология (заедно с иврит са двата езика използващи "консонантични бази" - от съгласни, между които се вкарват различни гласни за да се образуват различните думи). За да стане вече съвсем потенциален полиглот има и един друг много разпространен езиков феномен на който не е лошо да бъде изложено от рано, - това са така наречените "тонални" езици (китайски, виетнамски итн..) където смислоразличителен е тонът на гласната - една сричка "ма" може да бъде произнесена с няколко интонации и значи нещо различно (маа, мАА, мАа, и маА....).
Аз като (ако) си направя детенце сигурно ще го разбия от фонеми, дано не започне да заеква :) :) :) :)
Да отговоря все пак на въпроса ти: Да - и двата езика ще са му "майчини"... Успех



Тема Re: Чужди езицинови [re: fish_]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано13.02.07 00:48



англоговоряща (силно казано, САЩ, Манхатан :) по скоро спанглиш )
ами само аз и едни съседи българи понякога. А жената е научила стотина БГ думи, и ги ползва тях, като и говори
дано се научи, че срамота :)



Тема Re: Чужди езицинови [re: Milenn]  
Автор fish_ (goloth)
Публикувано13.02.07 01:16




Значи детето ви спокойно ще си научи три езика.



Тема Re: Чужди езицинови [re: Caнчo]  
Авторactive_passive (Нерегистриран)
Публикувано13.02.07 14:39



Човек може да се научи да говори и 20 езика ако иска. Критерия за научен език е единствен - да си способен да мислиш на дадения език. Аз имам два майчини езика - бг и руски. От малък в училище уча английски, но все нещо не ми достигаше.
Но поради друга причина започнах да уча чешки. Тъй като е славянски, успях да го науча за 2 години свободно да го говоря. Той респективно ми отвори очите към езиците като цяло. Един вид осъзнах какво е това да учиш език, какво е това да знаеш език и най-важното - как да го научиш! А от друга страна в днешния свят закъде си без поне 2 западни езика?? Затова се захванах и с немския и скоро ще мога да мисля и на него....Хора, всичко е до мотивацията...Допреди години си мислех че дори английски няма да се науча да говоря, а скоро ще говоря 5ти език свободно





Тема Re: Чужди езицинови [re: SLR]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано13.02.07 18:24



Български, френски, арабски и китайски... хмм, доста ще трябва да се постараем :-D
И то ако си направим повечко деца еха...
Ама то това си е сериозна работа, важно е да се знае какво ще стане с тва дете, щото така да му говорим на разни езици и да не знаем как ще му се отрази...
Пък и да решаваме отпреди да се е родило че ще става полиглот...
И дали ще проговори докато дойде времето да го пращаме на училище :-D

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: active_passive]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано13.02.07 18:26



И какъв е твоят опит с ученето на езиците?

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
Авторactive_passive (Нерегистриран)
Публикувано14.02.07 10:19



Както споменах, най-важното са мотивацията и причините, които са те накарали да започнеш да гледаш на езиците като на хоби. Но ако трябва да кажа нещо конкретно, ок. На първо място трябва да отделяш време за всичко -граматика, слушане, говорене, писане. Всичко само по себе си е много важно. Стигнал съм до извода, че наблягайки на един или два от компомнентите(в повечето случаи класическото учене на езика е граматика и писане), човек стига до "кривата круша". Също толкова важни са и слушането и възпроизвеждането на тези непознати за нас словосъчетания. Само повтарянето след касета може да те направи възприемчив. Устата ти, езика ти, устните ти - те трябва да са упражнили всичко и то стараейки се максимално да следват инструкциите за произношението на всяка гласна и съгласна. Връзките между думите, как те следват една след друга, как се преливат една в друга, коя след коя може да се каже, коя след коя не може да се каже....На това всичко, мозъка може да се да се научи и то да го прави автоматично, но само чрез слушане и възпроизвеждане.

Вместо музика по улиците с дискмена слушам език. Вместо да гледам някакви тъпотии по телевизията си тегля филми на дадения език и ги гледам и слушам многократно. Това адски помага. Особенно ако има и субтитри на същия език. Тогава мозъка най-лесно възприема езика, защото го асимилира чрез сцените. Тук един вид информацията се възприема и от очите, а това е много важно!! И когато ги гледате 40-50 пъти, вие знаете дадения герой как реагира в дадена ситуация, какво точно казва в нея, какви мимики използва и в същото време точно какви думи използва. И когато вие изпаднете в подобна ситуация с чужденци и знаете езика им, тогава започвате да говорите естествено, защото сте сигурни в това което казвате, именно защото тези сцени са ви се набили до такава степен в главата, че мозъка директно, дори без вие да искате ще използва. И то с необходимите мимики, жестове, интонации......

Но само по себе си - нищо от това използвано самостоятелно, няма да те научи на езика така, както трябва. На всичко трябва да отделите достатъчно време и тогава един език може да се научи да се говори свободно ако се започне от А и Б за 2 години.



Тема Re: Чужди езицинови [re: active_passive]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано14.02.07 11:16



Аз пък най-много съм научил от музиката... Щото непрекъснато слушам музика, и то просто едно парче на който и да е език ако те кефи няма как да не ти се набие в главата, достатъчно е да прочетеш един или два пъти текста докато го слушаш... ся без проблем мога да ти запея на финландски или японски, без да знам почти нито една дума... И мисля че добре се справям с произношението ;-)
За филмите и аз преди ги гледах със субтитри на съответния език, ама ме посъветваха да престана да го правя ако искам да се науча да разбирам и престанах... ся ги гледам без субтитри пък каквото разбера тва е...
Ама 50 пъти един филм нещо... :-D Не бе аз си ги гледам по веднъж, после следващият ;-)

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
Авторopkecтъp_бeз_имe (Нерегистриран)
Публикувано15.02.07 00:49



Ми не знам... мисля си че е и до езика все пак. С няколко индоевропейски нямах никакъв проблем, обаче на баския запецнах и няма мърдане. А пък и с годините човек все по-бавно учи (казват, че до 7-годишна възраст един човек може да научи език на ниво матерен, макар че и тук лингвистите спорят)



Тема Re: Чужди езицинови [re: opkecтъp_бeз_имe]  
АвторSLR (Нерегистриран)
Публикувано15.02.07 10:18



Евала, баския си е достойно начинание. Позволи ме да те попитам защо си тръгнал да го учиш точно него.



Тема Re: Чужди езицинови [re: SLR]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано15.02.07 18:27



А ти що не се регнеш най-накрая, човек не може да те пита на бележка къде си ;-)

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
Автор S.L.R (user)
Публикувано15.02.07 20:51



Айде, влачи! Стана много гадно с тия точки! Аз си измислих ника преди сто години и откакто мерцедес изкараха модел със същото име не мога да се регна никъде, мамка му! Жалко, че не съм си го регистрирал като фирмена марка та да ги съдя!

PEACE SLR

Редактирано от S.L.R на 15.02.07 20:53.



Тема Re: Чужди езицинови [re: S.L.R]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано15.02.07 21:18



Мен от самото начало ми звучи като 'огледалнорефлексен' фотоапарат.

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: active_passive]  
Автор Shankly (Човекозащитник)
Публикувано18.02.07 05:07



"Критерия за научен език е единствен - да си способен да мислиш на дадения език. Аз имам два майчини езика - бг и руски."

Изключително правилно, необходимо е да се "потопиш" в културата, която говори дадения език. Комуникации, комуникации, и само комуникации ще помогнат за развиването на езиковия усет. И много работа. И освен това, като не разбираш нещо, или питаш, или проверяваш в речника. Навсякъде, където можеш. Например аз като не знам нещо на английски, използвам поне три бази с информация + Гугъл. И за мотивацията също си много прав/а/, "work your plan and plan your work", както се казва.

"Какъв късмет за властимащите, че хората не мислят." (Хитлер)


Тема Re: Чужди езицинови [re: SLR]  
Авторopkecтъp_бeз_имe (Нерегистриран)
Публикувано18.02.07 16:39



От чисто любопитство. Зачетох се из теориите за произхода му и ми стана интересно.



Тема Re: Чужди езицинови [re: Milenn]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано18.02.07 21:22



Много е важно да държиш да ти отговаря на български, ако искаш да го проговори, защото тя си те разбира, но това не е достатъчно, за да го говори и прави забравянето, което е неминуемо, по-лесно. Винаги и само на български с теб, нека е испански в майка и, а навън английски.



Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
АвторAmy (Нерегистриран)
Публикувано19.02.07 17:43



Black, виждала съм такива реални случаи. Ако родителите на детето разговарят с него само и единствено на български, но навсякаде другаде му говорят само на френски, то детето ще научи българския по същия начин както и френския, но ще има затруднения в разговора на български, повече от колкото на френски. Т.е., няма да има затруднения на френски, докато на български е възможно да "разбира" когато му говорите/рят но да отговаря на френски. Може би зависи от това колко често борави с единия и с другия език. Работата се оправя бързо - 2 месеца на гости при баба и дядо, в България и готово.

Ако имате такава възможност - идеално, и детето ви ще е двуезично.

Amy



Тема Re: Чужди езицинови [re: SLR]  
АвторAmy (Нерегистриран)
Публикувано19.02.07 18:00



Хахаха, ти май си решил да създадеш бебе мутант

. Аз лично мисля, че ще е малко трудно това което казваш. За начало, ти си от България, нали? Ако за един българин е трудно да произнася френско Х не знам как ще се принесеш към арабския, че и към тоналните африкански езици. За китайския по съм съгласна. Все пак ми е интересно, по какъв начин смяташ да се опиташ да направиш бебе "полиглофон" (за полиглот наистина ще ти трябват много други фактори)?


Amy



Тема Re: Чужди езицинови [re: Amy]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано19.02.07 19:41



Във френския няма х ;-)

Няма той да му ги говори тия езици, ще му намери хора които ги говорят да прекарват време с него и да му пълнят главата с глупости :-D
И аз съм навит тва да го направя, ама не знам с кои езици, и колко езици е разумно да му се трупат... щото да проговори на 10 години не е оферта...

Ама български, френски, арабски и китайски... кефи ме идеята!
Най-трудно сигурно ще е да намерим арабин дето му се гледа дете :-D

А може на едното дете български, френски и арабски, на другото френски, арабски и китайски, а на третото по-сполучливия опит ;-D

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: opkecтъp_бeз_имe]  
АвторSLR (Нерегистриран)
Публикувано20.02.07 19:56



Евалла!



Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
АвторSLR (Нерегистриран)
Публикувано20.02.07 19:58



Хехе, това н го бях чувал - значи Sad Little Rasta :)



Тема Re: Чужди езицинови [re: SLR]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано21.02.07 14:52



Как не си чувал за SLR фотоапарат бе ;-)
Що направо не се пишеш Sad Little Rasta ;-)

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: Shankly]  
Авторactive_passive (Нерегистриран)
Публикувано24.02.07 01:34



охоо....някакви цитати на Хитлер!?!?
А аз винаги съм си мислел, че Хитлер не е можел да мисли



Директно никъде не съм го споменавал това"необходимо е да се "потопиш" в културата", но индиректно може би си го усетил по някакъв начин. Да, наистина е много важно да усетиш полъха на бита на държавата, чийто език учиш. Да осъзнаеш интонациите в различните емоции и изобщо във всички типове разговори - това се постига само чрез някакво отношение към самата държава, към културата и. Без него не можеш да се потопиш в дълбините на езика. Така че - езика сам по себе си е на първо място една необятна джунгла, в която непрекъснато трябва да си проправяш път през гъстата растителност. Но колкото повече време прекарваш в тази джунгла, толкова повече започваш да опознаваш тази растителност. Тя е все още там, но не ти пречи. Просто вече си я опознал и знаеш пътя......

Нима сме изпитвали някакви усилия като малки, когато сме трябвало да се учим да говорим? Просто е дошло от само себе си, но с цената на много години. Същото можем да го пресъздадем и сега. Но вече не като деца, а като мислещи хора. И се целта се постига за далеч по-кратко време. Ние сме нямали и хабер от граматика, но все пак сме се научили да говорим. Сега знаем минимум една (българската) след което навлизаме във втория език - нова граматика. Започват съпоставки, сравнения. Но за да има съпоставки и сравнения трабва да се спази едно желязно правило - една граматика да е, няма значение дали бг, немска или англ(но ако трябва да съм откровен немската ти дава най-добра представа "що е това език и има ли той почва у нас"), трябва да се знае перфектно. Това ти дава най-добрата основа за бързото напредване след това в езиците - които и да са те, колкото и да са. Така паралелно не е никакъв проблем да учиш 2 дори 3 езика. Така се допълват един друг, правят се постоянно паралели и това подпомага изключително цялостното разбиране към това да говорим на даден език. Разграниченията ясно се очертават и ти се набиват в съзнанието дори и без да го искаш. Почивката от даден език може да се изрази като работа по друг - колкото и парадоксално да звучи, тоест смяняйки ги през някакъв интервал от дни 1-2, участъците от мозъка, които се грижат за съответния език си почиват равномерно. Уляга ви наученото, поемате глътка въздух, разнообразявате другия цикъл от дни с друг език и интереса към предишния се връща с пълна сила. Всеощото мнение е че като учим два,три езика настъпва хаос в главата и нищо не може да се запомни, бъркаш се постоянно, оплиташ езиците....това може би е така ако не е спазено правилото, за което вече споменах. След което, имам такова чувство, че всеки език си издълбава собствен кладенец в мозъка и той става все по-дълбок и по-дълбок, ако се дълбае в него. И тези кладенци няма как да си попречат взаимно. Просто ти черпиш вода от този, който ти е най-близък(разбирай най-необходим в дадена ситуация, а не най-близък в смисъл като като майчин). Не ти е проблем да наточиш вода и от петте кладенеца например ако се наложи, нали?



Тема Re: Чужди езицинови [re: active_passive]  
Авторedin (Нерегистриран)
Публикувано24.02.07 20:11



Дали е по-добре човек да владее 4 чужди езика на средно ниво или един ( два) перфектно.



Тема Re: Чужди езицинови [re: edin]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано25.02.07 04:25



ами зависи с какво се занимаваш, според мене. ако не работиш точно в областта на лингвистиката , а имаш контакти с мног различни народности по добре да знаеш много езици , достатъчно да се разбираш с тях.

тука в руския магазин продавачките са доста зле с английския, а испански не отбират изобщо. и испаното не говорят английски, и като влезнат в магазина става голям смях. и като се обадя и на 3-та езика, им събирам погледите :) те не са свикнали така.



Тема Re: Чужди езицинови [re: edin]  
Авторactive_passive (Нерегистриран)
Публикувано25.02.07 16:27



наистина, както е казал колегата над мене, зависи за какво ще ги използваш тези езици. И зависи какво разбираш под перфектно владеене и владеене на средно ниво. И най-важното според мен е, кои са езиците!!!Защото определено е по-добре да знаеш англ. и немски перфектно, отколкото англ., немски, руски и чешки на средно ниво.От друга страна пък е по-добре да знаеш англ., немски, френски и испански на средно ниво отколкото руски и някакъв друг западен перфектно. Много зависи от езиците. А има и друг момент - ако знаеш 4 на средно ниво лесно ще развиеш два от тях до перфектно





Тема Re: Чужди езицинови [re: active_passive]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано25.02.07 18:56



Немският май е в категорията на луксовете...

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
Авторactive_passive (Нерегистриран)
Публикувано26.02.07 15:45



защо го поставяш в тази категория ми е интересно?? какво толкова е по-различен от останалите?...всеки като чуе немски и се плаши...аз мога да ви кажа че това е един от най-проятните езици за учене. Всичко е точно,ясно, подредено без излишни изключения(почти липсват), логичен....но лукс? как да го рабирам?



Тема Re: Чужди езицинови [re: active_passive]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано26.02.07 19:21



Разбирай че го говорят 100-150 милиона в 3 държави на фона на 450 милиона на три континента, 300 милиона на 4 континента или целия свят за английския... Германците френски и английски знаят, ама без испански или френски има места дето не можеш да се оправиш, а за английския няма какво да говорим.

Иначе езикът си е много готин, много му се кефя и искам да го науча, даже вече съм почнал ;-)

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано26.02.07 19:41



Това без да броим тия които ги учат де... А малко са тия които учат немски. На което напук в България всеки трети се бута да учи немски, а не френски или испански, което е странно.

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано27.02.07 06:59



гледай сега, зависи как смяташ милионите :) то има сумати индийски и африкански езици, дето са говорени от много повече хора от немския, ама не суахили ами немски се говори в Мерцедес, Сименс,Филипс, и мн.др. , дето с друг вид милиони смятат :)



Тема Re: Чужди езицинови [re: Milenn]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано27.02.07 07:39



Да бе прав си, ама аз да си кажа моите разсъждения по въпроса ;-)
Philips не беше ли нидерландска?

... No words ...


Тема Re: Чужди езицинови [re: Black]  
Автор fish_ (goloth)
Публикувано27.02.07 08:36



Не, холандска е.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.